Andorras fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Andorra20:45Gibraltar
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Malta1 – 0Andorra
Nations League
Gult kort Enrico Pepe · Forseelse
7'▮
Mål Teddy Teuma · Højrebensskud · Assist: Ilyas Chouaref1-0
49'⚽
69'▮
Gult kort Ot Remolins Planes · Forseelse
79'▮
Gult kort Arón Rodrigo Tapia · Forseelse
Gult kort Alexander Satariano · Forseelse
86'▮
89'▮
Gult kort Christian Garcia · Forseelse
Malta4-2-3-1
Andorra4-4-2
17.6Bonello
217.0Corbalan
57.2Shaw
136.8Pepe
36.8Camenzuli
66.9Paiber
236.6Satariano
77.2Mbong
107.3Teuma
208.3Chouaref
116.5Cardona
127.6Álvarez
26.9Font
56.8Llovera
226.9Oliveira
156.4Nicolás
76.9Martínez
237.1Planes
37.2Babot
176.7Tapia
116.6Rosas
107.1Lopez
Malta4-2-3-1
Malta
46′4 Gabriel Mentz13 Enrico Pepe
56′8 Paul Mbong10 Teddy Teuma
72′18 Carlo Zammit Lonardelli7 Joseph Mbong
72′22 Zach Muscat21 Juan Corbalan
85′14 Andrea Zammit20 Ilyas Chouaref
Andorra
70′14 Jordi Aláez7 Alex Martínez
84′4 Christian Garcia15 Moisés San Nicolás
MaltaAndorra
55Boldbesiddelse %45
12Skud i alt12
6Skud på mål3
6Hjørnespark5
14Frispark begået16
2Gule kort3
0Røde kort0
1Offside1
85Afleveringspræcision %82
474Afleveringer384
3Redninger5

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Gibraltar0 – 0Andorra
Nations League
Gult kort Tjay De Barr · Forseelse
9'▮
26'▮
Gult kort Eric Izquierdo · Forseelse
32'▮
Gult kort Biel Borra · Forseelse
64'▮
Gult kort Pau Babot · Forseelse
Gult kort Graeme Torrilla · Forseelse
79'▮
Gibraltar3-5-2
Andorra4-2-3-1
17.1Banda
57.1Bent
67.6Lopes
36.9Valarino
87.4Ronan
196.7Mason
226.6Torrilla
46.9Pozo
116.3Scanlon
107.0Barr
96.4Borge
126.8Álvarez
27.0Borra
57.1Llovera
227.2Olivera
156.7Nicolás
166.7Izquierdo
37.1Babot
146.8Aláez
106.5Lopez
176.6Rodrigo
206.4García
Gibraltar3-5-2
Gibraltar
57′12 Jesse Gomez9 Dylan Borge
57′7 Carlos Richards19 Leon Mason
73′2 Ethan Jolley4 Nicholas Pozo
78′18 Jaiden Bartolo11 James Scanlon
78′21 Alain Pons3 Julian Valarino
Andorra
63′23 Ot Remolins14 Jordi Aláez
63′11 Berto Rosas20 Gerard Solá García
69′19 Joel Guillén16 Eric Izquierdo
87′7 Alex Martínez10 Guillaume Lopez
GibraltarAndorra
44Boldbesiddelse %56
5Skud i alt10
1Skud på mål4
4Hjørnespark4
15Frispark begået24
2Gule kort3
0Røde kort0
3Offside1
75Afleveringspræcision %76
331Afleveringer426
4Redninger0

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Andorra1 – 2Malta
Nations League
Gult kort Ian Olivera · Forseelse
4'▮
Gult kort Moisés San Nicolás · Forseelse
14'▮
Mål Guillaume Lopez · Venstrebensskud1-0
17'⚽
34'▮
Gult kort Alexander Satariano · Forseelse
36'⚽
1-1Mål Irvin Cardona · Højrebensskud · Assist: Teddy Teuma
Gult kort Gerard Sola · Forseelse
54'▮
Gult kort Gerard Solá García · Gentagne forseelser
54'▮
Gult kort Eric Izquierdo · Forseelse
62'▮
81'⚽
1-2Mål Teddy Teuma · Højrebensskud · Assist: Irvin Cardona
85'✕
Brændt straffe Ilyas Chouaref · Off target
Gult kort Berto Rosas · Protest
90'▮
90'+2▮
Gult kort Kurt Shaw · Forseelse
Andorra4-4-2
Malta4-2-3-1
127.6Álvarez
26.0Borra
56.5Llovera
226.7Olivera
156.2Nicolás
236.7Remolins
36.8Babot
166.4Izquierdo
176.1Rodrigo
206.0García
107.1Lopez
17.1Bonello
226.2Muscat
57.2Shaw
136.7Pepe
36.9Camenzuli
67.5Guillaumier
236.8Satariano
207.1Chouaref
109.3Teuma
86.1Mbong
118.2Cardona
Andorra4-4-2
Andorra
67′14 Jordi Aláez16 Eric Izquierdo
67′11 Berto Rosas10 Guillaume Lopez
76′7 Alex Martínez20 Gerard Solá García
87′21 Alex Cornella Molins15 Moisés San Nicolás
87′8 Eric Vales23 Ot Remolins
Malta
46′21 Juan Corbalan22 Zach Muscat
75′19 Keyon Ewurum8 Paul Mbong
75′7 Brandon Paiber 23 Alexander Satariano
89′9 Jake Grech10 Teddy Teuma
AndorraMalta
41Boldbesiddelse %59
13Skud i alt13
5Skud på mål8
3Hjørnespark2
24Frispark begået12
5Gule kort2
0Røde kort0
1Offside1
80Afleveringspræcision %81
353Afleveringer506
6Redninger4
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:07

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta32104227VUV
2 Gibraltar20201102UU
3 Andorra301213-21TUT
OprykningOprykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta21102114UV
2 Gibraltar10100001U
3 Andorra100112-10T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta11002113V
2 Gibraltar10101101U
3 Andorra201101-11UT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Andorra1 – 2Malta
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Gibraltar0 – 0Andorra
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Malta1 – 0Andorra
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Andorra20:45Gibraltar
Nations League
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:52

Spillere

Målmænd

  • 1Marc de Castro Prat

    Klub
    RSD Alcalá
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
  • 12Iker Álvarez

    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • 12Mauro

    Klub
    FC Santa Coloma
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
  • 13Alex Ruiz

    Klub
    CE Casa de Portugal
    Position
    Målmand
    Alder
    35 år
    Højde
    187 cm
  • Xisco Pires

    Klub
    Esperança d'Andorra
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    195 cm

Forsvar

  • 2Biel Borrà Font

    Klub
    Olot
    Position
    Forsvarer
    Alder
    21 år
  • 2Eric de Pablos

    Klub
    Ranger's
    Position
    Højre back
    Alder
    27 år
    Højde
    0 cm
  • 3Marc Vales

    Klub
    Europa FC
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    36 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    79 kg
  • 4Christian Garcia

    Klub
    Atlètic Club d'Escaldes
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    0 cm
  • 5Max Llovera

    Klub
    San Cristobal
    Position
    Forsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    72 kg
  • 6Kiko Pomares

    Klub
    Tarancón
    Position
    Forsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    0 cm
  • 15Moisés San Nicolás

    Klub
    FC Santa Coloma
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    188 cm
  • 18Jesús Rubio

    Klub
    FC Santa Coloma
    Position
    Højre back
    Alder
    32 år
    Højde
    168 cm
  • 19Joel Guillén

    Klub
    Binéfar
    Position
    Forsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
  • 21Àlex Cornellà Molins

    Klub
    Rubi
    Position
    Forsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    187 cm

Midtbane

  • 3Pau Babot

    Klub
    Bayern Alzenau
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    182 cm
  • 7Alex Martínez

    Klub
    Atlètic Club d'Escaldes
    Position
    Højre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    184 cm
  • 14Jordi Aláez

    Klub
    Atlètic Club d'Escaldes
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    175 cm
  • 16Eric Izquierdo

    Klub
    Socuéllamos
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    174 cm
  • 17Arón Rodrigo Tapia

    Klub
    Mirandés
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    184 cm
  • 21Marc García

    Klub
    Binéfar
    Position
    Midtbane
    Alder
    38 år
    Højde
    174 cm
  • 23Ot Remolins Planes

    Klub
    Real Oviedo II
    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år

Angreb

  • 9Cucu

    Klub
    CE Casa de Portugal
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    173 cm
  • 11Berto Rosas

    Klub
    UD Logroñés
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    78 kg
  • 20Gerard Solà

    Klub
    CD Tudelano
    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
  • 20Izan Fernández

    Klub
    Ranger's
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    65 kg
  • Aaron Sánchez

    Klub
    Sporting Escaldes
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    183 cm

  • 10Guillaume Lopez

    Klub
    FC Santa Coloma
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    67 kg
  • 22Ian Bryan Olivera de Oliveira

    Klub
    Getafe II
    Position
    Forsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    189 cm
  • 20Gerard Solà García

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
  • 8Eric Vales

    Klub
    CE Casa de Portugal
    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    182 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Iker ÁlvarezMÅLMålmand327000001077%00300011800007.29
Pau BabotMIDMidtbane3270003022182%5510100100001007.02
Ian Bryan Olivera de OliveiraFORForsvar3270001112184%45197040001006.93
Guillaume LopezANGAngreb324410637260%1013040000006.9
Max LloveraFORForsvar327000019388%22142020000006.78
Ot Remolins PlanesMIDMidtbane3204001319481%10021030001006.7
Jordi AláezMIDMidtbane310600336272%1211020000006.65
Biel Borrà FontFORForsvar3270000211179%7562060001006.61
Eric IzquierdoMIDMidtbane213600109174%1310050002006.53
Arón Rodrigo TapiaMIDMidtbane32700081715875%4120030001006.48
Berto RosasANGAngreb314000406064%1001090001006.48
Moisés San NicolásFORForsvar326100228073%5073040001006.41
Alex MartínezMIDMidtbane38700244090%0121010000006.36
Joel GuillénFORForsvar12100000091%0000010000006.33
Gerard Solà GarcíaANGAngreb213900204157%0001070001006.21
Christian GarciaFORForsvar160000000%0000030001006.15
Eric ValesMIDMidtbane13002010100%000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.