Right to Dream Park
Right to Dream Park, som er FC Nordsjællands hjemmebane, ligger i Farum. Stadionet blev indviet i 1999 og var oprindeligt kendt som Farum Park. I 2016 skiftede det officielt navn for at afspejle klubbens tætte tilknytning til Right to Dream-akademiet, som overtog ejerskabet af klubben.
Stadionet er kendt for at være et af de første i Superligaen, der fik anlagt en kunstgræsbane. Dette underlag har været et fast kendetegn for klubbens hjemmebane i mange år og er en integreret del af den tekniske og hurtige spillestil, som FC Nordsjælland praktiserer.
Den samlede kapacitet på Right to Dream Park er 10.300 tilskuere. Størstedelen af pladserne er siddepladser, hvoraf der er 9.800 fordelt på de fire tribuner. Afsnittet til udebanefans er et ståafsnit med plads til 500 personer.
Sådan kommer du til Right to Dream Park
Den nemmeste og mest direkte vej til Right to Dream Park med offentlig transport er med S-toget. Du skal tage linje B i retning mod Farum. Farum Station er endestationen på linjen, så du kan ikke køre for langt. Turen fra Københavns Hovedbanegård tager cirka 40 minutter, og togene kører med jævne mellemrum, især op til kampstart.
Fra Farum Station er der en kort gåtur på cirka 10-15 minutter til stadion. Når du ankommer til stationen, skal du blot følge strømmen af andre fodboldfans eller skiltene mod stadion. Ruten fører dig forbi Farum Bytorv, og derfra er der tydelig skiltning, som viser vej det sidste stykke til Right to Dream Park.
Som alternativ til S-toget kan du også benytte busser. Flere buslinjer, herunder 500S og 334, stopper enten ved Farum Station eller tættere på stadion. Dette kan være en god løsning, hvis du kommer fra en retning, hvor bussen er mere oplagt end toget.
Uanset hvilken transportform du vælger, er det altid en god idé at tjekke Rejseplanen.dk eller Rejseplanens app på kampdagen. Her får du de mest opdaterede tider og information om eventuelle sporarbejder eller forsinkelser. Husk at købe din billet på forhånd via DOT Billetter appen eller brug dit Rejsekort. Planlæg din rejse, så du ankommer i god tid og kan nyde stemningen før kampen.
Kort: Right to Dream Park
De største FC Nordsjælland-kampe
13. maj 2010: FC Nordsjælland – FC Midtjylland 2-0
Den 13. maj 2010 vandt FC Nordsjælland klubbens første store titel, da de mødte FC Midtjylland i finalen i DBU Pokalen. Kampen var den afgørende mulighed for klubben for at sikre sig sit første betydningsfulde trofæ. Den ordinære spilletid endte 0-0, og kampen måtte derfor afgøres i forlænget spilletid.
Afgørelsen faldt dybt inde i den forlængede spilletid. I det 97. minut bragte Nicolai Stokholm FC Nordsjælland foran 1-0 med et højrebenet skud efter oplæg fra Nicki Bille. Sejren og pokaltitlen blev endegyldigt sikret i det 117. minut, da Bajram Fetai scorede til slutresultatet 2-0 med et venstrebenet skud efter en assist fra Andreas Laudrup.
23. maj 2012: FC Nordsjælland – AC Horsens 3-0
Den 23. maj 2012 sikrede FC Nordsjælland sig sit første og hidtil eneste danske mesterskab med en 3-0 sejr hjemme over AC Horsens. Kort før pausen, i det 45. minut, bragte Mikkel Beckmann holdet foran 1-0. Målet blev scoret som et tap-in efter et oplæg fra Jores Okore.
I kampens slutfase blev sejren og mesterskabet endegyldigt sikret. Først scorede Andreas Laudrup til 2-0 i det 81. minut på en aflevering fra Tobias Mikkelsen. Seks minutter senere, i det 87. minut, lukkede Andreas Bjelland kampen med sin scoring til 3-0, igen med Tobias Mikkelsen som assistmager.
19. september 2012: Shakhtar Donetsk – FC Nordsjælland 2-0
Den 19. september 2012 fik FC Nordsjælland sin debut i Champions League-gruppespillet. Den historiske første kamp for klubben i turneringen fandt sted på udebane mod de ukrainske mestre, Shakhtar Donetsk.
Kampen endte med et 2-0 nederlag til FC Nordsjælland. Begge mål for hjemmeholdet blev scoret af Henrikh Mkhitaryan. Det første mål faldt i det 44. minut med et højrebenet skud efter en assist fra Luiz Adriano, hvilket gav en pausestilling på 1-0. I det 76. minut scorede Mkhitaryan igen med højrebenet og fastsatte slutresultatet til 2-0.
23. oktober 2012: FC Nordsjælland – Juventus 1-1
Den 23. oktober 2012 opnåede FC Nordsjælland sit første point i Champions League-gruppespillet i en hjemmekamp mod de italienske mestre fra Juventus. Efter en målløs første halvleg bragte Mikkel Beckmann FC Nordsjælland foran 1-0 i det 50. minut på et direkte frispark.
Føringen holdt indtil det 81. minut, hvor Juventus’ Mirko Vučinić udlignede til slutresultatet 1-1 med et højrebenet skud efter et indlæg fra Mauricio Isla. Resultatet sikrede FC Nordsjælland klubbens historisk første point i turneringen.


FC Nordsjælland










Officiel info