Sportpark Ronhof | Thomas Sommer
Sportpark Ronhof | Thomas Sommer, ofte blot kaldet Ronhof, er et af Tysklands ældste stadioner og har været SpVgg Greuther Fürths hjemmebane siden 11. september 1910. Selvom stadionet har en lang historie, er det løbende blevet moderniseret for at leve op til kravene i moderne professionel fodbold. Den nuværende kapacitet er på 16.626 tilskuere. Dette er fordelt på cirka 8.500 siddepladser og 8.126 ståpladser, hvilket bevarer en traditionel og intens atmosfære. Stadionets officielle navn inkluderer navnesponsoren Thomas Sommer, en lokal ejendomsinvestor, som har sikret navnerettighederne.
Sådan kommer du til Sportpark Ronhof | Thomas Sommer
Den nemmeste måde at komme til Sportpark Ronhof | Thomas Sommer er med bus fra Fürth Hauptbahnhof. Herfra kan du tage buslinjerne 173, 174 eller 177. Du skal stå af ved stoppestedet ‘Stadion’, som ligger i umiddelbar nærhed af stadion. Et alternativ er at tage U-Bahn-linjen U1 til stationen ‘Fürth Klinikum’. Herfra er der en gåtur på cirka 15-20 minutter til stadion. Husk, at din kampbillet typisk gælder som billet til offentlig transport i hele VGN-området (Verkehrsverbund Großraum Nürnberg) fra et par timer før kampstart og indtil driftens afslutning efter kampen. På kampdage indsættes der desuden ofte specielle shuttlebusser, der kører direkte mellem Fürth Hauptbahnhof og stadion for at håndtere de mange fans.
Kort: Sportpark Ronhof | Thomas Sommer
De største Greuther Fürth-kampe
13. juni 1926: Greuther Fürth – Hertha Berlin 4-1
Kampen den 13. juni 1926 er en afgørende begivenhed i klubbens historie, da Greuther Fürth her sikrede sig sit andet tyske mesterskab med en finalesejr over Hertha Berlin. Sejren markerede kulminationen på en stærk turneringsindsats og bekræftede klubbens position som en af Tysklands førende fodboldklubber i perioden.
På trods af at være kommet bagud 0-1 efter kun 9 minutter på et mål af Herthas Hans Ruch, vendte Greuther Fürth kampen fuldstændigt i første halvleg. Leonhard Seiderer udlignede til 1-1 i det 27. minut, og Karl Auer bragte holdet foran 2-1 i det 35. minut. Stillingen blev 3-1 kort før pausen, da Herthas Otto Leuschner scorede selvmål i det 38. minut. I anden halvleg cementerede Willy Ascherl sejren med sin scoring til slutresultatet 4-1 i det 68. minut.
28. juli 1929: Greuther Fürth – Hertha Berlin 3-2
Den 28. juli 1929 mødte Greuther Fürth endnu en gang Hertha Berlin i finalen om det tyske mesterskab. Kampen er historisk, da sejren sikrede klubben dens tredje og hidtil sidste tyske mesterskabstitel. Titlen fulgte efter klubbens tidligere mesterskaber i 1914 og 1926 og markerede afslutningen på en gylden æra for Greuther Fürth.
Selve kampen var en dramatisk affære. Karl Auer bragte Greuther Fürth foran 1-0 i det 14. minut, men Hertha Berlin vendte kampen med mål af Johannes Sobeck og Bruno Lehmann, så stillingen var 1-2. Georg Frank udlignede til 2-2 for Greuther Fürth blot et minut efter Herthas føringsmål. Den afgørende scoring faldt i det 85. minut, da Karl Rupprecht scorede sejrsmålet til 3-2 og dermed sikrede mesterskabet.
20. marts 2012: Greuther Fürth – Borussia Dortmund 0-1
Den 20. marts 2012 mødte Greuther Fürth som 2. Bundesliga-klub de forsvarende tyske mestre og daværende Bundesliga-førerhold, Borussia Dortmund, i semifinalen i DFB-Pokalen. At nå semifinalen i den tyske pokalturnering var i sig selv en af klubbens største pokalpræstationer i nyere tid. Greuther Fürth leverede en stærk defensiv indsats og holdt favoritterne fra at score i den ordinære spilletid, hvilket tvang kampen ud i forlænget spilletid.
Opgøret forblev målløst gennem hele den forlængede spilletid og så ud til at skulle afgøres i straffesparkskonkurrence. Afgørelsen faldt dog i kampens absolut sidste aktion. I det 120. minut afleverede Kevin Großkreutz bolden til İlkay Gündoğan, som med et højrebenet skud scorede det afgørende mål til 0-1. Resultatet blev 0-1 efter forlænget spilletid. Nederlaget var ekstremt bittert, men præstationen og det at nå semifinalen som undertippet 2. Bundesliga-hold cementerer kampen som en af de mest mindeværdige i klubbens pokalhistorie.
24. november 2012: 1. FC Nürnberg – Greuther Fürth 0-1
Den 24. november 2012 mødte Greuther Fürth lokalrivalerne fra 1. FC Nürnberg på udebane i klubbens første sæson i Bundesligaen. Kampen var det 255. Frankenderby, og Greuther Fürth var på dette tidspunkt placeret sidst i tabellen uden en eneste sejr efter 12 kampe. Opgøret mod de historiske rivaler var derfor afgørende for holdets moral og kamp for overlevelse i Tysklands bedste række.
Kampen endte uafgjort 0-0. Selvom det ikke blev til den første sejr, var det et vigtigt resultat for Greuther Fürth. At sikre sig et point og holde nullet på udebane mod ærkerivalerne blev betragtet som en defensiv præstation og et moralsk løft for holdet i en sæson, der var præget af modgang. Resultatet gav et midlertidigt stop for en lang række nederlag.
18. maj 2014: Greuther Fürth – Hamburger SV 1-1
Den 18. maj 2014 spillede Greuther Fürth returkamp i playoff-spillet om en plads i Bundesligaen mod Hamburger SV. Den første kamp i Hamburg var endt 0-0, hvilket gav Fürth et godt udgangspunkt på hjemmebane. Håbet om oprykning led dog et tidligt knæk, da gæsterne kom foran efter kun 14 minutter. Pierre-Michel Lasogga scorede til 0-1 for Hamburger SV med et hovedstød efter et hjørnespark fra Rafael van der Vaart.
I anden halvleg lykkedes det for Greuther Fürth at udligne. I det 59. minut scorede Stephan Fürstner til 1-1 med et højrebenet skud efter en aflevering fra Zoltán Stieber. Resultatet betød, at Fürth fortsat skulle bruge endnu en scoring for at rykke op, da det samlede resultat nu var 1-1, og Hamburger SV var foran på reglen om udebanemål. Kampen endte 1-1, og da den første kamp var endt 0-0, missede Greuther Fürth oprykningen til Bundesligaen, mens Hamburger SV bevarede sin plads i rækken på grund af udebanemålet.
23. maj 2021: Greuther Fürth – Fortuna Düsseldorf 3-2
Den 23. maj 2021 mødte Greuther Fürth Fortuna Düsseldorf i sæsonens sidste og afgørende kamp i 2. Bundesliga. En sejr var nødvendig for at sikre sig andenpladsen og direkte oprykning. Udsigterne blev dog forværret i første halvleg, da Fortuna Düsseldorfs Kristoffer Peterson scorede til 0-1 i det 26. minut.
Efter pausen startede Greuther Fürth et comeback. Branimir Hrgota udlignede til 1-1 på et straffespark i det 53. minut, men Shinta Appelkamp bragte gæsterne foran 1-2 blot tre minutter senere. Greuther Fürth svarede igen, først med Julian Greens udligning til 2-2 i det 69. minut. Den afgørende scoring faldt i det 83. minut, da Dickson Abiama scorede til slutresultatet 3-2. Sejren sikrede klubben andenpladsen og dens anden oprykning til Bundesligaen i historien.


SV Darmstadt 98
















Officiel info