Aserbajdsjans fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Liechtenstein20:45Aserbajdsjan
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Aserbajdsjan1 – 0Litauen
Nations League
Mål Abdulakh Khaybulayev · Højrebensskud · Assist: Toral Bayramov1-0
25'⚽
Gult kort Abdulakh Khaybulayev · Forseelse
33'▮
43'▮
Gult kort Modestas Vorobjovas · Forseelse
Gult kort Aykhan Abbasov · Protest
51'▮
Kort ændret Abdulakh Khaybulayev · Rødt kort annulleret
53'•
54'▮
Gult kort Artūr Dolžnikov · Filmning
Gult kort Vüsal Isgandarli · Tidsspilde
57'▮
90'+7▮
Rødt kort Armandas Kučys · Protest
Gult kort Elvin Badalov · Forseelse
90'+2▮
90'+7▮
Gult kort Eligijus Jankauskas · Protest
Aserbajdsjan3-4-3
Litauen3-4-3
16.9Balayev
47.0Mammadov
157.4Hüseynov
26.9Dashdamirov
197.2Mütallimov
67.5Khaybulayev
206.9Isayev
37.3Abbasov
77.1Bayramov
107.2Emreli
187.1Mammadov
127.5Švedkauskas
187.3Armalas
36.7Utkus
206.9Lekiatas
216.3Lickūnas
66.4Vorobjovas
157.0Gineitis
136.7Lasickas
147.0Slivka
107.0Kučys
76.8Dolžnikov
Aserbajdsjan3-4-3
Aserbajdsjan
46′17 Vüsal Isgandarli7 Toral Bayramov
64′9 Renat Dadashov6 Abdulakh Khaybulayev
64′13 Emil Safarov18 Oruc Mammadov
80′16 Ceyhun Nuriyev20 Aleksey Isayev
88′14 Elvin Badalov19 Tellur Mütallimov
Litauen
46′5 Kipras Kažukolovas3 Edgaras Utkus
46′16 Lukas Michelbrink6 Modestas Vorobjovas
67′22 Motiejus Burba21 Adrian Lickūnas
67′11 Eligijus Jankauskas14 Vykintas Slivka
83′19 Ignas Venckus20 Rokas Lekiatas
AserbajdsjanLitauen
38Boldbesiddelse %62
13Skud i alt13
7Skud på mål3
2Hjørnespark5
14Frispark begået9
3Gule kort3
0Røde kort1
1Offside1
68Afleveringspræcision %78
326Afleveringer519
3Redninger6

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Aserbajdsjan0 – 0Liechtenstein
Nations League
40'▮
Gult kort Kenny Kindle · Forseelse
41'▮
Gult kort Lars Traber · Tidsspilde
47'▮
Gult kort Alessio Hasler · Forseelse
Gult kort Mahir Emreli · Forseelse
57'▮
Gult kort Toral Bayramov · Forseelse
80'▮
Aserbajdsjan4-2-3-1
Liechtenstein5-3-2
16.9Balayev
197.0Mütallimov
147.6Badalov
57.5Kryvotsiuk
77.3Bayramov
67.1Khaybulayev
87.5Mahmudov
108.0Emreli
216.8Sadykhov
176.9Isgandarli
97.0Qurbanly
17.6Büchel
186.8Hasler
57.0Weissenhofer
46.3Traber
237.4Hofer
36.7Göppel
86.7Sele
106.5Büchel
206.7Hasler
136.5Kindle
116.2Russo
Aserbajdsjan4-2-3-1
Aserbajdsjan
46′3 Rüfat Abbasov19 Tellur Mütallimov
46′20 Aleksey Isayev21 Rahim Sadykhov
59′16 Rüfat Abdullazada9 Musa Qurbanly
59′11 Aykhan Hüseynov8 Emin Mahmudov
75′2 Edqar Adilkhanov17 Vüsal Isgandarli
Liechtenstein
46′7 Fabio Luque-Notaro13 Kenny Kindle
60′22 Florian Allgäuer11 Alessandro Lo Russo
77′15 Andrin Netzer8 Aron Sele
77′19 Emanuel Zünd20 Alessio Hasler
90+2′6 Severin Schlegel10 Marcel Büchel
AserbajdsjanLiechtenstein
74Boldbesiddelse %26
25Skud i alt5
5Skud på mål0
7Hjørnespark0
7Frispark begået16
2Gule kort3
0Røde kort0
3Offside0
88Afleveringspræcision %62
672Afleveringer229
0Redninger5

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Litauen1 – 1Aserbajdsjan
Nations League
Mål (straffe) Armandas Kučys · Straffespark1-0
9'⚽
14'⚽
1-1Mål Mahir Emreli · Venstrebensskud · Assist: Tellur Mütallimov
27'▮
Gult kort Rahil Mammadov · Forseelse
39'▮
Gult kort Tellur Mütallimov · Forseelse
Gult kort Gvidas Gineitis · Forseelse
52'▮
56'▮
Gult kort Aleksey Isayev · Forseelse
Litauen3-4-3
Aserbajdsjan5-4-1
236.6Bartkus
186.5Armalas
37.3Utkus
26.6Tutyškinas
216.5Lickūnas
166.6Michelbrink
157.4Gineitis
137.9Lasickas
146.5Slivka
106.6Kučys
76.3Dolžnikov
16.4Balayev
196.7Mütallimov
46.4Mammadov
156.5Hüseynov
26.1Dashdamirov
36.5Abbasov
107.5Emreli
67.4Khaybulayev
136.1Safarov
206.7Isayev
96.2Dadashov
Litauen3-4-3
Litauen
57′8 Domantas Šluta14 Vykintas Slivka
66′22 Motiejus Burba21 Adrian Lickūnas
66′6 Modestas Vorobjovas16 Lukas Michelbrink
77′11 Eligijus Jankauskas7 Artūr Dolžnikov
77′19 Ignas Venckus10 Armandas Kučys
Aserbajdsjan
46′21 Rüfat Abdullazada13 Emil Safarov
60′7 Toral Bayramov3 Rufat Abbasov
60′22 Musa Qurbanly9 Renat Dadashov
87′17 Vüsal Isgandarli19 Tellur Mütallimov
90+2′18 Calal Hüseynov6 Abdulakh Khaybulayev
LitauenAserbajdsjan
51Boldbesiddelse %49
9Skud i alt9
3Skud på mål4
0Hjørnespark2
15Frispark begået16
1Gule kort3
0Røde kort0
3Offside0
75Afleveringspræcision %74
428Afleveringer416
3Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Aserbajdsjan31202115UUV
2 Litauen31113214VUT
3 Liechtenstein201102-21TU
OprykningOprykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Aserbajdsjan21101014UV
2 Litauen10101101U
3 Liechtenstein100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Litauen21012113VT
2 Aserbajdsjan10101101U
3 Liechtenstein10100001U
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Litauen1 – 1Aserbajdsjan
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Aserbajdsjan0 – 0Liechtenstein
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Aserbajdsjan1 – 0Litauen
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Liechtenstein20:45Aserbajdsjan
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Emil Balayev

    Klub
    Neftçi
    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    79 kg
  • 12Aydyn Bayramov

    Klub
    Zira
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    187 cm
  • 23Ravan Mirzammadov

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Målmand
    Alder
    21 år

Forsvar

  • 2Rahman Dashdamirov

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    187 cm
  • 4Rahil Mammadov

    Klub
    Turan Tovuz
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    191 cm
  • 5Anton Kryvotsiuk

    Klub
    Daejeon Citizen
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • 14Elvin Badalov

    Klub
    Neftçi
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    184 cm
  • 15Badavi Hüseynov 

    Klub
    Qarabağ
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    35 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    69 kg
  • 15Murad Khachayev

    Klub
    Neftçi
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
  • 18Calal Hüseynov

    Klub
    Petrolul 52
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm

Midtbane

  • 2Edqar Adilkhanov

    Klub
    Şamaxı FK
    Position
    Midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    177 cm
  • 3Rüfat Abbasov

    Klub
    Neftçi
    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    168 cm
  • 5Farid Yusifli

    Klub
    Safa
    Position
    Midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
  • 6Abdulakh Khaybulayev

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
  • 8Emin Mahmudov

    Klub
    Neftçi
    Position
    Central midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    67 kg
  • 11Anatoliy Nuriyev

    Klub
    Kisvárda II
    Position
    Midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    76 kg
  • 11Aykhan Hüseynov

    Klub
    Zira
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    77 kg
  • 16Ceyhun Nuriyev

    Klub
    Araz
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    176 cm
  • 18Oruc Mammadov

    Klub
    Şamaxı FK
    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
  • 19Tellur Mütallimov

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Højre back
    Alder
    31 år
    Højde
    177 cm
  • 20Aleksey Isayev

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    62 kg
  • 21Rahim Sadykhov

    Klub
    Turan Tovuz
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • 21Rüfat Abdullazada

    Klub
    Ironi Kiryat Shmona
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
  • Mustafa Ahmadzada

    Klub
    Araz
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år

Angreb

  • 7Toral Bayramov

    Klub
    Bursaspor
    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
  • 9Renat Dadashov

    Klub
    Bukovyna Chernivtsi
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    81 kg
  • 10Mahir Emreli

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    75 kg
  • 13Emil Safarov

    Klub
    Neftçi
    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    175 cm
  • 17Vüsal Isgandarli

    Klub
    Malisheva
    Position
    Venstre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • 22Musa Qurbanly

    Klub
    Qarabağ
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm

  • 4Rahil Mammadov

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    75 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Mahir EmreliANGAngreb32701013318680%5163050001007.58
Anton KryvotsiukFORForsvar190000011191%1129000000007.49
Emin MahmudovMIDMidtbane15900119284%3101010000007.47
Abdulakh KhaybulayevMIDMidtbane3244106022386%14200040001007.35
Oruc MammadovMIDMidtbane16400307156%4100020000007.11
Ceyhun NuriyevMIDMidtbane110000031100%0132000000007.06
Toral BayramovANGAngreb3166014106078%1011010001007
Rüfat AbbasovMIDMidtbane3194001515586%5142010000006.99
Badavi Hüseynov FORForsvar218000009089%64113000000006.96
Tellur MütallimovMIDMidtbane322101489073%4464020001006.95
Elvin BadalovFORForsvar29200005089%3331020001006.94
Aleksey IsayevMIDMidtbane321400163185%2300020001006.89
Rahim SadykhovMIDMidtbane14600113078%1002000000006.81
Aykhan HüseynovMIDMidtbane13100121081%0000000000006.8
Musa QurbanlyANGAngreb28900412082%0000010000006.76
Emil BalayevMÅLMålmand327000003050%0042005300006.74
Rahil MammadovFORForsvar218000009054%71162040001006.67
Vüsal IsgandarliANGAngreb312200366080%2100010001006.66
Edqar AdilkhanovMIDMidtbane11500001189%0000000000006.56
Rüfat AbdullazadaMIDMidtbane27500234196%1011040000006.55
Rahman DashdamirovFORForsvar218000036267%4180010000006.52
Emil SafarovANGAngreb27200002093%2120020000006.35
Renat DadashovANGAngreb28600303073%0003040000006.07
Calal HüseynovFORForsvar110000000000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.