Den Centralafrikanske Republiks fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Benin20:00Den Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Den Centralafrikanske Republik17:00Benin
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Den Centralafrikanske Republik–Tidspunkt ikke fastlagtMauretanien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Burkina Faso–Tidspunkt ikke fastlagtDen Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Den Centralafrikanske Republik0 – 1Burkina Faso
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort Edwin Quarshie · Forseelse
28'▮
Gult kort Sacha M'Baka · Hånd på bolden
33'▮
42'▮
Gult kort Arsène Kouassi · Filmning
60'⚽
0-1Mål Aboubacar Camara · Højrebensskud · Assist: Arthur Zagré
Den Centralafrikanske Republik4-3-3
Burkina Faso4-1-4-1
166.7Youfeigane
36.9Yangao
46.4M'Baka
236.7Gambor
206.2Yapende
177.0Sambia
156.3Quarshie
66.4Diomande
117.0Baboula
106.8Koyalipou
86.4Solet
166.7Koffi
96.5Kaboré
56.8Djiga
126.7Tapsoba
266.9Kouassi
87.3Doucet
116.7Bouda
156.4Tapsoba
187.0Ouédraogo
226.9Zagré
26.7Traoré
Den Centralafrikanske Republik4-3-3
Den Centralafrikanske Republik
67′18 Christian-Theodor Yawanendji-Malipangou6 B. Diomande
67′9 Delphin Mokonou17 Junior Sambia
67′19 Joel Ngoya15 Edwin Quarshie
76′21 Peter Guinari4 Sacha M'Baka
81′7 Moustapha Djimet11 Vénuste Baboula
Burkina Faso
59′3 Aboubacar Camara15 Abdoul Tapsoba
65′17 Elohim Kaboré2 Lassina Traoré
89′27 Pierre Landry Kaboré11 Ousseni Bouda
89′20 Rachid Kouda18 Ismahila Ouédraogo
Den Centralafrikanske RepublikBurkina Faso
48Boldbesiddelse %52
8Skud i alt11
1Skud på mål2
7Hjørnespark5
24Frispark begået22
2Gule kort1
0Røde kort0
1Offside5
65Afleveringspræcision %73
294Afleveringer315
1Redninger2

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Mauretanien3 – 1Den Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation
4'▮
Gult kort Marc Raphael Yapende · Forseelse
29'▮
Gult kort Edwin Quarshie · Forseelse
31'▮
Gult kort Dominique Youfeigane · Protest
Mål (straffe) Aboubakary Koita · Straffespark1-0
32'⚽
Gult kort Nouh Mohamed El Abd · Forseelse
42'▮
48'⚽
1-1Mål Goduine Koyalipou · Højrebensskud · Assist: Vénuste Baboula
60'▮
Gult kort Julien Kouadio · Forseelse
Mål Dawda Camara · Højrebensskud · Assist: Oumar Ngom2-1
69'⚽
74'▮
Gul/rødt kort Julien Kouadio · Forseelse
Mål Mamadou Diallo · Højrebensskud · Assist: Abdallahi Mahmoud3-1
89'⚽
Mauretanien4-3-3
Den Centralafrikanske Republik4-3-3
307.0Diop
136.5Abd
56.3Ba
216.7Lefort
36.5Abeid
87.3Bodda
67.3Ngom
78.1Koita
107.1Thiam
187.0Camara
117.1Gassama
167.0Youfeigane
26.2Kouadio
46.0M'Baka
236.4Gambor
206.6Yapende
66.7Diomande
176.9Sambia
156.1Quarshie
76.6Djimet
107.1Koyalipou
117.7Baboula
Mauretanien4-3-3
Mauretanien
46′20 Ibrahima Keita13 Nouh Mohamed El Abd
66′2 Khadim Diaw3 Aly Abeid
66′23 Ahmed Salem M'bareck10 Idrissa Thiam
83′29 Mamadou Diallo18 Dawda Camara
83′17 Abdallahi Mahmoud11 Djeidi Gassama
Den Centralafrikanske Republik
63′5 Emmanuel Okeke15 Edwin Quarshie
64′8 Isaac Solet6 B. Diomande
77′9 Delphin Mokonou10 Goduine Koyalipou
77′3 Flory Yangao7 Moustapha Djimet
83′14 Séverin Tatolna17 Junior Sambia
MauretanienDen Centralafrikanske Republik
59Boldbesiddelse %41
19Skud i alt14
8Skud på mål5
3Hjørnespark4
10Frispark begået21
1Gule kort5
0Røde kort1
6Offside2
80Afleveringspræcision %73
452Afleveringer304
4Redninger5
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:07

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Benin21103214UV
2 Burkina Faso21102114UV
3 Mauretanien21014313VT
4 Den Centralafrikanske Republik200214-30TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Mauretanien11003123V
2 Benin11002113V
3 Burkina Faso10101101U
4 Den Centralafrikanske Republik100101-10T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Burkina Faso11001013V
2 Benin10101101U
3 Mauretanien100112-10T
4 Den Centralafrikanske Republik100113-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Mauretanien3 – 1Den Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Den Centralafrikanske Republik0 – 1Burkina Faso
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Benin20:00Den Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Den Centralafrikanske Republik17:00Benin
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Den Centralafrikanske Republik–Tidspunkt ikke fastlagtMauretanien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Burkina Faso–Tidspunkt ikke fastlagtDen Centralafrikanske Republik
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Alladum Kolimba

    Klub
    Niger Tornadoes
    Position
    Målmand
    Alder
    39 år
    Højde
    193 cm
  • Dominique Youfeigane

    Klub
    Roeselare Daisel
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    84 kg
  • Emmanuel Pennel Takolingba Takos

    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    0 cm

Forsvar

  • Chris Tamro Mbai Assem

    Klub
    New England II
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
  • Emmanuel Okeke

    Klub
    Dubrava Zagreb
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
  • Flory Yangao

    Klub
    Olympique Réal
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    0 cm
  • Hugo Gambor

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    77 kg
  • Julien Kouadio

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    79 kg
  • Junior Sambia

    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    68 kg
  • Marc Raphael Yapende

    Klub
    Olympique Réal
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
  • Peter Guinari

    Klub
    Skalica
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
  • Sacha M'Baka

    Klub
    Caen
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    189 cm
  • Stephane Kaimba

    Klub
    DFC8
    Position
    Venstre back
  • Séverin Tatolna

    Klub
    Livyi Bereh
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    76 kg

Midtbane

  • Christian-Theodor Yawanendji-Malipangou

    Position
    Midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    166 cm
  • Edwin Quarshie

    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    75 kg
  • Isaac Solet

    Klub
    CSKA Sofia
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    73 kg
  • Joel Ngoya

    Klub
    Tubize
    Position
    Central midtbane
  • Sami Wattel

    Klub
    Nice II
    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år

Angreb

  • Goduine Koyalipou

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    82 kg
  • Louis Mafouta

    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    76 kg
  • Moustapha Djimet

    Klub
    Dinamo Minsk
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    182 cm
  • Vénuste Baboula

    Klub
    Slovan Liberec
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm

  • 6B. Diomande

    Klub
    Neuchâtel Xamax
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    83 kg
  • 9Delphin Mokonou

    Klub
    Olympique Réal
    Position
    Midtbane
    Alder
    25 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Vénuste BaboulaANGAngreb2171013212377%3001020000007.32
Goduine KoyalipouANGAngreb2167105016360%2014020000006.96
Junior SambiaFORForsvar2150004139073%4121050000006.93
Dominique YoufeiganeMÅLMålmand218000003055%00102006301006.88
Isaac SoletMIDMidtbane2116001512264%6121020000006.6
B. DiomandeMIDMidtbane213100309056%3164030000006.58
Hugo GamborFORForsvar218000008186%44100010000006.58
Flory YangaoFORForsvar210300028068%5162010000006.54
Moustapha DjimetANGAngreb28600134165%1011030000006.53
Joel NgoyaMIDMidtbane12300001188%0110010000006.52
Christian-Theodor Yawanendji-MalipangouMIDMidtbane12300101075%0000040000006.5
Peter GuinariFORForsvar11400001067%0041010000006.47
Delphin MokonouMIDMidtbane23600203258%0001020000006.43
Marc Raphael YapendeFORForsvar2180001210065%7563010001006.39
Edwin QuarshieMIDMidtbane213000103178%2210080002006.21
Sacha M'BakaFORForsvar216600006066%3392040001006.2
Julien KouadioFORForsvar17400002085%1521020001006.18
Séverin TatolnaFORForsvar1700000050%0000000000006.12
Emmanuel OkekeFORForsvar12700001075%1010030000005.9

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.