Kosovos fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Kosovo15:00Israel
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Irland20:45Kosovo
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Kosovo1 – 1Østrig
Nations League
Mål Fisnik Asllani · Højrebensskud · Assist: Edon Zhegrova1-0
70'⚽
85'⚽
1-1Mål Christoph Lang · Hovedstød · Assist: Sasa Kalajdzic
Gult kort Lumbardh Dellova · Protest
90'+2▮
Kosovo3-4-3
Østrig4-2-3-1
166.5Saipi
57.0Dellova
47.0Krasniqi
27.4Raci
157.0Vojvoda
236.9Avdullahu
206.8Hodza
136.9Gallapeni
108.3Zhegrova
186.4Muriqi
146.5Zabergja
17.1Schlager
57.0Posch
186.9Bacher
37.0Danso
206.6Laimer
66.7Seiwald
47.3Schlager
216.6Wimmer
106.5Schmid
226.5Prass
116.7Gregoritsch
Kosovo3-4-3
Kosovo
67′11 Fisnik Asllani18 Vedat Muriqi
67′7 Milot Rashica14 Baton Zabergja
81′19 Vesel Demaku20 Veldin Hodza
81′17 Ermal Krasniqi10 Edon Zhegrova
88′22 Meriton Korenica7 Milot Rashica
Østrig
62′19 Marco Grüll21 Patrick Wimmer
62′9 Sasa Kalajdzic10 Romano Schmid
62′7 Christoph Lang22 Alexander Prass
77′14 Maximilian Wöber6 Nicolas Seiwald
KosovoØstrig
36Boldbesiddelse %64
10Skud i alt13
5Skud på mål4
3Hjørnespark5
6Frispark begået15
1Gule kort0
0Røde kort0
1Offside4
73Afleveringspræcision %83
324Afleveringer600
3Redninger4

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Israel0 – 0Kosovo
Nations League

Ingen hændelser registreret.

Israel3-4-2-1
Kosovo3-4-2-1
237.8Tzur
57.4Nachmias
47.2Shlomo
137.2Stoinov
176.8Khalaili
157.5Peretz
216.9Azoulay
206.5Abada
87.0Peretz
106.9Solomon
96.3Baribo
167.6Saipi
157.7Vojvoda
47.6Krasniqi
57.3Dellova
176.9Krasniqi
86.4Matoshi
197.2Kacuri
37.4Avdyli
117.0Asllani
226.7Jashari
96.2Rrahmani
Israel3-4-2-1
Israel
69′3 Ilay Feingold 20 Liel Abada
69′19 Dor Turgeman9 Tai Baribo
73′11 Oscar Gloukh21 Ethane Azoulay
77′2 Eli Dasa17 Anan Khalaili
78′16 Gabi Kanichowsky8 Dor Peretz 
Kosovo
59′23 Leon Avdullahu19 Dion Kacuri
59′13 Dion Gallapeni3 Milot Avdyli
59′20 Veldin Hodza22 Muharrem Jashari 
69′7 Milot Rashica9 Albion Rrahmani
77′10 Edon Zhegrova8 Valmir Matoshi
IsraelKosovo
45Boldbesiddelse %55
10Skud i alt18
3Skud på mål4
4Hjørnespark5
8Frispark begået7
0Gule kort0
0Røde kort0
2Offside0
86Afleveringspræcision %88
474Afleveringer565
4Redninger3

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Østrig3 – 1Kosovo
Nations League
Gult kort Kevin Danso · Forseelse
14'▮
22'▮
Gult kort Ron Raci · Forseelse
Mål David Affengruber · Hovedstød · Assist: Romano Schmid1-0
23'⚽
Mål Junior Adamu · Højrebensskud · Assist: Patrick Wimmer2-0
45'+2⚽
Mål Carney Chukwuemeka · Højrebensskud3-0
61'⚽
Gult kort David Affengruber · Forseelse
81'▮
83'⚽
3-1Mål (straffe) Edon Zhegrova · Straffespark
85'▮
Gult kort Valmir Matoshi · Protest
Østrig4-2-3-1
Kosovo3-4-3
136.7Zawieschitzky
157.4Veratschnig
27.0Affengruber
36.9Danso
146.6Wöber
46.9Schlager
66.9Seiwald
217.5Wimmer
106.5Wanner
186.7Schmid
87.4Adamu
16.1Murić
56.4Dellova
46.6Krasniqi
26.4Raci
156.5Vojvoda
236.6Avdullahu
206.6Hodza
136.7Gallapeni
176.6Krasniqi
186.5Muriqi
146.4Zabergja
Østrig4-2-3-1
Østrig
58′17 Carney Chukwuemeka18 Romano Schmid
58′9 Sasa Kalajdzic8 Junior Adamu
58′22 Alexander Prass14 Maximilian Wöber
68′7 Vasilije Markovic10 Paul Wanner
79′23 Marco Friedl 15 Nikolas Veratschnig 
Kosovo
46′3 Milot Avdyli14 Baton Zabergja
46′8 Valmir Matoshi20 Veldin Hodza
46′10 Edon Zhegrova17 Ermal Krasniqi
65′16 Amir Saipi1 Arijanet Murić
80′11 Fisnik Asllani18 Vedat Muriqi
ØstrigKosovo
52Boldbesiddelse %48
11Skud i alt6
6Skud på mål1
5Hjørnespark1
21Frispark begået15
2Gule kort2
0Røde kort0
2Offside1
86Afleveringspræcision %85
514Afleveringer474
1Redninger3

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Kosovo1 – 0Irland
Nations League
66'▮
Gult kort Jayson Molumby · Forseelse
68'▮
Gult kort James Abankwah · Forseelse
Mål Vedat Muriqi · Hovedstød1-0
83'⚽
Kosovo3-4-2-1
Irland3-4-2-1
17.2Murić
56.8Dellova
47.3Krasniqi
217.0Hajdari
157.0Vojvoda
236.8Avdullahu
207.6Hodza
137.7Gallapeni
107.0Zhegrova
147.0Zabergja
188.2Muriqi
17.6Kelleher
56.6O'Brien
156.9Egan
47.8O'Shea
26.7Abankwah
86.6Knight
67.2Molumby
36.6Scales
206.5Ogbene
117.1Azaz
76.5Parrott
Kosovo3-4-2-1
Kosovo
73′17 Ermal Krasniqi10 Edon Zhegrova
73′7 Milot Rashica14 Baton Zabergja
87′6 Erblin Osmani 20 Veldin Hodza
88′11 Fisnik Asllani18 Vedat Muriqi
Irland
61′17 Jack Moylan20 Chiedozie Ogbene
80′14 Conor Coventry2 James Abankwah
80′10 Adam Idah7 Troy Parrott
88′19 Owen Elding15 John Egan
88′18 Ryan Manning 3 Liam Scales
KosovoIrland
57Boldbesiddelse %43
22Skud i alt3
8Skud på mål1
1Hjørnespark0
12Frispark begået15
0Gule kort2
0Røde kort0
2Offside0
83Afleveringspræcision %77
495Afleveringer379
1Redninger5

Tirsdag 31. marts 2026VM-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Kosovo0 – 1Tyrkiet
VM-kvalifikation
45'+1▮
Gult kort Kerem Aktürkoğlu · Protest
Gult kort Albian Hajdari · Protest
45'+1▮
53'⚽
0-1Mål Kerem Aktürkoğlu · Højrebensskud · Assist: Orkun Kökçü
55'▮
Gult kort İsmail Yüksek · Forseelse
64'▮
Gult kort Hakan Çalhanoğlu · Forseelse
70'▮
Gult kort Zeki Çelik · Forseelse
Gult kort Florent Muslija · Forseelse
83'▮
90'+2▮
Gult kort Vincenzo Montella · Protest
90'▮
Gult kort Uğurcan Çakır · Tidsspilde
Gult kort Milot Rashica · Protest
90'+1▮
Kosovo3-4-3
Tyrkiet3-4-2-1
16.5Murić
57.1Dellova
137.3Hajrizi
216.6Hajdari
156.4Vojvoda
206.6Hodza
66.3Rexhbecaj
196.6Gallapeni
117.2Asllani
186.6Muriqi
86.8Muslija
237.0Çakır
167.3Yüksek
157.2Kabak
147.1Bardakcı
27.1Çelik
106.8Çalhanoğlu
67.9Kökçü
206.7Kadıoğlu
86.9Güler
117.2Yıldız
77.0Aktürkoğlu
Kosovo3-4-3
Kosovo
71′10 Edon Zhegrova15 Mërgim Vojvoda
80′3 Fidan Aliti21 Albian Hajdari
80′7 Milot Rashica6 Elvis Rexhbecaj
90+1′9 Albion Rrahmani20 Veldin Hodza
Tyrkiet
69′9 Barış Alper Yılmaz7 Kerem Aktürkoğlu
83′3 Eren Elmalı10 Hakan Çalhanoğlu
83′5 Salih Özcan8 Arda Güler
89′13 Deniz Gül11 Kenan Yıldız
89′18 Mert Müldür2 Zeki Çelik
KosovoTyrkiet
43Boldbesiddelse %57
11Skud i alt12
2Skud på mål3
3Hjørnespark2
12Frispark begået10
3Gule kort5
0Røde kort0
1Offside2
73Afleveringspræcision %84
369Afleveringer503
1Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:27

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig42209548VVUU
2 Kosovo412134-15VTUU
3 Irland41216425TVUU
4 Israel402227-52TTUU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig22006246VV
2 Kosovo21102114VU
3 Irland20203302UU
4 Israel201103-31TU
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Irland21013123TV
2 Østrig20203302UU
3 Kosovo201113-21TU
4 Israel201124-21TU
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 26. marts 2026VM-kvalifikation

Torsdag 26. marts 2026
Slovakiet3 – 4Kosovo
VM-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026VM-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Kosovo0 – 1Tyrkiet
VM-kvalifikation

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Kosovo1 – 0Irland
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Østrig3 – 1Kosovo
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Israel0 – 0Kosovo
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Kosovo1 – 1Østrig
Nations League

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Kosovo15:00Israel
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Irland20:45Kosovo
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Arijanet Murić

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    198 cm
    Vægt
    81 kg
  • 12Visar Bekaj

    Klub
    Tirana
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    85 kg
  • 16Amir Saipi

    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    84 kg

Forsvar

  • 2Ron Raci

    Klub
    Hajduk Split
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    189 cm
  • 3Leard Sadriu

    Klub
    Argeş
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    186 cm
  • 4Ilir Krasniqi

    Klub
    Polissya Zhytomyr
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    80 kg
  • 5Lumbardh Dellova

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    187 cm
  • 15Mërgim Vojvoda

    Position
    Højre back
    Alder
    31 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • 21Albian Hajdari

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    80 kg

Midtbane

  • 3Milot Avdyli

    Klub
    NK Celje
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
  • 6Erblin Osmani

    Klub
    FC Bayern München U19
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    17 år
  • 7Milot Rashica

    Position
    Højre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    73 kg
  • 8Valmir Matoshi

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    82 kg
  • 13Dion Gallapeni

    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    182 cm
  • 17Ermal Krasniqi

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    188 cm
  • 19Dion Kacuri

    Position
    Midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    82 kg
  • 19Vesel Demaku

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    68 kg
  • 20Veldin Hodza

    Klub
    Rubin Kazan
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
  • 21Lindon Emërllahu

    Klub
    Polissya Zhytomyr
    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    183 cm
  • 22Meriton Korenica

    Klub
    FCSB
    Position
    Venstre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    175 cm
  • 22Muharrem Jashari 

    Klub
    LNZ Cherkasy
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    182 cm
  • 23Leon Avdullahu

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    79 kg
  • Donat Rrudhani

    Position
    Højre midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    78 kg

Angreb

  • 10Edon Zhegrova

    Position
    Højre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    66 kg
  • 11Fisnik Asllani

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    81 kg
  • 14Baton Zabergja

    Klub
    Metalist 1925 Kharkiv
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
  • 18Vedat Muriqi

    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    92 kg

  • 9Albion Rrahmani

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
  • Elvis Rexhbecaj

    Position
    Midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
  • Florent Muslija

    Position
    Midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    65 kg
  • Kreshnik Hajrizi 

    Position
    Forsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    78 kg
  • Fidan Aliti

    Position
    Forsvarer
    Alder
    33 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    77 kg
  • Florent Hadergjonaj

    Position
    Forsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    73 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Edon ZhegrovaANGAngreb5230111015342082%9020010000007.28
Dion KacuriMIDMidtbane15900310093%0110000000007.18
Ilir KrasniqiFORForsvar4360000022095%98258050000007.14
Florent MuslijaMIDMidtbane2180102137586%2100020001007.13
Kreshnik Hajrizi FORForsvar218010209082%3462010001007.09
Amir SaipiMÅLMålmand320500000076%0100007500006.99
Fisnik AsllaniANGAngreb6288209211367%0100020000006.99
Lumbardh DellovaFORForsvar6540003133882%1522510040002006.92
Ron RaciFORForsvar218000019081%85131020001006.92
Mërgim VojvodaFORForsvar65210241915477%59153040000006.91
Vedat MuriqiANGAngreb54151010224164%21712020000006.91
Veldin HodzaMIDMidtbane642510111023273%11467090001006.87
Dion GallapeniMIDMidtbane64810032241780%134194090000006.84
Leon AvdullahuMIDMidtbane4301001012189%6433040000006.82
Milot AvdyliMIDMidtbane2103001310190%7021000000006.8
Albian HajdariFORForsvar326001114084%25112090001006.75
Milot RashicaMIDMidtbane46900586189%2000000001006.69
Erblin OsmaniMIDMidtbane13001010100%0001000000006.67
Baton ZabergjaANGAngreb4203000316176%3112000000006.65
Muharrem Jashari MIDMidtbane15900112071%0100020000006.65
Arijanet MurićMÅLMålmand433500003071%0052209900006.62
Ermal KrasniqiMIDMidtbane4162006119086%5012030000006.6
Valmir MatoshiMIDMidtbane212100313179%0100030001006.44
Fidan AlitiFORForsvar11000001075%0001000000006.41
Elvis RexhbecajMIDMidtbane217000015075%3371050000006.37
Vesel DemakuMIDMidtbane1900000075%0000010000006.21
Albion RrahmaniANGAngreb37100001078%0001000000006.2
Florent HadergjonajFORForsvar11000000100%000000000000—
Lindon EmërllahuMIDMidtbane11000000100%001000000000—
Meriton KorenicaMIDMidtbane120000000%000000000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.