Angolas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Angola20:00Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sydsudan14:00Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Angola–Tidspunkt ikke fastlagtEgypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Malawi–Tidspunkt ikke fastlagtAngola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026
Angola3 – 1Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Milson · Venstrebensskud · Assist: Marsoni Sambu1-0
2'⚽
6'▮
Gult kort McDonald Lameck · Forseelse
Mål Mabululu · Hovedstød · Assist: Pedro Bondo2-0
38'⚽
45'+2⚽
2-1Selvmål Gaspar · Højrebensskud · Assist: Pedro Bondo
Mål Miro · Hovedstød · Assist: Pedro Bondo3-1
70'⚽
Angola4-3-3
Malawi5-4-1
16.9Marques
47.3Sambu
66.7Gaspar
36.9Buatu
137.7Bondo
237.1Show
207.4Keliano
167.6Carmo
117.8Milson
187.0Luvumbo
197.4Mabululu
166.6Thole
25.9Lameck
36.5Petro
56.3Denis
22Nyirenda
156.0Chirwa
176.1Chirwa
66.4Singini
86.6Njaliwa
136.5Mwaungulu
186.7Adepoju
Angola4-3-3
Angola
68′15 Miro19 Mabululu
68′9 Zini18 Zito Luvumbo
76′8 Mário Balbúrdia23 Show
84′14 Fernando13 Pedro Bondo
84′7 Gilberto11 Milson
Malawi
46′20 Mayele Malango2 McDonald Lameck
46′12 Yankho Singo6 Blessings Singini
78′11 Francisco Madinga17 Gaddie Chirwa
78′9 Richard Mbulu13 Patrick Mwaungulu
AngolaMalawi
72Boldbesiddelse %28
21Skud i alt6
9Skud på mål2
13Hjørnespark2
13Frispark begået9
0Gule kort1
0Røde kort0
1Offside1
90Afleveringspræcision %72
761Afleveringer298
2Redninger5

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Egypten0 – 0Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation
45'+2▮
Gult kort Pedro Bondo · Forseelse
85'▮
Gult kort Manuel Keliano · Forseelse
Egypten4-2-3-1
Angola5-4-1
16.9Shobeir
37.3Hany
47.2Abdelmaguid
57.2Rabia
137.1Fatouh
217.2Saber
177.6Lasheen
126.7Hassan
116.5Abdelraouf
87.7Ashour
106.9Salah
17.0Marques
46.7Sambu
67.3Gaspar
166.9Carmo
36.6Buatu
136.3Bondo
186.2Luvumbo
207.1Keliano
237.4Show
116.5Milson
197.1Mabululu
Egypten4-2-3-1
Egypten
40′22 Omar Marmoush21 Mahmoud Saber
61′25 Zizo10 Mohamed Salah
62′9 Hamza Abdelkarim12 Haissem Hassan
88′20 Ibrahim Adel8 Emam Ashour
88′18 Ali Mahmoud11 Mostafa Mohamed Zaki Abdelraouf
Angola
70′10 Chico Banza18 Zito Luvumbo
84′8 Mário Balbúrdia11 Milson
84′17 Miro19 Mabululu
EgyptenAngola
66Boldbesiddelse %34
15Skud i alt10
3Skud på mål2
10Hjørnespark3
17Frispark begået24
0Gule kort2
0Røde kort0
2Offside1
86Afleveringspræcision %77
557Afleveringer284
2Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten21105054UV
2 Angola21103124UV
3 Malawi210134-13VT
4 Sydsudan200217-60TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Angola11003123V
2 Malawi11002113V
3 Egypten10100001U
4 Sydsudan100105-50T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten11005053V
2 Angola10100001U
3 Sydsudan100112-10T
4 Malawi100113-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Egypten0 – 0Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026
Angola3 – 1Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Angola20:00Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sydsudan14:00Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Angola–Tidspunkt ikke fastlagtEgypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Malawi–Tidspunkt ikke fastlagtAngola
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 1Hugo Marques

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Målmand
    Alder
    40 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    88 kg
  • 12Rui

    Klub
    Interclube
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
  • 22Neblú

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    74 kg

Forsvar

  • 3Buatu

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    87 kg
  • 4Marsoni Sambu

    Klub
    Dender
    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
  • 5Kinito

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    80 kg
  • 6Gaspar

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    90 kg
  • 13Pedro Bondo

    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    68 kg
  • Eddie Afonso

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Højre back
    Alder
    32 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    79 kg
  • Núrio Fortuna

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Venstre back
    Alder
    31 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    70 kg
  • Sandro Cruz

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    77 kg

Midtbane

  • 8Mário Balbúrdia

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    64 kg
  • 16David Carmo

    Klub
    Olympiacos F.C.
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    196 cm
    Vægt
    84 kg
  • 20Manuel Keliano

    Klub
    Akhmat Grozny
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • 23Show

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    75 kg
  • Beni Mukendi

    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    73 kg
  • Randy Nteka

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    75 kg

Angreb

  • 7Gilberto

    Klub
    Wiliete
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    66 kg
  • 9Zini

    Klub
    AEK Athens
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    73 kg
  • 10Chico Banza

    Klub
    Zamalek
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    74 kg
  • 11Milson

    Klub
    Al Jazira
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    69 kg
  • 14Fernando

    Klub
    1º de Agosto
    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    175 cm
  • 15Miro

    Klub
    Dynamo Makhachkala
    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    76 kg
  • 17Laurindo Dilson Maria Aurélio

    Klub
    Petro de Luanda
    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    83 kg
  • 18Zito Luvumbo

    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    171 cm
    Vægt
    65 kg
  • 19Mabululu

    Klub
    Wiliete
    Position
    Angriber
    Alder
    34 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    74 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
MabululuANGAngreb215210609369%0012020000007.27
David CarmoMIDMidtbane218000206089%1564040000007.25
Manuel KelianoMIDMidtbane2180006117392%7225090001007.24
ShowMIDMidtbane216600209288%3213030000007.23
MilsonANGAngreb216810597281%1001010000007.13
GilbertoANGAngreb1600003289%1000000000007.06
GasparFORForsvar218000108090%3594030000007.03
Marsoni SambuFORForsvar218001154184%3530030000007.03
Pedro BondoFORForsvar2174021612179%4354030001007.02
Hugo MarquesMÅLMålmand218000003067%1022004200006.97
MiroANGAngreb22810105080%0012020000006.89
BuatuFORForsvar218000106093%2342040000006.71
Mário BalbúrdiaMIDMidtbane22000002195%0101000000006.64
FernandoANGAngreb16000011100%0000000000006.61
Zito LuvumboANGAngreb213800256187%0001020000006.61
ZiniANGAngreb122002200100%0000000000006.56
Chico BanzaANGAngreb12000120083%0100010000006.32

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.