Botswanas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Uganda17:00Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Botswana20:00Uganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtLibyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Tunesien2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation
37'⚽
0-1Mål Thatayaone Kgamanyane · Åbent spil · Assist: Thero Setsile
43'▮
Gult kort Gape Edwin Mohutsiwa · Forseelse
Mål Hazem Mastouri · Åbent spil · Assist: Montassar Talbi1-1
44'⚽
Mål Hazem Mastouri · Åbent spil2-1
49'⚽
60'⚽
2-2Mål Lebogang Ditsile · Åbent spil · Assist: Gape Edwin Mohutsiwa
78'▮
Gult kort Mosha Gaolaolwe · Forseelse
Gult kort Ismaël Gharbi · Usportslig optræden
81'▮
90'+4▮
Gult kort Kitso Mangolo · Forhaling af spillet
Tunesien3-4-3
Botswana4-3-3
166.2Dahmen
46.5Nasraoui
66.6Arous
36.7Talbi
236.8Ltaief
137.1Sassi
147.1Laïdouni
126.7Maâloul
186.9Slimane
98.7Mastouri
117.6Gharbi
237.7Phoko
56.9Velaphi
206.3Kopelang
46.8Gaolaolwe
216.0Mangolo
86.2Ramotse
146.4Modingwane
66.7Mohutsiwa
97.0Kgamanyane
116.7Orebonye
107.0Setsile
Tunesien3-4-3
Tunesien
64′7 Elias Achouri18 Anis Ben Slimane
64′5 Mohamed Ali Ben Romdhane13 Ferjani Sassi
83′21 Amin Cherni4 Mohamed Nasraoui
83′17 Sebastian Tounekti23 Sayfallah Ltaief
88′22 Rayan Elloumi14 Aïssa Laïdouni
Botswana
54′18 Lebogang Ditsile8 Olebogeng Ramotse
54′22 Losika Ratshukudu9 Thatayaone Kgamanyane
TunesienBotswana
68Boldbesiddelse %32
26Skud i alt6
8Skud på mål3
11Hjørnespark2
12Frispark begået15
0Gule kort3
0Røde kort0
2Offside2
0Afleveringspræcision %0
612Afleveringer290
0Redninger0

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Libyen2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation
15'▮
Gult kort Tebogo Kopelang · Forseelse
30'⚽
0-1Mål Tumisang Orebonye · Hovedstød · Assist: Thatayaone Kgamanyane
42'⚽
0-2Mål Tumisang Orebonye · Højrebensskud · Assist: Tebogo Kopelang
Gult kort Hamdou El Houni · Forseelse
73'▮
Mål Maruwan Al-Hbeishi · Højrebensskud · Assist: Ezoo El Maremi1-2
87'⚽
90'+4▮
Gult kort Kitso Mangolo · Protest
Mål (straffe) Ezoo El Maremi · Straffespark2-2
90'+6⚽
Libyen3-4-3
Botswana4-3-3
226.0Al-Tihar
15Suwaee
47.1Youssif
136.0Khalil
177.0Mansour
168.3Al-Hbeishi
20Shreimy
36.8Mabrouk
97.9Maremi
86.9Al-Shalui
107.5Houni
237.0Phoko
56.7Velaphi
206.9Kopelang
46.2Gaolaolwe
216.5Mangolo
186.1Ditsile
66.2Mohutsiwa
86.5Ramotse
118.0Orebonye
97.4Kgamanyane
106.3Setsile
Libyen3-4-3
Libyen
46′19 Mouad Eissa13 Mohammed Khalil
60′25 Amjed Al Gsheim8 Mahmoud Al-Shalui
69′6 Abdulmunem Akasha3 Sobhi Al Mabrouk
69′23 Saif JaddourOsama Elsharimi
87′21 Ahmed Al-Bizi16 Maruwan Al-Hbeishi
Botswana
61′15 Mothusi Cooper8 Olebogeng Ramotse
61′12 Eric Ookame11 Tumisang Orebonye
77′19 Chicco Molefe10 Thero Setsile
79′Molefe Makhele9 Thatayaone Kgamanyane
LibyenBotswana
71Boldbesiddelse %29
24Skud i alt6
7Skud på mål3
9Hjørnespark4
7Frispark begået13
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside4
88Afleveringspræcision %65
669Afleveringer288
1Redninger5
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:20

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda21102114UV
2 Botswana20204402UU
3 Tunesien20203302UU
4 Libyen201123-11UT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda11001013V
2 Tunesien20203302UU
3 Libyen10102201U
4 Botswana00000000Ingen hjemmekampe endnu
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Botswana20204402UU
2 Uganda10101101U
3 Tunesien00000000Ingen udekampe endnu
4 Libyen100101-10T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Libyen2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Tunesien2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Uganda17:00Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Botswana20:00Uganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtLibyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Goitseone Phoko

    Klub
    Siwelele
    Position
    Målmand
    Alder
    31 år
    Højde
    0 cm
  • Thabo Motswagole

    Klub
    Gaborone United
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
  • Victor James

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år

Forsvar

  • Alford Velaphi

    Klub
    Gaborone United
    Position
    Forsvarer
    Alder
    27 år
  • Botsile Sakana

    Klub
    Galaxy
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
  • Chicco Molefe

    Klub
    Galaxy
    Position
    Venstre back
    Alder
    31 år
  • Kitso Mangolo

    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    0 cm
  • Mosha Gaolaolwe

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    190 cm
  • Tebogo Kopelang

    Klub
    Galaxy
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    191 cm
  • Tendai Kesekile

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    173 cm

Midtbane

  • Gape Edwin Mohutsiwa

    Klub
    Ittihad Tanger
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    180 cm
  • Godiraone Modingwane

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    30 år
  • Lebogang Ditsile

    Klub
    Gaborone United
    Position
    Midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
  • Mothusi Cooper

    Klub
    Gaborone United
    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
  • Olebogeng Ramotse

    Klub
    Galaxy
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
  • Thatayaone Kgamanyane

    Klub
    Gaborone United
    Position
    Midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    181 cm
  • Thero Setsile

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    0 cm

Angreb

  • Eric Ookame

    Klub
    Mouloudia Oujda
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
  • Losika Ratshukudu

    Klub
    Slaven Koprivnica
    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    165 cm
  • Tumisang Orebonye

    Klub
    Hassania Agadir
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm

  • Boikobo Rannyena

    Position
    Angriber
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Tumisang OrebonyeANGAngreb2151203010055%0125020000007.36
Goitseone PhokoMÅLMålmand218000004056%00320011800007.33
Thatayaone KgamanyaneMIDMidtbane213311214070%2121000000007.2
Alford VelaphiFORForsvar2180000012267%8891040000006.82
Thero SetsileMIDMidtbane216701126172%2532000000006.69
Tebogo KopelangFORForsvar218001105061%42241020001006.61
Mosha GaolaolweFORForsvar218000003165%14171010001006.49
Gape Edwin MohutsiwaMIDMidtbane218001206075%0534080001006.45
Godiraone ModingwaneMIDMidtbane19000004061%1212030000006.38
Olebogeng RamotseMIDMidtbane211500020081%0110000000006.35
Eric OokameANGAngreb12900001055%1100000000006.34
Kitso MangoloFORForsvar218000025065%4260010002006.27
Lebogang DitsileMIDMidtbane212610102064%1001040000006.1
Chicco MolefeFORForsvar11300000000000000000006
Mothusi CooperMIDMidtbane12900001067%1110010000005.84
Boikobo RannyenaANGAngreb1130010100110000000000—
Losika RatshukuduANGAngreb13600107382%000002000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.