Montenegros fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Montenegro20:45Letland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Cypern15:00Montenegro
Nations League

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Montenegro0 – 0Armenien
Nations League
Gult kort Ognjen Gasevic · Forseelse
57'▮
80'▮
Gult kort Karlen Hovhannisyan · Forseelse
Kort ændret Stefan Loncar · Kort ændret
85'•
Rødt kort Stefan Loncar · Forseelse
86'▮
90'+1▮
Gult kort Eduard Spertsyan · Forseelse
Montenegro4-3-3
Armenien4-2-3-1
16.9Popovic
26.7Roganovic
47.3Djuric
158.2Hainault
166.7Gasevic
86.9Jankovic
217.2Bulatovic
177.2Adžić
196.7Djukanovic
96.9Krstović
206.6Osmajic
127.5Beglaryan
37.0Piloyan
226.8Simonyan
47.3Harutyunyan
217.0Tiknizyan
67.3Iwu
86.6Hovhannisyan
97.0Serobyan
146.6Manvelyan
77.3Hovhannisyan
186.7Miranyan
Montenegro4-3-3
Montenegro
46′10 Stevan Jovetić19 Viktor Djukanovic
62′22 Stefan Loncar8 Marko Jankovic
62′7 Marko Vesovic2 Milan Roganovic
79′11 Marko Simun21 Andrija Bulatovic
88′18 Danilo Vukanić20 Milutin Osmajic
Armenien
56′10 Eduard Spertsyan14 Gor Manvelyan
73′5 Argishti Petrosyan22 Erik Simonyan
74′23 Arayik Eloyan18 Artur Miranyan
88′17 Artur Gharibyan7 Narek Hovhannisyan
MontenegroArmenien
64Boldbesiddelse %36
8Skud i alt9
5Skud på mål2
4Hjørnespark2
15Frispark begået11
1Gule kort2
1Røde kort0
1Offside1
89Afleveringspræcision %79
597Afleveringer337
2Redninger5

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Letland1 – 2Montenegro
Nations League
3'⚽
0-1Mål Vasilije Adžić · Højrebensskud · Assist: Risto Radunovic
Gult kort Antonijs Cernomordijs  · Hånd på bolden
39'▮
56'⚽
0-2Mål Vasilije Adžić · Højrebensskud
Mål Markuss Strods · Venstrebensskud · Assist: Kristers Cudars1-2
82'⚽
90'+4▮
Gult kort Aleksa Latkovic · Forhaling af spillet
Letland5-4-1
Montenegro4-3-3
237.1Matrevics
116.2Savalnieks
216.5Melniks
56.0Cernomordijs
46.7Vientiess
37.3Cirkin
66.3Patijcuks
107.0Vapne
156.7Zelenkovs
147.1Ciganiks
206.5Uldrikis
16.8Popovic
76.8Vesovic
66.8Rubežić
57.2Vujacic
37.2Radunovic
87.1Jankovic
227.3Loncar
178.7Adžić
207.3Osmajic
97.1Krstović
107.5Jovetić
Letland5-4-1
Letland
28′13 Raivis Jurkovskis11 Roberts Savalnieks
65′7 Eduards Daskevics 5 Antonijs Cernomordijs 
65′9 Vladislavs Gutkovskis20 Roberts Uldrikis
78′16 Kristers Cudars15 Dmitrijs Zelenkovs
78′17 Markuss Strods6 Danila Patijcuks
Montenegro
60′16 Marko Perovic3 Risto Radunovic
61′4 Milos Brnovic20 Milutin Osmajic
61′19 Viktor Djukanovic8 Marko Jankovic
68′18 Aleksa Latkovic9 Nikola Krstović
78′23 Dušan Vuković10 Stevan Jovetić
LetlandMontenegro
51Boldbesiddelse %49
14Skud i alt14
2Skud på mål6
5Hjørnespark2
10Frispark begået7
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside1
86Afleveringspræcision %89
509Afleveringer508
4Redninger1

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Armenien2 – 3Montenegro
Nations League
20'⚽
0-1Selvmål Erik Piloyan · Selvmål
Mål Artur Serobyan · Venstrebensskud · Assist: Ognjen Cancarevic1-1
34'⚽
38'⚽
1-2Mål Nikola Krstović · Højrebensskud · Assist: Andrej Djuric
Gult kort Artur Serobyan · Forseelse
46'▮
59'▮
Gult kort Milutin Osmajic · Forseelse
Mål Eduard Spertsyan · Højrebensskud · Assist: Georgiy Harutyunyan2-2
65'⚽
Gult kort Edgar Sevikyan · Forseelse
76'▮
82'▮
Gult kort Aleksa Latkovic · Forseelse
89'⚽
2-3Mål Aleksa Latkovic · Højrebensskud · Assist: Risto Radunovic
Armenien5-4-1
Montenegro4-1-3-2
16.5Cancarevic
26.6Bandikyan
35.7Piloyan
56.5Petrosyan
47.3Harutyunyan
216.1Tiknizyan
97.1Serobyan
66.2Iwu
108.0Spertsyan
116.2Shaghoyan
186.3Miranyan
16.5Popovic
26.4Roganovic
46.4Djuric
156.7Savić
166.4Gasevic
87.9Jankovic
236.1Vuković
226.5Loncar
216.3Bulatovic
97.0Krstović
206.6Osmajic
Armenien5-4-1
Armenien
46′23 Narek Hovhannisyan11 Zhirayr Shaghoyan
55′17 Artur Gharibyan18 Artur Miranyan
55′8 Karlen Hovhannisyan6 Ugochukwu Iwu
70′7 Edgar Sevikyan9 Artur Serobyan
90+2′14 Gor Manvelyan3 Erik Piloyan
Montenegro
54′7 Marko Vesovic23 Dušan Vuković
68′17 Vasilije Adžić22 Stefan Loncar
68′3 Risto Radunovic16 Ognjen Gasevic
69′18 Aleksa Latkovic2 Milan Roganovic
79′10 Stevan Jovetić20 Milutin Osmajic
ArmenienMontenegro
55Boldbesiddelse %45
9Skud i alt12
4Skud på mål4
2Hjørnespark4
10Frispark begået16
2Gule kort2
0Røde kort0
0Offside0
84Afleveringspræcision %83
495Afleveringer402
2Redninger2

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Montenegro2 – 1Cypern
Nations League
2'▮
Gult kort Konstantinos Sotiriou · Forseelse
46'▮
Gult kort Grigoris Kastanos · Forseelse
55'⚽
0-1Mål Marcus Edwards · Venstrebensskud · Assist: Nick Tsaroulla
65'▮
Gult kort Nick Tsaroulla · Forseelse
Mål (straffe) Nikola Krstović · Straffespark1-1
66'⚽
Gult kort Igor Vujacic  · Forseelse
68'▮
Mål Milutin Osmajic · Højrebensskud · Assist: Nikola Krstović2-1
86'⚽
Montenegro4-3-3
Cypern4-1-4-1
16.8Popovic
27.0Roganovic
157.2Savić
56.7Vujacic
167.0Gasevic
87.3Jankovic
217.1Bulatovic
177.2Adžić
207.7Osmajic
98.1Krstović
106.7Jovetić
16.2Fabiano
66.4Siikkis
56.6Sotiriou
36.1Panagiotou
146.5Malekkidis
46.9Kyprianou
237.1Edwards
166.3Andreou
207.7Kastanos
217.1Tzionis
96.8Pittas
Montenegro4-3-3
Montenegro
59′11 Milan Vukotic10 Stevan Jovetić
60′7 Marko Vesovic16 Ognjen Gasevic
71′23 Dušan Vuković17 Vasilije Adžić
89′14 Milos Brnovic8 Marko Jankovic
89′22 Stefan Loncar9 Nikola Krstović
Cypern
46′17 Nick Tsaroulla6 Andreas Siikkis
70′10 Loizos Loizou23 Marcus Edwards
71′19 Stavros Georgiou21 Marinos Tzionis
71′15 Leonidas Konomis16 Panagiotis Andreou
90+1′7 Angelos Neofytou3 Nikolas Panagiotou
MontenegroCypern
64Boldbesiddelse %36
19Skud i alt11
4Skud på mål4
8Hjørnespark1
7Frispark begået7
1Gule kort3
0Røde kort0
1Offside2
88Afleveringspræcision %77
532Afleveringer299
3Redninger2
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:08

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro431074310VVVU
2 Cypern42115327TUVV
3 Armenien411245-14VTTU
4 Letland401326-41TUTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cypern22004136VV
2 Montenegro21102114VU
3 Armenien21014313VT
4 Letland201112-11UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro22005326VV
2 Cypern201112-11TU
3 Armenien201102-21TU
4 Letland200214-30TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Montenegro2 – 1Cypern
Nations League

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Armenien2 – 3Montenegro
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Letland1 – 2Montenegro
Nations League

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Montenegro0 – 0Armenien
Nations League

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Montenegro20:45Letland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Cypern15:00Montenegro
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Balsa Popovic

    Klub
    Olympiacos F.C.
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    194 cm
  • 12Danijel Petkovic

    Klub
    Liepāja
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    196 cm
    Vægt
    86 kg
  • 13Igor Nikic

    Klub
    Argeş
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    195 cm

Forsvar

  • 2Milan Roganovic

    Position
    Højre back
    Alder
    20 år
    Højde
    182 cm
  • 3Risto Radunovic

    Klub
    FCSB
    Position
    Venstre back
    Alder
    34 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    75 kg
  • 4Andrej Djuric

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    192 cm
  • 5Igor Vujacic 

    Klub
    Rubin Kazan
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    77 kg
  • 6Slobodan Rubežić

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    194 cm
  • 7Marko Vesovic

    Klub
    Lokomotiva Zagreb
    Position
    Højre back
    Alder
    35 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • 14Jonathan Dresaj 

    Klub
    Dečić
    Position
    Højre back
    Alder
    26 år
  • 14Stefan Milic

    Klub
    Partizan
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    187 cm
  • 15Stefan Savić

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    81 kg
  • 16Ognjen Gasevic

    Klub
    CSKA 1948 Sofia
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    181 cm
  • 18Bodin Tomasevic

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    191 cm

Midtbane

  • 4Milos Brnovic

    Klub
    Arsenal Tula
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    182 cm
  • 8Marko Jankovic

    Klub
    Qarabağ
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    67 kg
  • 11Marko Simun

    Klub
    Sutjeska
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
  • 11Milan Vukotic

    Klub
    Partizan
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
  • 16Marko Perovic

    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    73 kg
  • 17Vasilije Adžić

    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 18Aleksa Latkovic

    Klub
    Varaždin
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
  • 18Danilo Vukanić

    Klub
    Budućnost
    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    181 cm
  • 21Andrija Bulatovic

    Position
    Central midtbane
    Alder
    19 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    71 kg
  • 22Sead Haksabanovic

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    74 kg
  • 22Stefan Loncar

    Klub
    Akron
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    85 kg
  • 23Dusan Vukovic

    Klub
    Lokomotiva Zagreb
    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm

Angreb

  • 9Nikola Krstović

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    83 kg
  • 10Stevan Jovetić

    Klub
    AEL
    Position
    Hængende angriber · anfører
    Alder
    36 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    79 kg
  • 19Viktor Djukanovic

    Klub
    Győri ETO
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    70 kg
  • 20Milutin Osmajic

    Klub
    Genoa
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    75 kg

  • 23Dušan Vuković

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Vasilije AdžićMIDMidtbane4273204107390%2161040000007.45
Stefan SavićFORForsvar3270001213093%241310010000007.36
Marko JankovicMIDMidtbane43020001228689%7654030000007.3
Nikola KrstovićANGAngreb43372118215369%10310050000007.26
Milutin OsmajicANGAngreb431810649271%2232060001007.04
Risto RadunovicFORForsvar28202073089%1130010000006.99
Igor Vujacic FORForsvar218000002094%12161010001006.96
Marko SimunMIDMidtbane11100015186%2001000000006.92
Stevan JovetićANGAngreb4192008410277%2133010000006.85
Andrej DjuricFORForsvar218001102097%2050110000006.83
Andrija BulatovicMIDMidtbane32590071116178%11242040000006.83
Marko PerovicMIDMidtbane13000123180%1061000000006.79
Slobodan RubežićFORForsvar19000004193%1282000000006.79
Balsa PopovicMÅLMålmand436000001070%0011008600006.75
Marko VesovicFORForsvar4184001106086%2442010000006.74
Ognjen GasevicFORForsvar3218001155083%3050020001006.71
Milan VukoticMIDMidtbane13100001097%1010000000006.7
Milan RoganovicFORForsvar3221000910092%4344010000006.69
Milos BrnovicMIDMidtbane23000103185%1151000000006.61
Aleksa LatkovicMIDMidtbane24310102086%1001030002006.52
Viktor DjukanovicANGAngreb27500123095%1040010000006.4
Stefan LoncarMIDMidtbane418300008090%5271040000106.33
Dušan VukovićANGAngreb38500202173%0131060000006.28
Danilo VukanićMIDMidtbane1200000050%000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.