Libyens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Tunesien17:00Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Libyen17:00Tunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtLibyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Libyen–Tidspunkt ikke fastlagtUganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Uganda1 – 0Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Arnold Vula · Hovedstød · Assist: Allan Okello1-0
45'+2⚽
51'▮
Gult kort Fadel Mansour · Forseelse
62'▮
Gult kort Saif Jaddour · Forseelse
Gult kort Rogers Mato · Forseelse
77'▮
86'▮
Gult kort Mahmoud Al-Shalui · Forseelse
Uganda3-5-2
Libyen4-2-3-1
187.6Onyango
47.1Semakula
36.9Torach
57.0Sibbick
26.7Asiimwe
217.1Okello
156.9Okello
66.7Alhassan
236.8Kayondo
97.1Vula
76.6Mato
226.3Al-Tihar
176.8Mansour
47.2Youssif
15Suwaee
237.1Jaddour
86.9Al-Shalui
166.6Al-Hbeishi
196.2Eissa
66.3Akasha
107.0Houni
96.2Maremi
Uganda3-5-2
Uganda
59′13 Kelvin Boateng9 Arnold Vula
78′14 Denis Omedi21 Allan Okello
87′8 Allan Oyirwoth7 Rogers Mato
Libyen
55′20 Amjed Al Gsheim6 Abdulmunem Akasha
66′Osama Elsharimi16 Maruwan Al-Hbeishi
73′21 Ahmed Al-Bizi19 Mouad Eissa
UgandaLibyen
45Boldbesiddelse %55
6Skud i alt14
1Skud på mål5
2Hjørnespark5
16Frispark begået21
1Gule kort3
0Røde kort0
3Offside1
79Afleveringspræcision %85
353Afleveringer434
5Redninger0

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Libyen2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation
15'▮
Gult kort Tebogo Kopelang · Forseelse
30'⚽
0-1Mål Tumisang Orebonye · Hovedstød · Assist: Thatayaone Kgamanyane
42'⚽
0-2Mål Tumisang Orebonye · Højrebensskud · Assist: Tebogo Kopelang
Gult kort Hamdou El Houni · Forseelse
73'▮
Mål Maruwan Al-Hbeishi · Højrebensskud · Assist: Ezoo El Maremi1-2
87'⚽
90'+4▮
Gult kort Kitso Mangolo · Protest
Mål (straffe) Ezoo El Maremi · Straffespark2-2
90'+6⚽
Libyen3-4-3
Botswana4-3-3
226.0Al-Tihar
15Suwaee
47.1Youssif
136.0Khalil
177.0Mansour
168.3Al-Hbeishi
20Shreimy
36.8Mabrouk
97.9Maremi
86.9Al-Shalui
107.5Houni
237.0Phoko
56.7Velaphi
206.9Kopelang
46.2Gaolaolwe
216.5Mangolo
186.1Ditsile
66.2Mohutsiwa
86.5Ramotse
118.0Orebonye
97.4Kgamanyane
106.3Setsile
Libyen3-4-3
Libyen
46′19 Mouad Eissa13 Mohammed Khalil
60′25 Amjed Al Gsheim8 Mahmoud Al-Shalui
69′6 Abdulmunem Akasha3 Sobhi Al Mabrouk
69′23 Saif JaddourOsama Elsharimi
87′21 Ahmed Al-Bizi16 Maruwan Al-Hbeishi
Botswana
61′15 Mothusi Cooper8 Olebogeng Ramotse
61′12 Eric Ookame11 Tumisang Orebonye
77′19 Chicco Molefe10 Thero Setsile
79′Molefe Makhele9 Thatayaone Kgamanyane
LibyenBotswana
71Boldbesiddelse %29
24Skud i alt6
7Skud på mål3
9Hjørnespark4
7Frispark begået13
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside4
88Afleveringspræcision %65
669Afleveringer288
1Redninger5
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:17

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda21102114UV
2 Botswana20204402UU
3 Tunesien20203302UU
4 Libyen201123-11UT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda11001013V
2 Tunesien20203302UU
3 Libyen10102201U
4 Botswana00000000Ingen hjemmekampe endnu
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Botswana20204402UU
2 Uganda10101101U
3 Tunesien00000000Ingen udekampe endnu
4 Libyen100101-10T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Libyen2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Uganda1 – 0Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Tunesien17:00Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Libyen17:00Tunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtLibyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Libyen–Tidspunkt ikke fastlagtUganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Ayman Al-Tihar

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    0 cm
  • Mohamed Darebi

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
  • Mouad Al-Mansouri

    Klub
    Asswehly
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    185 cm
  • Murad Al-Wuheeshi

    Klub
    Al Hilal
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år

Forsvar

  • Abdelaziz Ali

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
  • Ahmed Shalabi

    Klub
    Asswehly
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    185 cm
  • Ali Youssif

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
  • Ibrahim Bourouis

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
  • Moataz Al Jurnazi

    Klub
    Al Ahli Benghazi
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
  • Saif Jaddour

    Klub
    Asswehly
    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
  • Subhi Al-Dhawi

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Venstre back
    Alder
    22 år
  • Talal Taher Farhat

    Klub
    Al-Nasr
    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år

Midtbane

  • Abdulmunem Akasha

    Klub
    Asswehly
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
  • Ahmad Benali

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Central midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    66 kg
  • Hussain Taktak

    Klub
    Al Ahli Benghazi
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
  • Mahmoud Al-Shalui

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
  • Maruwan Al-Hbeishi

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
  • Muhannad Etoo

    Klub
    Al-Nasr
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    190 cm
  • Osama Elsharimi

    Klub
    Club Africain
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm

Angreb

  • Ahmed Al-Bizi

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
  • Amjed Al-Gsheim

    Klub
    Asswehly
    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år
  • Fadel Mansour

    Klub
    Al-Ittihad
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    68 kg
  • Fahad Al Mesmari

    Klub
    Al Ahli Benghazi
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
  • Hamdou El Houni

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Venstre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    67 kg
  • Ismael Tajouri-Shradi

    Klub
    Al-Nasr
    Position
    Højre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    168 cm
    Vægt
    64 kg
  • Mouad Eissa

    Klub
    Asswehly
    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år

  • Abdulaziz Al Suwaee

    Position
    Forsvarer
  • 9Ezoo El Maremi

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
  • 13Mohammed Khalil

    Position
    Forsvarer
    Alder
    24 år
  • 3Sobhi Al Mabrouk

    Position
    Angriber
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Maruwan Al-HbeishiMIDMidtbane2153102012585%3102030000007.45
Hamdou El HouniANGAngreb218000101611788%2101010001007.24
Ali YoussifFORForsvar218000229094%4132000000007.17
Ezoo El MaremiANGAngreb218011507177%1012030000007.03
Mahmoud Al-ShaluiMIDMidtbane215000328090%3421050001006.91
Fadel MansourANGAngreb2180001107085%2210020001006.89
Saif JaddourFORForsvar2111001910083%5222010001006.83
Sobhi Al MabroukANGAngreb16900162180%1140000000006.76
Mouad EissaANGAngreb2117006410190%6111030000006.75
Ahmed Al-BiziANGAngreb22000204062%0004020000006.62
Abdulmunem AkashaMIDMidtbane27600103089%0001010000006.5
Ayman Al-TiharMÅLMålmand218000001070%0011001100006.15
Mohammed KhalilFORForsvar14600100094%0000010000006.04
Abdulaziz Al SuwaeeFORForsvar6338003815188%6313716000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.