Kasakhstans fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Moldova18:00Kasakhstan
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Kasakhstan16:00Slovakiet
Nations League

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Kasakhstan2 – 2Færøerne
Nations League
22'⚽
0-1Mål Petur Knudsen · Hovedstød · Assist: Jóannes Bjartalid
Gult kort Maksim Samorodov · Forseelse
38'▮
52'▮
Gult kort Martin Agnarsson · Forseelse
52'▮
Gult kort Heini Vatnsdal · Forseelse
63'⚽
0-2Mål Géza Dávid Turi · Højrebensskud
65'▮
Gul/rødt kort Martin Agnarsson · Forseelse
Mål Sergey Maliy · Højrebensskud1-2
68'⚽
Mål Nuraly Alip · Hovedstød · Assist: Maksim Samorodov2-2
76'⚽
Rødt kort Sergey Maliy · Forseelse
85'▮
Kasakhstan3-4-2-1
Færøerne3-4-3
126.3Anarbekov
66.9Kasym
27.1Maliy
37.5Alip
146.9Zhagorov
57.1Kuat
77.1Zhukov
136.4Basmanov
107.8Samorodov
97.5Islamkhan
197.2Karimov
16.0Lamhauge
156.0Færø
167.1Vatnhamar
86.6Vatnsdal
26.9Danielsen
217.2Turi
77.6Bjartalid
136.1Agnarsson
107.0Samuelsen
117.6Knudsen
206.8Sørensen
Kasakhstan3-4-2-1
Kasakhstan
46′17 Artur Shushenachev19 Ramazan Karimov
46′11 Yan Vorogovskiy13 Stanislav Basmanov
73′8 Zhasulan Amir14 Nauryzbek Zhagorov
73′23 Ismail Bekbolat7 Georgiy Zhukov
87′21 Elkhan Astanov9 Bauyrzhan Islamkhan
Færøerne
53′4 Samuel Chukwudi8 Heini Vatnsdal
69′3 Viljormur Davidsen11 Petur Knudsen
82′22 Mattias Johnnyson Hellisdal20 Hanus Sørensen
82′14 Poul Kallsberg10 Áki Debes Samuelsen
KasakhstanFærøerne
67Boldbesiddelse %33
24Skud i alt16
4Skud på mål4
5Hjørnespark8
8Frispark begået9
1Gule kort3
1Røde kort1
3Offside1
86Afleveringspræcision %65
559Afleveringer269
2Redninger2

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Kasakhstan1 – 2Moldova
Nations League
45'+1⚽
0-1Mål Nicky Clescenco · Højrebensskud
50'⚽
0-2Mål Petru Popescu · Hovedstød · Assist: Sergiu Perciun
Mål Nuraly Alip · Hovedstød · Assist: Bauyrzhan Islamkhan1-2
64'⚽
Gult kort Galymzhan Kenzhebek · Forseelse
80'▮
Gult kort Yan Vorogovskiy · Forseelse
89'▮
Kasakhstan4-2-3-1
Moldova5-3-2
167.5Zarutskiy
136.8Mrynskiy
236.5Erlanov
38.0Alip
117.1Vorogovskiy
207.0Orazov
187.1Karaman
216.8Astanov
97.9Islamkhan
76.3Kenzhebek
196.6Karimov
126.7Celeadnic
87.2Revenco
47.1Baboglo
187.4Iovu
66.9Gherasimencov
26.4Reabciuk
146.5Fratea
226.4Rață
98.0Perciun
157.6Popescu
207.5Clescenco
Kasakhstan4-2-3-1
Kasakhstan
46′22 Erkin Tapalov20 Ramazan Orazov  
46′15 Azamat Tuyakbaev21 Elkhan Astanov
59′10 Artur Shushenachev19 Ramazan Karimov
66′4 Nauryzbek Zhagorov13 Aleksandr Mrynskiy
74′2 Sergey Maliy23 Temirlan Erlanov
Moldova
46′7 Nikita Motpan14 Vladimir Fratea
59′11 Victor Stina20 Nicky Clescenco
75′3 Mihail Ștefan2 Oleg Reabciuk
86′17 Ovidiu David8 Ioan-Calin Revenco
86′19 Daniel Dumbrăvanu22 Vadim Rață
KasakhstanMoldova
66Boldbesiddelse %34
19Skud i alt16
4Skud på mål8
11Hjørnespark4
10Frispark begået10
2Gule kort0
0Røde kort0
0Offside1
87Afleveringspræcision %79
584Afleveringer315
6Redninger2

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Slovakiet2 – 1Kasakhstan
Nations League
6'▮
Gult kort Ramazan Karimov · Forseelse
Mål Leo Sauer  · Højrebensskud1-0
26'⚽
Gult kort David Strelec · Forseelse
28'▮
35'⚽
1-1Mål Ramazan Karimov · Højrebensskud · Assist: Zhasulan Amir
43'▮
Gult kort Islambek Kuat  · Forseelse
Gult kort Martin Valjent · Filmning
69'▮
Mål Dávid Hancko · Hovedstød · Assist: Ondrej Duda2-1
82'⚽
Slovakiet4-3-3
Kasakhstan4-2-3-1
16.5Dúbravka
46.9Valjent
147.6Škriniar
217.5Obert
168.2Hancko
106.6Suslov
227.8Lobotka
87.8Duda
77.3Sauer
156.4Strelec
176.9Haraslin
17.2Pokatilov
47.2Ashirbek
236.8Erlanov
36.5Alip
146.8Zhagorov
56.3Kuat
185.9Karaman
226.2Bekbolat
86.3Amir
176.4Basmanov
97.4Karimov
Slovakiet4-3-3
Slovakiet
66′11 Tomas Bobcek7 Leo Sauer 
75′9 Róbert Boženík15 David Strelec
75′18 Ivan Schranz17 Lukas Haraslin
90+1′20 David Duris4 Martin Valjent
90+1′19 Tomas Rigo10 Tomas Suslov
Kasakhstan
46′13 Aleksandr Mrynskiy22 Ismail Bekbolat
60′7 Galymzhan Kenzhebek17 Stanislav Basmanov
60′20 Ramazan Orazov  8 Zhasulan Amir
72′6 Damir Kasabulat5 Islambek Kuat 
86′21 Elkhan Astanov4 Arsen Ashirbek
SlovakietKasakhstan
75Boldbesiddelse %25
17Skud i alt3
8Skud på mål2
8Hjørnespark1
8Frispark begået18
2Gule kort2
0Røde kort0
3Offside0
89Afleveringspræcision %70
703Afleveringer237
1Redninger6

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Færøerne1 – 1Kasakhstan
Nations League
Mål Áki Samuelsen · Højrebensskud · Assist: Andrias Edmundsson 1-0
14'⚽
26'⚽
1-1Mål Temirlan Erlanov · Hovedstød · Assist: Bauyrzhan Islamkhan
49'▮
Gult kort Galymzhan Kenzhebek · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Islambek Kuat  · Forseelse
Færøerne5-4-1
Kasakhstan4-3-3
16.4Lamhauge
26.4Danielsen
156.9Færø
166.8Vatnhamar
57.5Edmundsson
136.7Agnarsson
107.0Samuelsen
216.6Turi
77.9Bjartalid
206.8Sørensen
116.6Knudsen
16.8Pokatilov
136.7Mrynskiy
238.6Erlanov
37.7Alip
117.4Vorogovskiy
56.5Kuat
187.7Karaman
97.1Islamkhan
86.5Amir
106.5Shushenachev
76.7Kenzhebek
Færøerne5-4-1
Færøerne
65′17 Adrian Justinussen11 Petur Knudsen
80′22 Mattias Hellisdal21 Géza Dávid Turi
80′14 Poul Kallsberg10 Áki Samuelsen
Kasakhstan
62′21 Elkhan Astanov8 Zhasulan Amir
62′17 Stanislav Basmanov7 Galymzhan Kenzhebek
73′20 Ramazan Orazov  9 Bauyrzhan Islamkhan
81′22 Ismail Bekbolat10 Artur Shushenachev
FærøerneKasakhstan
42Boldbesiddelse %58
14Skud i alt10
5Skud på mål2
7Hjørnespark5
10Frispark begået10
0Gule kort2
0Røde kort0
0Offside1
75Afleveringspræcision %84
383Afleveringer539
1Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:18

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet431092710VVUV
2 Færøerne40405504UUUU
3 Moldova411238-54TUVT
4 Kasakhstan402257-22UTTU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet22004136VV
2 Færøerne20202202UU
3 Kasakhstan201134-11TU
4 Moldova201115-41UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet21105144UV
2 Moldova210123-13TV
3 Færøerne20203302UU
4 Kasakhstan201123-11UT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Færøerne1 – 1Kasakhstan
Nations League

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Slovakiet2 – 1Kasakhstan
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Kasakhstan1 – 2Moldova
Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Kasakhstan2 – 2Færøerne
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Moldova18:00Kasakhstan
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Kasakhstan16:00Slovakiet
Nations League
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:52

Spillere

Målmænd

  • 1Stas Pokatilov

    Klub
    Sabah FK
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    84 kg
  • 12Temirlan Anarbekov

    Klub
    Kairat
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    80 kg
  • 16Aleksandr Zarutskiy

    Klub
    Aktobe
    Position
    Målmand
    Alder
    33 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    87 kg
  • 16Bekkhan Shayzada

    Klub
    Ordabasy
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    82 kg

Forsvar

  • 2Sergey Maliy

    Klub
    Ordabasy
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    36 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    79 kg
  • 3Nuraly Alip

    Klub
    Zenit
    Position
    Midterforsvarer · anfører
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    84 kg
  • 6Alibek Kasym

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    85 kg
  • 11Yan Vorogovskiy

    Klub
    Astana
    Position
    Venstre back
    Alder
    30 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    75 kg
  • 13Aleksandr Mrynskiy

    Klub
    Kairat
    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    67 kg
  • 14Nauryzbek Zhagorov

    Klub
    Tobyl
    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    177 cm
  • 20Aleksandr Shirobokov

    Klub
    Kairat
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    80 kg
  • 22Erkin Tapalov

    Klub
    Kairat
    Position
    Højre back
    Alder
    33 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    65 kg
  • 23Temirlan Erlanov

    Klub
    Aktobe
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    81 kg

Midtbane

  • 4Arsen Ashirbek

    Klub
    Yelimay Semey
    Position
    Højre back
    Alder
    23 år
    Højde
    165 cm
  • 5Islambek Kuat 

    Klub
    Zhenys
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    69 kg
  • 7Galymzhan Kenzhebek

    Klub
    Akhmat Grozny
    Position
    Venstre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    177 cm
  • 7Georgiy Zhukov

    Klub
    Aktobe
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    76 kg
  • 8Zhasulan Amir

    Klub
    Ordabasy
    Position
    Midtbane
    Alder
    19 år
    Højde
    183 cm
  • 9Bauyrzhan Islamkhan

    Klub
    Astana
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    64 kg
  • 10Maksim Samorodov

    Klub
    Akhmat Grozny
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    63 kg
  • 13Stanislav Basmanov

    Klub
    Astana
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    60 kg
  • 15Azamat Tuyakbaev

    Klub
    Kairat
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    19 år
    Højde
    168 cm
  • 15Damir Kasabulat

    Klub
    Kairat
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    67 kg
  • 18Dinmukhamed Karaman

    Klub
    Astana
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    68 kg
  • 20Ramazan Orazov  

    Klub
    Yelimay Semey
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    176 cm
    Vægt
    74 kg
  • 21Elkhan Astanov

    Klub
    Ordabasy
    Position
    Venstre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg

Angreb

  • 17Artur Shushenachev

    Klub
    Aktobe
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    79 kg
  • 19Ramazan Karimov

    Klub
    Astana
    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    81 kg
  • 23Ismail Bekbolat

    Klub
    Kairat
    Position
    Højre kant
    Alder
    18 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    72 kg
  • Islam Chesnokov

    Klub
    Krylya Sovetov
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    76 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Maksim SamorodovMIDMidtbane19001695386%0100040001007.78
Bauyrzhan IslamkhanMIDMidtbane3250024217089%5000020000007.51
Aleksandr ZarutskiyMÅLMålmand19000000077%0010006300007.5
Nuraly AlipFORForsvar4360205225587%931810020000007.41
Temirlan ErlanovFORForsvar3254102017088%341914010000007.3
Yan VorogovskiyFORForsvar32240061716684%6293040001007.16
Arsen AshirbekMIDMidtbane186000110176%8220020000007.15
Georgiy ZhukovMIDMidtbane17300523188%0100000000007.09
Ramazan KarimovANGAngreb3195103013284%3266030001007.06
Stas PokatilovMÅLMålmand218000001056%0020009500006.96
Alibek KasymFORForsvar19000049090%0169030000006.91
Azamat TuyakbaevMIDMidtbane14400013284%1000000000006.91
Dinmukhamed KaramanMIDMidtbane3270004116088%9355130000006.89
Nauryzbek ZhagorovFORForsvar3187001411185%8051000000006.83
Sergey MaliyFORForsvar210110107083%0164020000106.8
Aleksandr MrynskiyFORForsvar320000177085%5421010000006.72
Elkhan AstanovMIDMidtbane48100203187%1200000000006.71
Islambek Kuat MIDMidtbane325200317088%2184040002006.63
Ramazan Orazov  MIDMidtbane39300125182%1000020000006.59
Artur ShushenachevANGAngreb3156003012053%2008020000006.58
Stanislav BasmanovMIDMidtbane313400025277%2020020000006.48
Galymzhan KenzhebekMIDMidtbane31820071013371%4123040002006.45
Ismail BekbolatANGAngreb37200115048%4411010000006.44
Erkin TapalovFORForsvar14400113083%1001010000006.43
Zhasulan AmirMIDMidtbane313901016062%0314020000006.43
Temirlan AnarbekovMÅLMålmand19000001063%0001002100006.34
Damir KasabulatMIDMidtbane11800001067%0000010000006.28

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.