Tunesiens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Tunesien17:00Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Libyen17:00Tunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Uganda–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Tunesien2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation
37'⚽
0-1Mål Thatayaone Kgamanyane · Åbent spil · Assist: Thero Setsile
43'▮
Gult kort Gape Edwin Mohutsiwa · Forseelse
Mål Hazem Mastouri · Åbent spil · Assist: Montassar Talbi1-1
44'⚽
Mål Hazem Mastouri · Åbent spil2-1
49'⚽
60'⚽
2-2Mål Lebogang Ditsile · Åbent spil · Assist: Gape Edwin Mohutsiwa
78'▮
Gult kort Mosha Gaolaolwe · Forseelse
Gult kort Ismaël Gharbi · Usportslig optræden
81'▮
90'+4▮
Gult kort Kitso Mangolo · Forhaling af spillet
Tunesien3-4-3
Botswana4-3-3
166.2Dahmen
46.5Nasraoui
66.6Arous
36.7Talbi
236.8Ltaief
137.1Sassi
147.1Laïdouni
126.7Maâloul
186.9Slimane
98.7Mastouri
117.6Gharbi
237.7Phoko
56.9Velaphi
206.3Kopelang
46.8Gaolaolwe
216.0Mangolo
86.2Ramotse
146.4Modingwane
66.7Mohutsiwa
97.0Kgamanyane
116.7Orebonye
107.0Setsile
Tunesien3-4-3
Tunesien
64′7 Elias Achouri18 Anis Ben Slimane
64′5 Mohamed Ali Ben Romdhane13 Ferjani Sassi
83′21 Amin Cherni4 Mohamed Nasraoui
83′17 Sebastian Tounekti23 Sayfallah Ltaief
88′22 Rayan Elloumi14 Aïssa Laïdouni
Botswana
54′18 Lebogang Ditsile8 Olebogeng Ramotse
54′22 Losika Ratshukudu9 Thatayaone Kgamanyane
TunesienBotswana
68Boldbesiddelse %32
26Skud i alt6
8Skud på mål3
11Hjørnespark2
12Frispark begået15
0Gule kort3
0Røde kort0
2Offside2
0Afleveringspræcision %0
612Afleveringer290
0Redninger0

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Tunesien1 – 1Uganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Adem Arous · Venstrebensskud · Assist: Khalil Ayari1-0
12'⚽
68'⚽
1-1Mål Rogers Mato · Højrebensskud · Assist: Nathan Asiimwe
Gult kort Sadok Kadida · Protest
90'+2▮
90'+2▮
Gult kort Aziz Kayondo · Protest
Tunesien4-2-3-1
Uganda5-3-2
166.6Dahmen
206.5Valery
67.4Arous
37.2Talbi
216.6Cherni
56.7Romdhane
137.0Sassi
106.5Ayari
116.7Gharbi
176.1Tounekti
226.3Elloumi
186.5Onyango
26.8Asiimwe
46.8Semakula
37.1Torach
56.4Sibbick
236.5Kayondo
156.7Okello
106.6Mutyaba
137.1Alhassan
217.1Okello
77.2Mato
Tunesien4-2-3-1
Tunesien
46′19 Sadok Kadida22 Rayan Elloumi
46′23 Sayfallah Ltaief10 Khalil Ayari
69′7 Elias Achouri17 Sebastian Tounekti
69′14 Anis Ben Slimane11 Ismaël Gharbi
77′8 Hamza Rafia5 Mohamed Ali Ben Romdhane
Uganda
63′17 James Bogere10 Travis Mutyaba
82′11 Steven Mukwala7 Rogers Mato
82′8 Allan Oyirwoth21 Allan Okello
90′16 Hilary Mukundane13 Baba Alhassan
TunesienUganda
55Boldbesiddelse %45
13Skud i alt9
4Skud på mål3
6Hjørnespark5
18Frispark begået12
1Gule kort1
0Røde kort0
2Offside1
84Afleveringspræcision %80
493Afleveringer403
2Redninger3

Fredag 26. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 26. juni 2026
Tunesien1 – 3Holland
VM · Gruppespil
3'⚽
0-1Selvmål Ellyes Skhiri · Selvmål
7'⚽
0-2Mål Brian Brobbey · Højrebensskud · Assist: Virgil van Dijk 
Mål Hazem Mastouri · Hovedstød · Assist: Hannibal1-2
54'⚽
62'⚽
1-3Mål Jan Paul van Hecke · Hovedstød · Assist: Tijjani Reijnders
Tunesien5-4-1
Holland4-3-3
166.6Dahmen
206.2Valery
36.1Talbi
176.8Skhiri
216.1Hamida
26.4Abdi
256.3Slimane
116.6Gharbi
136.2Khedira
107.3Hannibal
97.8Mastouri
16.8Verbruggen
227.1Dumfries
68.3Hecke
48.1Dijk
57.2Aké
86.7Gravenberch
217.0Jong
147.5Reijnders
187.1Malen
197.4Brobbey
116.4Gakpo
Tunesien5-4-1
Tunesien
67′15 Mohamed Belhadj Mahmoud13 Rani Khedira
68′7 Elias Achouri25 Anis Slimane
68′12 Mortadha Ben Ouanes21 Mohamed Amine Ben Hamida
75′19 Firas Chaouat11 Ismaël Gharbi
90′26 Sebastian Tounekti9 Hazem Mastouri
Holland
72′7 Justin Kluivert14 Tijjani Reijnders
72′20 Teun Koopmeiners21 Frenkie de Jong
72′24 Crysencio Summerville18 Donyell Malen
77′10 Memphis Depay19 Brian Brobbey
84′17 Noa Lang11 Cody Gakpo
TunesienHolland
29Boldbesiddelse %71
10Skud i alt20
4Skud på mål7
4Hjørnespark6
11Frispark begået10
0Gule kort0
0Røde kort0
2Offside1
77Afleveringspræcision %93
258Afleveringer647
4Redninger3

Søndag 21. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 21. juni 2026
Tunesien0 – 4Japan
VM · Gruppespil
4'⚽
0-1Mål Daichi Kamada · Venstrebensskud · Assist: Keito Nakamura
31'⚽
0-2Mål Ayase Ueda · Højrebensskud · Assist: Ko Itakura
69'⚽
0-3Mål Junya Ito · Højrebensskud · Assist: Ayase Ueda
83'⚽
0-4Mål Ayase Ueda · Hovedstød · Assist: Kaishu Sano
Tunesien3-4-2-1
Japan3-4-2-1
165.7Dahmen
66.3Bronn
36.1Talbi
46.4Rekik
206.5Valery
256.6Slimane
175.7Skhiri
26.6Abdi
86.2Saad
106.7Hannibal
266.3Tounekti
16.9Suzuki
227.1Tomiyasu
47.9Itakura
217.3Ito
106.7Doan
247.4Sano
77.4Tanaka
137.5Nakamura
146.9Ito
157.2Kamada
189.3Ueda
Tunesien3-4-2-1
Tunesien
46′11 Ismaël Gharbi8 Elias Saad
46′21 Mohamed Amine Ben Hamida6 Dylan Bronn
64′19 Firas Chaouat26 Sebastian Tounekti
90+1′7 Elias Achouri2 Ali Abdi
90+1′13 Rani Khedira17 Ellyes Skhiri
Japan
73′25 Junnosuke Suzuki15 Daichi Kamada
74′2 Yukinari Sugawara10 Ritsu Doan
79′20 Ayumu Seko22 Takehiro Tomiyasu
79′17 Yuito Suzuki13 Keito Nakamura
84′9 Keisuke Goto18 Ayase Ueda
TunesienJapan
38Boldbesiddelse %62
2Skud i alt11
0Skud på mål5
3Hjørnespark5
8Frispark begået15
0Gule kort0
0Røde kort0
1Offside1
80Afleveringspræcision %89
354Afleveringer583
1Redninger0

Mandag 15. juni 2026VM · Gruppespil

Mandag 15. juni 2026
Sverige5 – 1Tunesien
VM · Gruppespil
Mål Yasin Ayari · Højrebensskud1-0
7'⚽
Mål Alexander Isak · Højrebensskud · Assist: Viktor Gyökeres2-0
30'⚽
43'⚽
2-1Mål Omar Rekik · Hovedstød · Assist: Hannibal
54'▮
Gult kort Rani Khedira · Forseelse
Mål Viktor Gyökeres · Højrebensskud · Assist: Alexander Isak3-1
59'⚽
Mål Mattias Svanberg · Højrebensskud · Assist: Alexander Isak4-1
84'⚽
VAR Mattias Svanberg · Mål godkendt
86'VAR
Mål Yasin Ayari · Højrebensskud · Assist: Lucas Bergvall5-1
90'+6⚽
Sverige3-1-4-2
Tunesien5-3-2
236.6Nordfeldt
26.4Lagerbielke
46.8Hien
36.6Lindelöf
166.5Karlström
216.4Bernhardsson
106.6Nygren
188.5Ayari
56.8Gudmundsson
178.3Gyökeres
98.2Isak
14.9Chamakh
205.8Valery
46.6Rekik
37.2Talbi
216.7Hamida
25.7Abdi
136.0Khedira
175.9Skhiri
107.3Hannibal
86.5Saad
256.5Slimane
Sverige3-1-4-2
Sverige
65′7 Lucas Bergvall10 Benjamin Nygren
65′24 Elliot Stroud5 Gabriel Gudmundsson
84′19 Mattias Svanberg16 Jesper Karlström
90′11 Anthony Elanga9 Alexander Isak
90+1′8 Daniel Svensson21 Alexander Bernhardsson
Tunesien
72′7 Elias Achouri17 Ellyes Skhiri
72′15 Mohamed Belhadj Mahmoud20 Yan Valery
72′26 Sebastian Tounekti8 Elias Saad
83′11 Ismaël Gharbi13 Rani Khedira
84′19 Firas Chaouat25 Anis Slimane
SverigeTunesien
49Boldbesiddelse %51
13Skud i alt6
7Skud på mål2
4Hjørnespark2
10Frispark begået8
0Gule kort1
0Røde kort0
3Offside6
78Afleveringspræcision %79
356Afleveringer371
1Redninger1
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:17

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda21102114UV
2 Botswana20204402UU
3 Tunesien20203302UU
4 Libyen201123-11UT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Uganda11001013V
2 Tunesien20203302UU
3 Libyen10102201U
4 Botswana00000000Ingen hjemmekampe endnu
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Botswana20204402UU
2 Uganda10101101U
3 Tunesien00000000Ingen udekampe endnu
4 Libyen100101-10T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Lørdag 3. januar 2026Africa Cup of Nations

Lørdag 3. januar 2026
Mali1 – 1Tunesien
Africa Cup of Nations

Mandag 15. juni 2026VM · Gruppespil

Mandag 15. juni 2026
Sverige5 – 1Tunesien
VM · Gruppespil

Søndag 21. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 21. juni 2026
Tunesien0 – 4Japan
VM · Gruppespil

Fredag 26. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 26. juni 2026
Tunesien1 – 3Holland
VM · Gruppespil

Torsdag 24. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026
Tunesien1 – 1Uganda
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 28. september 2026
Tunesien2 – 2Botswana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Tunesien17:00Libyen
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Libyen17:00Tunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Uganda–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Botswana–Tidspunkt ikke fastlagtTunesien
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 1Abdelmouhib Chamakh

    Klub
    Club Africain
    Position
    Målmand
  • 16Aymen Dahmen

    Klub
    CS Sfaxien
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    83 kg
  • 22Sabri Ben Hessen

    Klub
    Etoile du Sahel
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    189 cm

Forsvar

  • 3Montassar Talbi

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • 12Ali Maâloul

    Klub
    CS Sfaxien
    Position
    Venstre back
    Alder
    36 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    72 kg
  • 15Adem Arous

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    188 cm
  • 17Moutaz Neffati

    Klub
    Norrköping
    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    67 kg
  • 20Yan Valery

    Position
    Højre back
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    85 kg
  • 21Mohamed Amine Ben Hamida

    Klub
    Al Hazm
    Position
    Venstre back
    Alder
    30 år
    Højde
    181 cm
  • Alaa Ghram

    Klub
    Shakhtar Donetsk
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • Amin Cherni

    Position
    Venstre back
    Alder
    25 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    77 kg
  • Mohamed Nasraoui

    Klub
    Istra 1961
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    186 cm

Midtbane

  • 5Mohamed Ali Ben Romdhane

    Klub
    Al Shamal SC
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 6S. Chouchane

    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
  • 8Hamza Rafia

    Klub
    ES Tunis
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    75 kg
  • 13Ferjani Sassi

    Klub
    Al Gharafa
    Position
    Central midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • 14Aïssa Laïdouni

    Klub
    Al Wakrah
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    80 kg
  • 25Anis Ben Slimane

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    86 kg

Angreb

  • 7Elias Achouri

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    68 kg
  • 9Hazem Mastouri

    Klub
    ES Tunis
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    84 kg
  • 11Ismaël Gharbi

    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    67 kg
  • 18Rayan Elloumi

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    180 cm
  • 23Sayfallah Ltaief

    Position
    Venstre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    77 kg
  • 26Sebastian Tounekti

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    68 kg
  • Khalil Ayari

    Position
    Højre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    174 cm
  • Sadok Kadida

    Klub
    Club Africain
    Position
    Angriber
    Højde
    185 cm

  • Ali Abdi

    Position
    Forsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    73 kg
  • Ellyes Skhiri

    Position
    Midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    74 kg
  • Firas Chaouat

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
  • Hannibal

    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    74 kg
  • Elias Saad

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    72 kg
  • Mohamed Belhadj Mahmoud

    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    78 kg
  • Rani Khedira

    Position
    Midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    84 kg
  • Dylan Bronn

    Position
    Forsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • Omar Rekik

    Position
    Forsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    86 kg
  • Mohamed Ben Ali

    Position
    Midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    175 cm
  • Mortadha Ben Ouanes

    Position
    Midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    78 kg
  • Yassine Meriah

    Position
    Forsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    81 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Hazem MastouriANGAngreb3250307211270%0127050000007.68
HannibalMIDMidtbane43550251935477%9232040001007.15
Aïssa LaïdouniMIDMidtbane18800204090%2201010000007.1
Adem ArousFORForsvar2180102016091%31811010000007.01
Ferjani SassiMIDMidtbane3274002116186%6115070000007.01
Hamza RafiaMIDMidtbane11300124081%3000000000006.98
Ali MaâloulFORForsvar19000003078%1022000000006.74
Elias SaadANGAngreb316801229486%1000020000006.7
Montassar TalbiFORForsvar6570015018092%962311050000006.7
Yassine MeriahFORForsvar110800103194%0032030001006.66
Mortadha Ben OuanesMIDMidtbane12200002060%1010000000006.63
Anis Ben SlimaneMIDMidtbane5327008618275%22612020000006.61
Firas ChaouatANGAngreb49710105073%1003030001006.58
Sayfallah LtaiefANGAngreb212700126372%1201020000006.56
Amin CherniFORForsvar29700123082%1302010000006.55
Mohamed NasraouiFORForsvar18300105188%0234010000006.5
Omar RekikFORForsvar218010118077%4343000000006.5
Ismaël GharbiANGAngreb63550012714085%6230130001006.49
Khalil AyariANGAngreb14601126262%1001030000006.49
Mohamed Ben AliMIDMidtbane19000000100%0000010000006.48
Elias AchouriANGAngreb616200619273%2001020000006.46
Mohamed Ali Ben RomdhaneMIDMidtbane3138002211285%4102050001006.45
Mohamed Belhadj MahmoudMIDMidtbane38700003196%2040050001006.45
Ellyes SkhiriMIDMidtbane437200208089%5492200000006.41
Yan ValeryFORForsvar54530011520780%741060110000006.4
Mohamed Amine Ben HamidaFORForsvar3202000114083%122121130000006.39
Ali AbdiFORForsvar43900041725370%125105090000006.34
Aymen DahmenMÅLMålmand548000005172%0093008500006.33
Dylan BronnFORForsvar25800000082%1170020001006.31
Rayan ElloumiANGAngreb24800001050%1110020000006.26
Sadok KadidaANGAngreb14400003162%0002020001006.24
Sebastian TounektiANGAngreb515900155186%1012010000006.19
Rani KhediraMIDMidtbane315100103078%3210030001006.06
Abdelmouhib ChamakhMÅLMålmand19000000058%0120101100004.86

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.