Sveriges fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Sverige20:45Bosnien-Hercegovina
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Polen20:45Sverige
Nations League

Seneste resultater

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Rumænien0 – 1Sverige
Nations League
Gult kort Nicușor Bancu · Forseelse
5'▮
13'⚽
0-1Mål Viktor Gyökeres · Højrebensskud · Assist: Sebastian Nanasi
Gult kort Răzvan Marin · Forseelse
48'▮
53'▮
Gult kort Felix Beijmo · Forseelse
62'▮
Gult kort Alexander Bernhardsson · Forseelse
Gult kort Valentin Mihăilă · Forseelse uden bold
82'▮
Gult kort Cătălin Cîrjan · Forseelse
90'+3▮
Rumænien4-2-3-1
Sverige4-2-3-1
126.5Hindrich
27.2Rațiu
47.3Coubiș
37.0Ilie
116.0Bancu
226.9Dragomir
186.7Marin
207.1Man
106.8Stanciu
76.7Olaru
97.0Tănase
127.6Johansson
26.7Beijmo
47.5Smith
37.2Lindelöf
56.6Gudmundsson
77.1Bergvall
166.8Karlström
216.7Bernhardsson
226.5Zeneli
196.6Nanasi
177.7Gyökeres
Rumænien4-2-3-1
Rumænien
46′5 Lisav Naif Eissat11 Nicușor Bancu
69′8 Alexandru Cicâldău7 Darius Olaru
69′14 Ianis Hagi10 Nicolae Stanciu
69′13 Valentin Mihăilă18 Răzvan Marin
83′19 Cătălin Cîrjan9 Florin Tănase
Sverige
54′20 Hugo Larsson16 Jesper Karlström
54′8 Daniel Svensson5 Gabriel Gudmundsson
75′10 Hugo Bolin22 Besfort Zeneli
77′18 Samuel Dahl19 Sebastian Nanasi
89′14 Hampus Skoglund21 Alexander Bernhardsson
RumænienSverige
52Boldbesiddelse %48
13Skud i alt12
4Skud på mål2
5Hjørnespark4
15Frispark begået11
4Gule kort2
0Røde kort0
3Offside0
88Afleveringspræcision %85
529Afleveringer498
1Redninger4

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Bosnien-Hercegovina1 – 1Sverige
Nations League
18'VAR
VAR Viktor Gyökeres · Mål annulleret
VAR Edin Džeko · Goal ruled out
45'+2VAR
61'⚽
0-1Mål Viktor Gyökeres · Højrebensskud · Assist: Alexander Bernhardsson
Mål Kerim Alajbegovic · Højrebensskud1-1
80'⚽
Bosnien-Hercegovina4-2-3-1
Sverige4-4-2
126.8Hamzic
156.4Memić
186.9Katic
46.9Muharemović
56.3Kolasinac
86.3Gigovic
136.7Basic
206.2Bajraktarevic
106.6Demirovic
197.0Alajbegovic
116.5Džeko
126.8Johansson
146.8Skoglund
156.6Starfelt
36.7Lindelöf
56.9Gudmundsson
217.4Bernhardsson
166.6Karlström
206.8Larsson
196.9Nanasi
177.7Gyökeres
227.0Zeneli
Bosnien-Hercegovina4-2-3-1
Bosnien-Hercegovina
63′23 Haris Tabakovic11 Edin Džeko
76′9 Jovo Lukić10 Ermedin Demirovic
76′16 Ermin Mahmić13 Ivan Basic
87′6 Zinedin Smajlović18 Nikola Katic
87′14 Ivan Šunjić19 Kerim Alajbegovic
Sverige
31′4 Eric Smith15 Carl Starfelt
76′7 Lucas Bergvall22 Besfort Zeneli
76′11 Williot Swedberg21 Alexander Bernhardsson
90+5′13 Ken Sema19 Sebastian Nanasi
Bosnien-HercegovinaSverige
50Boldbesiddelse %50
4Skud i alt8
2Skud på mål4
4Hjørnespark0
8Frispark begået11
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside1
83Afleveringspræcision %88
466Afleveringer465
3Redninger1

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Sverige3 – 1Polen
Nations League
Mål Benjamin Nygren · Hovedstød · Assist: Victor Lindelöf1-0
8'⚽
Gult kort Daniel Svensson · Forseelse
19'▮
35'▮
Gult kort Tymoteusz Puchacz · Forseelse
43'⚽
1-1Mål Sebastian Szymanski · Venstrebensskud · Assist: Nicola Zalewski
58'▮
Gult kort Piotr Zielinski · Forseelse
Mål Yasin Ayari · Højrebensskud · Assist: Sebastian Nanasi2-1
63'⚽
Mål Viktor Gyökeres · Højrebensskud · Assist: Patrik Wålemark3-1
72'⚽
90'+2▮
Gult kort Robert Lewandowski · Protest
Sverige4-4-2
Polen3-4-3
127.7Johansson
87.4Svensson
156.7Starfelt
37.6Lindelöf
56.8Gudmundsson
117.2Wålemark
76.7Bergvall
187.9Ayari
226.4Zeneli
107.5Nygren
177.1Gyökeres
16.4Bulka
36.5Wiśniewski
56.6Bednarek
146.8Kiwior
26.7Cash
167.1Nowak
107.0Zielinski
156.8Puchacz
207.6Szymanski
136.9Zukowski
217.7Zalewski
Sverige4-4-2
Sverige
63′19 Sebastian Nanasi22 Besfort Zeneli
80′21 Alexander Bernhardsson11 Patrik Wålemark
80′20 Hugo Larsson 10 Benjamin Nygren
89′16 Jesper Karlström 17 Viktor Gyökeres
89′13 Williot Swedberg18 Yasin Ayari
Polen
65′19 Przemyslaw Frankowski15 Tymoteusz Puchacz
76′17 Michal Skoras2 Matty Cash
76′11 Karol Świderski20 Sebastian Szymanski
76′8 Kacper Urbański10 Piotr Zielinski
88′9 Robert Lewandowski3 Przemysław Wiśniewski
SverigePolen
53Boldbesiddelse %47
12Skud i alt18
6Skud på mål7
4Hjørnespark4
8Frispark begået9
1Gule kort3
0Røde kort0
0Offside1
86Afleveringspræcision %90
520Afleveringer461
6Redninger3

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Sverige2 – 1Rumænien
Nations League
Mål Alexander Isak · Højrebensskud · Assist: Yasin Ayari1-0
20'⚽
29'⚽
1-1Mål Dennis Man · Venstrebensskud · Assist: Andrei Rațiu 
37'▮
Gult kort Răzvan Marin · Forseelse
Mål Viktor Gyökeres · Højrebensskud · Assist: Lucas Bergvall2-1
43'⚽
45'+2▮
Gult kort Virgil Ghiță  · Forseelse
VAR Elliot Stroud · Mål annulleret
53'VAR
83'▮
Gult kort Vladimir Screciu · Forseelse
86'▮
Gult kort Dennis Man · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Andrei Coubiș · Forseelse
Sverige4-4-2
Rumænien3-4-1-2
126.6Johansson
66.8Holm
156.6Starfelt
36.6Lindelöf
46.8Stroud
216.8Bernhardsson
76.9Bergvall
187.2Ayari
197.4Nanasi
177.2Gyökeres
97.3Isak
16.2Radu
46.4Coubiș
36.7Drăgușin
57.1Ghiță
27.4Rațiu
66.9Băluță
186.6Marin
116.9Bancu
146.6Hagi
207.2Man
96.6Munteanu
Sverige4-4-2
Sverige
63′14 Hjalmar Ekdal15 Carl Starfelt
63′8 Daniel Svensson6 Emil Holm
76′10 Benjamin Nygren17 Viktor Gyökeres
77′11 Patrik Wålemark21 Alexander Bernhardsson
84′5 Gabriel Gudmundsson19 Sebastian Nanasi
Rumænien
46′17 Vladimir Screciu6 Tudor Băluță
67′13 Valentin Mihăilă9 Louis Munteanu
67′19 Florin Tănase 14 Ianis Hagi
81′10 Nicolae Stanciu18 Răzvan Marin
88′22 Vlad Dragomir20 Dennis Man
SverigeRumænien
60Boldbesiddelse %40
11Skud i alt10
4Skud på mål1
3Hjørnespark0
6Frispark begået17
0Gule kort5
0Røde kort0
3Offside2
89Afleveringspræcision %83
588Afleveringer392
1Redninger2

Tirsdag 30. juni 2026VM · Sekstendedelsfinale

Tirsdag 30. juni 2026
Frankrig3 – 0Sverige
VM · Sekstendedelsfinale
VAR Kylian Mbappé · Mål annulleret · Offside
21'VAR
Mål Kylian Mbappé · Højrebensskud · Assist: Ousmane Dembélé1-0
45'⚽
Mål Bradley Barcola · Højrebensskud · Assist: Michael Olise2-0
53'⚽
Mål Kylian Mbappé · Højrebensskud · Assist: Michael Olise3-0
74'⚽
Frankrig4-2-3-1
Sverige4-4-2
167.2Maignan
57.2Koundé
47.1Upamecano
176.9Saliba
36.8Digne
87.3Tchouaméni
147.4Rabiot
77.4Dembélé
119.1Olise
127.2Barcola
109.4Mbappé
17.7Zetterström
86.2Svensson
26.4Lagerbielke
36.3Lindelöf
56.1Gudmundsson
116.4Elanga
76.7Bergvall
186.4Ayari
246.6Stroud
176.7Gyökeres
96.6Isak
Frankrig4-2-3-1
Frankrig
75′20 Désiré Doué7 Ousmane Dembélé
75′2 Malo Gusto5 Jules Koundé
78′19 Theo Hernández3 Lucas Digne
85′24 Rayan Cherki11 Michael Olise
85′22 Jean-Philippe Mateta10 Kylian Mbappé
Sverige
66′26 Taha Ali24 Elliot Stroud
66′22 Besfort Zeneli7 Lucas Bergvall
82′10 Benjamin Nygren18 Yasin Ayari
82′19 Mattias Svanberg8 Daniel Svensson
89′25 Gustaf Nilsson9 Alexander Isak
FrankrigSverige
61Boldbesiddelse %39
25Skud i alt8
12Skud på mål3
9Hjørnespark1
14Frispark begået10
0Gule kort0
0Røde kort0
3Offside1
88Afleveringspræcision %79
551Afleveringer350
3Redninger9
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sverige431073410VVUV
2 Bosnien-Hercegovina42206338UVUV
3 Polen41127434UTVT
4 Rumænien4004313-100TTTT
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sverige22005236VV
2 Polen21106064UV
3 Bosnien-Hercegovina21102114UV
4 Rumænien200225-30TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Bosnien-Hercegovina21104224UV
2 Sverige21102114UV
3 Polen200214-30TT
4 Rumænien200218-70TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026VM-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Ukraine1 – 3Sverige
VM-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026VM-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Sverige3 – 2Polen
VM-kvalifikation

Mandag 15. juni 2026VM · Gruppespil

Mandag 15. juni 2026
Sverige5 – 1Tunesien
VM · Gruppespil

Lørdag 20. juni 2026VM · Gruppespil

Lørdag 20. juni 2026
Holland5 – 1Sverige
VM · Gruppespil

Fredag 26. juni 2026VM · Gruppespil

Fredag 26. juni 2026
Japan1 – 1Sverige
VM · Gruppespil

Tirsdag 30. juni 2026VM · Sekstendedelsfinale

Tirsdag 30. juni 2026
Frankrig3 – 0Sverige
VM · Sekstendedelsfinale

Fredag 25. september 2026Nations League

Fredag 25. september 2026
Sverige2 – 1Rumænien
Nations League

Mandag 28. september 2026Nations League

Mandag 28. september 2026
Sverige3 – 1Polen
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Bosnien-Hercegovina1 – 1Sverige
Nations League

Mandag 5. oktober 2026Nations League

Mandag 5. oktober 2026
Rumænien0 – 1Sverige
Nations League

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Sverige20:45Bosnien-Hercegovina
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Polen20:45Sverige
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Noel Törnqvist

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    82 kg
  • 12Viktor Johansson

    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    72 kg
  • 23Melker Ellborg

    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    191 cm

Forsvar

  • 2Felix Beijmo

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • 2Gustaf Lagerbielke

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    80 kg
  • 3Victor Lindelöf

    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    32 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    80 kg
  • 5Gabriel Gudmundsson

    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    74 kg
  • 6Emil Holm

    Position
    Højre back
    Alder
    26 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    83 kg
  • 6John Mellberg

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    80 kg
  • 8Daniel Svensson

    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    72 kg
  • 14Hampus Skoglund

    Position
    Forsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
  • 14Hjalmar Ekdal

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    77 kg
  • 15Carl Starfelt

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    83 kg

Midtbane

  • 4Elliot Stroud

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 7Lucas Bergvall

    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    74 kg
  • 10Hugo Bolin

    Position
    Venstre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    64 kg
  • 11Patrik Wålemark

    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    75 kg
  • 11Williot Swedberg

    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • 16Jesper Karlström 

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    81 kg
  • 18Yasin Ayari

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    69 kg
  • 19Sebastian Nanasi

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    71 kg
  • 20Hugo Larsson 

    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    79 kg
  • 21Alexander Bernhardsson

    Position
    Højre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    70 kg
  • 22Besfort Zeneli

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    71 kg

Angreb

  • 9Alexander Isak

    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    77 kg
  • 9Paulos Abraham

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    68 kg
  • 10Benjamin Nygren

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • 17Viktor Gyökeres

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    90 kg

  • Anthony Elanga

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    70 kg
  • Isak Hien 

    Position
    Forsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    88 kg
  • Kristoffer Nordfeldt 

    Klub
    AIK
    Position
    Målmand
    Alder
    37 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    85 kg
  • Mattias Svanberg

    Position
    Midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 4Eric Smith

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    86 kg
  • Jacob Widell Zetterström

    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    197 cm
    Vægt
    82 kg
  • 13Ken Sema

    Klub
    Pafos FC
    Position
    Venstre back
    Alder
    33 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    69 kg
  • Taha Ali

    Position
    Midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    63 kg
  • Gustaf Nilsson

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    197 cm
    Vægt
    78 kg
  • Gustav Lundgren 

    Klub
    GAIS
    Position
    Midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
  • Herman Johansson

    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    84 kg
  • 18Samuel Dahl

    Position
    Venstre back
    Alder
    23 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    68 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Viktor GyökeresANGAngreb108859227242471%511017070001007.52
Alexander IsakANGAngreb54492311311275%2014050000007.36
Viktor JohanssonMÅLMålmand436000002070%00820011800007.18
Jacob Widell ZetterströmMÅLMålmand218000001041%00410011500007.14
Yasin AyariMIDMidtbane868732112234584%1041460140001007.13
Mattias SvanbergMIDMidtbane41610303088%1110000000007.12
Eric SmithFORForsvar214900105194%0483000000007.07
Sebastian NanasiMIDMidtbane427802479388%4211020000006.96
Anthony ElangaANGAngreb63753041416381%1211010000006.94
Patrik WålemarkMIDMidtbane29301346267%1021000000006.9
Emil HolmFORForsvar16300012188%1000000000006.77
Benjamin NygrenANGAngreb8396122915387%5175040000006.75
Felix BeijmoFORForsvar19000013085%2110020001006.73
Hampus SkoglundFORForsvar29100109289%4200010000006.73
Lucas BergvallMIDMidtbane10496026724591%771220140002006.71
Daniel SvenssonFORForsvar8354005519382%103102040001006.67
Gustaf LagerbielkeFORForsvar6540105136380%1492614130000006.67
Gustav Lundgren MIDMidtbane19001111100%0000000000006.67
Victor LindelöfFORForsvar10897015024291%294716080000006.67
Besfort ZeneliMIDMidtbane6293014512186%7410030000006.66
Carl StarfeltFORForsvar6330002010096%13306020000006.66
Alexander BernhardssonMIDMidtbane74720141031674%112106030001006.65
Hugo Larsson MIDMidtbane313600003191%2430010000006.65
Isak Hien FORForsvar4254001017091%43168030001006.65
Elliot StroudMIDMidtbane525700269280%4451030000006.64
Hjalmar EkdalFORForsvar12700001088%0121000000006.62
Gabriel GudmundssonFORForsvar107400031333584%1061380100001006.61
Ken SemaMIDMidtbane216001020100%1001000000006.54
Jesper Karlström MIDMidtbane7444003215477%571750110001006.53
Kristoffer Nordfeldt MÅLMålmand436001002055%00110011801006.49
Taha AliMIDMidtbane23500015387%0000000000006.47
Herman JohanssonMIDMidtbane19000012075%1041010000006.46
Hugo BolinMIDMidtbane11500000089%0000010000006.46
Williot SwedbergMIDMidtbane21500001067%0000010000006.4
Samuel DahlFORForsvar113000000100%0000000000006.24
Gustaf NilssonANGAngreb1100101050%000100000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.