Nigers fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Marokko21:00Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Niger21:00Marokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Lesotho–Tidspunkt ikke fastlagtNiger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Niger–Tidspunkt ikke fastlagtGabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Gabon2 – 0Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation
35'▮
Gult kort Kairou Amoustapha · Forseelse
Gult kort Denis Bouanga · Filmning
45'+8▮
45'+11▮
Gult kort Youssouf Oumarou · Forseelse
Mål Rody Junior Effaghe · Venstrebensskud1-0
53'⚽
Mål Denis Bouanga · Højrebensskud · Assist: Guélor Kanga2-0
77'⚽
Gabon4-4-2
Niger4-4-1-1
17.0Amonome
216.3Oyono
46.6Moucketou-Moussounda
67.3Mboula
197.2Ekomié
127.5Kanga
176.4Poko
226.8Ndong
207.1Bouanga
117.4Effaghe
106.5Babicka
22Djibo
246.6Aboubacar
136.1Abdouramane
36.6Sako
26.7Alhassane
95.9Amoustapha
66.4Oumarou
146.6Mohamed
206.7Moutari
126.7Badamassi
76.6Sosah
Gabon4-4-2
Gabon
46′7 Teddy Averlant17 André Poko
68′13 Henrick Do Marcolino10 Shavy Babicka
75′3 Anthony Oyono21 Jérémy Oyono
82′14 Orphé Mbina11 Rody Junior Effaghe
Niger
46′11 Amadou Wonkoye20 Amadou Moutari
71′10 Victorien Adebayor9 Kairou Amoustapha
81′5 Mamane Sabo12 Ousseni Badamassi
GabonNiger
59Boldbesiddelse %41
6Skud i alt10
3Skud på mål1
3Hjørnespark8
20Frispark begået15
1Gule kort2
0Røde kort0
2Offside4
83Afleveringspræcision %80
468Afleveringer325
1Redninger1

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Niger2 – 1Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Daniel Sosah · Venstrebensskud · Assist: Ousseni Badamassi1-0
38'⚽
40'▮
Gult kort Lehlohonolo Fothoane · Forseelse
Mål Oumar Sako · Venstrebensskud · Assist: Amadou Wonkoye2-0
45'⚽
49'▮
Gult kort Rethabile Mokokoane · Protest
58'▮
Gult kort T. Makhele · Forseelse uden bold
85'⚽
2-1Mål (straffe) Sera Motebang · Straffespark
Niger4-2-3-1
Lesotho5-4-1
22Djibo
246.8Aboubacar
137.1Abdouramane
37.2Sako
26.4Alhassane
146.5Mohamed
66.6Oumarou
96.2Amoustapha
127.4Badamassi
117.2Wonkoye
77.5Sosah
166.6Moerane
8Falene
196.3Makhetha
206.2Makhele
215.9Mokokoane
3Koeana
116.3Mokhachane
46.3Toloane
106.4Fothoane
186.5Sefali
97.8Motebang
Niger4-2-3-1
Niger
64′10 Victorien Adebayor11 Amadou Wonkoye
78′8 Mamane Amadou Sabo14 Ali Mohamed
79′Ibrahim Moussa Harouna9 Kairou Amoustapha
90+2′5 Mamane Sabo12 Ousseni Badamassi
90+2′25 Najeeb Yakubu24 Camara Aboubacar
Lesotho
46′12 Thabo Lesaoana18 Tsepang Sefali
46′7 Teboho Letsema15
60′17 Thabang Malane19 Mohlomi Makhetha
75′15 Molefi Kulehile11 Neo Mokhachane
75′22 Tholang Makuru10 Lehlohonolo Fothoane
NigerLesotho
51Boldbesiddelse %49
8Skud i alt14
5Skud på mål4
1Hjørnespark5
15Frispark begået20
0Gule kort3
0Røde kort0
6Offside3
80Afleveringspræcision %78
381Afleveringer338
3Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:22

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko22004046VV
2 Gabon21012203TV
3 Niger210123-13VT
4 Lesotho200214-30TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Gabon11002023V
3 Niger11002113V
4 Lesotho100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Marokko11002023V
2 Lesotho100112-10T
3 Gabon100102-20T
4 Niger100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Niger2 – 1Lesotho
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Gabon2 – 0Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Marokko21:00Niger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Niger21:00Marokko
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Lesotho–Tidspunkt ikke fastlagtNiger
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Niger–Tidspunkt ikke fastlagtGabon
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Djibrilla Kassali

    Klub
    Simba
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
  • Issiaka Boukari Kanta

    Klub
    NIGELEC
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
  • Younoussa Abiboulaye

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    186 cm

Forsvar

  • Alhabib Hassane Abdou

    Position
    Venstre back
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    70 kg
  • Camara Aboubacar

    Klub
    Bylis Ballsh
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
  • Issa Djibrilla

    Klub
    Zira
    Position
    Venstre back
    Alder
    30 år
    Højde
    175 cm
  • Mohamed Abdouramane

    Klub
    CR Khemis Zemamra
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
  • Oumar Sako

    Klub
    Rostov
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    79 kg
  • Rahim Alhassane

    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    75 kg
  • Yac Diori

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    79 kg

Midtbane

  • 12Ousseni Badamassi

    Klub
    Jwaya
    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    68 kg
  • 23Abdoul Madjid Moumouni

    Klub
    Al Shorta
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
  • Ali Mohamed

    Klub
    Maccabi Haifa
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    70 kg
  • Hassane Adamou

    Klub
    CR Khemis Zemamra
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    190 cm
  • Mamane Amadou Sabo

    Klub
    Sūduva
    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
  • Mamane Sabo

    Klub
    Železničar Pančevo
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    181 cm
  • Youssouf Oumarou

    Klub
    Stade Tunisien
    Position
    Central midtbane · anfører
    Alder
    33 år
    Højde
    190 cm

Angreb

  • Amadou Wonkoye

    Klub
    Horoya
    Position
    Højre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    66 kg
  • Daniel Sosah

    Klub
    Aktobe
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    81 kg
  • Kairou Amoustapha

    Klub
    Etzella Ettelbrück
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    73 kg
  • Najeeb Yakubu

    Klub
    Persijap
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • Victorien Adebayor

    Position
    Højre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    184 cm

  • Ibrahim Moussa Harouna

    Position
    Angriber
  • 20Amadou Moutari

    Klub
    East Riffa
    Position
    Højre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    70 kg
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Daniel SosahANGAngreb2180105113381%3005040000007.06
Ousseni BadamassiMIDMidtbane2171010017170%4107040000007.02
Oumar SakoFORForsvar218010205185%01161010000006.9
Mamane SaboMIDMidtbane210000221100%0001000000006.88
Amadou WonkoyeANGAngreb2108010582100%2200030000006.81
Camara AboubacarFORForsvar2180002210187%23100040000006.7
Amadou MoutariMIDMidtbane14600003050%2100000000006.69
Victorien AdebayorANGAngreb24500204240%0010000000006.62
Mohamed AbdouramaneFORForsvar2180000011078%13154020000006.59
Mamane Amadou SaboMIDMidtbane112001000100%0000000000006.57
Ali MohamedMIDMidtbane216800117284%2111030000006.54
Rahim AlhassaneFORForsvar2180002146177%0154010000006.53
Youssouf OumarouMIDMidtbane218000207077%1432050001006.5
Kairou AmoustaphaANGAngreb215000115177%3111030001006.03
Ibrahim Moussa HarounaANGAngreb319100001068%002100430000—
Najeeb YakubuANGAngreb110000100100000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.