DR Congos fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
DR Congo17:00Sierra Leone
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sierra Leone17:00DR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Ækvatorialguinea–Tidspunkt ikke fastlagtDR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
DR Congo–Tidspunkt ikke fastlagtZimbabwe
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Zimbabwe1 – 2DR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation
25'▮
Gult kort Junior Kadile  · Forseelse
30'⚽
0-1Mål Yoane Wissa · Højrebensskud · Assist: Brian Cipenga
45'+2⚽
0-2Mål Samuel Moutoussamy · Venstrebensskud · Assist: Yoane Wissa
87'▮
Gult kort Samuel Moutoussamy · Forseelse
Mål Marshall Munetsi · Venstrebensskud1-2
90'+3⚽
Zimbabwe4-4-2
DR Congo4-4-2
16.1Chipezeze
106.4Rinomhota
46.3Garananga
216.4Moyo
26.0Maroodza
146.4Antonio
186.6Nakamba
87.5Munetsi
196.3Maswanhise
206.7Chirewa
96.7Ngwenya
217.2Epolo
26.6Wan-Bissaka
226.7Mbemba
46.6Tuanzebe
126.4Kayembe
76.9Mbuku
66.6Mukau
87.9Moutoussamy
186.0Kadile
208.3Wissa
147.2Sadiki
Zimbabwe4-4-2
Zimbabwe
46′15 Sean Fusire10 Andy Rinomhota
46′23 Emmanuel Jalai19 Tawanda Maswanhise
60′5 Divine Lunga2 Shane Maroodza
60′13 Daniel Msendami14 Bill Antonio 
83′17 Abubakar Moffat20 Tawanda Chirewa
DR Congo
46′9 Brian Cipenga18 Junior Kadile 
67′25 Edo Kayembe6 Ngal'ayel Mukau
75′15 Aaron Tshibola14 Noah Sadiki
84′23 Simon Banza20 Yoane Wissa
85′10 Théo Bongonda7 Nathanaël Mbuku
ZimbabweDR Congo
49Boldbesiddelse %51
10Skud i alt10
5Skud på mål3
6Hjørnespark1
6Frispark begået16
0Gule kort2
0Røde kort0
6Offside1
85Afleveringspræcision %85
419Afleveringer427
2Redninger5

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
DR Congo2 – 0Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Chancel Mbemba · Hovedstød · Assist: Nathanaël Mbuku1-0
4'⚽
45'+1▮
Gult kort Jannick Buyla · Forseelse
Gult kort Aaron Wan-Bissaka · Forseelse
49'▮
63'▮
Gult kort Esteban Orozco · Forseelse
Mål Yoane Wissa · Venstrebensskud · Assist: Aaron Wan-Bissaka2-0
72'⚽
DR Congo4-4-2
Ækvatorialguinea4-4-2
216.8Epolo
27.2Wan-Bissaka
227.9Mbemba
46.8Tuanzebe
267.3Masuaku
106.9Bongonda
87.1Moutoussamy
256.5Kayembe
77.3Mbuku
207.1Wissa
147.3Sadiki
16.9Owono
36.3Anieboh
216.3Orozco
166.7Coco
126.6Ondo
86.6Buyla
227.1Ganet
146.6Balboa
206.4Eneme
96.5Hanza
76.4Machín
DR Congo4-4-2
DR Congo
59′9 Brian Cipenga10 Théo Bongonda
70′6 Ngal'ayel Mukau25 Edo Kayembe
89′18 Junior Kadile 7 Nathanaël Mbuku
89′19 Fiston Mayele20 Yoane Wissa
Ækvatorialguinea
40′24 Emmanuel Mbomio3 Marvin Anieboh
62′10 Loren Zúñiga8 Jannick Buyla
63′18 Cristian Makaté7 Pepín Machín
86′5 Gael Joel Akogo9 Dorian Hanza
86′17 Enrique Esono20 Santiago Eneme
DR CongoÆkvatorialguinea
58Boldbesiddelse %42
16Skud i alt5
5Skud på mål2
4Hjørnespark3
17Frispark begået12
1Gule kort2
0Røde kort0
3Offside3
92Afleveringspræcision %86
540Afleveringer393
2Redninger3

Onsdag 1. juli 2026VM · Sekstendedelsfinale

Onsdag 1. juli 2026
England2 – 1DR Congo
VM · Sekstendedelsfinale
7'⚽
0-1Mål Brian Cipenga · Højrebensskud · Assist: Chancel Mbemba
Gult kort Jude Bellingham · Forseelse
19'▮
28'▮
Gult kort Noah Sadiki · Forseelse
Mål Harry Kane  · Hovedstød · Assist: Anthony Gordon1-1
75'⚽
Mål Harry Kane  · Højrebensskud · Assist: Anthony Gordon2-1
86'⚽
England4-2-3-1
DR Congo4-3-3
15.8Pickford
256.6Spence
26.8Konsa
66.9Guéhi
36.7O'Reilly
87.5Anderson
47.2Rice
207.6Madueke
106.8Bellingham
116.9Rashford
98.2Kane
17.4Mpasi-Nzau
27.1Wan-Bissaka
226.9Mbemba
46.6Tuanzebe
266.3Masuaku
66.4Mukau
86.7Moutoussamy
146.7Sadiki
77.0Mbuku
206.7Wissa
97.0Cipenga
England4-2-3-1
England
61′18 Anthony Gordon11 Marcus Rashford
61′7 Bukayo Saka20 Noni Madueke
70′21 Eberechi Eze25 Djed Spence
90+1′5 John Stones4 Declan Rice
DR Congo
64′13 Meschack Elia7 Nathanaël Mbuku
76′10 Théo Bongonda9 Brian Cipenga
76′25 Edo Kayembe6 Ngal'ayel Mukau
89′12 Joris Kayembe26 Arthur Masuaku
89′19 Fiston Mayele8 Samuel Moutoussamy
EnglandDR Congo
60Boldbesiddelse %40
16Skud i alt7
7Skud på mål2
5Hjørnespark3
10Frispark begået12
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside4
91Afleveringspræcision %82
517Afleveringer365
1Redninger5

Søndag 28. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026
DR Congo3 – 1Uzbekistan
VM · Gruppespil
10'⚽
0-1Mål Eldor Shomurodov · Venstrebensskud · Assist: Akmal Mozgovoy
VAR Nathanaël Mbuku · Mål annulleret
18'VAR
Gult kort Noah Sadiki · Forseelse
21'▮
43'▮
Gult kort Abdukodir Khusanov · Forseelse
Gult kort Nathanaël Mbuku · Forseelse
45'+5▮
48'▮
Gult kort Sherzod Nasrullaev · Forseelse
Gult kort Samuel Moutoussamy · Forseelse
62'▮
Mål (straffe) Yoane Wissa · Straffespark1-1
68'⚽
Mål Fiston Mayele · Højrebensskud2-1
78'⚽
Mål Yoane Wissa · Højrebensskud · Assist: Meschack Elia3-1
90'+1⚽
DR Congo4-4-2
Uzbekistan3-4-2-1
16.5Mpasi-Nzau
27.2Wan-Bissaka
226.9Mbemba
46.9Tuanzebe
266.9Masuaku
77.1Mbuku
86.9Moutoussamy
147.2Sadiki
96.6Cipenga
176.2Bakambu
208.4Wissa
126.0Nematov
56.8Ashurmatov
26.1Khusanov
266.2Urozov
36.5Alizhonov
66.9Mozgovoy
76.5Shukurov
136.5Nasrullaev
176.6Khamdamov
226.8Fayzullaev
147.5Shomurodov
DR Congo4-4-2
DR Congo
51′19 Fiston Mayele17 Cédric Bakambu
72′10 Théo Bongonda9 Brian Cipenga
72′13 Meschack Elia7 Nathanaël Mbuku
72′6 Ngal'ayel Mukau8 Samuel Moutoussamy
83′12 Joris Kayembe26 Arthur Masuaku
Uzbekistan
59′19 Aziz Ganiev17 Dostonbek Khamdamov
59′9 Odildzhon Khamrobekov7 Otabek Shukurov
73′11 Oston Urunov22 Abbosbek Fayzullaev
82′8 Jamshid Iskanderov6 Akmal Mozgovoy
82′21 Igor Sergeev26 Jakhongir Urozov
DR CongoUzbekistan
58Boldbesiddelse %42
19Skud i alt3
4Skud på mål1
2Hjørnespark4
6Frispark begået16
3Gule kort2
0Røde kort0
3Offside1
82Afleveringspræcision %76
485Afleveringer355
1Redninger1

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Colombia1 – 0DR Congo
VM · Gruppespil
VAR James Rodríguez · Review
45'+5VAR
Gult kort Jhon Lucumí · Forseelse
56'▮
Mål Daniel Muñoz · Venstrebensskud · Assist: Juan Fernando Quintero1-0
76'⚽
90'+3▮
Gult kort Charles Pickel · Protest
Gult kort Jefferson Lerma · Forseelse
90'+4▮
Colombia4-3-3
DR Congo5-3-2
127.0Vargas
27.5Muñoz
237.7Sánchez
37.3Lucumí
177.5Mojica
147.4Puerta
166.9Lerma
117.4Arias
107.5Rodríguez
256.5Suárez
76.7Díaz
18.0Mpasi-Nzau
26.6Wan-Bissaka
226.6Mbemba
46.8Tuanzebe
36.5Kapuadi
266.9Masuaku
66.6Mukau
86.6Moutoussamy
256.3Kayembe
176.6Bakambu
206.6Wissa
Colombia4-3-3
Colombia
58′9 Jhon Córdoba25 Luis Suárez
58′20 Juan Fernando Quintero10 James Rodríguez
77′6 Richard Ríos11 Jhon Arias
DR Congo
46′14 Noah Sadiki6 Ngal'ayel Mukau
57′23 Simon Banza17 Cédric Bakambu
72′12 Joris Kayembe26 Arthur Masuaku
72′18 Charles Pickel25 Edo Kayembe
82′7 Nathanaël Mbuku8 Samuel Moutoussamy
ColombiaDR Congo
64Boldbesiddelse %36
20Skud i alt7
9Skud på mål1
5Hjørnespark4
12Frispark begået16
2Gule kort1
0Røde kort0
7Offside0
87Afleveringspræcision %76
541Afleveringer299
1Redninger8
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:17

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo22004136VV
2 Zimbabwe21014403VT
3 Ækvatorialguinea210112-13TV
4 Sierra Leone200224-20TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo11002023V
2 Ækvatorialguinea11001013V
3 Zimbabwe100112-10T
4 Sierra Leone100123-10T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo11002113V
2 Zimbabwe11003213V
3 Sierra Leone100101-10T
4 Ækvatorialguinea100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Tirsdag 6. januar 2026Africa Cup of Nations

Tirsdag 6. januar 2026
Algeriet1 – 0DR Congo
Africa Cup of Nations

Tirsdag 31. marts 2026VM-kvalifikation, playoff

Tirsdag 31. marts 2026
DR Congo1 – 0Jamaica
VM-kvalifikation, playoff

Onsdag 17. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 17. juni 2026
Portugal1 – 1DR Congo
VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Colombia1 – 0DR Congo
VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026
DR Congo3 – 1Uzbekistan
VM · Gruppespil

Onsdag 1. juli 2026VM · Sekstendedelsfinale

Onsdag 1. juli 2026
England2 – 1DR Congo
VM · Sekstendedelsfinale

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
DR Congo2 – 0Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Zimbabwe1 – 2DR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
DR Congo17:00Sierra Leone
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sierra Leone17:00DR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Ækvatorialguinea–Tidspunkt ikke fastlagtDR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
DR Congo–Tidspunkt ikke fastlagtZimbabwe
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 21Matthieu Epolo

    Position
    Målmand
    Alder
    21 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    75 kg
  • 28Dimitry Bertaud

    Klub
    Forge
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    80 kg

Forsvar

  • 3Steve Kapuadi

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    196 cm
    Vægt
    88 kg
  • 5Dylan Batubinsika

    Klub
    FCSB
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    80 kg
  • 22Chancel Mbemba

    Klub
    Al Diraiyah FC
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    81 kg
  • 24Gédéon Kalulu

    Klub
    Aris Limassol
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    78 kg
  • Jordy Makengo

    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    78 kg
  • Kévin Pedro

    Position
    Højre back
    Alder
    20 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    72 kg
  • Willy Kambwala

    Klub
    Como
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    85 kg

Midtbane

  • 13Meschack Elia

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    67 kg
  • 14Noah Sadiki

    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    165 cm
    Vægt
    58 kg
  • 25Edo Kayembe

    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    77 kg
  • Brandon Ndezi

    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    183 cm
  • Ezechiel Banzuzi

    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    80 kg
  • Jorthy Mokio

    Klub
    Ajax
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    18 år
    Højde
    184 cm
  • Noah Mbamba

    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    75 kg
  • Paris Maghoma

    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    69 kg
  • Stanis Idumbo

    Klub
    Monaco U21
    Position
    Midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    171 cm
    Vægt
    60 kg

Angreb

  • 9Samuel Essende

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    88 kg
  • 17Jackson Muleka

    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    77 kg
  • Afimico Pululu

    Klub
    Al Hazm
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    83 kg
  • Anthony Musaba

    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • Junior Kadile 

    Position
    Venstre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    74 kg
  • Stephy Alvaro Mavididi

    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    71 kg

  • 2Aaron Wan-Bissaka

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    72 kg
  • 4Axel Tuanzebe

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 6Ngal'ayel Mukau

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    70 kg
  • 8Samuel Moutoussamy

    Klub
    Atromitos
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    72 kg
  • 12Joris Kayembe

    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    73 kg
  • 7Nathanaël Mbuku

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    65 kg
  • 20Yoane Wissa

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    74 kg
  • 26Arthur Masuaku

    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    80 kg
  • Lionel Mpasi-Nzau

    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
  • 10Théo Bongonda

    Klub
    Al Faisaly
    Position
    Højre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    73 kg
  • 9Brian Cipenga

    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    69 kg
  • Cédric Bakambu

    Position
    Angriber
    Alder
    35 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    73 kg
  • Charles Pickel

    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    76 kg
  • 19Fiston Mayele

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    73 kg
  • 23Simon Banza

    Klub
    PAOK
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    77 kg
  • 15Aaron Tshibola

    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    78 kg
  • Gaël Kakuta

    Position
    Midtbane
    Alder
    35 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    64 kg
  • Michel-Ange Balikwisha

    Klub
    Gent
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    69 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Yoane WissaANGAngreb76245122025583%4176090000007.27
Lionel Mpasi-NzauMÅLMålmand660000003069%009200201300007.07
Matthieu EpoloMÅLMålmand218000002070%0011007200007.01
Nathanaël MbukuMIDMidtbane74430173935686%13123090001006.98
Chancel MbembaFORForsvar8780117433382%745513040002006.96
Samuel MoutoussamyMIDMidtbane8743104438284%2941040120002006.96
Fiston MayeleANGAngreb47410604074%0013020000006.88
Arthur MasuakuFORForsvar65140122225385%121104030000006.86
Axel TuanzebeFORForsvar8780102020090%83378030000006.85
Noah SadikiMIDMidtbane8565003434689%17772080002006.79
Brian CipengaANGAngreb525211718251161%12010080000006.78
Aaron Wan-BissakaFORForsvar87750121136783%19142980100001006.75
Meschack EliaMIDMidtbane4164014411171%4213040000006.73
Joris KayembeFORForsvar726600279089%78100020000006.69
Michel-Ange BalikwishaANGAngreb13300016067%3000010000006.68
Cédric BakambuANGAngreb54000010315270%005110120000006.63
Steve KapuadiFORForsvar218000102084%1151020000006.6
Ngal'ayel MukauMIDMidtbane8400001220485%8552060000006.58
Théo BongondaANGAngreb6245007913478%3131010000006.57
Edo KayembeMIDMidtbane7356008419587%40620120001006.56
Gédéon KaluluFORForsvar1500002067%1001000000006.55
Simon BanzaANGAngreb34400005055%2003010000006.52
Charles PickelMIDMidtbane44500104088%2022030001006.5
Aaron TshibolaMIDMidtbane11500010081%0000010000006.42
Junior Kadile ANGAngreb24700020085%0010030001006.22
Gaël KakutaMIDMidtbane15100001067%0001010000006.19

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.