Guinea-Bissaus fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Madagaskar17:00Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Guinea-Bissau17:00Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea-Bissau–Tidspunkt ikke fastlagtTanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Nigeria–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Guinea-Bissau3 – 0Nigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Franculino · Venstrebensskud · Assist: Renato Nhaga1-0
15'⚽
Mål Mama Baldé · Højrebensskud · Assist: Mamadi Camará2-0
66'⚽
Gult kort Opa Sangante  · Forseelse
75'▮
Gult kort Alfa Semedo · Protest
88'▮
Mål Álvaro Djaló · Højrebensskud · Assist: Tamble Monteiro3-0
90'+5⚽
90'+3▮
Gult kort Calvin Bassey · Forseelse
Guinea-Bissau4-3-3
Nigeria4-3-1-2
238.1Embadje
157.3Encada
226.7Sangante
26.3Rofino
36.9Cassamá
76.7Dálcio
116.4Vieira
197.2Nhaga
107.1Franculino
96.2Beto
177.5Baldé
236.4Nwabali
125.9Osayi-Samuel
66.1Ajayi
216.4Bassey
36.5Onyemaechi
86.8Onyeka
46.9Ndidi
176.9Iwobi
76.5Lookman
226.5Adams
196.3Awoniyi
Guinea-Bissau4-3-3
Guinea-Bissau
61′16 Mamadi Camará19 Renato Nhaga
71′14 Mauro Rodrigues17 Mama Baldé
71′4 Alfa Semedo11 Ronaldo Vieira
79′20 Álvaro Djaló9 Beto
79′13 Tamble Monteiro10 Franculino
Nigeria
46′15 Moses Simon19 Taiwo Awoniyi
46′24 Moses Usor8 Frank Onyeka
68′10 Tolu Arokodare7 Ademola Lookman
76′9 George Ilenikhena22 Akor Adams
76′20 Raphael Onyedika4 Wilfred Ndidi
Guinea-BissauNigeria
45Boldbesiddelse %55
12Skud i alt12
7Skud på mål5
4Hjørnespark5
17Frispark begået18
2Gule kort1
0Røde kort0
2Offside2
79Afleveringspræcision %84
303Afleveringer370
5Redninger4

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Tanzania0 – 2Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort Denis Kibu · Forseelse
22'▮
33'⚽
0-1Mål Franculino · Venstrebensskud · Assist: Beto
58'⚽
0-2Mål Mama Baldé · Højrebensskud · Assist: Dálcio
90'+1▮
Gult kort Dálcio · Forseelse
Tanzania4-3-3
Guinea-Bissau4-4-2
286.1Foba
257.0Mnoga
147.2Mwamnyeto
46.5Hamad
157.0Hussein
87.3M'Mombwa
76.5Mkami
67.2Salum
117.2Kibu
196.8Abdallah
126.3Msuva
237.3Embadje
157.0Encada
226.7Sangante
26.6Rofino
56.4Simão
107.2Franculino
77.5Dálcio
116.8Vieira
177.5Baldé
196.8Nhaga
96.8Beto
Tanzania4-3-3
Tanzania
62′10 Tarryn AllarakhiaSelemani Mwalimu
62′17 Alphonce Msanga7 Himid Mao Mkami
62′23 Mudathir Yahya8 Charles M'Mombwa
75′22 Nathaniel Chilambo25 Haji Mnoga
75′Abdul Hamisi Suleiman12 Simon Msuva
Guinea-Bissau
56′3 Adramane Cassamá5 Iano Simão
69′20 Álvaro Djaló10 Franculino
69′14 Mauro Rodrigues17 Mama Baldé
70′16 Mamadi Camará19 Renato Nhaga
79′4 Alfa Semedo11 Ronaldo Vieira
TanzaniaGuinea-Bissau
60Boldbesiddelse %40
20Skud i alt10
4Skud på mål2
3Hjørnespark0
9Frispark begået21
1Gule kort1
0Røde kort0
6Offside1
88Afleveringspræcision %82
581Afleveringer387
0Redninger4
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:08

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau22005056VV
2 Nigeria210124-23VT
3 Madagaskar201123-11TU
4 Tanzania201113-21TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11003033V
2 Nigeria11002113V
3 Madagaskar10101101U
4 Tanzania100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11002023V
2 Tanzania10101101U
3 Madagaskar100112-10T
4 Nigeria100103-30T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Tanzania0 – 2Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Guinea-Bissau3 – 0Nigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Madagaskar17:00Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Guinea-Bissau17:00Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea-Bissau–Tidspunkt ikke fastlagtTanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Nigeria–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Fernando Embadje

    Klub
    Lugo
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    192 cm
  • Manuel Baldé

    Klub
    Trofense
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    88 kg

Forsvar

  • Fali Candé 

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    82 kg
  • Gilberto Dambi Batista

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    72 kg
  • Jefferson Encada

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    82 kg
  • Nanu

    Klub
    Iraklis 1908 FC
    Position
    Højre back
    Alder
    32 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    69 kg
  • Opa Sangante 

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    87 kg
  • Sori Mané

    Klub
    Al-Ittihad Aleppo
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    76 kg
  • Víctor Rofino

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm

Midtbane

  • Dálcio

    Klub
    APOEL
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    80 kg
  • Edson Silva

    Klub
    Spartak Varna
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    78 kg
  • Nito

    Klub
    Amarante
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    77 kg
  • Panutche Camara

    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    63 kg
  • Renato Nhaga

    Position
    Central midtbane
    Alder
    19 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    66 kg

Angreb

  • 3Franculino

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    78 kg
  • 16Álvaro Djaló

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    73 kg
  • Alassan Manjam

    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    177 cm
  • Beto

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    88 kg
  • Elves Baldé

    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    62 kg
  • Flávio Silva

    Klub
    Kaizer Chiefs
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    72 kg
  • Marciano Sanca

    Klub
    Almería II
    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • Marculino Ninte

    Position
    Venstre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    78 kg
  • Mauro Rodrigues

    Klub
    Botev Plovdiv
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    72 kg
  • Saná Fernandes

    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    165 cm
    Vægt
    57 kg
  • Tamble Monteiro

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    80 kg

  • 3Adramane Cassamá

    Klub
    Oulu
    Position
    Venstre back
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
  • 4Alfa Semedo

    Klub
    Al-Fayha
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    75 kg
  • 17Mama Baldé

    Klub
    Brest
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    69 kg
  • 16Mamadi Camará

    Klub
    Kayserispor
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    174 cm
  • 11Ronaldo Vieira

    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    70 kg
  • 5Iano Simão

    Klub
    Penafiel
    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    72 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Fernando EmbadjeMÅLMålmand218000001050%0000009700007.68
Mama BaldéANGAngreb214020509174%3115030000007.48
Jefferson EncadaFORForsvar218000058182%4291020000007.15
FranculinoANGAngreb214820423279%1000020000007.12
DálcioMIDMidtbane218001225096%2330040001007.1
Renato NhagaMIDMidtbane2131013113188%3002010000007
Tamble MonteiroANGAngreb111011011100%0000010000006.87
Mamadi CamaráMIDMidtbane24901005087%1000010000006.76
Adramane CassamáFORForsvar212400034070%2331000000006.73
Alfa SemedoMIDMidtbane23000012091%2220000001006.72
Opa Sangante FORForsvar218000005178%31111020001006.7
Mauro RodriguesANGAngreb240000120100%1310010000006.69
Álvaro DjalóANGAngreb23210321157%0000030000006.64
Ronaldo VieiraMIDMidtbane2150000010086%3145060000006.59
BetoANGAngreb216901407250%1001080000006.46
Víctor RofinoFORForsvar218000004085%2051000000006.44
Iano SimãoFORForsvar15600014075%1132040000006.4

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.