Sydsudans fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Angola20:00Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sydsudan14:00Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Sydsudan–Tidspunkt ikke fastlagtMalawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Egypten–Tidspunkt ikke fastlagtSydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Sydsudan0 – 5Egypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation
36'⚽
0-1Mål Mostafa Mohamed Zaki Abdelraouf · Venstrebensskud · Assist: Ahmed Fatouh
38'▮
Gult kort Marwan Ateya · Forseelse
49'⚽
0-2Mål Omar Marmoush · Højrebensskud · Assist: Mohanad Lasheen
Gult kort Godfrey Debele · Forseelse
64'▮
75'⚽
0-3Mål Ibrahim Adel · Venstrebensskud · Assist: Marwan Ateya
83'⚽
0-4Mål Omar Marmoush · Højrebensskud · Assist: Emam Ashour
90'+2⚽
0-5Mål Hamza Abdelkarim · Højrebensskud
Sydsudan4-4-1-1
Egypten4-4-2
236.2Mawith
35.5Geriga
145.9Angier
26.2Lotelek
136.3Bakosoro
76.3Valentino
56.1Chan
85.9Gama
206.2Dhata
106.6Dwang
12Iluya
16.9Shobeir
36.8Hany
47.0Abdelmaguid
57.4Rabia
137.0Fatouh
127.2Hassan
177.6Lasheen
197.6Ateya
88.2Ashour
117.0Abdelraouf
228.9Marmoush
Sydsudan4-4-1-1
Sydsudan
46′24 Godfrey Debele12 Jamu Iluya
58′15 Mario Albano7 Valentino
58′22 Kur Kur10 Jackson Dwang
59′18 Keer Mangar Majak20 Joseph Dhata
65′6 Joseph Malish Manase5 Peter Chan
Egypten
53′20 Ibrahim Adel12 Haissem Hassan
53′15 Karim Hafez Ramadan Seif El Din13 Ahmed Fatouh
81′7 Osama Faisal11 Mostafa Mohamed Zaki Abdelraouf
81′25 Zizo19 Marwan Ateya
87′9 Hamza Abdelkarim22 Omar Marmoush
SydsudanEgypten
39Boldbesiddelse %61
12Skud i alt15
2Skud på mål9
3Hjørnespark4
12Frispark begået9
1Gule kort1
0Røde kort0
0Offside2
82Afleveringspræcision %84
306Afleveringer486
5Redninger1

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Malawi2 – 1Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Babatunde Adepoju · Højrebensskud1-0
20'⚽
28'▮
Gult kort Mario Albano · Forseelse
48'⚽
1-1Mål Joseph Dhata · Højrebensskud
Mål Lloyd Njaliwa · Højrebensskud2-1
64'⚽
Gult kort Francisco Madinga · Forseelse
76'▮
84'▮
Gult kort Rehan Angier · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Joseph Dhata · Forseelse
Malawi4-2-3-1
Sydsudan4-4-2
166.1Thole
26.2Lameck
36.3Petro
56.2Denis
22Nyirenda
86.5Njaliwa
66.3Singini
176.5Chirwa
136.8Mwaungulu
116.8Mphasi
147.6Adepoju
236.5Mawith
36.1Geriga
146.0Angier
26.0Lotelek
136.0Bakosoro
206.5Dhata
56.3Chan
86.3Gama
176.3Jawa
12Iluya
156.4Albano
Malawi4-2-3-1
Malawi
46′7 Wisdom Mpinganjira11 Chifundo Mphasi
74′10 Francisco Madinga13 Patrick Mwaungulu
77′24 14 Babatunde Adepoju
87′24 Adielo Kaduya17 Gaddie Chirwa
87′12 Yankho Singo6 Blessings Singini
Sydsudan
54′18 Keer Mangar Majak17 Paul Jawa
54′7 Valentino23 Majak Mawith
70′10 Jackson Dwang15 Mario Albano
70′6 Joseph Malish Manase5 Peter Chan
MalawiSydsudan
67Boldbesiddelse %33
5Skud i alt0
2Skud på mål0
6Hjørnespark2
1Frispark begået2
0Gule kort1
0Røde kort0
4Offside3
80Afleveringspræcision %67
69Afleveringer36
0Redninger2

Søndag 29. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026
Sydsudan0 – 1Djibouti
Africa Cup of Nations-kvalifikation
77'⚽
0-1Mål Samuel Akinbinu

Ingen opstillinger registreret.

SydsudanDjibouti
49Boldbesiddelse %51
0Skud i alt0
0Skud på mål0
0Hjørnespark0
0Frispark begået0
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0

Torsdag 26. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Djibouti0 – 4Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation
31'⚽
0-1Mål Teng Kuol · Assist: Bangasi J.
49'⚽
0-2Mål Bangasi Bakosoro · Assist: Keer Mangar Majak
66'⚽
0-3Mål Peter Maker Manyang · Assist: Keer Mangar Majak
81'⚽
0-4Mål Keer Mangar Majak · Assist: Jok D.

Ingen opstillinger registreret.

DjiboutiSydsudan
50Boldbesiddelse %50
0Skud i alt0
0Skud på mål0
2Hjørnespark3
0Frispark begået0
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:14

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten21105054UV
2 Angola21103124UV
3 Malawi210134-13VT
4 Sydsudan200217-60TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Angola11003123V
2 Malawi11002113V
3 Egypten10100001U
4 Sydsudan100105-50T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Egypten11005053V
2 Angola10100001U
3 Sydsudan100112-10T
4 Malawi100113-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Djibouti0 – 4Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026
Sydsudan0 – 1Djibouti
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Malawi2 – 1Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Sydsudan0 – 5Egypten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Angola20:00Sydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Sydsudan14:00Angola
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Sydsudan–Tidspunkt ikke fastlagtMalawi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Egypten–Tidspunkt ikke fastlagtSydsudan
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 1Ramadan John

    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Kontrakt indtil
    4. august 2019
  • 16Godwill Yogusuk

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Kontrakt indtil
    25. november 2025
  • 23Majak Mawith

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    186 cm
    Kontrakt indtil
    4. september 2019

Forsvar

  • 2Benjamin Laku Lotelek

    Klub
    Jamus
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    194 cm
    Kontrakt indtil
    10. september 2024
  • 3Rashid Okocha

    Klub
    Jamus
    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år
    Kontrakt indtil
    10. september 2024
  • 4Paul Puk Pal

    Klub
    Al Merreikh Juba
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    199 cm
    Kontrakt indtil
    17. november 2019
  • 7Bichiok

    Klub
    Nairobi United
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    181 cm
    Kontrakt indtil
    25. november 2025
  • 13Samuel Taban

    Klub
    Jamus
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
    Kontrakt indtil
    27. januar 2022
  • 17Athir Thomas

    Klub
    El Merriekh Bentiu
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    39 år
    Kontrakt indtil
    30. maj 2014
  • 21Joseph Dhata

    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Kontrakt indtil
    6. oktober 2021
  • Atendele Geriga

    Klub
    NEC
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    183 cm
    Kontrakt indtil
    23. marts 2022
  • David Omot Sebit

    Klub
    Al Merreikh Juba
    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Kontrakt indtil
    12. oktober 2018
  • Rashid Toha

    Klub
    Police
    Position
    Forsvarer
    Alder
    29 år
    Kontrakt indtil
    6. oktober 2021

Midtbane

  • 5Peter Chan

    Klub
    Jamus
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • 6Joseph Malish Manase

    Klub
    Jamus
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
    Kontrakt indtil
    23. marts 2022
  • 8William Gama

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Kontrakt indtil
    6. oktober 2021
  • 10Peter Chol

    Klub
    Al Merreikh Juba
    Position
    Højre midtbane
    Alder
    32 år
    Kontrakt indtil
    5. september 2015
  • 15Mario Albano

    Klub
    Jamus
    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Kontrakt indtil
    8. september 2023
  • 19Ivan Wani

    Klub
    Jamus
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    27 år
    Kontrakt indtil
    12. november 2020
  • 22Pap Chol

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • Kur Kur

    Klub
    Preston Lions
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Kontrakt indtil
    31. januar 2022
  • Mandela Malish Lujang

    Klub
    El Merriekh Bentiu
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Kontrakt indtil
    29. marts 2021

Angreb

  • 9Alfred Leku

    Klub
    Lugazi Municipal
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Kontrakt indtil
    5. september 2024
  • 11Ronald Innocent

    Klub
    NEC
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Kontrakt indtil
    8. september 2023
  • 14David Sebit

    Klub
    Jamus
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Kontrakt indtil
    5. september 2025
  • 18Keer Mangar Majak

    Klub
    El Merriekh Bentiu
    Position
    Venstre kant
    Alder
    19 år
    Kontrakt indtil
    5. september 2025
  • Ajak Riak

    Klub
    Adelaide United
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    192 cm
    Kontrakt indtil
    23. marts 2023
  • Lazarus Laku

    Position
    Højre kant
    Alder
    18 år
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • Tito Okello

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    181 cm
    Kontrakt indtil
    12. november 2020
  • Valentino

    Klub
    Balzan
    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
    Kontrakt indtil
    27. januar 2022
  • Yohanna Juma

    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
    Kontrakt indtil
    11. oktober 2024

  • 13Bangasi Bakosoro

    Position
    Forsvarer
  • 10Jackson Dwang

    Klub
    Gor Mahia
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
  • Jamu Iluya

    Position
    Angriber
  • 14Rehan Angier

    Klub
    El Merriekh Bentiu
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
  • 24Godfrey Debele

    Klub
    Queensland Lions
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
  • 17Paul Jawa

    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Kur KurMIDMidtbane13200236267%1000000000006.86
Jackson DwangANGAngreb26800111175%0100000000006.54
Keer Mangar MajakANGAngreb26700210062%0000020000006.47
Joseph Malish ManaseMIDMidtbane23400011189%0000000000006.42
ValentinoANGAngreb29400003086%2000010000006.38
Majak MawithMÅLMålmand218000000056%0020007600006.34
Joseph DhataFORForsvar214910150077%0020030001006.33
Paul JawaANGAngreb154000000100%0010000000006.3
Mario AlbanoMIDMidtbane211200121083%1000010001006.29
Godfrey DebeleANGAngreb144001010100%0000010001006.27
Peter ChanMIDMidtbane214600104188%1000100000006.18
Bangasi BakosoroFORForsvar218000226184%2532010000006.17
William GamaMIDMidtbane218000001091%0110020000006.1
Benjamin Laku LotelekFORForsvar218000103089%23101000000006.09
Rehan AngierFORForsvar218000001187%0270010001005.9
Atendele GerigaFORForsvar218000022074%1030010000005.77
Jamu IluyaANGAngreb24500012083%200001000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.