Madagaskars fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Madagaskar17:00Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Guinea-Bissau17:00Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Madagaskar–Tidspunkt ikke fastlagtNigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Tanzania–Tidspunkt ikke fastlagtMadagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Madagaskar1 – 1Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation
35'▮
Gult kort Ibrahim Hamad · Forseelse
39'⚽
0-1Mål Cyprian Kachwele · Højrebensskud · Assist: Feisal Salum
Gult kort Rado Rabemananjara · Forseelse
45'+3▮
Mål Nicolas Fontaine · Venstrebensskud · Assist: Ehsan Kari1-1
50'⚽
85'▮
Gult kort Himid Mao Mkami · Protest
Gult kort Nicolas Randriamanampisoa · Forseelse
90'+1▮
Madagaskar4-2-3-1
Tanzania4-2-3-1
16.8Dupire
26.2Rabemananjara
157.4Kari
56.8Trémoulet
37.2Jean-Pierre
76.9Raveloson
67.1Ilaimaharitra
137.4Fontaine
106.9Raheriniaina
176.3Lapoussin
96.7Caddy
16.7Geoffrey
227.5Chilambo
266.4Bos
46.3Hamad
156.2Hussein
76.2Mkami
176.4Msanga
117.1Kibu
67.2Salum
96.7Suleiman
216.9Kachwele
Madagaskar4-2-3-1
Madagaskar
46′19 Hakim Abdallah17 Loïc André Terry Lapoussin
61′11 Ryan Ponti13 Nicolas Fontaine
81′18 Roman Ferber9 Warren Caddy
81′21 Thomas Fontaine5 Sandro Trémoulet
90′4 Nicolas Randriamanampisoa6 Marco Ilaimaharitra
Tanzania
67′25 Haji Mnoga26 Miano van den Bos
69′12 Simon Msuva21 Cyprian Kachwele
70′8 Charles M'Mombwa6 Feisal Salum
81′2 Pascal Msindo15 Mohamed Hussein
81′Selemani Mwalimu9 Abdul Hamisi Suleiman
MadagaskarTanzania
59Boldbesiddelse %41
7Skud i alt12
4Skud på mål3
3Hjørnespark0
18Frispark begået15
2Gule kort2
0Røde kort0
0Offside2
86Afleveringspræcision %80
555Afleveringer397
2Redninger3

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Nigeria2 – 1Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation
16'⚽
0-1Mål Ehsan Kari · Hovedstød · Assist: Ryan Ponti
36'▮
Gult kort Geordan Dupire · Tidsspilde
Mål George Ilenikhena · Venstrebensskud · Assist: Alex Iwobi1-1
45'+1⚽
Gult kort Ademola Lookman · Forseelse
57'▮
Mål Moses Usor · Venstrebensskud · Assist: Semi Ajayi2-1
65'⚽
90'+3▮
Gult kort Nicolas Fontaine · Protest
Nigeria4-4-2
Madagaskar4-2-3-1
236.2Nwabali
26.5Aina
66.9Ajayi
217.4Bassey
36.9Onyemaechi
117.0Chukwueze
47.1Ndidi
177.9Iwobi
76.7Lookman
96.6Ilenikhena
226.6Adams
16.6Dupire
226.8Acapandié
157.4Kari
56.7Trémoulet
36.8Jean-Pierre
146.3Couturier
66.7Ilaimaharitra
117.1Ponti
76.6Raveloson
106.5Raheriniaina
196.2Abdallah
Nigeria4-4-2
Nigeria
61′15 Moses Simon22 Akor Adams
61′24 Moses Usor11 Samuel Chukwueze
69′10 Tolu Arokodare7 Ademola Lookman
69′19 Taiwo Awoniyi9 George Ilenikhena
87′12 Bright Osayi-Samuel2 Ola Aina
Madagaskar
67′9 Warren Caddy10 El Hadary Raheriniaina
70′13 Nicolas Fontaine11 Ryan Ponti
70′4 Nicolas Randriamanampisoa14 Clément Couturier
84′18 Roman Ferber19 Hakim Abdallah
84′17 Loïc André Terry Lapoussin6 Marco Ilaimaharitra
NigeriaMadagaskar
55Boldbesiddelse %45
22Skud i alt4
4Skud på mål1
4Hjørnespark2
14Frispark begået9
1Gule kort2
0Røde kort0
3Offside1
88Afleveringspræcision %83
460Afleveringer392
0Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau22005056VV
2 Nigeria210124-23VT
3 Madagaskar201123-11TU
4 Tanzania201113-21TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11003033V
2 Nigeria11002113V
3 Madagaskar10101101U
4 Tanzania100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11002023V
2 Tanzania10101101U
3 Madagaskar100112-10T
4 Nigeria100103-30T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Nigeria2 – 1Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Madagaskar1 – 1Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Madagaskar17:00Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Guinea-Bissau17:00Madagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Madagaskar–Tidspunkt ikke fastlagtNigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Tanzania–Tidspunkt ikke fastlagtMadagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Razakanirina Rakotohasimbola

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    190 cm

Forsvar

  • Andy Pelmard

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    68 kg
  • Bono Rabearivelo

    Position
    Venstre back
  • Ehsan Kari

    Klub
    Excelsior Virton
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    187 cm
  • Mathieu Acapandié

    Klub
    Hajduk Split
    Position
    Højre back
    Alder
    21 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    73 kg
  • Morgan Jean-Pierre

    Klub
    Fleury 91
    Position
    Venstre back
    Alder
    33 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    74 kg
  • Radoniaina Rabemanantsoa

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
  • Sandro Trémoulet

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    190 cm
  • Thomas Fontaine

    Klub
    Chasselay MDA
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    78 kg
  • Tony

    Klub
    Elgeco Plus
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år

Midtbane

  • Rayan Raveloson

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    73 kg
  • Ryan Ponti

    Klub
    Rodez
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    74 kg

Angreb

  • Arnaud Randrianantenaina

    Klub
    Gloria Bistrita
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    180 cm
  • El Hadary Raheriniaina

    Klub
    Nancy
    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    175 cm
  • Hakim Abdallah

    Klub
    UTA Arad
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
  • Nicolas Fontaine

    Klub
    Septemvri Sofia
    Position
    Venstre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    60 kg
  • Roman Ferber

    Klub
    Atert Bissen
    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    82 kg
  • Warren Caddy

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    83 kg

  • 1Geordan Dupire

    Klub
    Atert Bissen
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    85 kg
  • 17Loïc Lapoussin

    Klub
    Guangxi Hengchen
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    70 kg
  • 6Marco Ilaimaharitra

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    77 kg
  • 4Nicolas Randriamanampisoa

    Klub
    CNaPS Sport
    Position
    Højre back
    Alder
    32 år
  • 14Clément Couturier

    Klub
    Mondorf-les-Bains
    Position
    Central midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    80 kg
  • 2Rado Rabemananjara

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Ehsan KariFORForsvar218011108190%0495000000007.39
Morgan Jean-PierreFORForsvar2180000510189%61140020000006.96
Marco IlaimaharitraMIDMidtbane217400039190%4310010000006.92
Nicolas FontaineANGAngreb28110247277%2001020001006.89
Mathieu AcapandiéFORForsvar19000035187%4020010000006.82
Rayan RavelosonMIDMidtbane218000306187%1210010000006.75
Sandro TrémouletFORForsvar2171000013088%7345020000006.73
El Hadary RaheriniainaANGAngreb2157001613582%5110020000006.71
Geordan DupireMÅLMålmand218000002082%0030004401006.67
Ryan PontiMIDMidtbane29901035181%1041000000006.56
Warren CaddyANGAngreb210400103085%0002030000006.48
Roman FerberANGAngreb21500122150%0101010000006.44
Thomas FontaineFORForsvar1900000078%0100010000006.42
Clément CouturierMIDMidtbane17000003266%0040000000006.34
Hakim AbdallahANGAngreb212800114278%1001050000006.34
Loïc LapoussinMIDMidtbane25200101072%1100010000006.33
Nicolas RandriamanampisoaFORForsvar22900003079%1101020001006.31
Rado RabemananjaraFORForsvar19000015089%3111030001006.18

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.