Slovakiets fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Slovakiet20:45Færøerne
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Kasakhstan16:00Slovakiet
Nations League

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Moldova0 – 4Slovakiet
Nations League
8'⚽
0-1Mål David Strelec · Venstrebensskud · Assist: Milan Škriniar
Gult kort Vadim Rață · Forseelse
22'▮
44'⚽
0-2Mål Tomas Suslov · Venstrebensskud · Assist: Ivan Mesik
60'⚽
0-3Mål Dávid Hancko · Venstrebensskud · Assist: Lukas Haraslin
75'⚽
0-4Mål Lukas Haraslin · Venstrebensskud · Assist: Leo Sauer
Gult kort Iurie Iovu · Forseelse
90'▮
Moldova5-3-2
Slovakiet4-2-3-1
126.2Celeadnic
216.3Revenco
46.4Baboglo
186.4Iovu
66.2Gherasimencov
26.6Reabciuk
147.8Fratea
226.6Rață
96.3Perciun
157.0Popescu
206.0Clescenco
237.8Greif
27.2Mesik
147.7Škriniar
216.9Obert
168.1Hancko
226.9Lobotka
86.8Duda
186.5Schranz
107.3Suslov
178.8Haraslin
157.1Strelec
Moldova5-3-2
Moldova
58′8 Cristian Dros6 Mihail Gherasimencov
58′19 Daniel Dumbrăvanu22 Vadim Rață
65′11 Victor Stina20 Nicky Clescenco
66′3 Mihail Ștefan4 Vladyslav Baboglo
76′7 Nikita Motpan21 Ioan-Calin Revenco
Slovakiet
67′19 Tomas Rigo8 Ondrej Duda
67′7 Leo Sauer18 Ivan Schranz
81′20 Erik Prekop15 David Strelec
82′6 Peter Pokorný10 Tomas Suslov
82′5 Lubomir Satka21 Adam Obert
MoldovaSlovakiet
46Boldbesiddelse %54
17Skud i alt14
5Skud på mål6
8Hjørnespark3
15Frispark begået9
2Gule kort0
0Røde kort0
2Offside4
87Afleveringspræcision %88
434Afleveringer508
2Redninger5

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Færøerne1 – 1Slovakiet
Nations League
38'⚽
0-1Selvmål Gunnar Vatnhamar · Selvmål
Gult kort Jóannes Danielsen · Forseelse
41'▮
Gult kort Géza Dávid Turi · Forseelse
65'▮
Mål Adrian Justinussen · Højrebensskud · Assist: Áki Debes Samuelsen1-1
66'⚽
Gult kort Andrias Edmundsson  · Forseelse
69'▮
Færøerne5-4-1
Slovakiet4-3-3
16.6Lamhauge
26.2Danielsen
156.9Færø
167.2Vatnhamar
57.3Edmundsson
136.4Agnarsson
146.4Kallsberg
216.8Turi
76.7Bjartalid
207.2Sørensen
116.7Knudsen
237.5Greif
47.0Valjent
37.1Vavro
147.0Škriniar
27.1Mesik
107.1Suslov
227.3Lobotka
197.1Rigo
206.9Duris
96.8Boženík
76.8Sauer
Færøerne5-4-1
Færøerne
55′17 Adrian Justinussen11 Petur Knudsen
55′10 Áki Debes Samuelsen14 Poul Kallsberg
84′9 Jørgen Nielsen7 Jóannes Bjartalid
Slovakiet
46′17 Lukas Haraslin7 Leo Sauer 
63′8 Ondrej Duda19 Tomas Rigo
63′18 Ivan Schranz20 David Duris
70′15 David Strelec9 Róbert Boženík
82′16 Dávid Hancko4 Martin Valjent
FærøerneSlovakiet
35Boldbesiddelse %65
15Skud i alt15
6Skud på mål4
2Hjørnespark10
12Frispark begået7
3Gule kort0
0Røde kort0
2Offside3
79Afleveringspræcision %89
299Afleveringer573
3Redninger5

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Slovakiet2 – 1Kasakhstan
Nations League
6'▮
Gult kort Ramazan Karimov · Forseelse
Mål Leo Sauer  · Højrebensskud1-0
26'⚽
Gult kort David Strelec · Forseelse
28'▮
35'⚽
1-1Mål Ramazan Karimov · Højrebensskud · Assist: Zhasulan Amir
43'▮
Gult kort Islambek Kuat  · Forseelse
Gult kort Martin Valjent · Filmning
69'▮
Mål Dávid Hancko · Hovedstød · Assist: Ondrej Duda2-1
82'⚽
Slovakiet4-3-3
Kasakhstan4-2-3-1
16.5Dúbravka
46.9Valjent
147.6Škriniar
217.5Obert
168.2Hancko
106.6Suslov
227.8Lobotka
87.8Duda
77.3Sauer
156.4Strelec
176.9Haraslin
17.2Pokatilov
47.2Ashirbek
236.8Erlanov
36.5Alip
146.8Zhagorov
56.3Kuat
185.9Karaman
226.2Bekbolat
86.3Amir
176.4Basmanov
97.4Karimov
Slovakiet4-3-3
Slovakiet
66′11 Tomas Bobcek7 Leo Sauer 
75′9 Róbert Boženík15 David Strelec
75′18 Ivan Schranz17 Lukas Haraslin
90+1′20 David Duris4 Martin Valjent
90+1′19 Tomas Rigo10 Tomas Suslov
Kasakhstan
46′13 Aleksandr Mrynskiy22 Ismail Bekbolat
60′7 Galymzhan Kenzhebek17 Stanislav Basmanov
60′20 Ramazan Orazov  8 Zhasulan Amir
72′6 Damir Kasabulat5 Islambek Kuat 
86′21 Elkhan Astanov4 Arsen Ashirbek
SlovakietKasakhstan
75Boldbesiddelse %25
17Skud i alt3
8Skud på mål2
8Hjørnespark1
8Frispark begået18
2Gule kort2
0Røde kort0
3Offside0
89Afleveringspræcision %70
703Afleveringer237
1Redninger6

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Slovakiet2 – 0Moldova
Nations League
20'▮
Gult kort Oleg Reabciuk · Forseelse
Gult kort Ondrej Duda · Forseelse
28'▮
Mål Ivan Schranz · Hovedstød · Assist: Tomas Suslov1-0
32'⚽
Mål (straffe) Ondrej Duda · Straffespark2-0
40'⚽
Gult kort Tomas Suslov · Forseelse
72'▮
Slovakiet4-3-3
Moldova3-5-1-1
127.0Greif
187.6Schranz
147.1Škriniar
217.1Obert
167.3Hancko
107.7Suslov
227.7Lobotka
87.1Duda
136.9Kaprálik
156.9Strelec
177.6Haraslin
126.3Celeadnic
186.0Iovu
46.6Baboglo
66.5Gherasimencov
166.8Forov
76.8Motpan
226.2Rață
116.5Stina
26.7Reabciuk
206.3Clescenco
157.4Popescu
Slovakiet4-3-3
Slovakiet
63′7 Leo Sauer 13 Adrián Kaprálik
63′4 Martin Valjent18 Ivan Schranz
72′11 Erik Prekop15 David Strelec
72′3 Denis Vavro16 Dávid Hancko
82′19 Tomas Rigo17 Lukas Haraslin
Moldova
55′10 Ștefan Bodișteanu20 Nicky Clescenco
55′14 Vladimir Fratea11 Victor Stina
66′8 Cristian Dros22 Vadim Rață
74′3 Mihail Ștefan4 Vladyslav Baboglo
74′9 Serghei Țurcan16 Danila Forov
SlovakietMoldova
68Boldbesiddelse %32
17Skud i alt8
3Skud på mål1
7Hjørnespark3
8Frispark begået12
2Gule kort1
0Røde kort0
0Offside1
91Afleveringspræcision %78
712Afleveringer334
1Redninger1

Torsdag 26. marts 2026VM-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Slovakiet3 – 4Kosovo
VM-kvalifikation
Mål Martin Valjent · Hovedstød · Assist: Lukas Haraslin1-0
6'⚽
14'▮
Gult kort Kreshnik Hajrizi · Forseelse
21'⚽
1-1Mål Veldin Hodza · Højrebensskud · Assist: Mërgim Vojvoda
25'▮
Gult kort Lumbardh Dellova · Forseelse
Mål Lukas Haraslin · Højrebensskud2-1
45'⚽
47'⚽
2-2Mål Fisnik Asllani · Hovedstød · Assist: Mërgim Vojvoda
51'▮
Gult kort Veldin Hodza · Forseelse
60'⚽
2-3Mål Florent Muslija · Højrebensskud
72'⚽
2-4Mål Kreshnik Hajrizi · Venstrebensskud
Gult kort Denis Vavro · Forseelse
89'▮
Gult kort Martin Valjent · Forseelse
90'+5▮
Mål David Strelec · Venstrebensskud · Assist: Dávid Hancko3-4
90'+4⚽
Slovakiet3-4-2-1
Kosovo5-3-2
15.8Dúbravka
47.0Valjent
36.6Vavro
56.8Obert
216.4Bero
226.8Lobotka
87.2Duda
167.8Hancko
186.4Sauer
178.6Haraslin
157.2Strelec
16.7Murić
156.9Vojvoda
56.9Dellova
136.9Hajrizi
216.7Hajdari
196.1Gallapeni
206.9Hodza
66.5Rexhbecaj
87.5Muslija
117.2Asllani
186.9Muriqi
Slovakiet3-4-2-1
Slovakiet
45′7 Tomas Suslov18 Leo Sauer 
83′10 László Bénes8 Ondrej Duda
83′11 Lubomir Tupta17 Lukas Haraslin
90′9 Samuel Mraz21 Matus Bero
Kosovo
73′23 Baton Zabergja11 Fisnik Asllani
90′22 Lindon Emërllahu20 Veldin Hodza
90′2 Florent Hadergjonaj8 Florent Muslija
90′9 Albion Rrahmani18 Vedat Muriqi
SlovakietKosovo
57Boldbesiddelse %43
20Skud i alt9
8Skud på mål5
7Hjørnespark3
14Frispark begået16
2Gule kort3
0Røde kort0
0Offside2
85Afleveringspræcision %74
441Afleveringer324
2Redninger5
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:06

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet431092710VVUV
2 Færøerne40405504UUUU
3 Moldova411238-54TUVT
4 Kasakhstan402257-22UTTU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet22004136VV
2 Færøerne20202202UU
3 Kasakhstan201134-11TU
4 Moldova201115-41UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet21105144UV
2 Moldova210123-13TV
3 Færøerne20203302UU
4 Kasakhstan201123-11UT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026VM-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Slovakiet3 – 4Kosovo
VM-kvalifikation

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Slovakiet2 – 0Moldova
Nations League

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Slovakiet2 – 1Kasakhstan
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Færøerne1 – 1Slovakiet
Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Moldova0 – 4Slovakiet
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Slovakiet20:45Færøerne
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Kasakhstan16:00Slovakiet
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Martin Dúbravka

    Position
    Målmand
    Alder
    37 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    83 kg
  • 12Dominik Takac

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    82 kg
  • 12Jakub Surovcik

    Klub
    AC Sparta Praha
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    197 cm
  • 23Dominik Greif

    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    197 cm
    Vægt
    82 kg

Forsvar

  • 2Ivan Mesik

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    75 kg
  • 3Denis Vavro

    Klub
    FC Viktoria Plzeň
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    81 kg
  • 4Martin Valjent

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    70 kg
  • 5Lubomir Satka

    Klub
    Omonia Nicosia
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    78 kg
  • 14Milan Škriniar

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    83 kg
  • 16Dávid Hancko

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    82 kg
  • 21Adam Obert

    Position
    Venstre back
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    84 kg
  • 26Hugo Pávek

    Klub
    Trenčín
    Position
    Forsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    188 cm

Midtbane

  • 2Michal Fasko

    Klub
    Žilina
    Position
    Venstre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    76 kg
  • 6Peter Pokorný

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    74 kg
  • 8Ondrej Duda

    Klub
    Al Ettifaq
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    75 kg
  • 10Tomas Suslov

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    72 kg
  • 14Mário Sauer

    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
  • 19Tomas Rigo

    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    76 kg
  • 21Matus Bero

    Klub
    Ferencvárosi
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    81 kg
  • 22Stanislav Lobotka

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    168 cm
    Vægt
    68 kg

Angreb

  • 7Leo Sauer 

    Position
    Venstre kant
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    74 kg
  • 9Róbert Boženík

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    81 kg
  • 13Adrián Kaprálik

    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    63 kg
  • 15David Strelec

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    73 kg
  • 17Lukas Haraslin

    Klub
    Al Fateh
    Position
    Venstre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    74 kg
  • 18Ivan Schranz

    Klub
    Slavia Praha
    Position
    Højre kant
    Alder
    33 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 20David Duris

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    80 kg
  • 20Erik Prekop

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    77 kg
  • Nino Marcelli

    Klub
    Slovan Bratislava
    Position
    Venstre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    178 cm

  • Lubomir Tupta

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    74 kg
  • László Bénes

    Klub
    Gent
    Position
    Midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    75 kg
  • Samuel Mráz 

    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    83 kg
  • 11Tomas Bobcek

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    76 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Lukas HaraslinANGAngreb5374221512331286%9421030000007.66
Dávid HanckoFORForsvar53502113618391%8476020000007.61
Dominik GreifMÅLMålmand327000002088%00120011500007.43
Milan ŠkriniarFORForsvar4360016020194%73155030000007.35
Stanislav LobotkaMIDMidtbane5450001325791%4384020000007.28
Ivan MesikFORForsvar218001428186%3283020000007.12
Ondrej DudaMIDMidtbane53571151416383%5430040001007.1
Adam ObertFORForsvar43520011118394%55118020000007.08
Tomas SuslovMIDMidtbane539711924321483%3430020001007.06
David DurisANGAngreb264001222100%0210000000006.87
Martin ValjentFORForsvar4289104416089%42128040002006.87
Adrián KaprálikANGAngreb16300022070%1000000000006.85
David StrelecANGAngreb533820819469%0123050001006.85
Leo Sauer ANGAngreb520711429380%1202020000006.81
Ivan SchranzANGAngreb417210326084%1125020000006.78
Róbert BoženíkANGAngreb28500318273%1133050000006.76
Peter PokornýMIDMidtbane1800003050%2000000000006.75
Tomas RigoMIDMidtbane49500242094%2020000000006.75
Denis VavroFORForsvar3198002210089%13169050001006.7
Samuel Mráz ANGAngreb110000100%0001000000006.58
Lubomir SatkaFORForsvar18000000100%0030000000006.54
László BénesMIDMidtbane1700000078%0000000000006.53
Erik PrekopANGAngreb22700002083%0001010000006.52
Tomas BobcekANGAngreb12400001186%0010000000006.43
Matus BeroMIDMidtbane19000114078%2122020000006.4
Lubomir TuptaANGAngreb1700100050%0000000000006.28
Martin DúbravkaMÅLMålmand218000000090%0020003100006.17

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.