Congos fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Comorerne14:00Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Congo20:00Comorerne
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Congo–Tidspunkt ikke fastlagtNamibia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Cameroun–Tidspunkt ikke fastlagtCongo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Congo1 – 1Cameroun
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Geltany Bantsiele · Højrebensskud · Assist: Yvan Ikia Dimi1-0
24'⚽
53'⚽
1-1Selvmål Melvin Zinga · Selvmål
Gult kort Will Hondermarck · Forseelse
56'▮
64'▮
Gult kort Mahamadou Nagida · Forseelse
Gult kort Beni Namboka · Forseelse
72'▮
84'▮
Gult kort David Nyengue · Forseelse
Congo4-2-3-1
Cameroun3-5-1-1
166.6Zinga
177.1Andzouana
46.5Makosso
226.8Mbemba
147.1Mazikou
76.6Makouta
156.7Hondermarck
216.9Dimi
106.4Ndockyt
20Bantsiele
197.5Namboka
17.4Noukeu
247.0Keller
176.5Kotto
126.8Tchamba
226.3Tchamadeu
157.1Avom
66.4Nyengue
196.3Fosso
256.3Njoh
146.3Namaso
106.9Mbeumo
Congo4-2-3-1
Congo
68′11 Mons Bassouamina17 Yhoan Andzouana
68′2 Jérémy Mounsesse20
75′25 Domi Jaurès Massoumou21 Yvan Ikia Dimi
86′28 Inno Jospin Loemba10 Merveil Ndockyt
Cameroun
46′18 Mahamadou Nagida25 Lilian Njoh
46′20 Bil Nsongo19 Ryan Fosso
75′11 Saidou Alioum Moubarak12 Tchamba
80′2 Jackson Tchatchoua22 Junior Tchamadeu 
87′7 Maël Fernandez Monyebe6 David Nyengue
CongoCameroun
40Boldbesiddelse %60
12Skud i alt13
7Skud på mål1
5Hjørnespark6
14Frispark begået23
2Gule kort2
0Røde kort0
3Offside1
62Afleveringspræcision %74
253Afleveringer392
1Redninger6

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Namibia1 – 0Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort Wendell Rudath · Forseelse
40'▮
Mål Bethuel Muzeu · Hovedstød · Assist: Riaan Hanamub1-0
47'⚽
Gult kort Paulus Amutenya · Forseelse
76'▮
90'+6▮
Gult kort Bryan Passi · Forseelse
Namibia4-2-3-1
Congo4-3-3
167.1Ndisiro
196.5Amutenya
56.6Hambira
66.9Katua
47.7Hanamub
87.0Shidolo
186.5Petrus
176.5Rudath
96.8Muzeu
76.9Hotto
137.0Shalulile
16.7Ndinga
226.6Mbemba
46.4Makosso
57.1Passi
186.1Poaty
256.3Massoumou
86.6Massanga
66.3Dembi
76.9Makouta
96.2Ibayi
20Bantsiele
Namibia4-2-3-1
Namibia
69′22 Stoffel Witbeen17 Wendell Rudath
80′2 Sergio Damaseb8 Moses Shidolo
80′20 Ivan Kamberipa19 Paulus Amutenya
89′21 Kennedy Eib5 Charles Hambira
89′22 Tyrese Hikupembe13 Peter Shalulile
Congo
46′11 Mons Bassouamina9 Christopher Ibayi
62′21 Yvan Ikia Dimi25 Domi Jaurès Massoumou
62′19 Beni Namboka6 Fred Dembi
62′10 Merveil Ndockyt8 Chandrel Massanga
83′13 Déo Bassinga18 Morgan Poaty
NamibiaCongo
53Boldbesiddelse %47
9Skud i alt11
5Skud på mål2
9Hjørnespark7
11Frispark begået11
2Gule kort1
0Røde kort0
4Offside1
76Afleveringspræcision %72
344Afleveringer298
3Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cameroun21104224VU
2 Namibia21011103VT
3 Comorerne210123-13TV
4 Congo201112-11TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cameroun11003123V
2 Namibia11001013V
3 Comorerne11001013V
4 Congo10101101U
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cameroun10101101U
2 Namibia100101-10T
3 Congo100101-10T
4 Comorerne100113-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Namibia1 – 0Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Congo1 – 1Cameroun
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Comorerne14:00Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Congo20:00Comorerne
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Congo–Tidspunkt ikke fastlagtNamibia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Cameroun–Tidspunkt ikke fastlagtCongo
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Chelcy Prince Exauce Bonazebi

    Position
    Målmand
    Alder
    20 år
    Højde
    197 cm
  • Christophe Wamba

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
  • Dhody Foutou

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
  • Simon Ulrich Samba

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Målmand
    Alder
    25 år

Forsvar

  • Beranger Itoua

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
  • Charles Atipo

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
  • Christ Makosso

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    85 kg
  • Divin Pachoud De Nzingoula

    Klub
    Sur
    Position
    Forsvarer
    Alder
    24 år
  • Janard Mbemba

    Klub
    Al Merreikh
    Position
    Forsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    192 cm
  • Jhon Kapaya

    Klub
    Leopards de Dolisie
    Position
    Højre back
    Alder
    23 år
  • Pedro Peya

    Klub
    Abu Salim
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
  • Prince Mouandza

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Højde
    177 cm
  • Romaric Etou 

    Klub
    Dila
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    70 kg

Midtbane

  • Ceti Junior Tchibinda

    Klub
    FC Daugavpils
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    182 cm
  • Chadrack Osseby

    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
  • Chandrel Massanga

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    78 kg
  • Digne Kaelas Pounga

    Klub
    Atalanta II
    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    188 cm
  • Fred Ngoma

    Klub
    Young Africans
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    173 cm
  • Glid Otanga

    Klub
    Abu Qir Fertilizers
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    180 cm
  • Gosim Elenga

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    67 kg
  • Grâce Nsemi

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    21 år
  • Gédéon Nongo

    Klub
    Stal Stalowa Wola
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    18 år
    Højde
    175 cm
  • Inno Jospin Loemba

    Klub
    Simba
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    22 år
  • Merveil Ndockyt

    Klub
    FAR Rabat
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    63 kg
  • Venold Dzaba

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år

Angreb

  • Carly Ekongo

    Klub
    Étoile Filante de Ouagadougou
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    184 cm
  • Declan Moussavou

    Klub
    Skënderbeu Korçë
    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
  • Déo Bassinga

    Klub
    FUS Rabat
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    180 cm
  • Elie Andzouono

    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
  • Grâce Mavoungou

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Venstre kant
    Alder
    18 år
  • Ismaël Ankobo

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
  • Japhet Mankou

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
  • Mignon Koto

    Position
    Attacker
    Alder
    21 år
  • Wilfrid Nkaya

    Klub
    Otôho d'Oyo
    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm

  • 19Beni Namboka

    Klub
    Maniema Union
    Position
    Attacker
    Alder
    22 år
  • 25Domi Jaurès Massoumou

    Klub
    Alashkert
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    177 cm
  • 7Gaius Makouta

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    75 kg
  • Geltany Bantsiele

    Position
    Angriber
  • 11Mons Bassouamina

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    71 kg
  • 21Yvan Ikia Dimi

    Position
    Højre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    56 kg
  • 14Bradley Mazikou

    Position
    Venstre back
    Alder
    30 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    68 kg
  • 5Bryan Passi

    Klub
    Valenciennes
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    189 cm
  • 9Christopher Ibayi

    Klub
    Maghreb Fès
    Position
    Angriber
    Alder
    31 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    85 kg
  • 6Fred Dembi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    75 kg
  • 2Jérémy Mounsesse

    Klub
    Torreense
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    183 cm
  • 16Melvin Zinga

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    80 kg
  • 18Morgan Poaty

    Position
    Venstre back
    Alder
    29 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    80 kg
  • 1Perrauld Ndinga

    Position
    Målmand
  • 15Will Hondermarck

    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    74 kg
  • 17Yhoan Andzouana

    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    69 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Bryan PassiFORForsvar19000002079%0162010001007.11
Bradley MazikouFORForsvar19000002070%0452010000007.06
Yhoan AndzouanaFORForsvar16800037182%5140000000007.06
Beni NambokaANGAngreb2118004114145%0018040001007.05
Yvan Ikia DimiMIDMidtbane2103012119467%0001020000007.04
Jérémy MounsesseFORForsvar12200001067%1130000000006.79
Gaius MakoutaMIDMidtbane2180000512267%2146020000006.78
Janard MbembaFORForsvar2180000210080%43113010000006.72
Merveil NdockytMIDMidtbane211400358192%5021040000006.71
Will HondermarckMIDMidtbane19000105067%1131030001006.71
Perrauld NdingaMÅLMålmand19000000054%0010003300006.67
Mons BassouaminaANGAngreb26600303357%0000000000006.65
Chandrel MassangaMIDMidtbane16200012082%2020000000006.6
Melvin ZingaMÅLMålmand19000001027%0000001100006.59
Inno Jospin LoembaMIDMidtbane1400001067%0001000000006.57
Domi Jaurès MassoumouANGAngreb27700145062%3000020000006.46
Christ MakossoFORForsvar218000206165%23121000000006.45
Déo BassingaANGAngreb170000200%1001000000006.34
Fred DembiMIDMidtbane16200002062%1021020000006.29
Christopher IbayiANGAngreb14600114167%2000010000006.16
Morgan PoatyFORForsvar18300015063%0033010000006.08
Geltany BantsieleANGAngreb2158106212575%202101000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.