Letlands fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Montenegro20:45Letland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Letland15:00Armenien
Nations League

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Cypern2 – 1Letland
Nations League
29'▮
Gult kort Raivis Jurkovskis · Forseelse
57'⚽
0-1Mål Eduards Daskevics · Venstrebensskud · Assist: Vladislavs Gutkovskis
Mål Giannis Kosti · Højrebensskud1-1
70'⚽
76'▮
Gult kort Danila Patijcuks · Forhaling af spillet
85'▮
Gult kort Andrejs Ciganiks · Protest
Gult kort Leonidas Konomis · Forseelse
85'▮
Mål Marcus Edwards · Venstrebensskud · Assist: Nick Tsaroulla2-1
90'+4⚽
Gult kort Marcus Edwards · Usportslig optræden
90'+5▮
Cypern4-2-3-1
Letland5-4-1
16.3Fabiano
156.5Konomis
46.9Kyprianou
36.4Panagiotou
146.9Malekkidis
186.6Artymatas
207.1Kastanos
238.1Edwards
107.0Loizou
116.4Kakoullis
96.8Pittas
237.7Matrevics
136.8Jurkovskis
216.1Melniks
47.1Vientiess
26.5Balodis
146.7Ciganiks
77.5Daskevics
107.0Vapne
156.6Zelenkovs
176.6Strods
96.9Gutkovskis
Cypern4-2-3-1
Cypern
58′19 Stavros Georgiou10 Loizos Loizou
58′13 Giannis Kosti11 Andronikos Kakoullis
67′8 Charalampos Kyriakou18 Kostakis Artymatas
67′7 Angelos Neophytou9 Ioannis Pittas
90+1′6 Nick Tsaroulla20 Grigoris Kastanos
Letland
46′16 Kristers Cudars10 Lukass Vapne
46′6 Danila Patijcuks17 Markuss Strods
60′20 Roberts Uldrikis9 Vladislavs Gutkovskis
74′18 Albert Aleksanjan7 Eduards Daskevics
88′22 Aleksejs Saveljevs15 Dmitrijs Zelenkovs
CypernLetland
61Boldbesiddelse %39
19Skud i alt12
7Skud på mål1
7Hjørnespark3
10Frispark begået8
2Gule kort3
0Røde kort0
2Offside1
89Afleveringspræcision %84
604Afleveringer383
0Redninger5

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Letland1 – 2Montenegro
Nations League
3'⚽
0-1Mål Vasilije Adžić · Højrebensskud · Assist: Risto Radunovic
Gult kort Antonijs Cernomordijs  · Hånd på bolden
39'▮
56'⚽
0-2Mål Vasilije Adžić · Højrebensskud
Mål Markuss Strods · Venstrebensskud · Assist: Kristers Cudars1-2
82'⚽
90'+4▮
Gult kort Aleksa Latkovic · Forhaling af spillet
Letland5-4-1
Montenegro4-3-3
237.1Matrevics
116.2Savalnieks
216.5Melniks
56.0Cernomordijs
46.7Vientiess
37.3Cirkin
66.3Patijcuks
107.0Vapne
156.7Zelenkovs
147.1Ciganiks
206.5Uldrikis
16.8Popovic
76.8Vesovic
66.8Rubežić
57.2Vujacic
37.2Radunovic
87.1Jankovic
227.3Loncar
178.7Adžić
207.3Osmajic
97.1Krstović
107.5Jovetić
Letland5-4-1
Letland
28′13 Raivis Jurkovskis11 Roberts Savalnieks
65′7 Eduards Daskevics 5 Antonijs Cernomordijs 
65′9 Vladislavs Gutkovskis20 Roberts Uldrikis
78′16 Kristers Cudars15 Dmitrijs Zelenkovs
78′17 Markuss Strods6 Danila Patijcuks
Montenegro
60′16 Marko Perovic3 Risto Radunovic
61′4 Milos Brnovic20 Milutin Osmajic
61′19 Viktor Djukanovic8 Marko Jankovic
68′18 Aleksa Latkovic9 Nikola Krstović
78′23 Dušan Vuković10 Stevan Jovetić
LetlandMontenegro
51Boldbesiddelse %49
14Skud i alt14
2Skud på mål6
5Hjørnespark2
10Frispark begået7
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside1
86Afleveringspræcision %89
509Afleveringer508
4Redninger1

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Letland0 – 0Cypern
Nations League
Gult kort Vladislavs Gutkovskis · Hånd på bolden
14'▮
62'▮
Gult kort Giannis Kosti · Forseelse
66'▮
Gult kort Nick Tsaroulla · Forseelse
69'▮
Gult kort Konstantinos Sotiriou · Forseelse
Gult kort Antonijs Cernomordijs  · Protest
88'▮
88'▮
Gult kort Ioannis Pittas · Protest
Letland5-3-2
Cypern4-2-3-1
237.8Matrevics
117.4Savalnieks
217.0Melniks
56.8Cernomordijs
36.8Cirkin
146.9Ciganiks
156.7Zelenkovs
86.5Emsis
106.4Vapne
96.4Gutkovskis
206.8Uldrikis
16.9Fabiano
177.0Tsaroulla
57.0Sotiriou
37.0Panagiotou
147.8Malekkidis
186.7Artymatas
207.2Kastanos
237.6Edwards
137.6Kosti
107.1Loizou
97.5Pittas
Letland5-3-2
Letland
78′7 Eduards Daskevics 9 Vladislavs Gutkovskis
78′17 Markuss Strods8 Eduards Emsis
Cypern
74′4 Hector Kyprianou18 Kostakis Artymatas
74′21 Marinos Tzionis10 Loizos Loizou
85′2 Kostas Pileas17 Nick Tsaroulla
86′11 Andronikos Kakoullis13 Giannis Kosti
LetlandCypern
33Boldbesiddelse %67
8Skud i alt18
0Skud på mål5
4Hjørnespark11
16Frispark begået12
2Gule kort4
0Røde kort0
0Offside1
77Afleveringspræcision %89
265Afleveringer532
5Redninger0

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Armenien2 – 0Letland
Nations League
Mål Georgiy Harutyunyan · Hovedstød · Assist: Eduard Spertsyan1-0
31'⚽
Gult kort Artur Serobyan · Forseelse
62'▮
Mål Artur Gharibyan · Højrebensskud · Assist: Zhirayr Shaghoyan2-0
75'⚽
Armenien5-4-1
Letland3-4-3
16.8Cancarevic
26.8Bandikyan
37.2Piloyan
207.1Julio
48.3Harutyunyan
217.4Tiknizyan
96.8Serobyan
66.8Iwu
107.4Spertsyan
236.7Hovhannisyan
186.5Miranyan
236.2Matrevics
216.6Melniks
56.7Cernomordijs
36.1Cirkin
136.9Jurkovskis
106.6Vapne
156.9Zelenkovs
146.8Ciganiks
76.8Daskevics
96.8Gutkovskis
176.1Strods
Armenien5-4-1
Armenien
46′5 Argishti Petrosyan20 Junior Julio
60′11 Zhirayr Shaghoyan23 Narek Hovhannisyan
69′17 Artur Gharibyan18 Artur Miranyan
82′7 Edgar Sevikyan9 Artur Serobyan
82′15 Erik Simonyan4 Georgiy Harutyunyan
Letland
58′19 Maksims Tonisevs13 Raivis Jurkovskis
68′20 Roberts Uldrikis17 Markuss Strods
68′4 Oskars Vientiess7 Eduards Daskevics 
87′18 Albert Aleksanjan9 Vladislavs Gutkovskis
87′6 Danila Patijcuks5 Antonijs Cernomordijs 
ArmenienLetland
56Boldbesiddelse %44
14Skud i alt5
4Skud på mål1
10Hjørnespark2
10Frispark begået9
1Gule kort0
0Røde kort0
0Offside3
87Afleveringspræcision %82
514Afleveringer405
1Redninger2

Tirsdag 31. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Tirsdag 31. marts 2026
Letland1 – 0Gibraltar
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Opdateret: 24. oktober 2026, 08:07

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro431074310VVVU
2 Cypern42115327TUVV
3 Armenien411245-14VTTU
4 Letland401326-41TUTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cypern22004136VV
2 Montenegro21102114VU
3 Armenien21014313VT
4 Letland201112-11UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro22005326VV
2 Cypern201112-11TU
3 Armenien201102-21TU
4 Letland200214-30TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Torsdag 26. marts 2026
Gibraltar0 – 1Letland
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Tirsdag 31. marts 2026Nations League · Play-offs C/D

Tirsdag 31. marts 2026
Letland1 – 0Gibraltar
Nations League · Play-offs C/D

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Armenien2 – 0Letland
Nations League

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Letland0 – 0Cypern
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Letland1 – 2Montenegro
Nations League

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Cypern2 – 1Letland
Nations League

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Montenegro20:45Letland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Letland15:00Armenien
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Nils Purins

    Klub
    Auda
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    79 kg
  • 12Frenks Orols

    Klub
    Riga FC
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    204 cm
  • 23Rihards Matrevics

    Klub
    Rīgas FS
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    202 cm

Forsvar

  • 2Daniels Balodis

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    70 kg
  • 3Dennis Cirkin

    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
  • 4Oskars Vientiess

    Klub
    Teplice
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    76 kg
  • 5Antonijs Cernomordijs 

    Klub
    Riga FC
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    30 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    78 kg
  • 11Roberts Savalnieks

    Klub
    Rīgas FS
    Position
    Højre back
    Alder
    33 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    65 kg
  • 13Raivis Jurkovskis

    Klub
    Riga FC
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    73 kg
  • 14Andrejs Ciganiks

    Position
    Venstre back
    Alder
    29 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    68 kg
  • 19Maksims Tonisevs

    Klub
    Riga FC
    Position
    Højre back
    Alder
    26 år
    Højde
    184 cm
  • 21Deniss Melniks

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    190 cm

Midtbane

  • 3Gļebs Žaleiko

    Klub
    FS Jelgava
    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
  • 6Danila Patijcuks

    Klub
    Liepāja
    Position
    Hængende angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
  • 7Eduards Daskevics 

    Klub
    Auda
    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    171 cm
  • 7Kristaps Grabovskis

    Klub
    Dila
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    172 cm
  • 8Eduards Emsis

    Klub
    Super Nova
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    67 kg
  • 10Lukass Vapne

    Klub
    Sogndal
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    68 kg
  • 15Dmitrijs Zelenkovs

    Klub
    Rīgas FS
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    178 cm
  • 16Kristers Cudars

    Klub
    Ogre United
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    27 år
  • 17Markuss Strods

    Klub
    Bohemians
    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
  • 22Aleksejs Saveljevs

    Klub
    SCM Gloria Buzau
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    184 cm

Angreb

  • 9Vladislavs Gutkovskis

    Klub
    Arka Gdynia
    Position
    Angriber
    Alder
    31 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    86 kg
  • 18Albert Aleksanjan

    Klub
    Norrköping
    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    193 cm
  • 20Roberts Uldrikis

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    198 cm
    Vægt
    92 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Rihards MatrevicsMÅLMålmand436000002068%107100161100007.18
Kristers CudarsMIDMidtbane25601002080%0000000000006.92
Eduards Daskevics MIDMidtbane4179102812377%1111010000006.88
Andrejs CiganiksFORForsvar43600051514483%6282050001006.86
Roberts SavalnieksFORForsvar2118001124150%2240000000006.81
Oskars VientiessFORForsvar320200017094%43152000000006.78
Raivis JurkovskisFORForsvar3210000810182%6462010001006.77
Dennis CirkinFORForsvar3270003413184%7150030000006.76
Dmitrijs ZelenkovsMIDMidtbane4346003111387%0533040000006.73
Lukass VapneMIDMidtbane4316002119184%5761030000006.72
Vladislavs GutkovskisANGAngreb4250018112075%0067030001006.66
Markuss StrodsMIDMidtbane413810533278%1000000000006.63
Deniss MelniksFORForsvar4360001413187%44117140000006.54
Eduards EmsisMIDMidtbane17800006088%4000020000006.53
Daniels BalodisFORForsvar19000003091%2221000000006.5
Roberts UldrikisANGAngreb4207006012069%0079050000006.5
Antonijs Cernomordijs FORForsvar324200004094%32141060002006.49
Albert AleksanjanANGAngreb21900111086%0001010000006.47
Danila PatijcuksMIDMidtbane312500206086%4220030001006.39
Maksims TonisevsFORForsvar13200013063%1102020000006.17
Aleksejs SaveljevsMIDMidtbane120000100%101000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.