Litauens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Litauen18:00Liechtenstein
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Aserbajdsjan1 – 0Litauen
Nations League
Mål Abdulakh Khaybulayev · Højrebensskud · Assist: Toral Bayramov1-0
25'⚽
Gult kort Abdulakh Khaybulayev · Forseelse
33'▮
43'▮
Gult kort Modestas Vorobjovas · Forseelse
Gult kort Aykhan Abbasov · Protest
51'▮
Kort ændret Abdulakh Khaybulayev · Rødt kort annulleret
53'•
54'▮
Gult kort Artūr Dolžnikov · Filmning
Gult kort Vüsal Isgandarli · Tidsspilde
57'▮
90'+7▮
Rødt kort Armandas Kučys · Protest
Gult kort Elvin Badalov · Forseelse
90'+2▮
90'+7▮
Gult kort Eligijus Jankauskas · Protest
Aserbajdsjan3-4-3
Litauen3-4-3
16.9Balayev
47.0Mammadov
157.4Hüseynov
26.9Dashdamirov
197.2Mütallimov
67.5Khaybulayev
206.9Isayev
37.3Abbasov
77.1Bayramov
107.2Emreli
187.1Mammadov
127.5Švedkauskas
187.3Armalas
36.7Utkus
206.9Lekiatas
216.3Lickūnas
66.4Vorobjovas
157.0Gineitis
136.7Lasickas
147.0Slivka
107.0Kučys
76.8Dolžnikov
Aserbajdsjan3-4-3
Aserbajdsjan
46′17 Vüsal Isgandarli7 Toral Bayramov
64′9 Renat Dadashov6 Abdulakh Khaybulayev
64′13 Emil Safarov18 Oruc Mammadov
80′16 Ceyhun Nuriyev20 Aleksey Isayev
88′14 Elvin Badalov19 Tellur Mütallimov
Litauen
46′5 Kipras Kažukolovas3 Edgaras Utkus
46′16 Lukas Michelbrink6 Modestas Vorobjovas
67′22 Motiejus Burba21 Adrian Lickūnas
67′11 Eligijus Jankauskas14 Vykintas Slivka
83′19 Ignas Venckus20 Rokas Lekiatas
AserbajdsjanLitauen
38Boldbesiddelse %62
13Skud i alt13
7Skud på mål3
2Hjørnespark5
14Frispark begået9
3Gule kort3
0Røde kort1
1Offside1
68Afleveringspræcision %78
326Afleveringer519
3Redninger6

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Litauen1 – 1Aserbajdsjan
Nations League
Mål (straffe) Armandas Kučys · Straffespark1-0
9'⚽
14'⚽
1-1Mål Mahir Emreli · Venstrebensskud · Assist: Tellur Mütallimov
27'▮
Gult kort Rahil Mammadov · Forseelse
39'▮
Gult kort Tellur Mütallimov · Forseelse
Gult kort Gvidas Gineitis · Forseelse
52'▮
56'▮
Gult kort Aleksey Isayev · Forseelse
Litauen3-4-3
Aserbajdsjan5-4-1
236.6Bartkus
186.5Armalas
37.3Utkus
26.6Tutyškinas
216.5Lickūnas
166.6Michelbrink
157.4Gineitis
137.9Lasickas
146.5Slivka
106.6Kučys
76.3Dolžnikov
16.4Balayev
196.7Mütallimov
46.4Mammadov
156.5Hüseynov
26.1Dashdamirov
36.5Abbasov
107.5Emreli
67.4Khaybulayev
136.1Safarov
206.7Isayev
96.2Dadashov
Litauen3-4-3
Litauen
57′8 Domantas Šluta14 Vykintas Slivka
66′22 Motiejus Burba21 Adrian Lickūnas
66′6 Modestas Vorobjovas16 Lukas Michelbrink
77′11 Eligijus Jankauskas7 Artūr Dolžnikov
77′19 Ignas Venckus10 Armandas Kučys
Aserbajdsjan
46′21 Rüfat Abdullazada13 Emil Safarov
60′7 Toral Bayramov3 Rufat Abbasov
60′22 Musa Qurbanly9 Renat Dadashov
87′17 Vüsal Isgandarli19 Tellur Mütallimov
90+2′18 Calal Hüseynov6 Abdulakh Khaybulayev
LitauenAserbajdsjan
51Boldbesiddelse %49
9Skud i alt9
3Skud på mål4
0Hjørnespark2
15Frispark begået16
1Gule kort3
0Røde kort0
3Offside0
75Afleveringspræcision %74
428Afleveringer416
3Redninger2

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Liechtenstein0 – 2Litauen
Nations League
16'▮
Gult kort Justas Lasickas · Forseelse
Gult kort Ferhat Saglam · Forseelse
40'▮
53'⚽
0-1Mål Lukas Michelbrink · Højrebensskud · Assist: Armandas Kučys
66'⚽
0-2Mål Artūr Dolžnikov · Højrebensskud · Assist: Gvidas Gineitis
Liechtenstein5-3-2
Litauen4-3-3
17.3Büchel
186.9Hasler
57.1Weissenhofer
47.0Traber
36.6Göppel
196.1Zünd
86.6Sele
106.5Büchel
206.3Hasler
76.4Luque-Notaro
96.6Saglam
236.7Bartkus
177.1Širvys
57.1Kažukolovas
37.4Utkus
27.3Tutyškinas
158.2Gineitis
66.9Vorobjovas
168.0Michelbrink
116.4Jankauskas
107.3Kučys
136.9Lasickas
Liechtenstein5-3-2
Liechtenstein
61′11 Alessandro Lo Russo9 Ferhat Saglam
73′13 Kenny Kindle7 Fabio Luque-Notaro
73′6 Severin Schlegel8 Aron Sele
88′15 Andrin Netzer10 Marcel Büchel
88′16 Bruno Poitner19 Emanuel Zünd
Litauen
46′22 Motiejus Burba6 Modestas Vorobjovas
61′7 Artūr Dolžnikov11 Eligijus Jankauskas
61′21 Adrian Lickūnas17 Pijus Širvys
73′9 Manfredas Ruzgis10 Armandas Kučys
84′4 Zygimantas Baltrunas13 Justas Lasickas
LiechtensteinLitauen
27Boldbesiddelse %73
4Skud i alt16
0Skud på mål7
0Hjørnespark8
15Frispark begået14
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside1
73Afleveringspræcision %89
288Afleveringer759
5Redninger0
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:27

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Aserbajdsjan31202115UUV
2 Litauen31113214VUT
3 Liechtenstein201102-21TU
OprykningOprykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Aserbajdsjan21101014UV
2 Litauen10101101U
3 Liechtenstein100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Litauen21012113VT
2 Aserbajdsjan10101101U
3 Liechtenstein10100001U
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Liechtenstein0 – 2Litauen
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Litauen1 – 1Aserbajdsjan
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Aserbajdsjan1 – 0Litauen
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Litauen18:00Liechtenstein
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Edvinas Gertmonas

    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    92 kg
  • 1Lukas Paukštė

    Klub
    Hegelmann Litauen
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    191 cm
  • 12Tomas Švedkauskas

    Klub
    FK Kauno Žalgiris
    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    82 kg
  • 23Džiugas Bartkus

    Klub
    Al Riffa
    Position
    Målmand
    Alder
    36 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    88 kg

Forsvar

  • 2Artemijus Tutyškinas

    Klub
    NK Celje
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    82 kg
  • 3Edgaras Utkus

    Klub
    Al Kholood
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    77 kg
  • 4Zygimantas Baltrunas

    Klub
    Sūduva
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
  • 5Kipras Kažukolovas

    Klub
    Astana
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    91 kg
  • 13Justas Lasickas

    Klub
    Rijeka
    Position
    Højre back · anfører
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    62 kg
  • 17Deividas Malžinskas

    Klub
    Banga
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    72 kg
  • 17Pijus Širvys

    Klub
    NK Celje
    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    77 kg
  • 18Vilius Armalas

    Klub
    MTK
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    78 kg
  • 20Rokas Lekiatas

    Klub
    FK Kauno Žalgiris
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    188 cm
  • Dominykas Barauskas

    Klub
    TransINVEST Vilnius
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    78 kg

Midtbane

  • 6Modestas Vorobjovas

    Klub
    Bnei Sakhnin
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    75 kg
  • 7Artūr Dolžnikov

    Klub
    Slovácko
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    176 cm
  • 8Domantas Šluta

    Klub
    TransINVEST Vilnius
    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
  • 14Vykintas Slivka

    Klub
    FK Kauno Žalgiris
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • 15Gvidas Gineitis

    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    79 kg
  • 16Lukas Michelbrink

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    74 kg
  • 21Adrian Lickūnas

    Position
    Midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm

Angreb

  • 4Faustas Steponavičius

    Klub
    Sūduva
    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
  • 9Manfredas Ruzgis

    Klub
    Besa Kavajë
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    189 cm
  • 10Armandas Kučys

    Klub
    NK Celje
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    194 cm
  • 11Eligijus Jankauskas

    Klub
    Hapoel Rishon LeZion
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    175 cm
  • 19Ignas Venckus

    Klub
    Banga
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    191 cm
  • 22Motiejus Burba

    Klub
    FK Kauno Žalgiris
    Position
    Højre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    70 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Gvidas GineitisMIDMidtbane32700182917482%5121040001007.54
Tomas ŠvedkauskasMÅLMålmand19000001180%0000006200007.46
Justas LasickasFORForsvar3264004318375%9443030001007.17
Pijus ŠirvysFORForsvar16100234071%0102000000007.14
Edgaras UtkusFORForsvar3226002023189%7689010000007.13
Lukas MichelbrinkMIDMidtbane3200103510386%5121000000007.13
Kipras KažukolovasFORForsvar213400108096%4443010000007.09
Armandas KučysANGAngreb3240116121170%30212050000106.96
Artemijus TutyškinasFORForsvar218000017188%1362050000006.94
Vilius ArmalasFORForsvar2180000210080%3367020000006.9
Rokas LekiatasFORForsvar18300105086%1353020000006.89
Artūr DolžnikovMIDMidtbane319610379172%3001060001006.85
Vykintas SlivkaMIDMidtbane212500227280%3011000000006.72
Motiejus BurbaANGAngreb39100365171%3021020000006.66
Džiugas BartkusMÅLMålmand218000000086%0000103200006.65
Domantas ŠlutaMIDMidtbane13300012169%0000000000006.63
Modestas VorobjovasMIDMidtbane311600006079%1103030001006.59
Zygimantas BaltrunasFORForsvar1600001040%1010000000006.59
Ignas VenckusANGAngreb22000003025%1002010000006.56
Adrian LickūnasMIDMidtbane316200258387%0223010000006.48
Manfredas RuzgisANGAngreb117000000100%0000030000006.46
Eligijus JankauskasANGAngreb39600152180%0000010001006.4

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.