Østrigs fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Østrig20:45Irland
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Israel20:45Østrig
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Kosovo1 – 1Østrig
Nations League
Mål Fisnik Asllani · Højrebensskud · Assist: Edon Zhegrova1-0
70'⚽
85'⚽
1-1Mål Christoph Lang · Hovedstød · Assist: Sasa Kalajdzic
Gult kort Lumbardh Dellova · Protest
90'+2▮
Kosovo3-4-3
Østrig4-2-3-1
166.5Saipi
57.0Dellova
47.0Krasniqi
27.4Raci
157.0Vojvoda
236.9Avdullahu
206.8Hodza
136.9Gallapeni
108.3Zhegrova
186.4Muriqi
146.5Zabergja
17.1Schlager
57.0Posch
186.9Bacher
37.0Danso
206.6Laimer
66.7Seiwald
47.3Schlager
216.6Wimmer
106.5Schmid
226.5Prass
116.7Gregoritsch
Kosovo3-4-3
Kosovo
67′11 Fisnik Asllani18 Vedat Muriqi
67′7 Milot Rashica14 Baton Zabergja
81′19 Vesel Demaku20 Veldin Hodza
81′17 Ermal Krasniqi10 Edon Zhegrova
88′22 Meriton Korenica7 Milot Rashica
Østrig
62′19 Marco Grüll21 Patrick Wimmer
62′9 Sasa Kalajdzic10 Romano Schmid
62′7 Christoph Lang22 Alexander Prass
77′14 Maximilian Wöber6 Nicolas Seiwald
KosovoØstrig
36Boldbesiddelse %64
10Skud i alt13
5Skud på mål4
3Hjørnespark5
6Frispark begået15
1Gule kort0
0Røde kort0
1Offside4
73Afleveringspræcision %83
324Afleveringer600
3Redninger4

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Irland2 – 2Østrig
Nations League
Mål Troy Parrott · Højrebensskud · Assist: Adam Idah1-0
12'⚽
Mål (straffe) Troy Parrott · Højrebensskud2-0
45'⚽
Gult kort James Abankwah · Forseelse
60'▮
71'⚽
2-1Mål Alexander Prass · Venstrebensskud · Assist: Patrick Wimmer
72'VAR
VAR Alexander Prass · Mål godkendt
77'⚽
2-2Mål Michael Gregoritsch · Venstrebensskud
Gult kort Ryan Manning  · Forseelse
82'▮
85'▮
Gult kort Maximilian Wöber · Forseelse
Irland3-4-2-1
Østrig4-2-3-1
17.8Kelleher
47.0O'Shea
156.8Egan
37.1Scales
26.3Abankwah
116.9Azaz
146.5Coventry
187.0Manning
176.5Moylan
107.0Idah
78.8Parrott
126.6Wiegele
57.1Posch
26.6Affengruber
156.6Lienhart
166.6Mwene
66.3Seiwald
47.1Schlager
217.2Wimmer
176.4Chukwuemeka
186.9Schmid
97.4Kalajdzic
Irland3-4-2-1
Irland
63′12 Liam Kitching3 Liam Scales
63′6 Jayson Molumby10 Adam Idah
75′5 Jake O'Brien2 James Abankwah
75′20 Chiedozie Ogbene7 Troy Parrott
86′9 Tom Cannon17 Jack Moylan
Østrig
46′11 Michael Gregoritsch17 Carney Chukwuemeka
46′20 Konrad Laimer6 Nicolas Seiwald
46′14 Maximilian Wöber2 David Affengruber
67′22 Alexander Prass18 Romano Schmid
IrlandØstrig
42Boldbesiddelse %58
9Skud i alt16
3Skud på mål7
3Hjørnespark5
14Frispark begået17
2Gule kort1
0Røde kort0
0Offside1
76Afleveringspræcision %84
380Afleveringer526
5Redninger1

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Østrig3 – 1Kosovo
Nations League
Gult kort Kevin Danso · Forseelse
14'▮
22'▮
Gult kort Ron Raci · Forseelse
Mål David Affengruber · Hovedstød · Assist: Romano Schmid1-0
23'⚽
Mål Junior Adamu · Højrebensskud · Assist: Patrick Wimmer2-0
45'+2⚽
Mål Carney Chukwuemeka · Højrebensskud3-0
61'⚽
Gult kort David Affengruber · Forseelse
81'▮
83'⚽
3-1Mål (straffe) Edon Zhegrova · Straffespark
85'▮
Gult kort Valmir Matoshi · Protest
Østrig4-2-3-1
Kosovo3-4-3
136.7Zawieschitzky
157.4Veratschnig
27.0Affengruber
36.9Danso
146.6Wöber
46.9Schlager
66.9Seiwald
217.5Wimmer
106.5Wanner
186.7Schmid
87.4Adamu
16.1Murić
56.4Dellova
46.6Krasniqi
26.4Raci
156.5Vojvoda
236.6Avdullahu
206.6Hodza
136.7Gallapeni
176.6Krasniqi
186.5Muriqi
146.4Zabergja
Østrig4-2-3-1
Østrig
58′17 Carney Chukwuemeka18 Romano Schmid
58′9 Sasa Kalajdzic8 Junior Adamu
58′22 Alexander Prass14 Maximilian Wöber
68′7 Vasilije Markovic10 Paul Wanner
79′23 Marco Friedl 15 Nikolas Veratschnig 
Kosovo
46′3 Milot Avdyli14 Baton Zabergja
46′8 Valmir Matoshi20 Veldin Hodza
46′10 Edon Zhegrova17 Ermal Krasniqi
65′16 Amir Saipi1 Arijanet Murić
80′11 Fisnik Asllani18 Vedat Muriqi
ØstrigKosovo
52Boldbesiddelse %48
11Skud i alt6
6Skud på mål1
5Hjørnespark1
21Frispark begået15
2Gule kort2
0Røde kort0
2Offside1
86Afleveringspræcision %85
514Afleveringer474
1Redninger3

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Østrig3 – 1Israel
Nations League
Gult kort Xaver Schlager · Forseelse
26'▮
31'▮
Gult kort Eliel Peretz · Forseelse
Mål (straffe) Romano Schmid · Straffespark1-0
43'⚽
Gult kort Kevin Danso · Protest
51'▮
51'▮
Gult kort Sayed Abu Farkhi · Protest
55'⚽
1-1Mål Sayed Abu Farkhi · Hovedstød
56'▮
Gul/rødt kort Sayed Abu Farkhi · Usportslig optræden
Gult kort Patrick Wimmer · Forseelse
64'▮
Mål Phillipp Mwene · Højrebensskud · Assist: Paul Wanner2-1
90'⚽
Mål Sasa Kalajdzic · Venstrebensskud · Assist: Christoph Lang3-1
90'+3⚽
90'▮
Gult kort Daniel Peretz · Tidsspilde
Østrig4-2-3-1
Israel4-1-4-1
16.6Schlager
56.9Posch
157.1Lienhart
37.1Danso
167.6Mwene
47.5Schlager
66.9Seiwald
216.5Wimmer
188.1Schmid
196.5Grüll
116.6Gregoritsch
17.4Peretz
146.4Mizrahi
56.1Nachmias
136.3Stoinov
36.1Revivo
156.6Peretz
176.7Khalaili
86.5Peretz
116.6Gloukh
106.4Solomon
226.6Farkhi
Østrig4-2-3-1
Østrig
36′9 Sasa Kalajdzic11 Michael Gregoritsch
46′10 Paul Wanner19 Marco Grüll
73′20 Sascha Horvath6 Nicolas Seiwald
73′7 Christoph Lang21 Patrick Wimmer
82′17 Carney Chukwuemeka18 Romano Schmid
Israel
64′6 Yarin Levi8 Dor Peretz 
64′4 Raz Shlomo14 Guy Mizrahi
73′19 Dor Turgeman10 Manor Solomon
85′20 Liel Abada11 Oscar Gloukh
85′2 Eli Dasa15 Eliel Peretz
ØstrigIsrael
52Boldbesiddelse %48
19Skud i alt5
9Skud på mål1
4Hjørnespark2
15Frispark begået4
3Gule kort4
0Røde kort1
2Offside1
87Afleveringspræcision %84
457Afleveringer440
0Redninger6

Torsdag 2. juli 2026VM · Sekstendedelsfinale

Torsdag 2. juli 2026
Spanien3 – 0Østrig
VM · Sekstendedelsfinale
Mål Mikel Oyarzabal · Venstrebensskud · Assist: Marc Cucurella1-0
36'⚽
Mål Pedro Porro · Hovedstød · Assist: Álex Baena2-0
66'⚽
83'▮
Gult kort Stefan Posch · Forseelse
Mål Mikel Oyarzabal · Højrebensskud · Assist: Marc Cucurella3-0
89'⚽
Spanien4-2-3-1
Østrig4-2-3-1
236.9Simón
128.6Porro
227.5Cubarsí
147.6Laporte
248.0Cucurella
167.7Rodri
207.0Pedri
197.2Yamal
107.1Olmo
157.8Baena
218.9Oyarzabal
17.3Schlager
56.5Posch
36.4Danso
86.6Alaba
206.2Laimer
66.5Seiwald
46.1Schlager
186.6Schmid
246.2Wanner
96.8Sabitzer
116.0Gregoritsch
Spanien4-2-3-1
Spanien
71′6 Mikel Merino10 Dani Olmo
71′7 Ferran Torres15 Álex Baena
85′9 Gavi19 Lamine Yamal
90+3′2 Marc Pubill14 Aymeric Laporte
90+3′8 Fabián Ruiz20 Pedri
Østrig
46′17 Carney Chukwuemeka6 Nicolas Seiwald
46′10 Florian Grillitsch4 Xaver Schlager
60′7 Marko Arnautovic11 Michael Gregoritsch
60′14 Sasa Kalajdzic18 Romano Schmid
85′22 Alexander Prass5 Stefan Posch
SpanienØstrig
64Boldbesiddelse %36
23Skud i alt5
10Skud på mål0
9Hjørnespark0
8Frispark begået15
0Gule kort1
0Røde kort0
2Offside5
91Afleveringspræcision %82
629Afleveringer347
0Redninger6
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:19

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig42209548VVUU
2 Kosovo412134-15VTUU
3 Irland41216425TVUU
4 Israel402227-52TTUU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig22006246VV
2 Kosovo21102114VU
3 Irland20203302UU
4 Israel201103-31TU
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Irland21013123TV
2 Østrig20203302UU
3 Kosovo201113-21TU
4 Israel201124-21TU
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Onsdag 17. juni 2026VM · Gruppespil

Onsdag 17. juni 2026
Østrig3 – 1Jordan
VM · Gruppespil

Mandag 22. juni 2026VM · Gruppespil

Mandag 22. juni 2026
Argentina2 – 0Østrig
VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026VM · Gruppespil

Søndag 28. juni 2026
Algeriet3 – 3Østrig
VM · Gruppespil

Torsdag 2. juli 2026VM · Sekstendedelsfinale

Torsdag 2. juli 2026
Spanien3 – 0Østrig
VM · Sekstendedelsfinale

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Østrig3 – 1Israel
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Østrig3 – 1Kosovo
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Irland2 – 2Østrig
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Kosovo1 – 1Østrig
Nations League

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Østrig20:45Irland
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Israel20:45Østrig
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Alexander Schlager

    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    80 kg
  • 12Florian Wiegele

    Klub
    FC Viktoria Plzeň
    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    205 cm
  • 13Christian Zawieschitzky

    Position
    Målmand
    Alder
    19 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    75 kg
  • 13Lukas Jungwirth

    Klub
    LASK
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    177 cm
  • 13Matteo Bignetti

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    76 kg

Forsvar

  • 2David Affengruber

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    79 kg
  • 3Kevin Danso

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    85 kg
  • 5Stefan Posch

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    82 kg
  • 14Maximilian Wöber

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    86 kg
  • 15Philipp Lienhart

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    83 kg
  • 16Phillipp Mwene

    Position
    Venstre back
    Alder
    32 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    68 kg
  • 18Felix Bacher

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    82 kg
  • 20Konrad Laimer

    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg
  • 23Marco Friedl 

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    82 kg

Midtbane

  • 4Xaver Schlager

    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    76 kg
  • 6Nicolas Seiwald

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    79 kg
  • 7Christoph Lang

    Klub
    LASK
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    71 kg
  • 7Vasilije Markovic

    Position
    Midtbane
    Alder
    18 år
    Højde
    182 cm
  • 10Paul Wanner

    Klub
    PSV
    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    72 kg
  • 10Romano Schmid

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    168 cm
    Vægt
    69 kg
  • 10Sascha Horvath

    Klub
    LASK
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    165 cm
    Vægt
    60 kg
  • 15Nikolas Veratschnig 

    Position
    Højre back
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    75 kg
  • 17Carney Chukwuemeka

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    77 kg
  • 21Patrick Wimmer

    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    77 kg
  • 22Alexander Prass

    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    72 kg

Angreb

  • 8Junior Adamu

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    79 kg
  • 9Sasa Kalajdzic

    Klub
    LASK
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    200 cm
    Vægt
    90 kg
  • 11Michael Gregoritsch

    Position
    Angriber
    Alder
    32 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    91 kg
  • 19Marco Grüll

    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    74 kg

  • David Alaba 

    Position
    Forsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    78 kg
  • Marcel Sabitzer

    Position
    Midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    76 kg
  • Marko Arnautovic

    Position
    Angriber
    Alder
    37 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    83 kg
  • Florian Grillitsch

    Position
    Midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    77 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Nikolas Veratschnig MIDMidtbane17900106091%3111000000007.37
Junior AdamuANGAngreb15810304080%0002010000007.35
Sasa KalajdzicANGAngreb72822110229568%31514060000007.02
Marcel SabitzerMIDMidtbane43601053210278%5650020001007.01
Christoph LangMIDMidtbane24511301086%1000010000006.99
Felix BacherFORForsvar19000014191%3010020000006.91
Romano SchmidMIDMidtbane85362172320475%91200120000006.9
David Alaba FORForsvar427801216189%2483020000006.88
Xaver SchlagerMIDMidtbane86010131130189%1511760140001006.87
Nicolas SeiwaldMIDMidtbane8602005528192%207125030000006.8
Phillipp MweneFORForsvar43291031813087%8583020000006.79
David AffengruberFORForsvar213610106089%1195030001006.76
Kevin DansoFORForsvar7509003127289%853214060002006.75
Christian ZawieschitzkyMÅLMålmand19000000081%0000000000006.74
Patrick WimmerMIDMidtbane6334028326477%105350150001006.74
Philipp LienhartFORForsvar4360003112192%32207010000006.73
Marko ArnautovicANGAngreb414220304078%2001030001006.72
Michael GregoritschANGAngreb6359117012063%11510020000006.7
Alexander SchlagerMÅLMålmand654000004086%10530017600006.65
Florian WiegeleMÅLMålmand19000000086%0000001100006.64
Maximilian WöberFORForsvar311500049076%8291050001006.62
Florian GrillitschMIDMidtbane28800013090%2010030000006.59
Vasilije MarkovicMIDMidtbane12200013075%0003010000006.59
Stefan PoschFORForsvar760300101429174%11131913090002006.55
Alexander PrassMIDMidtbane514410494176%2020000000006.53
Paul WannerMIDMidtbane6345013617784%5214060000006.53
Sascha HorvathMIDMidtbane11700010091%0000000000006.52
Konrad LaimerFORForsvar6494013625685%15320080001006.5
Marco Friedl FORForsvar23400003092%3100000000006.5
Carney ChukwuemekaMIDMidtbane616610309187%2001050000006.48
Marco GrüllANGAngreb27400124171%2110030000006.43

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.