Canadas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026CONCACAF Nations League

Lørdag 14. november 2026
Guatemala03:00Canada
CONCACAF Nations League

Tirsdag 17. november 2026CONCACAF Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Canada02:00Guatemala
CONCACAF Nations League

Seneste resultater

Lørdag 4. juli 2026VM · Ottendedelsfinale

Lørdag 4. juli 2026
Canada0 – 3Marokko
VM · Ottendedelsfinale
20'▮
Gult kort Redouane Halhal · Forseelse
40'▮
Gult kort Achraf Hakimi · Forseelse uden bold
Gult kort Richie Laryea · Protest
40'▮
Gult kort Jonathan David · Forseelse
43'▮
45'▮
Gult kort Azzedine Ounahi · Forseelse
45'+6▮
Gult kort Bilal El Khannouss · Forseelse
Gult kort Luc De Fougerolles · Forseelse
49'▮
50'⚽
0-1Mål Azzedine Ounahi · Højrebensskud · Assist: Achraf Hakimi
Gult kort Cyle Larin · Forseelse
67'▮
82'⚽
0-2Mål Azzedine Ounahi · Højrebensskud · Assist: Brahim Díaz
90'+8⚽
0-3Mål Soufiane Rahimi · Venstrebensskud · Assist: Brahim Díaz
Canada4-4-2
Marokko4-2-3-1
165.8Crépeau
26.0Johnston
155.6Bombito
46.3Fougerolles
226.6Laryea
176.2Buchanan
236.6Sigur
77.0Eustaquio
207.0Ahmed
106.9David
126.9Oluwaseyi
17.5Bounou
27.3Hakimi
147.4Diop
256.8Halhal
37.5Mazraoui
66.8Bouaddi
246.4Aynaoui
107.6Díaz
88.6Ounahi
236.5Khannouss
116.5Saibari
Canada4-4-2
Canada
63′9 Cyle Larin12 Tani Oluwaseyi
78′24 Promise David20 Ali Ahmed
78′14 Jacob Shaffelburg22 Richie Laryea
87′26 Jayden Nelson17 Tajon Buchanan
87′21 Jonathan Osorio23 Niko Sigur
Marokko
22′9 Soufiane Rahimi11 Ismael Saibari
63′4 Sofyan Amrabat6 Ayyoub Bouaddi
63′7 Chemsdine Talbi23 Bilal El Khannouss
87′15 Samir El Mourabet8 Azzedine Ounahi
87′5 Marwane Saadane14 Issa Diop
CanadaMarokko
45Boldbesiddelse %55
10Skud i alt5
3Skud på mål4
11Hjørnespark1
24Frispark begået14
4Gule kort4
0Røde kort0
2Offside3
76Afleveringspræcision %82
359Afleveringer473
1Redninger3

Søndag 28. juni 2026VM · Sekstendedelsfinale

Søndag 28. juni 2026
Sydafrika0 – 1Canada
VM · Sekstendedelsfinale
54'▮
Gult kort Nathan-Dylan Saliba · Forseelse
67'▮
Gult kort Niko Sigur · Forseelse
90'+2⚽
0-1Mål Stephen Eustaquio · Højrebensskud
Sydafrika4-2-3-1
Canada4-4-2
17.7Williams
207.2Mudau
217.0Okon
147.0Mbokazi
67.4Modiba
46.8Mokoena
137.3Sithole
126.5Maseko
106.7Mofokeng
76.6Appollis
176.6Makgopa
166.9Crépeau
26.8Johnston
156.7Bombito
137.3Cornelius
227.0Laryea
176.4Buchanan
256.9Saliba
78.6Eustaquio
116.3Millar
106.5David
126.7Oluwaseyi
Sydafrika4-2-3-1
Sydafrika
46′5 Thalente Mbatha10 Relebohile Mofokeng
86′8 Tshepang Moremi12 Thapelo Maseko
86′15 Iqraam Rayners17 Evidence Makgopa
Canada
59′4 Luc De Fougerolles15 Moïse Bombito
59′23 Niko Sigur25 Nathan-Dylan Saliba
70′24 Promise David12 Tani Oluwaseyi
70′14 Jacob Shaffelburg11 Liam Millar
75′19 Alphonso Davies 17 Tajon Buchanan
SydafrikaCanada
58Boldbesiddelse %42
6Skud i alt12
1Skud på mål7
1Hjørnespark4
10Frispark begået16
0Gule kort2
0Røde kort0
1Offside0
84Afleveringspræcision %79
554Afleveringer379
5Redninger1

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Schweiz2 – 1Canada
VM · Gruppespil
32'▮
Gult kort Cyle Larin · Usportslig optræden
Gult kort Granit Xhaka · Protest
32'▮
Mål Rubén Vargas · Højrebensskud · Assist: Johan Manzambi1-0
46'⚽
Mål Johan Manzambi · Højrebensskud · Assist: Breel Embolo2-0
57'⚽
76'⚽
2-1Mål Promise David · Højrebensskud · Assist: Nathan-Dylan Saliba
87'▮
Gult kort Liam Millar · Forseelse
Schweiz4-2-3-1
Canada4-4-2
18.0Kobel
256.7Jaquez
46.9Elvedi
56.8Akanji
137.3Rodríguez
86.7Freuler
106.7Xhaka
156.6Sow
97.5Manzambi
176.9Vargas
77.3Embolo
165.9Crépeau
26.7Johnston
46.6Fougerolles
135.9Cornelius
226.3Laryea
176.5Buchanan
257.5Saliba
66.8Choinière
206.5Ahmed
106.9David
96.5Larin
Schweiz4-2-3-1
Schweiz
74′20 Michel Aebischer15 Djibril Sow
74′3 Silvan Widmer25 Luca Jaquez
80′11 Dan Ndoye17 Rubén Vargas
85′16 Christian Fassnacht9 Johan Manzambi
85′26 Cedric Itten7 Breel Embolo
Canada
58′7 Stephen Eustaquio6 Mathieu Choinière
58′11 Liam Millar20 Ali Ahmed
58′12 Tani Oluwaseyi9 Cyle Larin
74′24 Promise David17 Tajon Buchanan
83′14 Jacob Shaffelburg 22 Richie Laryea
SchweizCanada
55Boldbesiddelse %45
6Skud i alt13
4Skud på mål7
2Hjørnespark7
19Frispark begået13
1Gule kort2
0Røde kort0
1Offside3
83Afleveringspræcision %80
443Afleveringer339
6Redninger2

Fredag 19. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 19. juni 2026
Canada6 – 0Qatar
VM · Gruppespil
Gult kort Derek Cornelius · Forseelse
9'▮
Mål Cyle Larin · Venstrebensskud1-0
16'⚽
Mål Jonathan David · Højrebensskud2-0
29'⚽
VAR Tajon Buchanan · Straffespark underkendt
33'VAR
33'▮
Rødt kort Homam Al-Amin · Professionelt frispark som sidste mand
33'•
Kort ændret Homam Al-Amin · Kort ændret
Mål Jonathan David · Højrebensskud3-0
45'+3⚽
53'▮
Rødt kort Assim Madibo · Forseelse
53'•
Kort ændret Assim Madibo · Kort ændret
62'▮
Gult kort Ahmed Fathi · Forseelse
Mål Nathan-Dylan Saliba · Frispark4-0
64'⚽
Selvmål Mohamed Al-Mannai · Højrebensskud5-0
75'⚽
Mål Jonathan David · Venstrebensskud · Assist: Nathan-Dylan Saliba6-0
90'+2⚽
Canada4-4-2
Qatar4-3-3
166.6Crépeau
28.1Johnston
46.9Fougerolles
136.5Cornelius
227.5Laryea
177.5Buchanan
87.2Koné
77.5Eustaquio
207.0Ahmed
109.5David
97.1Larin
15.4Abunada
135.8Al-Oui
26.2Miguel
166.8Khoukhi
145.3Al-Amin
56.3Gaber
235.6Madibo
46.0Laye
86.5Junior
156.4Abdurisag
116.8Afif
Canada4-4-2
Canada
46′15 Moïse Bombito13 Derek Cornelius
57′25 Nathan-Dylan Saliba8 Ismaël Koné
71′12 Tani Oluwaseyi20 Ali Ahmed
71′14 Jacob Shaffelburg 4 Luc De Fougerolles
83′23 Niko Sigur17 Tajon Buchanan
Qatar
40′18 Sultan Al-Brake15 Yusuf Abdurisag
46′26 Mohamed Al-Mannai5 Jassem Gaber
46′20 Ahmed Fathi8 Edmílson Junior
59′25 Al-Hashmi Al-Hussain11 Akram Afif
87′3 Lucas Mendes20 Ahmed Fathi
CanadaQatar
79Boldbesiddelse %21
32Skud i alt2
10Skud på mål0
19Hjørnespark1
9Frispark begået10
1Gule kort1
0Røde kort2
1Offside1
91Afleveringspræcision %64
567Afleveringer162
0Redninger4

Fredag 12. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 12. juni 2026
Canada1 – 1Bosnien-Hercegovina
VM · Gruppespil
Gult kort Alistair Johnston · Forseelse
11'▮
21'⚽
0-1Mål Jovo Lukic · Hovedstød · Assist: Sead Kolasinac
45'▮
Gult kort Ermedin Demirovic · Forseelse
45'+1▮
Gult kort Jovo Lukic · Forseelse
Gult kort Luc De Fougerolles · Forseelse
53'▮
Mål Cyle Larin · Højrebensskud · Assist: Promise David1-1
78'⚽
90'+3▮
Gult kort Nikola Katic · Forseelse
Canada4-4-2
Bosnien-Hercegovina4-4-2
166.9Crépeau
26.9Johnston
46.9Fougerolles
137.0Cornelius
227.5Laryea
176.1Buchanan
86.5Koné
77.7Eustaquio
116.8Millar
106.5David
126.9Oluwaseyi
16.4Vasilj
76.6Dedić
188.0Katic
47.6Muharemović
57.8Kolasinac
206.1Bajraktarevic
66.5Tahirović
137.5Basic
156.2Memic
106.5Demirovic
257.5Lukic
Canada4-4-2
Canada
61′20 Ali Ahmed17 Tajon Buchanan
61′24 Promise David10 Jonathan David
61′14 Jacob Shaffelburg 11 Liam Millar
76′9 Cyle Larin12 Tani Oluwaseyi
90+1′21 Jonathan Osorio 7 Stephen Eustaquio
Bosnien-Hercegovina
62′9 Samed Bazdar25 Jovo Lukic
62′8 Armin Gigovic13 Ivan Basic
74′19 Kerim Alajbegovic15 Amar Memic
74′14 Ivan Sunjic20 Esmir Bajraktarevic
84′17 Dzenis Burnic5 Sead Kolasinac
CanadaBosnien-Hercegovina
61Boldbesiddelse %39
13Skud i alt8
4Skud på mål3
9Hjørnespark4
10Frispark begået20
2Gule kort3
0Røde kort0
1Offside0
74Afleveringspræcision %63
421Afleveringer271
2Redninger1
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao4310125710VVVU
2 Haiti43019549VVVT
3 Den Dominikanske Republik43018809VVTV
4 Costa Rica42028626TTVV
5 Trinidad og Tobago401347-31TTTU
6 Nicaragua4004414-100TTTT
1 Guatemala42119367TVUV
2 Jamaica42116427VTVU
3 Surinam42115417VVUT
4 Honduras411256-14TVTU
5 Martinique411257-24TTVU
6 El Salvador4112410-64VTTU
1 Guyana44001621412VVVV
2 Puerto Rico43016159TVVV
3 Caymanøerne401306-61UTTT
4 Dominica4013215-131UTTT
1 Barbados4310104610VUVV
2 Saint Lucia43019459TVVV
3 Guadeloupe411247-34VUTT
4 Bermuda4004513-80TTTT
1 Cuba422010558VVUU
2 Saint Kitts og Nevis422010648VVUU
3 Bonaire410378-13TTTV
4 Grenada4103412-83TTVT
1 Saint Vincent og Grenadinerne4400113812VVVV
2 Fransk Guyana43015239TVVV
3 Belize410314-33VTTT
4 Sint Maarten4004210-80TTTT
1 Montserrat44001111012VVVV
2 Turks- og Caicosøerne42027616TVVT
3 De Britiske Jomfruøer4004011-110TTTT
1 Antigua og Barbuda430111389TVVV
2 Aruba43018539VVVT
3 Anguilla4004213-110TTTT
1 Saint-Martin4301192179VTVV
2 De Amerikanske Jomfruøer43018809VVTV
3 Bahamas4004320-170TTTT
PlayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Curaçao22007166VV
2 Haiti22005236VV
3 Costa Rica21015413TV
4 Den Dominikanske Republik210146-23VT
5 Trinidad og Tobago201123-11TU
6 Nicaragua200215-40TT
1 Guatemala22007076VV
2 Surinam21102114VU
3 Martinique21103214VU
4 Jamaica21013303VT
5 El Salvador21013303VT
6 Honduras201134-11TU
1 Guyana220010196VV
2 Puerto Rico21011103TV
3 Caymanøerne201103-31UT
4 Dominica200217-60TT
1 Saint Lucia22008266VV
2 Barbados22006156VV
3 Guadeloupe201123-11UT
4 Bermuda200224-20TT
1 Saint Kitts og Nevis21106334VU
2 Cuba21104224VU
3 Bonaire200235-20TT
4 Grenada200217-60TT
1 Saint Vincent og Grenadinerne22006156VV
2 Fransk Guyana22002026VV
3 Belize200203-30TT
4 Sint Maarten200225-30TT
1 Montserrat22007166VV
2 Turks- og Caicosøerne21013213TV
3 De Britiske Jomfruøer200205-50TT
1 Antigua og Barbuda22008266VV
2 Aruba22004226VV
3 Anguilla200205-50TT
1 Saint-Martin21016243TV
2 De Amerikanske Jomfruøer210136-33VT
3 Bahamas2002211-90TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Den Dominikanske Republik22004226VV
2 Curaçao21105414VU
3 Haiti21014313VT
4 Costa Rica21013213TV
5 Trinidad og Tobago200224-20TT
6 Nicaragua200239-60TT
1 Jamaica21103124VU
2 Surinam21013303VT
3 Honduras21012203VT
4 Guatemala201123-11TU
5 El Salvador201117-61TU
6 Martinique200225-30TT
1 Guyana22006156VV
2 Puerto Rico22005056VV
3 Dominica201118-71UT
4 Caymanøerne200203-30TT
1 Barbados21104314UV
2 Saint Lucia210112-13TV
3 Guadeloupe210124-23VT
4 Bermuda200239-60TT
1 Cuba21106334VU
2 Saint Kitts og Nevis21104314VU
3 Bonaire21014313TV
4 Grenada210135-23TV
1 Saint Vincent og Grenadinerne22005236VV
2 Fransk Guyana21013213TV
3 Belize21011103VT
4 Sint Maarten200205-50TT
1 Montserrat22004046VV
2 Turks- og Caicosøerne21014403VT
3 De Britiske Jomfruøer200206-60TT
1 Antigua og Barbuda21013123TV
2 Aruba21014313VT
3 Anguilla200228-60TT
1 Saint-Martin2200130136VV
2 De Amerikanske Jomfruøer22005236VV
3 Bahamas200219-80TT
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Kampprogram

Fredag 12. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 12. juni 2026
Canada1 – 1Bosnien-Hercegovina
VM · Gruppespil

Fredag 19. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 19. juni 2026
Canada6 – 0Qatar
VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 24. juni 2026
Schweiz2 – 1Canada
VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026VM · Sekstendedelsfinale

Søndag 28. juni 2026
Sydafrika0 – 1Canada
VM · Sekstendedelsfinale

Lørdag 4. juli 2026VM · Ottendedelsfinale

Lørdag 4. juli 2026
Canada0 – 3Marokko
VM · Ottendedelsfinale

Lørdag 14. november 2026CONCACAF Nations League

Lørdag 14. november 2026
Guatemala03:00Canada
CONCACAF Nations League

Tirsdag 17. november 2026CONCACAF Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Canada02:00Guatemala
CONCACAF Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Spillere

Målmænd

  • Dayne St. Clair

    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    86 kg
  • James Pantemis

    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    77 kg
  • Owen Goodman

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    193 cm

Forsvar

  • Alfie Jones

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    70 kg
  • Derek Cornelius

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    86 kg
  • Jovan Ivanisevic

    Klub
    Sarajevo
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    191 cm
  • Luc De Fougerolles

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • Richard Chukwu

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    18 år
    Højde
    183 cm
  • Richie Laryea

    Position
    Højre back
    Alder
    31 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    68 kg

Midtbane

  • 28Justin Smith

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    79 kg
  • Jeevan Badwal

    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    74 kg
  • Mathieu Choinière

    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    71 kg
  • Nathan Saliba

    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    71 kg
  • Niko Sigur

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    72 kg
  • Ralph Priso

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    80 kg
  • Samuel Piette  

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    171 cm
    Vægt
    73 kg
  • Stephen Eustaquio

    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    70 kg

Angreb

  • 24Promise David

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    91 kg
  • Cyle Larin

    Position
    Angriber
    Alder
    31 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    83 kg
  • Daniel Jebbison

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    69 kg
  • Jacen Russell-Rowe

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    73 kg
  • Jacob Shaffelburg

    Position
    Venstre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    75 kg
  • Jonathan David

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    81 kg
  • Junior Hoilett

    Position
    Venstre kant
    Alder
    36 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    70 kg
  • Liam Millar

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    75 kg
  • Tajon Buchanan

    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    68 kg
  • Tani Oluwaseyi

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    80 kg

  • Alistair Johnston

    Position
    Forsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    77 kg
  • Maxime Crépeau

    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    88 kg
  • Ali Ahmed

    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • Moïse Bombito

    Position
    Forsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    83 kg
  • Ismaël Koné 

    Position
    Midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    76 kg
  • Jonathan Osorio 

    Position
    Midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    69 kg
  • Alphonso Davies 

    Position
    Forsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • Jayden Nelson

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    67 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Nathan SalibaMIDMidtbane3182123216483%6434050001007.55
Stephen EustaquioMIDMidtbane53921044521287%11331020000007.54
Jonathan DavidANGAngreb54213018312171%4312050001007.24
Richie LaryeaFORForsvar5431002230583%10211080001006.97
Promise DavidANGAngreb47711508053%3113040000006.93
Alistair JohnstonFORForsvar54500051914378%26155050001006.89
Cyle LarinANGAngreb418920906179%0014050002006.84
Luc De FougerollesFORForsvar5372003131084%822215080002006.84
Ismaël Koné MIDMidtbane214700238187%2302010000006.81
Mathieu ChoinièreMIDMidtbane15800044083%1202010000006.77
Ali AhmedMIDMidtbane42360021418173%7325010000006.76
Tani OluwaseyiANGAngreb5260008225352%50012050000006.7
Jacob ShaffelburgANGAngreb594003184086%1222020000006.68
Derek CorneliusFORForsvar4316005120084%521113140001006.65
Liam MillarANGAngreb31630011012477%4003030001006.61
Niko SigurMIDMidtbane312500154081%1022050001006.54
Tajon BuchananANGAngreb53800061721583%7101050000006.53
Maxime CrépeauMÅLMålmand545000003074%1052116300006.42
Moïse BombitoFORForsvar319300103081%1102020000006.3
Alphonso Davies FORForsvar11500001171%0000000000006.07
Jayden NelsonANGAngreb1300122271%000000000000—
Jonathan Osorio MIDMidtbane2400101080%010000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:12
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.