Gabons fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Gabon17:00Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Lesotho14:00Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Gabon–Tidspunkt ikke fastlagtMarokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Niger–Tidspunkt ikke fastlagtGabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Gabon2 – 0Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation
35'▮
Gult kort Kairou Amoustapha · Forseelse
Gult kort Denis Bouanga · Filmning
45'+8▮
45'+11▮
Gult kort Youssouf Oumarou · Forseelse
Mål Rody Junior Effaghe · Venstrebensskud1-0
53'⚽
Mål Denis Bouanga · Højrebensskud · Assist: Guélor Kanga2-0
77'⚽
Gabon4-4-2
Niger4-4-1-1
17.0Amonome
216.3Oyono
46.6Moucketou-Moussounda
67.3Mboula
197.2Ekomié
127.5Kanga
176.4Poko
226.8Ndong
207.1Bouanga
117.4Effaghe
106.5Babicka
22Djibo
246.6Aboubacar
136.1Abdouramane
36.6Sako
26.7Alhassane
95.9Amoustapha
66.4Oumarou
146.6Mohamed
206.7Moutari
126.7Badamassi
76.6Sosah
Gabon4-4-2
Gabon
46′7 Teddy Averlant17 André Poko
68′13 Henrick Do Marcolino10 Shavy Babicka
75′3 Anthony Oyono21 Jérémy Oyono
82′14 Orphé Mbina11 Rody Junior Effaghe
Niger
46′11 Amadou Wonkoye20 Amadou Moutari
71′10 Victorien Adebayor9 Kairou Amoustapha
81′5 Mamane Sabo12 Ousseni Badamassi
GabonNiger
59Boldbesiddelse %41
6Skud i alt10
3Skud på mål1
3Hjørnespark8
20Frispark begået15
1Gule kort2
0Røde kort0
2Offside4
83Afleveringspræcision %80
468Afleveringer325
1Redninger1

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Marokko2 – 0Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Noussair Mazraoui · Højrebensskud · Assist: Nayef Aguerd1-0
36'⚽
41'▮
Gult kort Anthony Oyono · Forseelse
Gult kort Ayyoub Bouaddi · Forseelse
64'▮
72'▮
Gult kort Jonathan Do Marcolino · Forseelse
Mål Soufiane Rahimi · Venstrebensskud · Assist: Bilal El Khannouss2-0
84'⚽
Marokko4-2-3-1
Gabon4-4-2
17.7Bounou
286.6Maamar
146.8Diop
57.8Aguerd
37.9Mazraoui
246.8Aynaoui
67.3Bouaddi
166.9Yassine
88.2Ounahi
177.1Ezzalzouli
216.6Zabiri
16.1Amonome
36.4Oyono
246.6Marcolino
66.9Mboula
196.8Ekomié
106.2Babicka
176.7Poko
226.7Ndong
207.0Bouanga
116.3Effaghe
127.8Kanga
Marokko4-2-3-1
Marokko
62′7 Ilias Akhomach16 Gessime Yassine
62′9 Soufiane Rahimi21 Yassir Zabiri
76′23 Bilal El Khannouss8 Azzedine Ounahi
76′20 Abdellah Ouazane17 Abde Ezzalzouli
84′26 Anass Salah-Eddine3 Noussair Mazraoui
Gabon
68′13 Henrick Do Marcolino17 André Poko
79′25 André Jordy Ella10 Shavy Babicka
79′4 Alex Moucketou-Moussounda24 Jonathan Do Marcolino
MarokkoGabon
68Boldbesiddelse %32
14Skud i alt9
6Skud på mål6
4Hjørnespark2
10Frispark begået19
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside4
91Afleveringspræcision %81
667Afleveringer314
5Redninger1
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko22004046VV
2 Gabon21012203TV
3 Niger210123-13VT
4 Lesotho200214-30TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Gabon11002023V
3 Niger11002113V
4 Lesotho100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Lesotho100112-10T
3 Gabon100102-20T
4 Niger100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Marokko2 – 0Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Gabon2 – 0Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Gabon17:00Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Lesotho14:00Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Gabon–Tidspunkt ikke fastlagtMarokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Niger–Tidspunkt ikke fastlagtGabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 1Jean Noel Amonome

    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    186 cm
  • 16François Bekale

    Klub
    Hafia
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år

Forsvar

  • 2Aaron Appindangoyé

    Klub
    Sivasspor
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    85 kg
  • 3Anthony Oyono

    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm
  • 4Alex Moucketou-Moussounda

    Klub
    Hapoel Petah Tikva
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    78 kg
  • 7Michel Mboula

    Position
    Forsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
  • 19Jacques Ekomié

    Position
    Forsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    74 kg
  • 21Jérémy Oyono

    Klub
    Spezia
    Position
    Forsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    74 kg
  • 26Jonathan Do Marcolino

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    186 cm
  • Brad-Hamilton Mantsounga

    Klub
    Excelsior Virton
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    182 cm
  • Philippe Ndinga

    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    184 cm

Midtbane

  • 12Guélor Kanga

    Klub
    Esenler Erokspor
    Position
    Central midtbane
    Alder
    36 år
    Højde
    167 cm
    Vægt
    63 kg
  • 17André Poko

    Klub
    Sarıyer SK
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    70 kg
  • 18Mario Lemina

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    85 kg
  • 22Didier Ndong

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    75 kg
  • 27Teddy Averlant

    Position
    Højre midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
  • Henrick Do Marcolino

    Klub
    Rennes
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    63 kg

Angreb

  • 10Shavy Babicka

    Klub
    Dubai United
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    75 kg
  • 11Jim Allevinah

    Position
    Højre kant
    Alder
    31 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    67 kg
  • 15Orphé Mbina

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
  • 17Rody Junior Effaghe

    Klub
    Aris Limassol
    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
  • 20Denis Bouanga

    Position
    Venstre kant
    Alder
    31 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • André Jordy Ella

    Klub
    Al Faisaly
    Position
    Angriber
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Guélor KangaMIDMidtbane2180013611188%1020040000007.64
Michel MboulaFORForsvar218000106089%3582010000007.06
Denis BouangaANGAngreb2180101039467%2202070001007.02
Jacques EkomiéFORForsvar2180000417283%6244040000006.97
Rody Junior EffagheANGAngreb217210314185%2021040000006.85
Didier NdongMIDMidtbane218000009090%8110020000006.76
André Jordy EllaANGAngreb111000010100%1100000000006.71
Jonathan Do MarcolinoFORForsvar17900002178%0250010001006.6
Jean Noel AmonomeMÅLMålmand218000002069%0030002200006.56
André PokoMIDMidtbane211400023069%3330050000006.55
Orphé MbinaANGAngreb180000100%1010010000006.53
Teddy AverlantMIDMidtbane144000210100%0000000000006.44
Henrick Do MarcolinoMIDMidtbane24400001092%1010010000006.42
Anthony OyonoFORForsvar210500013070%3110010001006.4
Alex Moucketou-MoussoundaFORForsvar210100005078%3052000000006.34
Shavy BabickaANGAngreb214700035089%2000060000006.34
Jérémy OyonoFORForsvar17500033183%0000020000006.29

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.