Finlands fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Albanien20:45Finland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Finland18:00San Marino
Nations League

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Hviderusland1 – 0Finland
Nations League
Mål Artem Shumanskiy · Højrebensskud · Assist: German Barkovskiy1-0
1'⚽
Brændt straffe Zakhar Volkov · Reddet af målmanden
15'✕
Gult kort German Barkovskiy · Protest
27'▮
Gult kort Artem Shumanskiy · Tidsspilde
27'▮
Gult kort Valeriy Bocherov · Forseelse
38'▮
75'▮
Gult kort Benjamin Källman · Forseelse
Gult kort Kirill Pechenin · Forseelse
83'▮
90'+2▮
Gult kort Samuli Miettinen · Forseelse
Hviderusland4-2-3-1
Finland4-3-3
217.2Lapoukhov
56.7Kalinin
207.3Volkov
137.0Gomanov
27.6Pechenin
46.6Bocherov
86.7Selyava
196.7Lukashov
96.5Ngome
77.5Shumanskiy
116.9Barkovskiy
17.2Hradecky
137.0Lähteenmäki
157.4Tenho
57.1Miettinen
176.8Mahuta
26.9Peltola
117.5Markhiev
107.1Walta
96.3Svanbäck
186.5Keskinen
86.3Valakari
Hviderusland4-2-3-1
Hviderusland
46′16 Anton Kovalev7 Artem Shumanskiy
46′17 Vitaliy Lisakovich4 Valeriy Bocherov
62′23 Trofim Melnichenko11 German Barkovskiy
84′14 Evgeniy Yablonskiy8 Aleksandr Selyava
Finland
58′14 Oiva Jukkola8 Onni Valakari
58′20 Joel Pohjanpalo9 Adrian Svanbäck
67′19 Benjamin Källman13 Juho Lähteenmäki
67′7 Santeri Väänänen2 Matti Peltola
74′22 Daniel Håkans17 Ryan Mahuta
HvideruslandFinland
26Boldbesiddelse %74
6Skud i alt14
2Skud på mål2
1Hjørnespark5
17Frispark begået11
4Gule kort2
0Røde kort0
1Offside1
64Afleveringspræcision %87
228Afleveringer644
2Redninger1

Lørdag 3. oktober 2026Nations League

Lørdag 3. oktober 2026
Finland2 – 1Albanien
Nations League
4'⚽
0-1Mål Rey Manaj · Hovedstød · Assist: Kristjan Asllani
22'▮
Rødt kort Etrit Berisha · Professionelt frispark som sidste mand
26'▮
Gult kort Alen Sherri · Protest
Mål Leo Walta · Højrebensskud1-1
26'⚽
Gult kort Kaan Kairinen · Forseelse
40'▮
Mål Leo Walta · Højrebensskud2-1
71'⚽
74'▮
Gult kort Berat Djimsiti · Forseelse
80'▮
Gult kort Anis Mehmeti · Protest
80'▮
Gult kort Myrto Uzuni · Filmning
81'▮
Gult kort Rolando Maran · Protest
Finland4-3-3
Albanien3-4-3
17.1Hradecky
36.8Ståhl
46.6Miettinen
56.6Miettinen
136.9Lähteenmäki
146.5Kairinen
117.5Markhiev
108.4Walta
96.8Svanbäck
206.7Pohjanpalo
226.7Håkans
14.3Berisha
67.2Djimsiti
186.9Ismajli
36.8Mitaj
47.0Hysaj
206.7Ramadani
87.0Asllani
226.8Pilios
106.6Muci
77.5Manaj
216.6Hoxha
Finland4-3-3
Finland
46′6 Glen Kamara14 Kaan Kairinen
62′21 Oiva Jukkola22 Daniel Håkans
62′15 Leo Väisänen4 Tony Miettinen
82′8 Onni Valakari10 Leo Walta
89′2 Matti Peltola11 Adam Markhiev
Albanien
25′12 Alen Sherri21 Arbër Hoxha
46′19 Mirlind Daku7 Rey Manaj
65′11 Myrto Uzuni10 Ernest Muci
77′9 Anis Mehmeti22 Stavros Pilios
77′16 Juljan Shehu8 Kristjan Asllani
FinlandAlbanien
60Boldbesiddelse %40
11Skud i alt14
3Skud på mål5
7Hjørnespark6
13Frispark begået10
1Gule kort4
0Røde kort1
1Offside3
90Afleveringspræcision %84
605Afleveringer397
4Redninger1

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Finland0 – 0Hviderusland
Nations League
61'▮
Gult kort Artem Shumanskiy · Tidsspilde
68'VAR
VAR Aleksandr Selyava · Mål annulleret
71'▮
Gult kort Anton Lukashov · Forseelse
Gult kort Kaan Kairinen · Forseelse
72'▮
Gult kort Adam Ståhl · Forseelse
86'▮
Finland4-3-3
Hviderusland4-4-2
17.4Hradecky
37.7Ståhl
46.6Miettinen
217.2Koski
137.2Lähteenmäki
146.8Kairinen
117.2Markhiev
66.3Kamara
106.6Walta
206.3Pohjanpalo
186.6Keskinen
217.2Lapoukhov
57.9Kalinin
206.8Volkov
136.6Gomanov
26.9Pechenin
196.2Lukashov
86.6Selyava
96.8Ebong
76.9Shumanskiy
116.7Barkovskiy
176.8Lisakovich
Finland4-3-3
Finland
46′22 Daniel Håkans6 Glen Kamara
59′19 Benjamin Källman20 Joel Pohjanpalo
66′16 Anssi Suhonen10 Leo Walta
66′7 Santeri Väänänen11 Adam Markhiev
88′9 Adrian Svanbäck18 Topi Keskinen
Hviderusland
61′16 Anton Kovalev7 Artem Shumanskiy
61′23 Trofim Melnichenko11 German Barkovskiy
62′10 Valeriy Gromyko17 Vitaliy Lisakovich
87′14 Evgeniy Yablonskiy 8 Aleksandr Selyava
FinlandHviderusland
61Boldbesiddelse %39
9Skud i alt9
2Skud på mål3
8Hjørnespark2
18Frispark begået14
2Gule kort2
0Røde kort0
1Offside3
82Afleveringspræcision %71
535Afleveringer343
3Redninger2

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
San Marino0 – 7Finland
Nations League
5'⚽
0-1Mål Joel Pohjanpalo · Venstrebensskud
14'⚽
0-2Mål Adrian Svanbäck · Hovedstød · Assist: Leo Walta
33'⚽
0-3Mål Benjamin Källman · Højrebensskud · Assist: Adrian Svanbäck
43'▮
Gult kort Adam Markhiev · Forseelse
50'⚽
0-4Mål Leo Walta · Højrebensskud
Rødt kort Alessandro Golinucci · Forseelse
51'▮
55'⚽
0-5Mål Leo Walta · Højrebensskud · Assist: Juho Lähteenmäki
79'⚽
0-6Mål Joel Pohjanpalo · Højrebensskud · Assist: Adrian Svanbäck
Gult kort Cristian Meloni · Forseelse
86'▮
88'⚽
0-7Mål (straffe) Joel Pohjanpalo · Straffespark
San Marino4-3-1-2
Finland4-3-3
15.4Colombo
45.8Fabbri
56.0Cevoli
155.6Pasolini
125.6Tosi
166.0Meloni
86.1Capicchioni
175.3Golinucci
106.0Zannoni
96.1Nanni
116.5Giacopetti
126.8Sinisalo
187.1Keskinen
217.2Koski
157.3Miettinen
137.9Lähteenmäki
147.3Kairinen
116.8Markhiev
1010.0Walta
229.1Svanbäck
209.8Pohjanpalo
197.2Källman
San Marino4-3-1-2
San Marino
59′22 Marcello Mularoni8 Lorenzo Capicchioni
59′19 Samuel Pancotti11 Nicolas Giacopetti
70′18 Enea Dell Balda4 Filippo Fabbri
70′3 Simone Giocondi10 Samuele Zannoni
79′2 Giacomo Benvenuti5 Michele Cevoli
Finland
46′4 Tony Miettinen21 Ville Koski
46′3 Adam Ståhl18 Topi Keskinen
46′9 Santeri Väänänen11 Adam Markhiev
59′8 Robin Lod19 Benjamin Källman
70′7 Onni Valakari10 Leo Walta
San MarinoFinland
25Boldbesiddelse %75
1Skud i alt23
0Skud på mål11
0Hjørnespark4
14Frispark begået10
1Gule kort1
1Røde kort0
2Offside2
66Afleveringspræcision %91
257Afleveringer783
4Redninger0
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Albanien43018359VVTV
2 Hviderusland42115237TUVV
3 Finland42119277VUVT
4 San Marino4004116-150TTTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Hviderusland22005056VV
2 Albanien22004136VV
3 Finland21102114UV
4 San Marino2002010-100TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Finland21017163VT
2 Albanien21014223VT
3 Hviderusland201102-21TU
4 San Marino200216-50TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
San Marino0 – 7Finland
Nations League

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Finland0 – 0Hviderusland
Nations League

Lørdag 3. oktober 2026Nations League

Lørdag 3. oktober 2026
Finland2 – 1Albanien
Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Hviderusland1 – 0Finland
Nations League

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Albanien20:45Finland
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Finland18:00San Marino
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Lukas Hradecky

    Position
    Målmand · anfører
    Alder
    36 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    83 kg
  • 12Viljami Sinisalo

    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    196 cm
    Vægt
    76 kg
  • 23Lucas Bergström

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    205 cm
    Vægt
    82 kg

Forsvar

  • 3Adam Ståhl

    Position
    Højre back
    Alder
    32 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    75 kg
  • 4Tony Miettinen

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
  • 5Samuli Miettinen

    Klub
    Istra 1961
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    188 cm
  • 13Juho Lähteenmäki

    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    175 cm
  • 15Miro Tenho

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
  • 17Ryan Mahuta

    Klub
    Pardubice
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    182 cm
  • 21Leo Väisänen

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • 21Ville Koski

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm

Midtbane

  • 2Matti Peltola

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
  • 6Doni Arifi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    195 cm
  • 6Glen Kamara

    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    78 kg
  • 7Santeri Väänänen

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    177 cm
  • 8Robin Lod

    Position
    Central midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    86 kg
  • 10Leo Walta

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    62 kg
  • 11Adam Markhiev

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
  • 14Kaan Kairinen

    Klub
    AEK Athens
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    70 kg
  • 14Oiva Jukkola

    Klub
    Kairat
    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
  • 16Anssi Suhonen

    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    69 kg
  • 22Daniel Håkans

    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    66 kg

Angreb

  • 8Onni Valakari

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    76 kg
  • 9Adrian Svanbäck

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    179 cm
  • 18Topi Keskinen

    Position
    Venstre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
  • 19Benjamin Källman

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    75 kg
  • 20Joel Pohjanpalo

    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    83 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Leo WaltaMIDMidtbane430841124210382%3132010000008.03
Miro TenhoFORForsvar190001010093%2097020000007.44
Adrian SvanbäckANGAngreb424012556083%2202010000007.4
Joel PohjanpaloANGAngreb4271301106086%2012030000007.35
Juho LähteenmäkiFORForsvar43370101020383%73123010000007.25
Adam MarkhievMIDMidtbane4291003628690%7453050001007.24
Lukas HradeckyMÅLMålmand327000000088%0000008600007.2
Ville KoskiFORForsvar2136001011087%33118020000007.2
Robin LodMIDMidtbane13100002092%0000010000007.16
Adam StåhlFORForsvar3224006511180%1468020001007.07
Samuli MiettinenFORForsvar3270002113093%55166060001007
Matti PeltolaMIDMidtbane26800115194%2111010000006.92
Kaan KairinenMIDMidtbane3226000511194%74130100002006.84
Ryan MahutaFORForsvar17400075183%1012000000006.84
Viljami SinisaloMÅLMålmand19000000097%0000000000006.79
Santeri VäänänenMIDMidtbane39100329186%4131020000006.77
Oiva JukkolaMIDMidtbane26000244081%1012000000006.76
Topi KeskinenANGAngreb32240051414591%2201010000006.75
Benjamin KällmanANGAngreb311310113072%0022030001006.73
Glen KamaraMIDMidtbane29000011095%1000030000006.62
Tony MiettinenFORForsvar319600107090%30112040000006.61
Anssi SuhonenMIDMidtbane12400023050%0001010000006.55
Onni ValakariANGAngreb38600024189%1100010000006.55
Leo VäisänenFORForsvar12800002083%0031010000006.53
Daniel HåkansMIDMidtbane312200342189%0100010000006.46

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.