Belgiens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Tyrkiet18:00Belgien
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Belgien20:45Italien
Nations League

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Frankrig4 – 1Belgien
Nations League
35'⚽
0-1Mål Dodi Lukébakio · Venstrebensskud · Assist: Roméo Lavia
57'▮
Gult kort Roméo Lavia · Forseelse
Gult kort Maxence Lacroix · Forseelse
69'▮
72'▮
Gult kort Mark van Bommel · Protest
75'▮
Gult kort Joaquin Seys · Forseelse
Mål Désiré Doué · Venstrebensskud · Assist: Lucas Da Cunha1-1
77'⚽
Mål Rayan Cherki · Venstrebensskud · Assist: Michael Olise2-1
81'⚽
Mål Michael Olise · Højrebensskud · Assist: Désiré Doué3-1
88'⚽
Mål Michael Olise · Venstrebensskud · Assist: Désiré Doué4-1
90'+1⚽
Frankrig4-3-3
Belgien4-3-3
16.4Restes
57.3Koundé
157.6Yoro
176.7Lacroix
136.4Diouf
186.7Akliouche
66.9Camavinga
87.0Koné
77.0Dembélé
196.9Lepaul
126.6Barcola
127.1Vandevoordt
216.2Castagne
156.0Ngoy
46.5Mechele
186.1Seys
236.4Raskin
67.5Lavia
206.5Vanaken
147.7Lukébakio
96.7Lukaku
196.5Moreira
Frankrig4-3-3
Frankrig
60′9 Rayan Cherki18 Maghnes Akliouche
60′11 Michael Olise7 Ousmane Dembélé
61′21 Lucas Da Cunha8 Manu Koné
72′20 Désiré Doué12 Bradley Barcola
88′14 Adrien Rabiot6 Eduardo Camavinga
Belgien
70′7 Mika Godts14 Dodi Lukébakio
70′17 Charles De Ketelaere9 Romelu Lukaku
87′8 Mandela Keita6 Roméo Lavia
87′11 Loïs Openda19 Diego Moreira
87′10 Leandro Trossard20 Hans Vanaken
FrankrigBelgien
66Boldbesiddelse %34
23Skud i alt5
8Skud på mål2
9Hjørnespark2
4Frispark begået8
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside1
90Afleveringspræcision %79
690Afleveringer363
1Redninger5

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Belgien3 – 0Tyrkiet
Nations League
Mål Kevin De Bruyne · Højrebensskud · Assist: Dodi Lukébakio1-0
10'⚽
Gult kort Dodi Lukébakio · Forseelse
26'▮
Gult kort Youri Tielemans · Forseelse
30'▮
56'▮
Gult kort Abdülkerim Bardakcı  · Forseelse
Mål Kevin De Bruyne · Højrebensskud · Assist: Youri Tielemans2-0
59'⚽
71'▮
Gult kort Merih Demiral · Forseelse
Mål Romelu Lukaku · Højrebensskud · Assist: Charles De Ketelaere3-0
76'⚽
Gult kort Kevin De Bruyne · Tidsspilde
80'▮
90'+2▮
Gult kort Arda Güler · Protest
Gult kort Nathan Ngoy · Protest
90'+2▮
Belgien4-3-3
Tyrkiet4-4-2
18.6Lammens
217.1Castagne
157.4Ngoy
47.6Mechele
57.5Cuyper
206.6Vanaken
87.3Tielemans
79.1Bruyne
147.2Lukébakio
177.2Ketelaere
226.4Godts
17.4Çakır
27.0Çelik
36.5Demiral
146.4Bardakcı
206.5Kadıoğlu
186.6Aydın
66.7Elmaz
167.7Yüksek
76.6Aktürkoğlu
108.6Güler
216.7Yılmaz
Belgien4-3-3
Belgien
61′6 Roméo Lavia20 Hans Vanaken 
61′9 Romelu Lukaku14 Dodi Lukébakio
75′10 Leandro Trossard22 Mika Godts
82′19 Malick Fofana17 Charles De Ketelaere
82′11 Loïs Openda7 Kevin De Bruyne
Tyrkiet
46′19 Yunus Akgün21 Barış Alper Yılmaz
66′11 İlhan Fakılı18 Oğuz Aydın
67′9 Deniz Gül7 Kerem Aktürkoğlu
73′5 Salih Özcan6 Bartuğ Elmaz
85′8 Demir Ege Tıknaz16 İsmail Yüksek
BelgienTyrkiet
54Boldbesiddelse %46
17Skud i alt23
10Skud på mål8
2Hjørnespark5
12Frispark begået12
4Gule kort4
0Røde kort0
0Offside1
89Afleveringspræcision %85
521Afleveringer443
8Redninger7

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Belgien0 – 1Frankrig
Nations League
Gult kort Diego Moreira · Forseelse
42'▮
Gult kort Kevin De Bruyne · Forseelse
57'▮
Gult kort Youri Tielemans · Forseelse
66'▮
88'⚽
0-1Mål Michael Olise · Venstrebensskud · Assist: Rayan Cherki
Belgien4-2-3-1
Frankrig4-3-3
17.3Lammens
216.2Castagne
157.0Ngoy
46.8Mechele
186.7Seys
67.9Lavia
87.0Tielemans
196.2Moreira
76.8Bruyne
107.3Godts
176.6Ketelaere
167.0Maignan
27.3Kalulu
227.1Jacquet
177.6Lacroix
137.1Diouf
187.2Akliouche
217.0Cunha
67.0Camavinga
208.3Doué
196.0Lepaul
126.9Barcola
Belgien4-2-3-1
Belgien
63′14 Dodi Lukébakio19 Diego Moreira
63′20 Hans Vanaken 7 Kevin De Bruyne
68′5 Maxim De Cuyper18 Joaquin Seys
85′22 Matías Fernández-Pardo17 Charles De Ketelaere
85′23 Nicolas Raskin6 Roméo Lavia
Frankrig
68′7 Ousmane Dembélé19 Estéban Lepaul
77′9 Rayan Cherki18 Maghnes Akliouche
77′11 Michael Olise12 Bradley Barcola
90′8 Manu Koné21 Lucas Da Cunha 
BelgienFrankrig
35Boldbesiddelse %65
12Skud i alt18
2Skud på mål7
2Hjørnespark6
12Frispark begået9
3Gule kort0
0Røde kort0
0Offside1
83Afleveringspræcision %92
363Afleveringer677
5Redninger2

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Italien0 – 2Belgien
Nations League
20'⚽
0-1Mål Mika Godts · Højrebensskud · Assist: Kevin De Bruyne
25'▮
Gult kort Nicolas Raskin · Forhaling af spillet
29'▮
Gult kort Diego Moreira · Tidsspilde
Gult kort Gianluca Mancini · Forseelse
63'▮
69'⚽
0-2Mål Dodi Lukébakio · Venstrebensskud · Assist: Charles De Ketelaere
80'▮
Gult kort Roméo Lavia · Forseelse
89'▮
Gult kort Matías Fernández-Pardo · Forseelse
Gult kort Daniel Maldini · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Gianluigi Donnarumma · Protest
90'+4▮
90'+4▮
Gult kort Romelu Lukaku · Protest
Italien4-3-3
Belgien4-2-3-1
17.7Donnarumma
226.5Lorenzo
236.8Mancini
66.8Coppola
57.0Calafiori
187.3Barella
47.0Romano
86.6Tonali
96.9Kean
76.3Esposito
217.8Cambiaghi
18.1Lammens
216.9Castagne
156.9Ngoy
47.2Mechele
57.1Cuyper
236.5Raskin
87.0Tielemans
196.4Moreira
78.6Bruyne
107.3Godts
177.5Ketelaere
Italien4-3-3
Italien
65′16 Davide Frattesi4 Alessandro Romano
65′20 Daniel Maldini7 Pio Esposito
65′19 Giorgio Scalvini6 Diego Coppola
80′15 Issa Doumbia18 Nicolò Barella
80′17 Mohamed Alì Zoma21 Nicolò Cambiaghi
Belgien
58′14 Dodi Lukébakio19 Diego Moreira
58′20 Hans Vanaken 7 Kevin De Bruyne
74′6 Roméo Lavia23 Nicolas Raskin
83′9 Romelu Lukaku17 Charles De Ketelaere
83′22 Matías Fernández-Pardo10 Mika Godts
ItalienBelgien
56Boldbesiddelse %44
21Skud i alt19
6Skud på mål8
4Hjørnespark8
12Frispark begået11
3Gule kort5
0Røde kort0
1Offside0
91Afleveringspræcision %88
589Afleveringer463
6Redninger6

Fredag 10. juli 2026VM · Kvartfinale

Fredag 10. juli 2026
Spanien2 – 1Belgien
VM · Kvartfinale
Mål Fabián Ruiz · Højrebensskud1-0
30'⚽
41'⚽
1-1Mål Charles De Ketelaere · Hovedstød · Assist: Timothy Castagne
Gult kort Pau Cubarsí · Forseelse
43'▮
85'▮
Gult kort Kevin De Bruyne · Forseelse
Mål Mikel Merino · Venstrebensskud2-1
88'⚽
Gult kort Aymeric Laporte · Forseelse
90'+3▮
90'+5▮
Gult kort Axel Witsel · Forseelse
Spanien4-2-3-1
Belgien4-2-3-1
236.3Simón
127.0Porro
227.3Cubarsí
146.6Laporte
246.9Cucurella
167.5Rodri
87.4Ruiz
197.4Yamal
107.2Olmo
156.6Baena
217.2Oyarzabal
17.3Courtois
216.8Castagne
256.9Ngoy
46.9Mechele
56.4Cuyper
206.5Vanaken
236.3Raskin
106.1Trossard
76.7Bruyne
116.7Doku
177.2Ketelaere
Spanien4-2-3-1
Spanien
55′20 Pedri8 Fabián Ruiz
55′7 Ferran Torres15 Álex Baena
79′17 Nico Williams21 Mikel Oyarzabal
86′6 Mikel Merino10 Dani Olmo
Belgien
60′9 Romelu Lukaku20 Hans Vanaken
60′6 Axel Witsel10 Leandro Trossard
61′18 Joaquin Seys5 Maxim De Cuyper
71′12 Senne Lammens1 Thibaut Courtois
86′22 Alexis Saelemaekers7 Kevin De Bruyne
SpanienBelgien
68Boldbesiddelse %32
17Skud i alt5
8Skud på mål2
5Hjørnespark1
13Frispark begået18
2Gule kort2
0Røde kort0
3Offside1
90Afleveringspræcision %78
664Afleveringer312
1Redninger6
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:07

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Frankrig431072510VVUV
2 Italien42118537TVUV
3 Belgien42026516VTVT
4 Tyrkiet4004211-90TTTT
PlayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Frankrig21105234UV
2 Belgien21013123TV
3 Italien21013303TV
4 Tyrkiet200215-40TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Frankrig22002026VV
2 Italien21105234VU
3 Belgien210134-13VT
4 Tyrkiet200216-50TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Mandag 15. juni 2026VM · Gruppespil

Mandag 15. juni 2026
Belgien1 – 1Egypten
VM · Gruppespil

Søndag 21. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 21. juni 2026
Belgien0 – 0Iran
VM · Gruppespil

Lørdag 27. juni 2026VM · Gruppespil

Lørdag 27. juni 2026
New Zealand1 – 5Belgien
VM · Gruppespil

Onsdag 1. juli 2026VM · Sekstendedelsfinale

Onsdag 1. juli 2026
Belgien3 – 2Senegal
VM · Sekstendedelsfinale

Tirsdag 7. juli 2026VM · Ottendedelsfinale

Tirsdag 7. juli 2026
USA1 – 4Belgien
VM · Ottendedelsfinale

Fredag 10. juli 2026VM · Kvartfinale

Fredag 10. juli 2026
Spanien2 – 1Belgien
VM · Kvartfinale

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Italien0 – 2Belgien
Nations League

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Belgien0 – 1Frankrig
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Belgien3 – 0Tyrkiet
Nations League

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Frankrig4 – 1Belgien
Nations League

Torsdag 12. november 2026Nations League

Torsdag 12. november 2026
Tyrkiet18:00Belgien
Nations League

Søndag 15. november 2026Nations League

Søndag 15. november 2026
Belgien20:45Italien
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Senne Lammens

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    70 kg
  • 12Maarten Vandevoordt

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    80 kg
  • 13Jari De Busser

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    190 cm
  • 13Mike Penders

    Position
    Målmand
    Alder
    21 år
    Højde
    200 cm
    Vægt
    95 kg

Forsvar

  • 2Zeno Debast

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    78 kg
  • 3Arthur Theate

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    79 kg
  • 4Brandon Mechele

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • 5Maxim De Cuyper

    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • 8Mandela Keita

    Klub
    Parma
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    78 kg
  • 15Nathan Ngoy

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    74 kg
  • 16Koni De Winter

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    74 kg
  • 16Kyriani Sabbe

    Position
    Højre back
    Alder
    21 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    68 kg
  • 21Timothy Castagne

    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    80 kg

Midtbane

  • 6Roméo Lavia

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    76 kg
  • 7Kevin De Bruyne

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    35 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    68 kg
  • 8Youri Tielemans

    Position
    Central midtbane · anfører
    Alder
    29 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    72 kg
  • 10Leandro Trossard

    Position
    Venstre kant
    Alder
    31 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    61 kg
  • 18Joaquin Seys

    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    52 kg
  • 19Diego Moreira

    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    73 kg
  • 20Hans Vanaken 

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    77 kg
  • 23Nicolas Raskin

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    74 kg

Angreb

  • 7Mika Godts

    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    70 kg
  • 9Romelu Lukaku

    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    93 kg
  • 11Loïs Openda

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    75 kg
  • 14Dodi Lukébakio

    Position
    Højre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    77 kg
  • 17Charles De Ketelaere

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    74 kg
  • 19Malick Fofana

    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    61 kg
  • 22Matías Fernández-Pardo

    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    70 kg

  • Thibaut Courtois

    Position
    Målmand
    Alder
    34 år
    Højde
    199 cm
    Vægt
    96 kg
  • Jérémy Doku 

    Position
    Midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    66 kg
  • Alexis Saelemaekers

    Position
    Midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg
  • Amadou Onana 

    Position
    Midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    76 kg
  • Thomas Meunier

    Position
    Forsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    78 kg
  • Axel Witsel

    Position
    Midtbane
    Alder
    37 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    81 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Kevin De BruyneMIDMidtbane859031303327982%8235070003007.62
Senne LammensMÅLMålmand428900001072%00211021900007.46
Youri TielemansMIDMidtbane874521151640286%1488110110002007.37
Leandro TrossardMIDMidtbane852823178261085%6551040000007.3
Charles De KetelaereANGAngreb96243310741775%107616040000007.17
Dodi LukébakioANGAngreb7353211513291781%5124030001007.17
Roméo LaviaMIDMidtbane4217010013094%11430050002007.07
Maarten VandevoordtMÅLMålmand19000000054%0010005200007.06
Alexis SaelemaekersMIDMidtbane48110427376%2000000000006.97
Brandon MecheleFORForsvar10930007146191%16661240110001006.97
Arthur TheateFORForsvar322700508093%13117010000006.94
Maxim De CuyperFORForsvar964500131621487%116144090001006.93
Mika GodtsANGAngreb4269107417981%2110020000006.91
Hans Vanaken MIDMidtbane10525127327391%8129040000006.87
Thibaut CourtoisMÅLMålmand655100002070%00920014800006.87
Romelu LukakuANGAngreb9335419014372%1058020002006.85
Timothy CastagneFORForsvar108380142231084%181126110110001006.8
Thomas MeunierFORForsvar319001278180%3294090000006.78
Nathan NgoyFORForsvar8696003121193%1215365090001106.77
Nicolas RaskinMIDMidtbane9509025924186%1131260150001006.73
Jérémy Doku MIDMidtbane53110036321378%1300040000006.7
Amadou Onana MIDMidtbane410600209088%4222010000006.63
Matías Fernández-PardoANGAngreb55200425277%3000010001006.61
Loïs OpendaANGAngreb211000110100%1000000000006.57
Malick FofanaANGAngreb1800000080%0000000000006.54
Joaquin SeysMIDMidtbane318700008076%7260030001006.43
Diego MoreiraMIDMidtbane426500395372%1351030002006.42
Axel WitselMIDMidtbane23100002089%0011020001006.3
Mandela KeitaFORForsvar13000000100%000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.