Costa Ricas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026CONCACAF Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Costa Rica2 – 0Haiti
CONCACAF Nations League
Mål Carlos Mora · Hovedstød · Assist: Ronald Matarrita1-0
6'⚽
Mål Andrey Soto · Venstrebensskud · Assist: Ronald Matarrita2-0
21'⚽
32'▮
Gult kort Duke Lacroix · Forseelse
43'▮
Gult kort Carl Sainté · Forseelse
Gult kort Jeyland Mitchell · Tidsspilde
86'▮
Costa Rica4-4-2
Haiti4-2-3-1
16.6Navas
27.4Sosa
47.2Vargas
157.2Calvo
228.1Matarrita
207.0Michel
57.2Borges
86.6Acuña
177.2Mora
127.7Soto
196.7Sinclair
236.0Duverger
26.9Arcus
226.5Duverne
56.9Delcroix
136.4Lacroix
176.9Jacques
66.2Sainté
116.5Deedson
76.2Picault
156.6Providence
186.3Isidor
Costa Rica4-4-2
Costa Rica
58′21 Douglas López8 Sebastián Acuña
59′10 Josimar Alcócer17 Carlos Mora
65′11 Anthony Hernández12 Andrey Soto
81′9 Mayron George19 Orlando Sinclair
81′3 Jeyland Mitchell20 Kenyel Michel
Haiti
46′10 Jean-Ricner Bellegarde6 Carl Sainté
46′19 Yassin Fortuné7 Fafà Picault
66′21 Dany Jean15 Ruben Providence
81′9 Kenny Quetant11 Louicius Deedson
89′20 Frantzdy Pierrot18 Wilson Isidor
Costa RicaHaiti
50Boldbesiddelse %50
13Skud i alt6
3Skud på mål0
6Hjørnespark5
13Frispark begået14
1Gule kort2
0Røde kort0
4Offside1
82Afleveringspræcision %82
426Afleveringer426
0Redninger1

Fredag 2. oktober 2026CONCACAF Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Nicaragua0 – 3Costa Rica
CONCACAF Nations League
57'⚽
0-1Mål Orlando Sinclair · Venstrebensskud · Assist: Yerlan Sosa
60'⚽
0-2Mål Carlos Mora · Højrebensskud · Assist: Josimar Mendez
Gult kort Juan Luis Pérez · Forseelse
70'▮
Gult kort Efraín Mejía · Protest
73'▮
77'▮
Gult kort Carlos Mora · Forseelse
90'+7⚽
0-3Mål Kenyel Michel · Venstrebensskud · Assist: Yerlan Sosa
Gult kort Ramón Estrada · Forseelse
90'+1▮
90'+4▮
Gult kort Josimar Mendez · Forseelse
Nicaragua4-4-2
Costa Rica4-2-3-1
16.2Mayorga
56.2Cano
46.7Fletes
196.2Pérez
35.4Acevedo
166.2Cole
226.5Estrada
146.5Cole
206.1Moncada
76.5García
136.9Talavera
16.8Navas
28.6Sosa
36.6Mitchell
157.5Calvo
86.8Araya
226.8Acuña
126.9Wilson
208.0Michel
116.6Montero
177.2Mora
197.4Sinclair
Nicaragua4-4-2
Nicaragua
59′11 Bancy Hernández20 Jonathan Moncada
63′10 Byron Bonilla5 Justing Cano
70′9 Efraín Mejía7 Jorge García
Costa Rica
19′4 Juan Pablo Vargas3 Jeyland Mitchell
56′9 Josimar Mendez11 Claudio Montero
56′7 John Ruiz8 Darril Araya
78′5 Celso Borges 17 Carlos Mora
78′13 Gerson Torres19 Orlando Sinclair
NicaraguaCosta Rica
36Boldbesiddelse %64
4Skud i alt13
1Skud på mål6
4Hjørnespark6
14Frispark begået13
3Gule kort2
0Røde kort0
3Offside0
75Afleveringspræcision %84
237Afleveringer427
3Redninger1

Mandag 28. september 2026CONCACAF Nations League

Mandag 28. september 2026
Haiti2 – 0Costa Rica
CONCACAF Nations League
Mål Jean-Ricner Bellegarde · Højrebensskud · Assist: Danley Jean Jacques1-0
9'⚽
Gult kort Fafà Picault · Protest
22'▮
33'▮
Gult kort Sebastián Acuña · Forseelse
Selvmål Francisco Calvo · Hovedstød2-0
39'⚽
Gult kort Martin Expérience · Forseelse
52'▮
54'▮
Gult kort Jeyland Mitchell · Forseelse
60'▮
Gult kort Douglas López · Forseelse
72'▮
Gult kort Gerson Torres · Forseelse
Haiti4-2-3-1
Costa Rica4-3-3
17.9Pierre
27.4Arcus
66.8Sainté
47.1Metusala
87.1Expérience
107.7Bellegarde
177.3Jacques
116.7Deedson
76.6Picault
156.3Providence
186.4Isidor
236.3Madriz
66.7Barahona
37.4Mitchell
156.4Calvo
86.5Araya
146.7Galo
226.3Acuña
96.8Mendez
176.3Mora
197.0Sinclair
107.3Alcócer
Haiti4-2-3-1
Haiti
54′19 Yassin Fortuné7 Fafà Picault
54′21 Dany Jean11 Louicius Deedson
64′3 Francois Dulysse6 Carl Sainté
86′22 Jean-Kévin Duverne4 Garven Metusala
86′13 Duke Lacroix10 Jean-Ricner Bellegarde
Costa Rica
46′21 Douglas López17 Carlos Mora
46′13 Gerson Torres22 Sebastián Acuña
60′12 Doryan Rodríguez19 Orlando Sinclair
77′20 Kenyel Michel9 Josimar Mendez
90+2′5 Andrey Soto14 Orlando Galo
HaitiCosta Rica
44Boldbesiddelse %56
7Skud i alt21
2Skud på mål6
3Hjørnespark2
14Frispark begået15
2Gule kort4
0Røde kort0
0Offside1
72Afleveringspræcision %79
359Afleveringer449
6Redninger1

Fredag 25. september 2026CONCACAF Nations League

Fredag 25. september 2026
Costa Rica3 – 4Curaçao
CONCACAF Nations League
Mål Orlando Sinclair · Højrebensskud · Assist: Orlando Galo1-0
3'⚽
Mål Carlos Mora · Venstrebensskud2-0
23'⚽
Gult kort Josimar Mendez · Forseelse
44'▮
Mål Carlos Mora · Højrebensskud3-0
45'+1⚽
62'⚽
3-1Mål Kenji Gorré · Højrebensskud · Assist: Jordi Paulina
66'⚽
3-2Mål Tahith Chong · Venstrebensskud · Assist: Jordi Paulina
78'⚽
3-3Mål Kenji Gorré · Venstrebensskud
82'⚽
3-4Mål Jordi Paulina · Højrebensskud · Assist: Juninho Bacuna
83'▮
Gult kort Jordi Paulina · Usportslig optræden
90'▮
Gult kort Leandro Bacuna · Forseelse
Costa Rica4-1-4-1
Curaçao3-5-2
235.7Madriz
65.9Barahona
36.3Mitchell
155.6Calvo
85.7Araya
226.3Acuña
177.9Mora
146.8Galo
96.6Mendez
106.5Alcócer
197.4Sinclair
15.5Room
36.0Gaari
186.6Obispo
56.3Floranus
26.9Sambo
156.2Martha
106.4Bacuna
86.4Comenencia
165.6Margaritha
96.3Locadia
77.5Bacuna
Costa Rica4-1-4-1
Costa Rica
58′2 Gerald Taylor19 Orlando Sinclair
59′20 Kenyel Michel10 Josimar Alcócer
77′16 Aarón Murillo14 Orlando Galo
86′12 Doryan Rodríguez6 Carlos Barahona
Curaçao
57′21 Tahith Chong15 Ar'jany Martha
57′14 Kenji Gorré16 Jearl Margaritha
58′19 Jordi Paulina9 Jürgen Locadia
90+1′6 Nicky Souren7 Juninho Bacuna
Costa RicaCuraçao
38Boldbesiddelse %62
10Skud i alt12
4Skud på mål5
0Hjørnespark2
12Frispark begået11
1Gule kort2
0Røde kort0
2Offside1
73Afleveringspræcision %86
290Afleveringer470
1Redninger1
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:05

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao4310125710VVVU
2 Haiti43019549VVVT
3 Den Dominikanske Republik43018809VVTV
4 Costa Rica42028626TTVV
5 Trinidad og Tobago401347-31TTTU
6 Nicaragua4004414-100TTTT
PlayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao22007166VV
2 Haiti22005236VV
3 Costa Rica21015413TV
4 Den Dominikanske Republik210146-23VT
5 Trinidad og Tobago201123-11TU
6 Nicaragua200215-40TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Den Dominikanske Republik22004226VV
2 Curaçao21105414VU
3 Haiti21014313VT
4 Costa Rica21013213TV
5 Trinidad og Tobago200224-20TT
6 Nicaragua200239-60TT
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Kampprogram

Fredag 25. september 2026CONCACAF Nations League

Fredag 25. september 2026
Costa Rica3 – 4Curaçao
CONCACAF Nations League

Mandag 28. september 2026CONCACAF Nations League

Mandag 28. september 2026
Haiti2 – 0Costa Rica
CONCACAF Nations League

Fredag 2. oktober 2026CONCACAF Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Nicaragua0 – 3Costa Rica
CONCACAF Nations League

Mandag 5. oktober 2026CONCACAF Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Costa Rica2 – 0Haiti
CONCACAF Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Spillere

Målmænd

  • 1Keylor Navas

    Klub
    Pumas UNAM
    Position
    Målmand
    Alder
    39 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    80 kg
  • 18Abraham Madriz

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    191 cm
  • 23Patrick Sequeira

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    84 kg
  • Bayron Mora

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    186 cm

Forsvar

  • 2Yerlan Sosa

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Højre back
    Alder
    18 år
    Højde
    173 cm
  • 3Jeyland Mitchell

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    82 kg
  • 4Juan Pablo Vargas

    Klub
    Puebla
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    88 kg
  • 6Carlos Barahona

    Klub
    Cartaginés
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    54 kg
  • 7John Ruiz

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    174 cm
  • 14Yeison Molina

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm
  • 15Francisco Calvo

    Klub
    Nacional
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    80 kg
  • 16Jorkaeff Azofeifa

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    78 kg
  • 22Ronald Matarrita

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    70 kg
  • Darril Araya

    Klub
    Herediano
    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    72 kg

Midtbane

  • 5Celso Borges 

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Central midtbane
    Alder
    38 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • 8Sebastián Acuña

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    174 cm
  • 12Andrey Soto

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    178 cm
  • 13Luis Flores

    Klub
    Cartaginés
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    173 cm
  • 17Carlos Mora

    Klub
    Universitatea Craiova
    Position
    Højre midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    76 kg
  • 21Douglas López

    Klub
    Cartaginés
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    76 kg
  • Aarón Murillo

    Klub
    Herediano
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    72 kg
  • Orlando Galo

    Klub
    Riga FC
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    73 kg
  • Roan Wilson

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    76 kg

Angreb

  • 9Mayron George

    Klub
    Sporting San José
    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    88 kg
  • 10Josimar Alcócer

    Klub
    AC Sparta Praha
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    74 kg
  • 11Anthony Hernández 

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    179 cm
  • 19Orlando Sinclair

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    71 kg
  • 20Kenyel Michel

    Klub
    Alajuelense
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    170 cm
  • Claudio Montero

    Klub
    Cartaginés
    Position
    Højre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    173 cm
  • Doryan Rodríguez

    Klub
    Puntarenas
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    182 cm
  • Gerson Torres

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Højre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    176 cm
  • Josimar Méndez

    Klub
    Sporting San José
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm

  • 9Josimar Mendez

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
  • 2Gerald Taylor

    Klub
    Deportivo Saprissa
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    71 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Ronald MatarritaFORForsvar19002077183%4020030000008.08
Yerlan SosaFORForsvar2180022410204342020000007.98
Andrey SotoMIDMidtbane266102010182%0002020000007.73
Carlos MoraMIDMidtbane4273406613376%5114060001007.14
Orlando SinclairANGAngreb4277209116364%3519060000007.12
Juan Pablo VargasFORForsvar216100104088%3351010000007.09
Kenyel MichelANGAngreb4215105168442%1011000000006.99
Celso Borges MIDMidtbane210200027189%2142010000006.91
Roan WilsonMIDMidtbane19000107186%4120010000006.87
Josimar MendezANGAngreb3201019011281%3112030002006.85
Josimar AlcócerANGAngreb31800061413386%4231000000006.81
Orlando GaloMIDMidtbane216701108083%2122010000006.74
Keylor NavasMÅLMålmand218000001072%0030001000006.7
Francisco CalvoFORForsvar4360001114184%35188030000006.68
Douglas LópezMIDMidtbane27600202091%2200010001006.66
Jeyland MitchellFORForsvar4208003016086%431311030002006.64
Mayron GeorgeANGAngreb190000400%0014000000006.63
Gerson TorresANGAngreb25600117268%3100030001006.59
Claudio MonteroANGAngreb15600161082%0000000000006.57
Doryan RodríguezANGAngreb23400114033%0000030000006.54
Sebastián AcuñaMIDMidtbane4284002011081%3436070001006.48
John RuizFORForsvar134000110100%0031000000006.47
Anthony Hernández ANGAngreb12500012183%0000000000006.39
Carlos BarahonaFORForsvar2176002820362%10237010000006.33
Darril ArayaFORForsvar3236002914175%4167060000006.32
Abraham MadrizMÅLMålmand218000001073%1000002000006.03
Gerald TaylorFORForsvar13200002038%2000000000005.69
Aarón MurilloMIDMidtbane11300000067%0000100000005.22

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.