Armeniens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Armenien18:00Cypern
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Letland15:00Armenien
Nations League

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Montenegro0 – 0Armenien
Nations League
Gult kort Ognjen Gasevic · Forseelse
57'▮
80'▮
Gult kort Karlen Hovhannisyan · Forseelse
Kort ændret Stefan Loncar · Kort ændret
85'•
Rødt kort Stefan Loncar · Forseelse
86'▮
90'+1▮
Gult kort Eduard Spertsyan · Forseelse
Montenegro4-3-3
Armenien4-2-3-1
16.9Popovic
26.7Roganovic
47.3Djuric
158.2Hainault
166.7Gasevic
86.9Jankovic
217.2Bulatovic
177.2Adžić
196.7Djukanovic
96.9Krstović
206.6Osmajic
127.5Beglaryan
37.0Piloyan
226.8Simonyan
47.3Harutyunyan
217.0Tiknizyan
67.3Iwu
86.6Hovhannisyan
97.0Serobyan
146.6Manvelyan
77.3Hovhannisyan
186.7Miranyan
Montenegro4-3-3
Montenegro
46′10 Stevan Jovetić19 Viktor Djukanovic
62′22 Stefan Loncar8 Marko Jankovic
62′7 Marko Vesovic2 Milan Roganovic
79′11 Marko Simun21 Andrija Bulatovic
88′18 Danilo Vukanić20 Milutin Osmajic
Armenien
56′10 Eduard Spertsyan14 Gor Manvelyan
73′5 Argishti Petrosyan22 Erik Simonyan
74′23 Arayik Eloyan18 Artur Miranyan
88′17 Artur Gharibyan7 Narek Hovhannisyan
MontenegroArmenien
64Boldbesiddelse %36
8Skud i alt9
5Skud på mål2
4Hjørnespark2
15Frispark begået11
1Gule kort2
1Røde kort0
1Offside1
89Afleveringspræcision %79
597Afleveringer337
2Redninger5

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Cypern2 – 0Armenien
Nations League
Mål Leonidas Konomis · Højrebensskud1-0
19'⚽
26'▮
Gult kort Edgar Sevikyan · Forseelse
Mål Andronikos Kakoullis · Venstrebensskud · Assist: Ioannis Pittas2-0
31'⚽
37'▮
Gult kort Artem Bandikyan · Forseelse
Kort ændret Kostas Pileas · Kort ændret
51'•
Rødt kort Kostas Pileas · Forseelse
52'▮
Cypern4-2-3-1
Armenien3-4-2-1
17.1Fabiano
157.6Konomis
47.1Kyprianou
37.9Panagiotou
25.6Pileas
166.8Andreou
207.1Kastanos
107.0Loizou
236.7Edwards
117.5Kakoullis
96.6Pittas
125.9Beglaryan
36.8Piloyan
226.7Simonyan
46.9Harutyunyan
26.3Bandikyan
87.0Hovhannisyan
107.2Spertsyan
217.1Tiknizyan
76.2Sevikyan
147.1Manvelyan
186.6Miranyan
Cypern4-2-3-1
Cypern
54′14 Giorgos Malekkidis 11 Andronikos Kakoullis
68′7 Angelos Neophytou23 Marcus Edwards
68′21 Marinos Tzionis10 Loizos Loizou
84′18 Kostakis Artymatas20 Grigoris Kastanos
84′19 Stavros Georgiou9 Ioannis Pittas
Armenien
46′11 Narek Grigoryan7 Edgar Sevikyan
52′20 Davit Terteryan2 Artem Bandikyan
63′6 Ugochukwu Iwu22 Erik Simonyan
63′15 Karen Nalbandyan 18 Artur Miranyan
78′23 Narek Hovhannisyan14 Gor Manvelyan
CypernArmenien
32Boldbesiddelse %68
8Skud i alt17
4Skud på mål5
1Hjørnespark11
6Frispark begået10
1Gule kort2
1Røde kort0
1Offside1
82Afleveringspræcision %90
310Afleveringer627
3Redninger2

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Armenien2 – 3Montenegro
Nations League
20'⚽
0-1Selvmål Erik Piloyan · Selvmål
Mål Artur Serobyan · Venstrebensskud · Assist: Ognjen Cancarevic1-1
34'⚽
38'⚽
1-2Mål Nikola Krstović · Højrebensskud · Assist: Andrej Djuric
Gult kort Artur Serobyan · Forseelse
46'▮
59'▮
Gult kort Milutin Osmajic · Forseelse
Mål Eduard Spertsyan · Højrebensskud · Assist: Georgiy Harutyunyan2-2
65'⚽
Gult kort Edgar Sevikyan · Forseelse
76'▮
82'▮
Gult kort Aleksa Latkovic · Forseelse
89'⚽
2-3Mål Aleksa Latkovic · Højrebensskud · Assist: Risto Radunovic
Armenien5-4-1
Montenegro4-1-3-2
16.5Cancarevic
26.6Bandikyan
35.7Piloyan
56.5Petrosyan
47.3Harutyunyan
216.1Tiknizyan
97.1Serobyan
66.2Iwu
108.0Spertsyan
116.2Shaghoyan
186.3Miranyan
16.5Popovic
26.4Roganovic
46.4Djuric
156.7Savić
166.4Gasevic
87.9Jankovic
236.1Vuković
226.5Loncar
216.3Bulatovic
97.0Krstović
206.6Osmajic
Armenien5-4-1
Armenien
46′23 Narek Hovhannisyan11 Zhirayr Shaghoyan
55′17 Artur Gharibyan18 Artur Miranyan
55′8 Karlen Hovhannisyan6 Ugochukwu Iwu
70′7 Edgar Sevikyan9 Artur Serobyan
90+2′14 Gor Manvelyan3 Erik Piloyan
Montenegro
54′7 Marko Vesovic23 Dušan Vuković
68′17 Vasilije Adžić22 Stefan Loncar
68′3 Risto Radunovic16 Ognjen Gasevic
69′18 Aleksa Latkovic2 Milan Roganovic
79′10 Stevan Jovetić20 Milutin Osmajic
ArmenienMontenegro
55Boldbesiddelse %45
9Skud i alt12
4Skud på mål4
2Hjørnespark4
10Frispark begået16
2Gule kort2
0Røde kort0
0Offside0
84Afleveringspræcision %83
495Afleveringer402
2Redninger2

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Armenien2 – 0Letland
Nations League
Mål Georgiy Harutyunyan · Hovedstød · Assist: Eduard Spertsyan1-0
31'⚽
Gult kort Artur Serobyan · Forseelse
62'▮
Mål Artur Gharibyan · Højrebensskud · Assist: Zhirayr Shaghoyan2-0
75'⚽
Armenien5-4-1
Letland3-4-3
16.8Cancarevic
26.8Bandikyan
37.2Piloyan
207.1Julio
48.3Harutyunyan
217.4Tiknizyan
96.8Serobyan
66.8Iwu
107.4Spertsyan
236.7Hovhannisyan
186.5Miranyan
236.2Matrevics
216.6Melniks
56.7Cernomordijs
36.1Cirkin
136.9Jurkovskis
106.6Vapne
156.9Zelenkovs
146.8Ciganiks
76.8Daskevics
96.8Gutkovskis
176.1Strods
Armenien5-4-1
Armenien
46′5 Argishti Petrosyan20 Junior Julio
60′11 Zhirayr Shaghoyan23 Narek Hovhannisyan
69′17 Artur Gharibyan18 Artur Miranyan
82′7 Edgar Sevikyan9 Artur Serobyan
82′15 Erik Simonyan4 Georgiy Harutyunyan
Letland
58′19 Maksims Tonisevs13 Raivis Jurkovskis
68′20 Roberts Uldrikis17 Markuss Strods
68′4 Oskars Vientiess7 Eduards Daskevics 
87′18 Albert Aleksanjan9 Vladislavs Gutkovskis
87′6 Danila Patijcuks5 Antonijs Cernomordijs 
ArmenienLetland
56Boldbesiddelse %44
14Skud i alt5
4Skud på mål1
10Hjørnespark2
10Frispark begået9
1Gule kort0
0Røde kort0
0Offside3
87Afleveringspræcision %82
514Afleveringer405
1Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:19

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro431074310VVVU
2 Cypern42115327TUVV
3 Armenien411245-14VTTU
4 Letland401326-41TUTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Cypern22004136VV
2 Montenegro21102114VU
3 Armenien21014313VT
4 Letland201112-11UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Montenegro22005326VV
2 Cypern201112-11TU
3 Armenien201102-21TU
4 Letland200214-30TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Armenien2 – 0Letland
Nations League

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Armenien2 – 3Montenegro
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Cypern2 – 0Armenien
Nations League

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Montenegro0 – 0Armenien
Nations League

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Armenien18:00Cypern
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Letland15:00Armenien
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Aleksandr Mishiev

    Klub
    Urartu
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    67 kg
  • 1Ognjen Cancarevic

    Klub
    IMT Novi Beograd
    Position
    Målmand
    Alder
    37 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    87 kg
  • 12Arsen Beglaryan

    Klub
    Alashkert
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • 16Gor Matinyan

    Klub
    Sardarapat
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    191 cm

Forsvar

  • 3Erik Piloyan

    Klub
    Urartu
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
  • 4Georgiy Harutyunyan

    Klub
    Puskás
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    82 kg
  • 5Argishti Petrosyan

    Klub
    BKMA
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    182 cm
  • 13Khariton Ayvazyan

    Klub
    Urartu
    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    71 kg
  • 20Davit Terteryan

    Klub
    Alashkert
    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
  • 20Junior Julio

    Klub
    FC Ararat-Armenia
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    86 kg
  • 21Nair Tiknizyan

    Klub
    Olympiacos F.C.
    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    82 kg
  • 22Erik Simonyan

    Klub
    Pyunik
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    73 kg

Midtbane

  • 2Artem Bandikyan

    Klub
    CSKA Moskva
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    77 kg
  • 2Narek Aghasaryan

    Klub
    Urartu
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    77 kg
  • 6Ugochukwu Iwu

    Klub
    Rubin Kazan
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    73 kg
  • 7Narek Hovhannisyan

    Klub
    Lechia Gdańsk
    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    169 cm
  • 8Karlen Hovhannisyan

    Klub
    Akron
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    170 cm
  • 9Artur Serobyan

    Klub
    FC Ararat-Armenia
    Position
    Højre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    181 cm
  • 10Eduard Spertsyan

    Klub
    Al Ahli
    Position
    Offensiv midtbane · anfører
    Alder
    26 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    66 kg
  • 14Gor Manvelyan

    Klub
    Noah
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
  • 15Karen Nalbandyan 

    Klub
    Alashkert
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    168 cm
  • 19Karen Muradyan

    Klub
    FC Ararat-Armenia
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    182 cm
  • 23Arayik Eloyan

    Klub
    FC Ararat-Armenia
    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    188 cm

Angreb

  • 7Edgar Sevikyan

    Klub
    Ceuta
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    69 kg
  • 11Narek Grigoryan

    Klub
    Farul Constanța
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    77 kg
  • 11Zhirayr Shaghoyan

    Klub
    FC Ararat-Armenia
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
  • 17Artur Gharibyan

    Klub
    Rodina Moskva
    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    80 kg
  • 18Artur Miranyan

    Klub
    Ironi Tiberias
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    75 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Georgiy HarutyunyanFORForsvar4352113017091%97116000000007.45
Eduard SpertsyanMIDMidtbane43041192320989%4310030001007.32
Junior JulioFORForsvar14600202088%0142000000007.14
Karen Nalbandyan MIDMidtbane12700314086%4000000000007.05
Artur GharibyanANGAngreb35810203064%1111000000006.97
Artur SerobyanMIDMidtbane3242108412688%3311050002006.97
Nair TiknizyanFORForsvar43600011811284%3475050000006.91
Gor ManvelyanMIDMidtbane313500233186%0000000000006.86
Narek HovhannisyanMIDMidtbane4204007417678%5221030000006.84
Ugochukwu IwuMIDMidtbane4262002011187%7362020000006.76
Karlen HovhannisyanMIDMidtbane3215002017187%9335150001006.74
Arsen BeglaryanMÅLMålmand218000000059%0030107300006.71
Erik SimonyanFORForsvar314400002096%12100000000006.7
Zhirayr ShaghoyanANGAngreb27601035181%3000010000006.69
Davit TerteryanFORForsvar13800051083%0011010000006.66
Ognjen CancarevicMÅLMålmand218001002076%0031103200006.66
Erik PiloyanFORForsvar4360001311087%40152020000006.64
Argishti PetrosyanFORForsvar315100008095%10125020000006.55
Artem BandikyanMIDMidtbane3232001310083%3141040001006.55
Artur MiranyanANGAngreb426100115088%1022030000006.52
Narek GrigoryanANGAngreb14400332175%1000010000006.43
Arayik EloyanMIDMidtbane11600000050%0000010000006.34
Edgar SevikyanANGAngreb37400244175%0002030002006.31

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.