Gibraltars fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Andorra20:45Gibraltar
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Gibraltar20:45Malta
Nations League

Seneste resultater

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Malta1 – 1Gibraltar
Nations League
22'▮
Gult kort Graeme Torrilla · Forseelse
Mål Joseph Mbong · Højrebensskud · Assist: Ilyas Chouaref1-0
53'⚽
61'⚽
1-1Mål James Scanlon · Højrebensskud
Gult kort Ilyas Chouaref · Forseelse
63'▮
Gult kort Joseph Mbong · Forseelse
72'▮
Gult kort Zach Muscat · Forseelse
90'+1▮
Malta4-2-3-1
Gibraltar4-1-4-1
16.5Bonello
216.9Corbalan
56.7Shaw
137.0Pepe
37.4Camenzuli
236.6Satariano
67.0Guillaumier
77.5Mbong
106.2Teuma
207.5Chouaref
117.6Cardona
236.9Hankins
26.9Jolley
57.8Bent
67.3Lopes
37.1Valarino
226.8Torrilla
76.1Richards
86.5Ronan
46.9Pozo
117.5Scanlon
106.4Barr
Malta4-2-3-1
Malta
73′8 Paul Mbong7 Joseph Mbong
73′18 Brandon Paiber 23 Alexander Satariano
82′19 Keyon Ewurum Kelechi10 Teddy Teuma
88′22 Zach Muscat5 Kurt Shaw
88′14 Andrea Zammit21 Juan Corbalan
Gibraltar
86′16 Han Stevens4 Nicholas Pozo
MaltaGibraltar
62Boldbesiddelse %38
17Skud i alt9
5Skud på mål2
8Hjørnespark1
16Frispark begået8
3Gule kort1
0Røde kort0
5Offside1
87Afleveringspræcision %75
521Afleveringer333
1Redninger3

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Gibraltar0 – 0Andorra
Nations League
Gult kort Tjay De Barr · Forseelse
9'▮
26'▮
Gult kort Eric Izquierdo · Forseelse
32'▮
Gult kort Biel Borra · Forseelse
64'▮
Gult kort Pau Babot · Forseelse
Gult kort Graeme Torrilla · Forseelse
79'▮
Gibraltar3-5-2
Andorra4-2-3-1
17.1Banda
57.1Bent
67.6Lopes
36.9Valarino
87.4Ronan
196.7Mason
226.6Torrilla
46.9Pozo
116.3Scanlon
107.0Barr
96.4Borge
126.8Álvarez
27.0Borra
57.1Llovera
227.2Olivera
156.7Nicolás
166.7Izquierdo
37.1Babot
146.8Aláez
106.5Lopez
176.6Rodrigo
206.4García
Gibraltar3-5-2
Gibraltar
57′12 Jesse Gomez9 Dylan Borge
57′7 Carlos Richards19 Leon Mason
73′2 Ethan Jolley4 Nicholas Pozo
78′18 Jaiden Bartolo11 James Scanlon
78′21 Alain Pons3 Julian Valarino
Andorra
63′23 Ot Remolins14 Jordi Aláez
63′11 Berto Rosas20 Gerard Solá García
69′19 Joel Guillén16 Eric Izquierdo
87′7 Alex Martínez10 Guillaume Lopez
GibraltarAndorra
44Boldbesiddelse %56
5Skud i alt10
1Skud på mål4
4Hjørnespark4
15Frispark begået24
2Gule kort3
0Røde kort0
3Offside1
75Afleveringspræcision %76
331Afleveringer426
4Redninger0

Tirsdag 31. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Tirsdag 31. marts 2026
Letland1 – 0Gibraltar
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Torsdag 26. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Torsdag 26. marts 2026
Gibraltar0 – 1Letland
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Opdateret: 23. oktober 2026, 08:27

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta32104227VUV
2 Gibraltar20201102UU
3 Andorra301213-21TUT
OprykningOprykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta21102114UV
2 Gibraltar10100001U
3 Andorra100112-10T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Malta11002113V
2 Gibraltar10101101U
3 Andorra201101-11UT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Torsdag 26. marts 2026
Gibraltar0 – 1Letland
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Tirsdag 31. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Tirsdag 31. marts 2026
Letland1 – 0Gibraltar
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Gibraltar0 – 0Andorra
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Malta1 – 1Gibraltar
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Andorra20:45Gibraltar
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Gibraltar20:45Malta
Nations League
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:52

Spillere

Målmænd

  • 1Bradley Banda

    Klub
    St Josephs FC
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
  • 13Victor Huart Guerra

    Position
    Målmand
    Alder
    18 år
  • 23Jaylan Hankins

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    186 cm

Forsvar

  • 2Ethan Jolley

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
  • 3Julian Valarino

    Klub
    St Josephs FC
    Position
    Venstre back
    Alder
    26 år
    Højde
    179 cm
  • 6Bernardo Lopes 

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    84 kg
  • 15Ethan Llambias

    Klub
    Mons Calpe
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
  • 20Ethan Britto

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
  • 21Alain Pons

    Klub
    St Josephs FC
    Position
    Venstre back
    Alder
    31 år
    Højde
    177 cm
  • 21Kai Julián Mauro

    Klub
    Boston United
    Position
    Forsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    177 cm

Midtbane

  • 4Nicholas Pozo

    Klub
    Boston United
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    184 cm
  • 5Dan Bent

    Klub
    Larne
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
  • 8Kian Ronan

    Klub
    Chelmsford City
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Højde
    176 cm
  • 11James Scanlon

    Klub
    Arsenal U21
    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    180 cm
  • 12Jesse Christopher Gómez

    Position
    Midtbane
    Alder
    21 år
  • 14Jayvan Garro

    Klub
    Mons Calpe
    Position
    Midtbane
    Alder
    18 år
  • 16Han Stevens

    Klub
    Magpies
    Position
    Midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    181 cm
  • 22Graeme Torrilla

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
  • 25Evan De Haro

    Klub
    St Josephs FC
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    177 cm

Angreb

  • 7Carlos Peliza Richards

    Klub
    Bromley U21
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    173 cm
  • 9Dylan Borge

    Klub
    Mons Calpe
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    175 cm
  • 10Tjay De Barr

    Klub
    OFK Beograd
    Position
    Offensiv midtbane · anfører
    Alder
    26 år
    Højde
    175 cm
  • 17Liam Jessop

    Klub
    Portadown
    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    186 cm
  • 18Jaiden Kamil Bartolo

    Klub
    Salisbury
    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm
  • 19Leon Lewis Mason

    Klub
    Lincoln Red Imps FC
    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    182 cm
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:52

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Dan BentMIDMidtbane2180000011077%23184020000007.45
Bernardo Lopes FORForsvar2180002011089%27195000000007.41
Bradley BandaMÅLMålmand19000000029%0010004200007.07
Julian ValarinoFORForsvar2168001012182%5571030000006.97
Kian RonanMIDMidtbane218000157073%4272030000006.96
Jaylan HankinsMÅLMålmand19000002047%0011003200006.94
James ScanlonMIDMidtbane216810324270%2050010000006.92
Nicholas PozoMIDMidtbane215900109377%3223000000006.9
Ethan JolleyFORForsvar210700037084%41101020000006.77
Tjay De BarrANGAngreb2180002516275%2102040001006.72
Graeme TorrillaMIDMidtbane2180001011077%4122050002006.71
Leon Lewis MasonANGAngreb157000321100%0011000000006.65
Jesse Christopher GómezMIDMidtbane13300103075%2000010000006.61
Jaiden Kamil BartoloANGAngreb112001000100%0000000000006.58
Alain PonsFORForsvar112000000100%0010000000006.47
Dylan BorgeANGAngreb15700011062%0011010000006.41
Carlos Peliza RichardsANGAngreb212300126177%0201010000006.34
Han StevensMIDMidtbane14000000100%001000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.