Ækvatorialguineas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Ækvatorialguinea17:00Zimbabwe
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Zimbabwe14:00Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Ækvatorialguinea–Tidspunkt ikke fastlagtDR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Sierra Leone–Tidspunkt ikke fastlagtÆkvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Ækvatorialguinea1 – 0Sierra Leone
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Loren Zúñiga · Højrebensskud1-0
1'⚽
27'▮
Gult kort Saidu Bah Kamara · Forseelse
Gult kort Loren Zúñiga · Forseelse
74'▮
Ækvatorialguinea4-4-2
Sierra Leone3-1-4-2
16.7Owono
247.1Mbomio
216.5Orozco
166.7Coco
126.1Ondo
86.6Buyla
146.9Balboa
226.9Ganet
206.9Eneme
106.6Zúñiga
96.4Hanza
16.6Jalloh
56.2Alpha
216.5Bah
186.8Tarawallie
147.0Fornah
26.6Kakay
86.8Koroma
76.4Kanu
226.7Kamara
177.0Kamara
156.7Conteh
Ækvatorialguinea4-4-2
Ækvatorialguinea
62′18 Cristian Makaté20 Santiago Eneme
62′11 Salomón Obama9 Dorian Hanza
71′19 Prince Ngaah12 Charles Ondo
85′17 Enrique Esono10 Loren Zúñiga
86′5 Gael Joel Akogo8 Jannick Buyla
Sierra Leone
61′11 Josh Koroma17 M. Kamara
74′10 Sullay Kaikai15 Alie Conteh
75′9 Daniel Kanu14 Tyrese Fornah
82′4 MJ Kamson-Kamara5 A. Alpha
ÆkvatorialguineaSierra Leone
39Boldbesiddelse %61
8Skud i alt10
2Skud på mål0
2Hjørnespark3
20Frispark begået20
1Gule kort1
0Røde kort0
2Offside0
77Afleveringspræcision %86
284Afleveringer451
0Redninger1

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
DR Congo2 – 0Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Chancel Mbemba · Hovedstød · Assist: Nathanaël Mbuku1-0
4'⚽
45'+1▮
Gult kort Jannick Buyla · Forseelse
Gult kort Aaron Wan-Bissaka · Forseelse
49'▮
63'▮
Gult kort Esteban Orozco · Forseelse
Mål Yoane Wissa · Venstrebensskud · Assist: Aaron Wan-Bissaka2-0
72'⚽
DR Congo4-4-2
Ækvatorialguinea4-4-2
216.8Epolo
27.2Wan-Bissaka
227.9Mbemba
46.8Tuanzebe
267.3Masuaku
106.9Bongonda
87.1Moutoussamy
256.5Kayembe
77.3Mbuku
207.1Wissa
147.3Sadiki
16.9Owono
36.3Anieboh
216.3Orozco
166.7Coco
126.6Ondo
86.6Buyla
227.1Ganet
146.6Balboa
206.4Eneme
96.5Hanza
76.4Machín
DR Congo4-4-2
DR Congo
59′9 Brian Cipenga10 Théo Bongonda
70′6 Ngal'ayel Mukau25 Edo Kayembe
89′18 Junior Kadile 7 Nathanaël Mbuku
89′19 Fiston Mayele20 Yoane Wissa
Ækvatorialguinea
40′24 Emmanuel Mbomio3 Marvin Anieboh
62′10 Loren Zúñiga8 Jannick Buyla
63′18 Cristian Makaté7 Pepín Machín
86′5 Gael Joel Akogo9 Dorian Hanza
86′17 Enrique Esono20 Santiago Eneme
DR CongoÆkvatorialguinea
58Boldbesiddelse %42
16Skud i alt5
5Skud på mål2
4Hjørnespark3
17Frispark begået12
1Gule kort2
0Røde kort0
3Offside3
92Afleveringspræcision %86
540Afleveringer393
2Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo22004136VV
2 Zimbabwe21014403VT
3 Ækvatorialguinea210112-13TV
4 Sierra Leone200224-20TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo11002023V
2 Ækvatorialguinea11001013V
3 Zimbabwe100112-10T
4 Sierra Leone100123-10T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 DR Congo11002113V
2 Zimbabwe11003213V
3 Sierra Leone100101-10T
4 Ækvatorialguinea100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
DR Congo2 – 0Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Ækvatorialguinea1 – 0Sierra Leone
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Ækvatorialguinea17:00Zimbabwe
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Zimbabwe14:00Ækvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Ækvatorialguinea–Tidspunkt ikke fastlagtDR Congo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Sierra Leone–Tidspunkt ikke fastlagtÆkvatorialguinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Spillere

Målmænd

  • Jesús Owono

    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    67 kg
  • Manuel Sapunga

    Klub
    Sekhukhune United
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    75 kg

Forsvar

  • 18Prince Ngaah

    Klub
    Bollullos
    Position
    Forsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    170 cm
  • Charles Ondo

    Klub
    Hødd
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    68 kg
  • Emmanuel Angue

    Klub
    Atlético Ottawa
    Position
    Højre back
  • Esteban Orozco

    Klub
    Hải Phòng
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    79 kg
  • Javier Mum

    Klub
    Dinamo-Auto
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
  • Marvin Anieboh

    Klub
    Tanjong Pagar
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    70 kg
  • Saúl Coco

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    86 kg

Midtbane

  • 6Álex Masogo

    Klub
    Tanjong Pagar
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    183 cm
  • Gael Joel Akogo

    Klub
    Arenas de Getxo
    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
  • Jannick Buyla

    Klub
    Lusitano GC
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    83 kg
  • Pablo Ganet

    Klub
    Persita
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • Pepín Machín

    Klub
    Sambenedettese
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    74 kg
  • Santiago Eneme

    Klub
    AC Sparta Praha
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    65 kg
  • Wibuala Junior Bita

    Klub
    Rayo Cantabria
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
  • Álex Balboa

    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    73 kg

Angreb

  • 17Salomón Obama

    Klub
    Esperança d'Andorra
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    72 kg
  • Cristian Makaté

    Klub
    Koninklijke Lierse Sportkring
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
  • Dorian Hanza

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • Enrique Esono

    Klub
    Nõmme Kalju
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    80 kg
  • Loren Zúñiga

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    74 kg

  • 24Emmanuel Mbomio

    Klub
    Collado Villalba
    Position
    Forsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    185 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Pablo GanetMIDMidtbane2180003614174%6120020000007
Álex BalboaMIDMidtbane2180002010090%4100040000006.79
Cristian MakatéANGAngreb25600003089%2000020000006.77
Jesús OwonoMÅLMålmand218000002077%1040003200006.75
Saúl CocoFORForsvar218000101092%10160000000006.69
Emmanuel MbomioFORForsvar214000059183%7211010000006.67
Prince NgaahFORForsvar11900022067%1100000000006.63
Santiago EnemeMIDMidtbane2148001214372%6221020000006.63
Jannick BuylaMIDMidtbane2149000013074%5112060001006.58
Enrique EsonoANGAngreb29000010100%0000010000006.54
Dorian HanzaANGAngreb214800003086%1010070000006.47
Pepín MachínMIDMidtbane16200001184%0000000000006.44
Esteban OrozcoFORForsvar218000009089%3073030001006.39
Loren ZúñigaANGAngreb211210505179%1120020001006.39
Charles OndoFORForsvar216100013081%1401020000006.38
Salomón ObamaANGAngreb12800102086%1000000000006.27
Marvin AniebohFORForsvar14000000094%0000000000006.26
Gael Joel AkogoMIDMidtbane2800031067%000100000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.