Malawis fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Egypten21:00Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Malawi14:00Egypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Sydsudan–Tidspunkt ikke fastlagtMalawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Malawi–Tidspunkt ikke fastlagtAngola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026
Angola3 – 1Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Milson · Venstrebensskud · Assist: Marsoni Sambu1-0
2'⚽
6'▮
Gult kort McDonald Lameck · Forseelse
Mål Mabululu · Hovedstød · Assist: Pedro Bondo2-0
38'⚽
45'+2⚽
2-1Selvmål Gaspar · Højrebensskud · Assist: Pedro Bondo
Mål Miro · Hovedstød · Assist: Pedro Bondo3-1
70'⚽
Angola4-3-3
Malawi5-4-1
16.9Marques
47.3Sambu
66.7Gaspar
36.9Buatu
137.7Bondo
237.1Show
207.4Keliano
167.6Carmo
117.8Milson
187.0Luvumbo
197.4Mabululu
166.6Thole
25.9Lameck
36.5Petro
56.3Denis
22Nyirenda
156.0Chirwa
176.1Chirwa
66.4Singini
86.6Njaliwa
136.5Mwaungulu
186.7Adepoju
Angola4-3-3
Angola
68′15 Miro19 Mabululu
68′9 Zini18 Zito Luvumbo
76′8 Mário Balbúrdia23 Show
84′14 Fernando13 Pedro Bondo
84′7 Gilberto11 Milson
Malawi
46′20 Mayele Malango2 McDonald Lameck
46′12 Yankho Singo6 Blessings Singini
78′11 Francisco Madinga17 Gaddie Chirwa
78′9 Richard Mbulu13 Patrick Mwaungulu
AngolaMalawi
72Boldbesiddelse %28
21Skud i alt6
9Skud på mål2
13Hjørnespark2
13Frispark begået9
0Gule kort1
0Røde kort0
1Offside1
90Afleveringspræcision %72
761Afleveringer298
2Redninger5

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Malawi2 – 1Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Babatunde Adepoju · Højrebensskud1-0
20'⚽
28'▮
Gult kort Mario Albano · Forseelse
48'⚽
1-1Mål Joseph Dhata · Højrebensskud
Mål Lloyd Njaliwa · Højrebensskud2-1
64'⚽
Gult kort Francisco Madinga · Forseelse
76'▮
84'▮
Gult kort Rehan Angier · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Joseph Dhata · Forseelse
Malawi4-2-3-1
Sydsudan4-4-2
166.1Thole
26.2Lameck
36.3Petro
56.2Denis
22Nyirenda
86.5Njaliwa
66.3Singini
176.5Chirwa
136.8Mwaungulu
116.8Mphasi
147.6Adepoju
236.5Mawith
36.1Geriga
146.0Angier
26.0Lotelek
136.0Bakosoro
206.5Dhata
56.3Chan
86.3Gama
176.3Jawa
12Iluya
156.4Albano
Malawi4-2-3-1
Malawi
46′7 Wisdom Mpinganjira11 Chifundo Mphasi
74′10 Francisco Madinga13 Patrick Mwaungulu
77′24 14 Babatunde Adepoju
87′24 Adielo Kaduya17 Gaddie Chirwa
87′12 Yankho Singo6 Blessings Singini
Sydsudan
54′18 Keer Mangar Majak17 Paul Jawa
54′7 Valentino23 Majak Mawith
70′10 Jackson Dwang15 Mario Albano
70′6 Joseph Malish Manase5 Peter Chan
MalawiSydsudan
67Boldbesiddelse %33
5Skud i alt0
2Skud på mål0
6Hjørnespark2
1Frispark begået2
0Gule kort1
0Røde kort0
4Offside3
80Afleveringspræcision %67
69Afleveringer36
0Redninger2
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:08

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten21105054UV
2 Angola21103124UV
3 Malawi210134-13VT
4 Sydsudan200217-60TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Angola11003123V
2 Malawi11002113V
3 Egypten10100001U
4 Sydsudan100105-50T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten11005053V
2 Angola10100001U
3 Sydsudan100112-10T
4 Malawi100113-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Malawi2 – 1Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 6. oktober 2026
Angola3 – 1Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Egypten21:00Malawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Malawi14:00Egypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Sydsudan–Tidspunkt ikke fastlagtMalawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Malawi–Tidspunkt ikke fastlagtAngola
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Spillere

Målmænd

  • 1George Chikooka

    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
  • 16William Thole

    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    0 cm
    Vægt
    70 kg
  • Joshua Waka

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år

Forsvar

  • 2McDonald Lameck

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
  • 3Charles Petro

    Klub
    Botoşani
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    176 cm
  • 5Chembezi Denis

    Klub
    Al-Qasim
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    18 cm
    Vægt
    72 kg
  • 15Gomezgani Chirwa

    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    164 cm
  • Alick Lungu

    Klub
    Ekhaya
    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
  • Emmanuel Nyirenda

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
  • Nickson Nyasulu

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år

Midtbane

  • 6Blessings Singini

    Position
    Midfielder
    Alder
    27 år
  • 8Lloyd Njaliwa

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    174 cm
  • 12Yankho Singo

    Klub
    Big Bullets
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
  • 13Patrick Mwaungulu

    Klub
    TP Mazembe
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
  • 14Robert Saizi

    Position
    Højre kant
    Alder
    23 år
  • 22Festus Duwe

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    177 cm
  • Chawa

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    170 cm
  • Lloyd Aaron

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
  • Maxwell Paipi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år

Angreb

  • 9Richard Mbulu

    Klub
    Costa do Sol
    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    78 kg
  • 18Babatunde Adepoju

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    192 cm
  • 20Mayele Malango

    Klub
    Sacramento Republic
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    84 kg
  • Lanjesi Nkhoma

    Klub
    TP Mazembe
    Position
    Hængende angriber
    Alder
    24 år
  • Shaquille Gwengwe

    Klub
    Newport County
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
  • Wisdom Mpinganjira

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
  • Yann Kouakou

    Klub
    Sham Shui Po
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    188 cm

  • Emmanuel Nyirenda

    Position
    Forsvarer
  • 11Francisco Madinga

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    166 cm
    Vægt
    60 kg
  • 17Gaddie Chirwa

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    172 cm
  • 11Chifundo Mphasi

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Babatunde AdepojuANGAngreb216710409073%2024020000007.1
Chifundo MphasiMIDMidtbane14600020000000000000006.77
Richard MbuluANGAngreb11200002050%1000010000006.64
Patrick MwaunguluMIDMidtbane215200153065%0000000000006.61
Lloyd NjaliwaMIDMidtbane218010102077%0000000000006.54
Francisco MadingaMIDMidtbane22800210067%0000000001006.5
Mayele MalangoANGAngreb144000121100%0000000000006.45
Charles PetroFORForsvar218000104082%2351010000006.4
Wisdom MpinganjiraANGAngreb14400000000000000000006.37
Blessings SinginiMIDMidtbane213300100080%0100000000006.36
William TholeMÅLMålmand218000002037%0022005200006.35
Yankho SingoMIDMidtbane24700003173%1000010000006.35
Gaddie ChirwaMIDMidtbane216500123077%2000010000006.31
Chembezi DenisFORForsvar218000104090%1141010000006.25
McDonald LameckFORForsvar213600012070%0102010001006.05
Gomezgani ChirwaFORForsvar19000101076%1110000000006
Emmanuel NyirendaFORForsvar29000002082%142102000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.