Lesothos fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Gabon17:00Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Lesotho14:00Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Lesotho–Tidspunkt ikke fastlagtNiger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Marokko–Tidspunkt ikke fastlagtLesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Lesotho0 – 2Marokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation
45'⚽
0-1Mål Brahim Díaz · Venstrebensskud
73'▮
Gult kort Oussama Targhalline · Forseelse
82'⚽
0-2Mål Azzedine Ounahi · Højrebensskud · Assist: Soufiane Rahimi
85'▮
Gult kort Soufiane Rahimi · Filmning
Lesotho5-4-1
Marokko4-2-3-1
166.3Moerane
176.2Malane
206.6Makhele
26.4Mkwanazi
216.8Mokokoane
3Koeana
116.4Mokhachane
56.5Mafatle
126.7Lesaoana
76.1Letsema
96.7Motebang
16.7Bounou
137.2Ouahdi
146.9Diop
276.9Boudlal
37.3Mazraoui
187.5Targhalline
246.7Aynaoui
107.1Díaz
88.4Ounahi
237.3Khannouss
116.4Saibari
Lesotho5-4-1
Lesotho
46′15 Bakuena Ramakatsa7 Teboho Letsema
56′15 Molefi Kulehile9 Sera Motebang
56′6 Tlotliso Mapola15
84′4 Tsepo Toloane5 Thabo Mafatle
Marokko
68′17 Abde Ezzalzouli24 Neil El Aynaoui
69′2 Achraf Hakimi3 Noussair Mazraoui
69′9 Soufiane Rahimi10 Brahim Díaz
84′29 Tawfik Bentayeb11 Ismael Saibari
84′19 Soufiane El-Faouzi8 Azzedine Ounahi
LesothoMarokko
21Boldbesiddelse %79
6Skud i alt19
1Skud på mål5
5Hjørnespark6
10Frispark begået10
0Gule kort2
0Røde kort0
0Offside3
68Afleveringspræcision %93
200Afleveringer828
3Redninger1

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Niger2 – 1Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Daniel Sosah · Venstrebensskud · Assist: Ousseni Badamassi1-0
38'⚽
40'▮
Gult kort Lehlohonolo Fothoane · Forseelse
Mål Oumar Sako · Venstrebensskud · Assist: Amadou Wonkoye2-0
45'⚽
49'▮
Gult kort Rethabile Mokokoane · Protest
58'▮
Gult kort T. Makhele · Forseelse uden bold
85'⚽
2-1Mål (straffe) Sera Motebang · Straffespark
Niger4-2-3-1
Lesotho5-4-1
22Djibo
246.8Aboubacar
137.1Abdouramane
37.2Sako
26.4Alhassane
146.5Mohamed
66.6Oumarou
96.2Amoustapha
127.4Badamassi
117.2Wonkoye
77.5Sosah
166.6Moerane
8Falene
196.3Makhetha
206.2Makhele
215.9Mokokoane
3Koeana
116.3Mokhachane
46.3Toloane
106.4Fothoane
186.5Sefali
97.8Motebang
Niger4-2-3-1
Niger
64′10 Victorien Adebayor11 Amadou Wonkoye
78′8 Mamane Amadou Sabo14 Ali Mohamed
79′Ibrahim Moussa Harouna9 Kairou Amoustapha
90+2′5 Mamane Sabo12 Ousseni Badamassi
90+2′25 Najeeb Yakubu24 Camara Aboubacar
Lesotho
46′12 Thabo Lesaoana18 Tsepang Sefali
46′7 Teboho Letsema15
60′17 Thabang Malane19 Mohlomi Makhetha
75′15 Molefi Kulehile11 Neo Mokhachane
75′22 Tholang Makuru10 Lehlohonolo Fothoane
NigerLesotho
51Boldbesiddelse %49
8Skud i alt14
5Skud på mål4
1Hjørnespark5
15Frispark begået20
0Gule kort3
0Røde kort0
6Offside3
80Afleveringspræcision %78
381Afleveringer338
3Redninger3

Søndag 29. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026
Lesotho2 – 1Seychellerne
Africa Cup of Nations-kvalifikation
45'+2⚽
0-1Mål Brandon Labrosse · Assist: Don Fanchette
Mål Lebohang Lesako1-1
50'⚽
Mål Sera Motebang · Assist: Itumeleng Falene2-1
82'⚽

Ingen opstillinger registreret.

LesothoSeychellerne
65Boldbesiddelse %35
0Skud i alt0
6Skud på mål1
4Hjørnespark1
0Frispark begået0
2Gule kort4
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0

Onsdag 25. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 25. marts 2026
Seychellerne0 – 0Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Ingen hændelser registreret.

Ingen opstillinger registreret.

SeychellerneLesotho
50Boldbesiddelse %50
0Skud i alt0
0Skud på mål0
0Hjørnespark0
0Frispark begået0
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:20

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko22004046VV
2 Gabon21012203TV
3 Niger210123-13VT
4 Lesotho200214-30TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Gabon11002023V
3 Niger11002113V
4 Lesotho100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Lesotho100112-10T
3 Gabon100102-20T
4 Niger100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Onsdag 25. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 25. marts 2026
Seychellerne0 – 0Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 29. marts 2026
Lesotho2 – 1Seychellerne
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Niger2 – 1Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Lesotho0 – 2Marokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Gabon17:00Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Lesotho14:00Gabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Lesotho–Tidspunkt ikke fastlagtNiger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Marokko–Tidspunkt ikke fastlagtLesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 1Mosoeu Seahlolo

    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
  • 16Sekhoane Moerane

    Klub
    Galaxy
    Position
    Målmand · anfører
    Alder
    29 år

Forsvar

  • 2Motlomelo Mkwanazi

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år
  • 12Thabo Lesaoana

    Klub
    Bantu
    Position
    Forsvarer
    Alder
    32 år
  • 17Thabang Malane

    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
  • 20T. Makhele

    Klub
    Cape Town All Stars
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
  • 21Rethabile Mokokoane

    Klub
    Matlama
    Position
    Forsvarer
    Alder
    27 år

Midtbane

  • 4Tsepo Toloane

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    29 år
  • 5Thabo Mafatle

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    30 år
  • 10Lehlohonolo Fothoane

    Klub
    Bantu
    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    170 cm
  • 18Tsepang Sefali

    Klub
    Bantu
    Position
    Midtbane
    Alder
    30 år

Angreb

  • 7Teboho Letsema

    Klub
    Orapa United
    Position
    Højre kant
  • 9Sera Motebang

    Klub
    Venda FC
    Position
    Angriber
    Alder
    31 år
  • 11Neo Mokhachane

    Klub
    Siwelele
    Position
    Venstre kant
    Alder
    30 år
  • 19Mohlomi Makhetha

    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år

  • Katleho Koeana

    Position
    Forsvarer
  • 22Tholang Makuru

    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
  • 6Tlotliso Mapola

    Position
    Forsvarer
    Alder
    23 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Sera MotebangANGAngreb214610519182%3000020000007.22
Tholang MakuruANGAngreb115001330100%1001000000006.82
Thabo LesaoanaFORForsvar213400049075%4141030000006.58
Tsepang SefaliMIDMidtbane14600104046%1012000000006.48
Sekhoane MoeraneMÅLMålmand218000002059%0052006400006.46
Thabo MafatleMIDMidtbane18400014060%2201020000006.45
Lehlohonolo FothoaneMIDMidtbane17500113084%2110030001006.42
Motlomelo MkwanaziFORForsvar19000103071%3050000000006.4
T. MakheleFORForsvar218000307085%1266020001006.38
Tlotliso MapolaFORForsvar13400011070%1210000000006.38
Rethabile MokokoaneFORForsvar218000013086%1472050001006.37
Neo MokhachaneANGAngreb216500376172%1200020000006.33
Teboho LetsemaANGAngreb29000022179%1100010000006.31
Tsepo ToloaneMIDMidtbane29600003072%2010020000006.28
Thabang MalaneFORForsvar212000074065%1321020000006.26
Mohlomi MakhethaANGAngreb16000003095%2011020000006.25
Katleho KoeanaFORForsvar62850051613062%844204000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.