Tanzanias fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Nigeria17:00Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Tanzania14:00Nigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea-Bissau–Tidspunkt ikke fastlagtTanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Tanzania–Tidspunkt ikke fastlagtMadagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Madagaskar1 – 1Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation
35'▮
Gult kort Ibrahim Hamad · Forseelse
39'⚽
0-1Mål Cyprian Kachwele · Højrebensskud · Assist: Feisal Salum
Gult kort Rado Rabemananjara · Forseelse
45'+3▮
Mål Nicolas Fontaine · Venstrebensskud · Assist: Ehsan Kari1-1
50'⚽
85'▮
Gult kort Himid Mao Mkami · Protest
Gult kort Nicolas Randriamanampisoa · Forseelse
90'+1▮
Madagaskar4-2-3-1
Tanzania4-2-3-1
16.8Dupire
26.2Rabemananjara
157.4Kari
56.8Trémoulet
37.2Jean-Pierre
76.9Raveloson
67.1Ilaimaharitra
137.4Fontaine
106.9Raheriniaina
176.3Lapoussin
96.7Caddy
16.7Geoffrey
227.5Chilambo
266.4Bos
46.3Hamad
156.2Hussein
76.2Mkami
176.4Msanga
117.1Kibu
67.2Salum
96.7Suleiman
216.9Kachwele
Madagaskar4-2-3-1
Madagaskar
46′19 Hakim Abdallah17 Loïc André Terry Lapoussin
61′11 Ryan Ponti13 Nicolas Fontaine
81′18 Roman Ferber9 Warren Caddy
81′21 Thomas Fontaine5 Sandro Trémoulet
90′4 Nicolas Randriamanampisoa6 Marco Ilaimaharitra
Tanzania
67′25 Haji Mnoga26 Miano van den Bos
69′12 Simon Msuva21 Cyprian Kachwele
70′8 Charles M'Mombwa6 Feisal Salum
81′2 Pascal Msindo15 Mohamed Hussein
81′Selemani Mwalimu9 Abdul Hamisi Suleiman
MadagaskarTanzania
59Boldbesiddelse %41
7Skud i alt12
4Skud på mål3
3Hjørnespark0
18Frispark begået15
2Gule kort2
0Røde kort0
0Offside2
86Afleveringspræcision %80
555Afleveringer397
2Redninger3

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Tanzania0 – 2Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort Denis Kibu · Forseelse
22'▮
33'⚽
0-1Mål Franculino · Venstrebensskud · Assist: Beto
58'⚽
0-2Mål Mama Baldé · Højrebensskud · Assist: Dálcio
90'+1▮
Gult kort Dálcio · Forseelse
Tanzania4-3-3
Guinea-Bissau4-4-2
286.1Foba
257.0Mnoga
147.2Mwamnyeto
46.5Hamad
157.0Hussein
87.3M'Mombwa
76.5Mkami
67.2Salum
117.2Kibu
196.8Abdallah
126.3Msuva
237.3Embadje
157.0Encada
226.7Sangante
26.6Rofino
56.4Simão
107.2Franculino
77.5Dálcio
116.8Vieira
177.5Baldé
196.8Nhaga
96.8Beto
Tanzania4-3-3
Tanzania
62′10 Tarryn AllarakhiaSelemani Mwalimu
62′17 Alphonce Msanga7 Himid Mao Mkami
62′23 Mudathir Yahya8 Charles M'Mombwa
75′22 Nathaniel Chilambo25 Haji Mnoga
75′Abdul Hamisi Suleiman12 Simon Msuva
Guinea-Bissau
56′3 Adramane Cassamá5 Iano Simão
69′20 Álvaro Djaló10 Franculino
69′14 Mauro Rodrigues17 Mama Baldé
70′16 Mamadi Camará19 Renato Nhaga
79′4 Alfa Semedo11 Ronaldo Vieira
TanzaniaGuinea-Bissau
60Boldbesiddelse %40
20Skud i alt10
4Skud på mål2
3Hjørnespark0
9Frispark begået21
1Gule kort1
0Røde kort0
6Offside1
88Afleveringspræcision %82
581Afleveringer387
0Redninger4

Søndag 4. januar 2026Africa Cup of Nations

Søndag 4. januar 2026
Marokko1 – 0Tanzania
Africa Cup of Nations
13'▮
Gult kort Ibrahim Hamad · Forseelse
VAR Ismael Saibari · Mål annulleret
17'VAR
45'+3▮
Gult kort Feisal Salum · Forseelse
Mål Brahim Díaz · Højrebensskud · Assist: Achraf Hakimi1-0
64'⚽
67'▮
Gult kort Ally Samatta · Forseelse
Gult kort Ismael Saibari · Forseelse
69'▮
78'▮
Gult kort Alphonce Msanga · Forseelse
90'▮
Gult kort Dickson Job · Forseelse
Marokko4-3-3
Tanzania3-4-1-2
16.8Bounou
28.3Hakimi
57.3Aguerd
257.1Masina
37.0Mazraoui
237.4Khannouss
247.3Aynaoui
117.2Saibari
107.1Díaz
206.7Kaabi
178.0Ezzalzouli
16.8Masalanga
56.3Job
146.2Mwamnyeto
47.4Hamad
255.7Mnoga
276.7Msanga
206.3Miroshi
156.7Hussein
66.3Salum
96.6Abdallah
126.4Msuva
Marokko4-3-3
Marokko
76′26 Anass Salah-Eddine3 Noussair Mazraoui
77′19 Youssef En-Nesyri20 Ayoub El Kaabi
77′13 Eliesse Ben Seghir11 Ismael Saibari
86′14 Oussama Targhalline10 Brahim Díaz
Tanzania
66′10 Ally Samatta9 Selemani Mwalimu Abdallah
72′22 Shomari Kapombe25 Haji Mnoga
73′26 Tarryn Allarakhia15 Mohamed Hussein
73′8 Charles M'Mombwa12 Simon Msuva
83′7 Iddy Seleman Nado27 Alphonce Msanga
MarokkoTanzania
71Boldbesiddelse %29
12Skud i alt4
4Skud på mål1
4Hjørnespark0
12Frispark begået19
1Gule kort5
0Røde kort0
2Offside1
88Afleveringspræcision %76
605Afleveringer249
1Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau22005056VV
2 Nigeria210124-23VT
3 Madagaskar201123-11TU
4 Tanzania201113-21TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11003033V
2 Nigeria11002113V
3 Madagaskar10101101U
4 Tanzania100102-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Guinea-Bissau11002023V
2 Tanzania10101101U
3 Madagaskar100112-10T
4 Nigeria100103-30T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Søndag 4. januar 2026Africa Cup of Nations

Søndag 4. januar 2026
Marokko1 – 0Tanzania
Africa Cup of Nations

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Tanzania0 – 2Guinea-Bissau
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Madagaskar1 – 1Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Nigeria17:00Tanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Tanzania14:00Nigeria
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea-Bissau–Tidspunkt ikke fastlagtTanzania
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Tanzania–Tidspunkt ikke fastlagtMadagaskar
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Aishi Salum Manula

    Klub
    Azam
    Position
    Målmand
    Alder
    31 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    78 kg
  • Hussein Masalanga

    Klub
    Young Africans
    Position
    Målmand
    Alder
    34 år
  • Metacha Mnata

    Klub
    Singida Black Stars
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    0 cm
  • Yonna Geoffrey

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
  • Zuberi Foba

    Klub
    Azam
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år

Forsvar

  • Anthony Richard Mlingo

    Klub
    Simba
    Position
    Venstre back
    Alder
    19 år
    Højde
    190 cm
  • Bakari Mwamnyeto

    Klub
    Young Africans
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
  • Ibrahim Hamad

    Klub
    Young Africans
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    68 kg
  • Lameck Lawi

    Klub
    Azam
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
  • Miano van den Bos

    Klub
    Panevėžys
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    182 cm
  • Mohamed Hussein

    Klub
    Young Africans
    Position
    Venstre back
    Alder
    29 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    67 kg
  • Nathaniel Chilambo

    Klub
    Simba
    Position
    Højre back
    Alder
    26 år
    Højde
    168 cm
  • Nickson Kibabage

    Klub
    Simba
    Position
    Venstre back
    Alder
    26 år
    Højde
    163 cm
  • Nuru Twalib

    Klub
    Azam
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
  • Pascal Msindo

    Klub
    Azam
    Position
    Venstre back
    Alder
    23 år
  • Vedastus Paul Masinde

    Klub
    Simba
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år

Midtbane

  • Abdulkarim Kassim Kiswanya

    Klub
    Azam
    Position
    Midfielder
    Alder
    21 år
  • Adolf Bitegeko

    Klub
    Kaizer Chiefs
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    178 cm
  • Alphonce Msanga

    Klub
    JS Kabylie
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    176 cm
  • Charles M'Mombwa

    Klub
    St. Patrick
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    68 kg
  • Feisal Salum

    Klub
    Azam
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    68 kg
  • Haji Mnoga

    Klub
    Patro Eisden Maasmechelen
    Position
    Højre midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    78 kg
  • Himid Mao Mkami

    Klub
    Azam
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    75 kg
  • Morice Abraham

    Klub
    Simba
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    60 kg
  • Mudathir Yahya

    Klub
    Young Africans
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    70 kg
  • Novatus Miroshi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • Shekhani Khamis

    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
  • Yusuph Kagoma

    Klub
    Simba
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    30 år

Angreb

  • Abdul Hamisi Suleiman

    Klub
    Azam
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
  • Bernard Kamungo

    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    68 kg
  • Cyprian Kachwele

    Klub
    Kryvbas Kryvyi Rih
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    69 kg
  • Denis Kibu

    Klub
    Al-Nasr
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    72 kg
  • Kelvin John

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    73 kg
  • Sabri Kondo

    Position
    Højre kant
    Alder
    20 år
  • Said Khamis Said

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    181 cm
  • Selemani Mwalimu

    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    178 cm
  • Simon Msuva

    Klub
    Newroz SC
    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    60 kg
  • Tarryn Allarakhia

    Klub
    Boreham Wood
    Position
    Venstre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    70 kg

  • 19Selemani Mwalimu Abdallah

    Klub
    Young Africans
    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
  • Abdul Hamis

    Position
    Angriber
  • Ally Samatta

    Position
    Angriber
    Alder
    33 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    77 kg
  • Dickson Job

    Position
    Forsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    168 cm
    Vægt
    73 kg
  • Iddy Seleman Nado

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
  • Shomari Kapombe

    Position
    Forsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    175 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Denis KibuANGAngreb2180007015380%2103010001007.13
Nathaniel ChilamboFORForsvar2105000315188%7130030000007.03
Cyprian KachweleANGAngreb16910301064%0001020000006.92
Feisal SalumMIDMidtbane3250017910184%1422040001006.88
Charles M'MombwaMIDMidtbane39900321093%0110010000006.78
Hussein MasalangaMÅLMålmand19000001059%0111003100006.77
Ibrahim HamadFORForsvar3270000022083%731712050002006.75
Alphonce MsangaMIDMidtbane3201000319391%8324080001006.74
Yonna GeoffreyMÅLMålmand19000001060%0041003300006.72
Abdul Hamisi SuleimanANGAngreb18100117093%6010010000006.69
Bakari MwamnyetoFORForsvar218000207184%3232000000006.68
Haji MnogaMIDMidtbane3170001315179%6275050000006.65
Selemani Mwalimu AbdallahANGAngreb318900116179%2002040000006.65
Pascal MsindoFORForsvar1900012067%2010000000006.64
Mohamed HusseinFORForsvar324400248083%5290020000006.61
Simon MsuvaANGAngreb31690080100100%0004000000006.59
Iddy Seleman NadoANGAngreb17000010100%0000000000006.56
Shomari KapombeFORForsvar1180000100%0001000000006.56
Mudathir YahyaMIDMidtbane12800010080%0000000000006.53
Ally SamattaANGAngreb12400001050%0001010001006.41
Tarryn AllarakhiaANGAngreb24500002080%1000000000006.39
Himid Mao MkamiMIDMidtbane215200004089%3010010001006.36
Miano van den BosFORForsvar16700000081%0130000000006.36
Dickson JobFORForsvar19000001081%1050030001006.32
Novatus MiroshiMIDMidtbane19000114069%3041020000006.27
Zuberi FobaMÅLMålmand19000001081%0011000000006.11
Abdul HamisANGAngreb115000000100%000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.