Panamas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026CONCACAF Nations League

Fredag 13. november 2026
Curaçao–Tidspunkt ikke fastlagtPanama
CONCACAF Nations League

Mandag 16. november 2026CONCACAF Nations League

Mandag 16. november 2026
Panama00:00Curaçao
CONCACAF Nations League

Seneste resultater

Lørdag 27. juni 2026VM · Gruppespil

Lørdag 27. juni 2026
Panama0 – 2England
VM · Gruppespil
Gult kort José Fajardo · Forseelse
53'▮
60'▮
Gult kort Jarell Quansah  · Forseelse
62'⚽
0-1Mål Jude Bellingham · Venstrebensskud · Assist: Bukayo Saka
67'⚽
0-2Mål Harry Kane  · Hovedstød · Assist: Jude Bellingham
Gult kort Andrés Andrade · Forseelse
84'▮
Panama5-4-1
England4-1-4-1
226.7Mosquera
236.5Murillo
46.8Escobar
36.7Córdoba
166.4Andrade
266.5Gutiérrez
66.7Martínez
146.6Harvey
116.3Bárcenas
76.5Rodríguez
96.7Rodríguez
17.0Pickford
266.8Quansah
27.1Konsa
67.4Guéhi
37.4O'Reilly
87.5Anderson
77.4Saka
176.9Rogers
109.4Bellingham
117.2Rashford
97.2Kane
Panama5-4-1
Panama
46′17 José Fajardo9 Tomás Rodríguez
71′10 Ismael Díaz11 Yoel Bárcenas
71′24 Azarias Londoño7 José Luis Rodríguez
88′15 Éric Davis26 Jorge Gutiérrez
88′19 Alberto Quintero14 Carlos Harvey
England
63′20 Noni Madueke7 Bukayo Saka
63′25 Djed Spence26 Jarell Quansah 
71′21 Eberechi Eze10 Jude Bellingham
84′14 Jordan Henderson 8 Elliot Anderson
84′19 Ollie Watkins9 Harry Kane 
PanamaEngland
33Boldbesiddelse %67
13Skud i alt17
2Skud på mål6
3Hjørnespark7
16Frispark begået13
2Gule kort1
0Røde kort0
4Offside4
75Afleveringspræcision %88
268Afleveringer558
4Redninger2

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Panama0 – 1Kroatien
VM · Gruppespil
54'⚽
0-1Mål Ante Budimir · Venstrebensskud · Assist: Josip Stanisic
Gult kort Yoel Bárcenas · Forseelse
61'▮
90'+2▮
Gult kort Petar Sučić · Forseelse
Panama5-4-1
Kroatien4-2-3-1
226.4Mosquera
236.9Murillo
136.3Ramos
36.6Córdoba
166.8Andrade
26.4Blackman
66.6Martínez
146.6Harvey
117.0Bárcenas
76.4Rodríguez
176.6Fajardo
16.8Livakovic
27.6Stanisic
67.1Sutalo
36.7Pongracic
46.6Gvardiol
107.4Modrić
86.6Kovacic
246.8Pašalić
167.6Baturina
147.0Perišić
266.6Musa
Panama5-4-1
Panama
77′18 Cecilio Waterman13 Jiovany Ramos
83′24 Azarias Londoño17 José Fajardo
90′15 Éric Davis2 César Blackman
90′9 Tomás Rodríguez11 Yoel Bárcenas
Kroatien
46′11 Ante Budimir26 Petar Musa
46′9 Andrej Kramaric4 Josko Gvardiol 
72′21 Luka Sucic24 Marco Pašalić
72′17 Petar Sučić8 Mateo Kovacic 
81′15 Mario Pašalić10 Luka Modrić
PanamaKroatien
42Boldbesiddelse %58
8Skud i alt6
1Skud på mål2
7Hjørnespark2
19Frispark begået12
1Gule kort1
0Røde kort0
1Offside2
79Afleveringspræcision %84
352Afleveringer512
1Redninger1

Torsdag 18. juni 2026VM · Gruppespil

Torsdag 18. juni 2026
Ghana1 – 0Panama
VM · Gruppespil
Gult kort Caleb Yirenkyi · Holding
16'▮
72'▮
Gult kort César Blackman · Forseelse
Mål Caleb Yirenkyi · Højrebensskud · Assist: Brandon Thomas-Asante1-0
90'+5⚽
90'+9▮
Gult kort Carlos Harvey · Forseelse
Ghana4-3-3
Panama3-4-3
17.1Zigi
267.0Senaya
47.7Adjetey
187.1Opoku
146.8Mensah
37.7Yirenkyi
156.6Owusu
226.5Sulemana
246.3Nuamah
96.8Ayew
116.7Semenyo
226.8Mosquera
137.4Ramos
36.4Córdoba
167.7Andrade
237.2Murillo
146.8Harvey
117.0Bárcenas
26.6Blackman
66.7Martínez
186.6Waterman
76.2Rodríguez
Ghana4-3-3
Ghana
46′16 Benjamin Asare1 Lawrence Ati Zigi
58′10 Brandon Thomas-Asante22 Kamaldeen Sulemana
58′7 Issahaku Fatawu24 Ernest Nuamah
78′8 Kwasi Sibo15 Elisha Owusu
87′25 Prince Adu9 Jordan Ayew
Panama
63′17 José Fajardo18 Cecilio Waterman
63′24 Azarias Londoño6 Cristian Martínez
74′10 Ismael Díaz7 José Luis Rodríguez
90′20 Aníbal Godoy2 César Blackman
GhanaPanama
38Boldbesiddelse %62
7Skud i alt11
2Skud på mål4
2Hjørnespark2
9Frispark begået11
1Gule kort2
0Røde kort0
4Offside1
83Afleveringspræcision %86
352Afleveringer583
4Redninger2
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:06

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao4310125710VVVU
2 Haiti43019549VVVT
3 Den Dominikanske Republik43018809VVTV
4 Costa Rica42028626TTVV
5 Trinidad og Tobago401347-31TTTU
6 Nicaragua4004414-100TTTT
1 Guatemala42119367TVUV
2 Jamaica42116427VTVU
3 Surinam42115417VVUT
4 Honduras411256-14TVTU
5 Martinique411257-24TTVU
6 El Salvador4112410-64VTTU
1 Guyana44001621412VVVV
2 Puerto Rico43016159TVVV
3 Caymanøerne401306-61UTTT
4 Dominica4013215-131UTTT
1 Barbados4310104610VUVV
2 Saint Lucia43019459TVVV
3 Guadeloupe411247-34VUTT
4 Bermuda4004513-80TTTT
1 Cuba422010558VVUU
2 Saint Kitts og Nevis422010648VVUU
3 Bonaire410378-13TTTV
4 Grenada4103412-83TTVT
1 Saint Vincent og Grenadinerne4400113812VVVV
2 Fransk Guyana43015239TVVV
3 Belize410314-33VTTT
4 Sint Maarten4004210-80TTTT
1 Montserrat44001111012VVVV
2 Turks- og Caicosøerne42027616TVVT
3 De Britiske Jomfruøer4004011-110TTTT
1 Antigua og Barbuda430111389TVVV
2 Aruba43018539VVVT
3 Anguilla4004213-110TTTT
1 Saint-Martin4301192179VTVV
2 De Amerikanske Jomfruøer43018809VVTV
3 Bahamas4004320-170TTTT
PlayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao22007166VV
2 Haiti22005236VV
3 Costa Rica21015413TV
4 Den Dominikanske Republik210146-23VT
5 Trinidad og Tobago201123-11TU
6 Nicaragua200215-40TT
1 Guatemala22007076VV
2 Surinam21102114VU
3 Martinique21103214VU
4 Jamaica21013303VT
5 El Salvador21013303VT
6 Honduras201134-11TU
1 Guyana220010196VV
2 Puerto Rico21011103TV
3 Caymanøerne201103-31UT
4 Dominica200217-60TT
1 Saint Lucia22008266VV
2 Barbados22006156VV
3 Guadeloupe201123-11UT
4 Bermuda200224-20TT
1 Saint Kitts og Nevis21106334VU
2 Cuba21104224VU
3 Bonaire200235-20TT
4 Grenada200217-60TT
1 Saint Vincent og Grenadinerne22006156VV
2 Fransk Guyana22002026VV
3 Belize200203-30TT
4 Sint Maarten200225-30TT
1 Montserrat22007166VV
2 Turks- og Caicosøerne21013213TV
3 De Britiske Jomfruøer200205-50TT
1 Antigua og Barbuda22008266VV
2 Aruba22004226VV
3 Anguilla200205-50TT
1 Saint-Martin21016243TV
2 De Amerikanske Jomfruøer210136-33VT
3 Bahamas2002211-90TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Den Dominikanske Republik22004226VV
2 Curaçao21105414VU
3 Haiti21014313VT
4 Costa Rica21013213TV
5 Trinidad og Tobago200224-20TT
6 Nicaragua200239-60TT
1 Jamaica21103124VU
2 Surinam21013303VT
3 Honduras21012203VT
4 Guatemala201123-11TU
5 El Salvador201117-61TU
6 Martinique200225-30TT
1 Guyana22006156VV
2 Puerto Rico22005056VV
3 Dominica201118-71UT
4 Caymanøerne200203-30TT
1 Barbados21104314UV
2 Saint Lucia210112-13TV
3 Guadeloupe210124-23VT
4 Bermuda200239-60TT
1 Cuba21106334VU
2 Saint Kitts og Nevis21104314VU
3 Bonaire21014313TV
4 Grenada210135-23TV
1 Saint Vincent og Grenadinerne22005236VV
2 Fransk Guyana21013213TV
3 Belize21011103VT
4 Sint Maarten200205-50TT
1 Montserrat22004046VV
2 Turks- og Caicosøerne21014403VT
3 De Britiske Jomfruøer200206-60TT
1 Antigua og Barbuda21013123TV
2 Aruba21014313VT
3 Anguilla200228-60TT
1 Saint-Martin2200130136VV
2 De Amerikanske Jomfruøer22005236VV
3 Bahamas200219-80TT
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Kampprogram

Torsdag 18. juni 2026VM · Gruppespil

Torsdag 18. juni 2026
Ghana1 – 0Panama
VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Panama0 – 1Kroatien
VM · Gruppespil

Lørdag 27. juni 2026VM · Gruppespil

Lørdag 27. juni 2026
Panama0 – 2England
VM · Gruppespil

Fredag 13. november 2026CONCACAF Nations League

Fredag 13. november 2026
Curaçao–Tidspunkt ikke fastlagtPanama
CONCACAF Nations League

Mandag 16. november 2026CONCACAF Nations League

Mandag 16. november 2026
Panama00:00Curaçao
CONCACAF Nations League
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:56

Spillere

Målmænd

  • 1Marcos De León

    Klub
    Sporting San Miguelito
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    192 cm
  • 12Eddie Roberts

    Klub
    Estudiantes Mérida
    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    190 cm
  • 22Orlando Mosquera

    Klub
    Al-Fayha
    Position
    Målmand
    Alder
    31 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    79 kg

Forsvar

  • 2César Blackman

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Højre back · anfører
    Alder
    28 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    70 kg
  • 4Martín Krug

    Klub
    Juventud Torremolinos
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    77 kg
  • 13Jiovany Ramos

    Klub
    Academia Puerto Cabello
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    75 kg
  • 15Jorge Gutiérrez

    Klub
    Universitario
    Position
    Venstre back
    Alder
    28 år
    Højde
    171 cm
    Vægt
    63 kg
  • 19Omar Valencia

    Position
    Venstre back
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • 23Amir Murillo

    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 24Eduardo Anderson

    Klub
    Baltika Kaliningrad
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    70 kg
  • 25Joseph Jones

    Klub
    Kryvbas Kryvyi Rih
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • 27Jair Modelo

    Klub
    Sheriff
    Position
    Venstre back
    Alder
    22 år
    Højde
    176 cm

Midtbane

  • 5Víctor Griffith

    Klub
    Emelec
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    75 kg
  • 6Cristian Martínez

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    79 kg
  • 8Adalberto Carrasquilla

    Klub
    Pumas UNAM
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    65 kg
  • 14Carlos Harvey

    Klub
    Minnesota United II
    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    89 kg
  • 20Giovany Herbert

    Klub
    Kryvbas Kryvyi Rih
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    69 kg

Angreb

  • 7José Luis Rodríguez

    Klub
    Juárez
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    77 kg
  • 9Tomás Rodríguez

    Klub
    Barcelona Guayaquil
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • 10Rafael Mosquera

    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    180 cm
  • 11Azarias Londoño

    Klub
    Universidad Católica
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    78 kg
  • 17José Fajardo

    Klub
    Universidad Católica
    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    67 kg
  • 18Josué Vergara

    Klub
    Gent
    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    196 cm
  • 21Mijahir Jiménez

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    187 cm

  • Andrés Andrade

    Klub
    LASK
    Position
    Forsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • José Córdoba 

    Position
    Forsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    78 kg
  • Yoel Bárcenas

    Position
    Midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    75 kg
  • Cecilio Waterman

    Position
    Angriber
    Alder
    35 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    81 kg
  • Ismael Díaz

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • Éric Davis

    Position
    Forsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    78 kg
  • Alberto Quintero

    Position
    Angriber
    Alder
    38 år
    Højde
    168 cm
    Vægt
    60 kg
  • Aníbal Godoy

    Position
    Midtbane
    Alder
    36 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • Fidel Escobar

    Position
    Forsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    74 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Andrés AndradeFORForsvar3270000919180%731811040001006.98
Amir MurilloFORForsvar3270005825577%7167010000006.86
Jiovany RamosFORForsvar2167002014390%7343020000006.86
Fidel EscobarFORForsvar19000012080%2181010000006.79
Yoel BárcenasMIDMidtbane3251002713388%2236030001006.76
Tomás RodríguezANGAngreb24700101070%0000030000006.71
Aníbal GodoyMIDMidtbane112000110100%0000000000006.68
Cristian MartínezMIDMidtbane32430011216174%7124050000006.66
Azarias LondoñoANGAngreb35300113295%0111010000006.65
Carlos HarveyMIDMidtbane3268005116378%6154080001006.65
Orlando MosqueraMÅLMålmand327000102068%0022007400006.65
Cecilio WatermanANGAngreb27600201067%0010010000006.62
Ismael DíazANGAngreb23500602176%1000000000006.61
José Córdoba FORForsvar327000019191%41203050000006.57
César BlackmanFORForsvar2180002011283%3124020001006.5
Jorge GutiérrezFORForsvar18800003073%1130010000006.5
José FajardoANGAngreb315400108058%3012040001006.44
José Luis RodríguezANGAngreb3235003179177%4012040000006.36
Alberto QuinteroANGAngreb12000100100%000001000000—
Éric DavisFORForsvar2300133057%103100000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.