Thisted

2026/2027

Kampe

Kommende kampe

Søndag 25. oktober 20262. division

Søndag 25. oktober 2026
Nykøbing FC14:00Thisted
2. division

Søndag 1. november 20262. division

Søndag 1. november 2026
Thisted13:00B 93
2. division

Fredag 6. november 20262. division

Fredag 6. november 2026
Thisted19:00Fremad Amager
2. division

Fredag 13. november 20262. division

Fredag 13. november 2026
Skive19:00Thisted
2. division

Søndag 7. marts 20272. division

Søndag 7. marts 2027
Thisted13:00Næstved
2. division

Seneste resultater

Søndag 18. oktober 20262. division

Søndag 18. oktober 2026
Thisted2 – 2VSK Århus
2. division
Mål Angelo Nehmé1-0
13'⚽
42'⚽
1-1Mål Tinus Olesen · Assist: Oliver Østergaard
43'▮
Gult kort Tinus Olesen · Forseelse
66'▮
Gult kort Oliver Østergaard · Forseelse
Mål Angelo Nehmé2-1
69'⚽
79'▮
Gult kort Sebastian Schøt · Forseelse
90'+4⚽
2-2Mål Peter Nemec · Assist: Emil Dissing
Thisted3-5-2
VSK Århus3-4-3
16.3Raahauge
176.5Ankerstjerne
56.8Gyldenløve-Lyebalk
266.6Overgaard
26.4Andreasen
226.4Engstrøm
216.8Nuphaus
206.6Appiah
96.7Andersen
66.6Gaardsoe
278.5Nehmé
306.0Andersen
146.2Lauenstein
216.8Söndergaard
46.8Mehl
238.3Dissing
76.9Rytter
286.3Albæk
66.9Pedersen
186.8Østergaard
106.4Buch
37.5Olesen
Thisted3-5-2
Thisted
46′3 Victor Fjeldgaard6 Jakob Gaardsoe
70′11 Georg Ejsing22 Valdemar Engstrøm
87′33 Jeppe Dalgaard20 Simon Appiah
90+1′8 Kristoffer Andersen26 Mikkel Overgaard
VSK Århus
72′24 Kasper Jørgensen18 Oliver Østergaard
72′16 Peter Nemec14 Mads Lauenstein
77′5 Sebastian Schøt6 Søren Pedersen
77′17 Jonas Yderholm10 Sebastian Buch
83′20 Mads Hansen28 Max Albæk
ThistedVSK Århus
29Boldbesiddelse %71
10Skud i alt10
3Skud på mål4
4Hjørnespark6
13Frispark begået8
0Gule kort3
0Røde kort0
1Offside1
77Afleveringspræcision %90
279Afleveringer695
2Redninger1

Lørdag 10. oktober 20262. division

Lørdag 10. oktober 2026
HIK1 – 1Thisted
2. division
Gult kort Jakob Johansson · Forseelse
9'▮
44'▮
Gult kort Simon Appiah · Forseelse
45'+10⚽
0-1Selvmål Alex Marques
Mål (straffe) Jonas Damkjær · Straffespark1-1
79'⚽
87'▮
Gult kort Victor Fjeldgaard · Forseelse
88'▮
Gult kort Georg Ejsing · Filmning
HIK3-4-2-1
Thisted4-4-2
16.9Haslund
46.9Ponder
36.7Chernet
177.1Suner
136.4Haakonsson
246.4Adelsten
67.4Jørgensen
26.5Rana
88.4Damkjær
707.1Rindom
117.0Johansson
17.6Raahauge
26.2Andreasen
176.7Ankerstjerne
55.8Gyldenløve-Lyebalk
246.3Lagergaard
226.7Engstrøm
216.6Nuphaus
206.4Appiah
96.5Andersen
66.6Gaardsoe
277.1Nehmé
HIK3-4-2-1
HIK
45+5′12 Niklas Schandorph2 Sashwat Rana
71′20 Isaac Garbia4 Isak Ponder
71′21 Ibrahim Nuur13 Mikkel Haakonsson
Thisted
17′16 Alex Marques24 Emil Lagergaard
46′11 Georg Ejsing20 Simon Appiah
52′33 Jeppe Dalgaard2 Oliver Andreasen
75′3 Victor Fjeldgaard6 Jakob Gaardsoe
75′18 Felix Skovholm9 Mathias Andersen
HIKThisted
68Boldbesiddelse %32
18Skud i alt7
7Skud på mål4
7Hjørnespark3
10Frispark begået14
1Gule kort3
0Røde kort0
2Offside0
88Afleveringspræcision %73
712Afleveringer304
4Redninger6

Søndag 4. oktober 20262. division

Søndag 4. oktober 2026
Thisted0 – 2Roskilde
2. division
20'⚽
0-1Mål Silas Trier · Assist: Marius Uhd
Gult kort Nikolai Ankerstjerne · Forseelse
46'▮
61'▮
Gult kort Mikkel Juhl · Forseelse
67'▮
Gult kort Magnus Lysholm
80'▮
Gult kort Marius Hammelboe · Forseelse
90'+2⚽
0-2Mål Marius Hammelboe
Thisted3-5-2
Roskilde4-4-2
16.4Raahauge
176.4Ankerstjerne
57.1Gyldenløve-Lyebalk
246.1Lagergaard
26.9Andreasen
226.2Engstrøm
217.0Nuphaus
206.5Appiah
336.6Dalgaard
66.5Gaardsoe
277.2Nehmé
306.8Pená
27.3Juhl
196.9Montell
47.0Skolnik
56.7Lysholm
186.7Maarup
156.9Freitag
177.4Trier
116.2Uhd
107.0Carlson
96.6Veltz
Thisted3-5-2
ThistedRoskilde
45Boldbesiddelse %55
13Skud i alt18
2Skud på mål5
5Hjørnespark3
9Frispark begået10
1Gule kort3
0Røde kort0
2Offside0
79Afleveringspræcision %83
412Afleveringer473
3Redninger2

Lørdag 26. september 20262. division

Lørdag 26. september 2026
B 931 – 0Thisted
2. division
Mål Vito Hammershöy-Mistrati · Assist: Nicklas Mouritsen1-0
3'⚽
40'▮
Gult kort Nikolai Ankerstjerne · Forseelse
Gult kort Vincent Abildgaard · Forseelse
48'▮
Gult kort Pavle Gusak · Forseelse
90'+3▮
Gult kort Patrick Olsen
90'+5▮
B 934-2-3-1
Thisted3-4-1-2
257.0Christensen
46.8Wæver
56.8Christensen
197.5Kinful
37.4Mouritsen
26.9Henriksen
337.3Olsen
116.7Adjei-Broni
307.2Hammershöy-Mistrati
136.6Abildgaard
96.4Voldby
16.5Raahauge
176.1Ankerstjerne
56.6Gyldenløve-Lyebalk
247.1Lagergaard
26.6Andreasen
216.7Nuphaus
206.5Appiah
336.3Dalgaard
226.4Engstrøm
66.9Gaardsoe
36.7Fjeldgaard
B 934-2-3-1
B 93Thisted
55Boldbesiddelse %45
11Skud i alt7
3Skud på mål2
3Hjørnespark3
17Frispark begået9
4Gule kort1
1Røde kort0
1Offside0
84Afleveringspræcision %79
505Afleveringer394
2Redninger2

Søndag 20. september 20262. division

Søndag 20. september 2026
Thisted3 – 1Brabrand
2. division
54'⚽
0-1Mål Simon Vesterbæk · Assist: Lucas Møller
67'▮
Gult kort Mikkel Frandsen · Forseelse
Selvmål Ekemini Ime · Selvmål1-1
73'⚽
Gult kort Malthe Gyldenløve-Lyebalk · Forseelse
79'▮
Selvmål Rasmus Juul · Selvmål2-1
83'⚽
Mål Georg Ejsing · Assist: Victor Fjeldgaard3-1
86'⚽
Thisted3-5-2
Brabrand3-4-1-2
16.9Raahauge
176.4Ankerstjerne
56.6Gyldenløve-Lyebalk
246.6Lagergaard
27.2Andreasen
226.7Engstrøm
217.0Nuphaus
206.2Appiah
337.1Dalgaard
66.7Gaardsoe
37.3Fjeldgaard
246.5Bjerregaard
156.6Christensen
66.8Juul
196.6Ime
136.6Møller
57.4Vesterbæk
45.9Ernst
36.5Kirkegaard
106.7Frandsen
306.5Mandrup
96.3Astola
Thisted3-5-2
ThistedBrabrand
50Boldbesiddelse %50
14Skud i alt13
3Skud på mål5
0Hjørnespark11
15Frispark begået13
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside0
74Afleveringspræcision %72
363Afleveringer366
4Redninger2
Opdateret: 20. oktober 2026, 07:50

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Nykøbing FC1274130151525VUUVT
2 Roskilde1257024131122VUVVU
3 VSK Århus125431712519UVTTU
4 Næstved124711714319UUUUV
5 Middelfart124622216618UUVTU
6 B 93125342016418TVVVT
7 Skive125251515017VTVTV
8 Fremad Amager124531618-217UVTTV
9 Brabrand123361319-612TUVVT
10 HIK123361019-912TUTUV
11 Thisted121381124-136VTTUU
12 FA 2000121381125-146TTTUT
OprykningsgruppeNedrykningsspil
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Nykøbing FC64201761114VUVVV
2 Middelfart7331169712TUUVU
3 Roskilde5320124811UUVVV
4 VSK Århus632195411VUUVT
5 B 93531194510TVUVV
6 Skive731398110TUVVV
7 Næstved62319819TVUUV
8 Fremad Amager6231910-19UVUTV
9 HIK622278-18VTVUU
10 Brabrand713358-36UUUVT
11 Thisted6114510-54TTVTU
12 FA 20005023712-52TTUTU
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Nykøbing FC6321139411VVUUT
2 Roskilde7250129311UUUVU
3 Næstved624086210VVUUU
4 VSK Århus62228718VTUTU
5 B 9372231112-18UUTVT
6 Fremad Amager622278-18TVUVT
7 Skive521267-17VVUTT
8 Middelfart513167-16UVUUT
9 Brabrand5203811-36TVTTV
10 HIK6114311-84TTTTV
11 FA 20007115413-94UTTTT
12 Thisted6024614-82TUTTU
Opdateret: 19. oktober 2026, 05:44

Kampprogram

Lørdag 1. august 20262. division

Lørdag 1. august 2026
Middelfart4 – 1Thisted
2. division

Tirsdag 4. august 2026DBU Pokalen

Tirsdag 4. august 2026
Aabybro1 – 9Thisted
DBU Pokalen

Lørdag 8. august 20262. division

Lørdag 8. august 2026
Thisted0 – 1FA 2000
2. division

Lørdag 15. august 20262. division

Lørdag 15. august 2026
VSK Århus3 – 1Thisted
2. division

Fredag 21. august 20262. division

Fredag 21. august 2026
Thisted0 – 1Skive
2. division

Fredag 28. august 20262. division

Fredag 28. august 2026
Fremad Amager2 – 2Thisted
2. division

Torsdag 3. september 2026DBU Pokalen

Torsdag 3. september 2026
Thisted0 – 2Sønderjyske Fodbold
DBU Pokalen

Søndag 6. september 20262. division

Søndag 6. september 2026
Thisted0 – 3Nykøbing FC
2. division

Søndag 13. september 20262. division

Søndag 13. september 2026
Næstved3 – 1Thisted
2. division

Søndag 20. september 20262. division

Søndag 20. september 2026
Thisted3 – 1Brabrand
2. division

Lørdag 26. september 20262. division

Lørdag 26. september 2026
B 931 – 0Thisted
2. division

Søndag 4. oktober 20262. division

Søndag 4. oktober 2026
Thisted0 – 2Roskilde
2. division

Lørdag 10. oktober 20262. division

Lørdag 10. oktober 2026
HIK1 – 1Thisted
2. division

Søndag 18. oktober 20262. division

Søndag 18. oktober 2026
Thisted2 – 2VSK Århus
2. division

Søndag 25. oktober 20262. division

Søndag 25. oktober 2026
Nykøbing FC14:00Thisted
2. division

Søndag 1. november 20262. division

Søndag 1. november 2026
Thisted13:00B 93
2. division

Fredag 6. november 20262. division

Fredag 6. november 2026
Thisted19:00Fremad Amager
2. division

Fredag 13. november 20262. division

Fredag 13. november 2026
Skive19:00Thisted
2. division

Søndag 7. marts 20272. division

Søndag 7. marts 2027
Thisted13:00Næstved
2. division

Lørdag 13. marts 20272. division

Lørdag 13. marts 2027
FA 200014:00Thisted
2. division

Lørdag 20. marts 20272. division

Lørdag 20. marts 2027
Brabrand14:00Thisted
2. division

Torsdag 25. marts 20272. division

Torsdag 25. marts 2027
Thisted13:00Middelfart
2. division

Mandag 29. marts 20272. division

Mandag 29. marts 2027
Roskilde14:00Thisted
2. division

Lørdag 3. april 20272. division

Lørdag 3. april 2027
Thisted14:00HIK
2. division
Opdateret: 20. oktober 2026, 05:44

Spillere

Målmænd

  • 1Andreas Raahauge

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    188 cm
    Kontrakt indtil
    30. juni 2027
  • 15Simon Stricker

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Målmand
    Alder
    19 år
    Højde
    197 cm

Forsvar

  • 5Malthe Gyldenløve-Lyebalk

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    180 cm
  • 8Kristoffer Andersen

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    190 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 16Alex Marques

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    65 kg
  • 17Nikolai Ankerstjerne

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
  • 18Felix Skovholm

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Venstre back
    Alder
    19 år
    Højde
    185 cm
  • 24Emil Lagergaard 

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    27 år
    Højde
    177 cm
    Kontrakt indtil
    30. juni 2027
  • 25Karl Grønkjær

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Højre back
    Alder
    18 år
    Højde
    172 cm
  • 26Mikkel Overgaard

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    183 cm

Midtbane

  • 2Oliver Andreasen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Kontrakt indtil
    30. juni 2027
  • 7André Escobar Jensen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    19 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 9Mathias Andersen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    28 år
    Kontrakt indtil
    30. juni 2027
  • 11Georg Ejsing

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Venstre kant
    Alder
    19 år
  • 20Simon Appiah

    Nationalitet
    Ghana
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 21Jean-Julien Foe Nuphaus

    Nationalitet
    USA
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg
  • 22Valdemar Engstrøm

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    177 cm
  • 33Jeppe Dalgaard

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm

Angreb

  • 3Victor Fjeldgaard

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    192 cm
  • 6Jakob Gaardsoe

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
  • 19Jetmir Beluli

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    184 cm
  • 23August Gyldenløve-Lyebalk

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
  • 27Angelo Nehmé

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    165 cm
Opdateret: 20. oktober 2026, 05:44

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Angelo NehméANGAngreb11785302521561771.35%1493090000007.01
Jean-Julien Foe NuphausMIDMidtbane11990002781385.29%12026290130001006.83
Victor FjeldgaardANGAngreb9323217027172%03613080002006.8
Jeppe DalgaardMIDMidtbane105780182039773.87%112165000000006.72
Mikkel OvergaardFORForsvar5257002017075%022212040000006.68
Jakob GaardsoeANGAngreb96981015354371.25%047140100001006.67
Valdemar EngstrømMIDMidtbane1075601151862363.59%2615180190001006.65
Oliver AndreasenMIDMidtbane11952002321091470.28%2112040110000006.64
Andreas RaahaugeMÅLMålmand1199000001072.56%020100312100006.6
Mathias AndersenMIDMidtbane6408001622075%07204040000006.59
Georg EjsingMIDMidtbane1039110121220080%2883070001006.58
Felix SkovholmFORForsvar713201059173.53%0160050000006.51
Malthe Gyldenløve-LyebalkFORForsvar11990105050789.73%1194113050001006.51
Nikolai AnkerstjerneFORForsvar9721003348278.09%2133418050002006.5
Simon AppiahMIDMidtbane118230019546584.24%091070140002006.48
Jetmir BeluliANGAngreb310100209081.82%0136010000006.42
André Escobar JensenMIDMidtbane34801124370.59%0010030000006.35
Alex MarquesFORForsvar314000109083.78%0193030000006.31
Emil Lagergaard FORForsvar5450003638687.95%08128090003006.23
Kristoffer AndersenFORForsvar412200004065.52%0183000000005.96
August Gyldenløve-LyebalkANGAngreb000000000000000000000—
Karl GrønkjærFORForsvar000000000000000000000—
Simon StrickerMÅLMålmand000000000000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 20. oktober 2026, 05:44
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.