Islands fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Bulgarien20:45Island
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Island18:00Luxembourg
Nations League

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Estland0 – 0Island
Nations League
25'▮
Gult kort Daníel Leó Grétarsson · Forseelse
Gult kort Michael Schjönning-Larsen · Protest
84'▮
Estland3-5-2
Island4-2-3-1
126.8Igonen
37.2Paskotsi
27.2Kuusk
57.2Tougjas
67.2Peetson
147.1Kristal
207.1Poom
106.9Palumets
136.6Saliste
176.9Männilaan
76.8Saarma
127.4Valdimarsson
47.1Pálsson
167.3Thórdarson
237.1Magnússon
37.4Grétarsson
107.4Sigurdsson
87.8Jóhannesson
77.0Haraldsson
226.8Gudjohnsen
186.8Anderson
96.6Óskarsson
Estland3-5-2
Estland
61′4 Mattias Käit10 Kevor Palumets
61′19 Michael Schjönning-Larsen13 Joseph Saliste
61′9 Karel Mustmaa17 Mattias Männilaan
68′15 Maksimilian Skvortsov14 Patrik Kristal
Island
67′2 Logi Tómasson23 Hörður Magnússon
67′14 Brynjólfur Willumsson10 Gylfi Sigurdsson
EstlandIsland
38Boldbesiddelse %62
13Skud i alt12
3Skud på mål1
3Hjørnespark7
10Frispark begået9
1Gule kort1
0Røde kort0
1Offside0
76Afleveringspræcision %84
359Afleveringer584
2Redninger3

Lørdag 3. oktober 2026Nations League

Lørdag 3. oktober 2026
Island3 – 0Bulgarien
Nations League
Gult kort Hörður Magnússon · Forseelse
4'▮
10'▮
Gult kort Lukas Petkov · Forseelse
27'▮
Gult kort Dimitar Velkovski · Forseelse
Gult kort Mikael Egill Ellertsson · Forseelse
32'▮
Mål Orri Óskarsson · Højrebensskud · Assist: Hákon Arnar Haraldsson1-0
37'⚽
59'▮
Gult kort Atanas Iliev · Forseelse
Mål Orri Óskarsson · Højrebensskud · Assist: Mikael Anderson2-0
60'⚽
80'▮
Gult kort Marin Petkov · Forseelse
Brændt straffe Orri Óskarsson · Reddet af målmanden
84'✕
Mål Mikael Egill Ellertsson · Venstrebensskud · Assist: Orri Óskarsson3-0
90'⚽
Island4-4-1-1
Bulgarien4-4-2
127.3Valdimarsson
187.8Anderson
176.8Gunnarsson
236.8Magnússon
197.6Ellertsson
216.5Sigurdsson
67.1Baldursson
87.4Jóhannesson
117.3Thorsteinsson
77.2Haraldsson
98.1Óskarsson
16.9Naumov
196.1Turitsov
56.7Dimitrov
136.2Velkov
216.4Velkovski
206.5Petkov
86.8Kraev
46.5Gruev
116.2Rusev
146.8Chandarov
95.7Iliev
Island4-4-1-1
Island
46′3 Daníel Leó Grétarsson17 Aron Gunnarsson
46′22 Andri Gudjohnsen21 Arnór Sigurdsson
62′4 Victor Pálsson6 Andri Fannar Baldursson
62′10 Gylfi Sigurdsson11 Jón Dagur Thorsteinsson
82′2 Logi Tómasson7 Hákon Arnar Haraldsson
Bulgarien
55′16 Marin Petkov20 Lukas Petkov
55′6 Emil Tsenov4 Ilia Gruev
67′10 Zdravko Dimitrov11 Georgi Rusev
67′7 Petko Panayotov14 Asen Chandarov
83′17 Vladimir Nikolov9 Atanas Iliev
IslandBulgarien
51Boldbesiddelse %49
10Skud i alt10
6Skud på mål3
9Hjørnespark1
11Frispark begået15
2Gule kort4
0Røde kort0
1Offside1
80Afleveringspræcision %80
430Afleveringer419
3Redninger3

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Luxembourg0 – 3Island
Nations League
13'⚽
0-1Mål Andri Gudjohnsen · Højrebensskud · Assist: Orri Óskarsson
35'▮
Gult kort Hákon Valdimarsson · Tidsspilde
39'⚽
0-2Mål Orri Óskarsson · Højrebensskud · Assist: Andri Gudjohnsen
59'▮
Gult kort Ísak Jóhannesson · Forseelse
Gult kort Leandro Barreiro · Forseelse
72'▮
73'⚽
0-3Mål Victor Pálsson · Hovedstød · Assist: Gylfi Sigurdsson
78'▮
Gult kort Mikael Egill Ellertsson · Forseelse
Gult kort Enes Mahmutovic · Protest
90'▮
90'+1▮
Gult kort Ísak Snær Thorvaldsson · Forseelse
Luxembourg4-1-4-1
Island4-4-2
16.1Moris
186.4Jans
36.5Mahmutovic
136.8Carlson
46.0Bohnert
196.4Olesen
116.3Thill
66.1Cruz
166.7Barreiro
175.7Kadamani
76.5Dardari
127.0Valdimarsson
48.3Pálsson
167.0Thórdarson
37.2Grétarsson
27.0Tómasson
197.3Ellertsson
107.8Sigurdsson
86.5Jóhannesson
77.0Haraldsson
228.5Gudjohnsen
98.0Óskarsson
Luxembourg4-1-4-1
Luxembourg
15′22 Marvin Martins18 Laurent Jans 
62′8 Enzo dos Santos19 Mathias Olesen 
62′9 Jayson Videira11 Vincent Thill
76′15 Omar Natami17 Hamza Kadamani
76′10 Timothé Rupil6 Tomás Cruz
Island
67′23 Hörður Magnússon16 Stefán Teitur Thórdarson 
74′14 Brynjólfur Willumsson9 Orri Óskarsson
75′18 Mikael Anderson22 Andri Gudjohnsen
75′5 Ísak Snær Thorvaldsson7 Hákon Arnar Haraldsson
85′21 Arnór Sigurdsson4 Victor Pálsson
LuxembourgIsland
61Boldbesiddelse %39
5Skud i alt13
1Skud på mål4
2Hjørnespark2
11Frispark begået13
2Gule kort4
0Røde kort0
2Offside4
88Afleveringspræcision %80
635Afleveringer406
1Redninger1

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Island1 – 1Estland
Nations League
Mål Andri Gudjohnsen · Hovedstød · Assist: Hákon Arnar Haraldsson1-0
45'⚽
52'✕
Brændt straffe Kevor Palumets · Reddet af målmanden
54'▮
Gult kort Karol Mets · Protest
64'⚽
1-1Mål Maksim Paskotsi · Hovedstød · Assist: Rasmus Peetson 
81'▮
Gult kort Rasmus Peetson  · Forseelse
Gult kort Stefán Teitur Thórdarson  · Forseelse
84'▮
Island4-4-2
Estland5-3-2
127.7Valdimarsson
46.8Pálsson
167.1Thórdarson
37.1Grétarsson
196.4Ellertsson
207.0Thorsteinsson
78.3Haraldsson
87.1Jóhannesson
116.7Gudmundsson
227.5Gudjohnsen
97.0Óskarsson
17.9Hein
67.1Peetson
37.6Paskotsi
26.3Kuusk
186.9Mets
196.4Schjönning-Larsen
106.2Palumets
206.8Poom
46.2Käit
117.0Ainsalu
96.5Mustmaa
Island4-4-2
Island
30′5 Ísak Snær Thorvaldsson11 Albert Gudmundsson
75′10 Gylfi Sigurdsson8 Ísak Jóhannesson
75′21 Arnór Sigurdsson20 Jón Dagur Thorsteinsson
84′2 Logi Tómasson19 Mikael Egill Ellertsson
85′15 Kristall Máni Ingason22 Andri Gudjohnsen
Estland
61′14 Patrik Kristal11 Mihkel Ainsalu
78′16 Joonas Tamm9 Karel Mustmaa
86′8 Markus Soomets4 Mattias Käit
IslandEstland
63Boldbesiddelse %37
19Skud i alt8
8Skud på mål5
7Hjørnespark3
13Frispark begået13
1Gule kort2
0Røde kort0
3Offside0
86Afleveringspræcision %70
538Afleveringer313
4Redninger7
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:05

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Island42207168UVVU
2 Estland41302116UUVU
3 Bulgarien411235-24TUTV
4 Luxembourg410327-53VTTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Island21104134UV
2 Estland21101014VU
3 Bulgarien201112-11TU
4 Luxembourg200205-50TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Island21103034VU
2 Luxembourg21012203VT
3 Bulgarien210123-13TV
4 Estland20201102UU
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Island1 – 1Estland
Nations League

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Luxembourg0 – 3Island
Nations League

Lørdag 3. oktober 2026Nations League

Lørdag 3. oktober 2026
Island3 – 0Bulgarien
Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Estland0 – 0Island
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Bulgarien20:45Island
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Island18:00Luxembourg
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Rúnar Alex Rúnarsson

    Position
    Målmand
    Alder
    31 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    78 kg
  • 12Hákon Valdimarsson

    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    89 kg
  • 13Anton Ari Einarsson

    Klub
    Breidablik
    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    0 cm

Forsvar

  • 2Logi Tómasson

    Position
    Venstre back
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
  • 3Daníel Leó Grétarsson

    Klub
    AGF
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    76 kg
  • 4Victor Pálsson

    Position
    Højre back
    Alder
    35 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    77 kg
  • 15Alfons Sampsted

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg
  • 19Brynjar Ingi Bjarnason

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    88 kg
  • 23Hörður Magnússon

    Klub
    Atromitos
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg

Midtbane

  • 6Andri Fannar Baldursson

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    77 kg
  • 7Hákon Arnar Haraldsson

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    73 kg
  • 8Ísak Jóhannesson

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg
  • 10Gylfi Sigurdsson

    Klub
    Víkingur Reykjavík
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    37 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    79 kg
  • 16Stefán Teitur Thórdarson 

    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    77 kg
  • 17Aron Gunnarsson

    Klub
    Qatar SC
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    37 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    86 kg
  • 18Mikael Anderson

    Klub
    AGF
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    69 kg
  • 20Thórir Jóhann Helgason

    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    66 kg
  • 21Arnór Sigurdsson

    Klub
    Kalamata
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    75 kg

Angreb

  • 5Ísak Snær Thorvaldsson

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
  • 9Orri Óskarsson

    Position
    Angriber · anfører
    Alder
    22 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • 11Jón Dagur Thorsteinsson

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    73 kg
  • 14Brynjólfur Willumsson

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    82 kg
  • 22Andri Gudjohnsen

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm

  • 19Mikael Egill Ellertsson

    Klub
    Genoa
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    74 kg
  • 11Albert Gudmundsson

    Position
    Hængende angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    80 kg
  • 15Kristall Máni Ingason

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    64 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Orri ÓskarssonANGAngreb43443213211267%0027060000007.43
Andri GudjohnsenANGAngreb4294216419075%10511040000007.37
Hákon Arnar HaraldssonMIDMidtbane4337025714384%6201040000007.37
Hákon ValdimarssonMÅLMålmand436000004070%10320011901007.35
Ísak JóhannessonMIDMidtbane43450031615190%12581020001007.2
Victor PálssonFORForsvar4293106422077%801014010000007.17
Gylfi SigurdssonMIDMidtbane4200013128093%4021010000007.15
Andri Fannar BaldurssonMIDMidtbane16200105087%2001010000007.12
Jón Dagur ThorsteinssonANGAngreb213700299575%2000000000007.11
Stefán Teitur Thórdarson MIDMidtbane3247000110092%54113040001007.1
Mikael Egill EllertssonFORForsvar3264104519273%9443060002007.08
Daníel Leó GrétarssonFORForsvar4314000419086%75188040001007.05
Mikael AndersonMIDMidtbane3195012512181%5221030000007.02
Kristall Máni IngasonANGAngreb1500200071%0000000000006.86
Aron GunnarssonMIDMidtbane14600002089%0112000000006.78
Hörður MagnússonFORForsvar318000228182%3193040001006.76
Logi TómassonFORForsvar4127002105185%1542020000006.73
Albert GudmundssonANGAngreb13000011075%0000000000006.71
Brynjólfur WillumssonANGAngreb23900105260%0002010000006.68
Arnór SigurdssonMIDMidtbane36600114082%1102010000006.66
Ísak Snær ThorvaldssonANGAngreb275001110061%1017020001006.42

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.