Israels fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Kosovo15:00Israel
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Israel20:45Østrig
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Irland1 – 1Israel
Nations League
28'▮
Gult kort Idan Nachmias · Forseelse
VAR Jimmy Dunne · Straffespark tildelt
36'VAR
38'▮
Gult kort Dor Peretz · Forseelse
Mål (straffe) Troy Parrott · Højrebensskud1-0
39'⚽
Gult kort Liam Scales · Forseelse
44'▮
47'⚽
1-1Mål Dor Peretz · Venstrebensskud
90'+2▮
Gult kort Yarin Levi · Forseelse
Irland3-4-2-1
Israel5-4-1
16.5Kelleher
27.4Dunne
56.9O'Brien
36.8Scales
86.9Knight
147.1Coventry
66.7Molumby
187.3Manning
177.2Moylan
106.6Idah
77.2Parrott
236.6Tzur
206.7Abada
176.6Feingold
56.9Nachmias
137.2Stoinov
37.0Revivo
86.8Peretz
157.1Peretz
216.8Azoulay
116.7Gloukh
196.4Turgeman
Irland3-4-2-1
Irland
69′20 Chiedozie Ogbene17 Jack Moylan
69′21 Rocco Vata10 Adam Idah
84′13 Joel Bagan18 Ryan Manning
84′4 Bosun Lawal14 Conor Coventry
Israel
58′6 Omri Gandelman19 Dor Turgeman
58′12 Yarin Levi21 Ethane Azoulay
72′10 Manor Solomon20 Liel Abada
78′2 Eli Dasa17 Ilay Feingold
78′7 Yarden Shua8 Dor Peretz
IrlandIsrael
55Boldbesiddelse %45
16Skud i alt10
4Skud på mål2
3Hjørnespark3
13Frispark begået15
1Gule kort3
0Røde kort0
1Offside2
83Afleveringspræcision %83
510Afleveringer418
1Redninger3

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Israel0 – 0Kosovo
Nations League

Ingen hændelser registreret.

Israel3-4-2-1
Kosovo3-4-2-1
237.8Tzur
57.4Nachmias
47.2Shlomo
137.2Stoinov
176.8Khalaili
157.5Peretz
216.9Azoulay
206.5Abada
87.0Peretz
106.9Solomon
96.3Baribo
167.6Saipi
157.7Vojvoda
47.6Krasniqi
57.3Dellova
176.9Krasniqi
86.4Matoshi
197.2Kacuri
37.4Avdyli
117.0Asllani
226.7Jashari
96.2Rrahmani
Israel3-4-2-1
Israel
69′3 Ilay Feingold 20 Liel Abada
69′19 Dor Turgeman9 Tai Baribo
73′11 Oscar Gloukh21 Ethane Azoulay
77′2 Eli Dasa17 Anan Khalaili
78′16 Gabi Kanichowsky8 Dor Peretz 
Kosovo
59′23 Leon Avdullahu19 Dion Kacuri
59′13 Dion Gallapeni3 Milot Avdyli
59′20 Veldin Hodza22 Muharrem Jashari 
69′7 Milot Rashica9 Albion Rrahmani
77′10 Edon Zhegrova8 Valmir Matoshi
IsraelKosovo
45Boldbesiddelse %55
10Skud i alt18
3Skud på mål4
4Hjørnespark5
8Frispark begået7
0Gule kort0
0Røde kort0
2Offside0
86Afleveringspræcision %88
474Afleveringer565
4Redninger3

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Israel0 – 3Irland
Nations League
13'⚽
0-1Mål Troy Parrott · Højrebensskud · Assist: James Abankwah
16'⚽
0-2Mål Adam Idah · Højrebensskud · Assist: Jack Moylan
25'⚽
0-3Mål Jack Moylan · Højrebensskud
59'▮
Gult kort Adam Idah · Protest
Gult kort Raz Shlomo · Protest
59'▮
89'▮
Gult kort Conor Coventry · Forseelse
Israel4-4-2
Irland3-4-3
16.1Peretz
145.9Mizrahi
47.1Shlomo
136.8Stoinov
36.1Revivo
176.3Khalaili
166.6Kanichowsky
156.7Peretz
106.7Solomon
196.2Turgeman
116.9Gloukh
17.5Kelleher
47.9O'Shea
57.2O'Brien
127.0Kitching
27.1Abankwah
146.6Coventry
66.9Molumby
186.8Manning
178.0Moylan
77.0Parrott
107.2Idah
Israel4-4-2
Israel
46′8 Dor Peretz 14 Guy Mizrahi
64′22 Ethane Azoulay16 Gabi Kanichowsky
64′21 Idan Toklomati19 Dor Turgeman
76′2 Eli Dasa17 Anan Khalaili
83′12 Ilay Feingold 3 Roy Revivo
Irland
68′8 Jason Knight 2 James Abankwah
68′22 Killian Phillips17 Jack Moylan
69′9 Tom Cannon10 Adam Idah
76′21 Rocco Vata7 Troy Parrott
88′13 Joel Bagan6 Jayson Molumby
IsraelIrland
64Boldbesiddelse %36
8Skud i alt9
4Skud på mål3
2Hjørnespark4
16Frispark begået12
1Gule kort2
0Røde kort0
1Offside1
89Afleveringspræcision %79
645Afleveringer353
0Redninger4

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Østrig3 – 1Israel
Nations League
Gult kort Xaver Schlager · Forseelse
26'▮
31'▮
Gult kort Eliel Peretz · Forseelse
Mål (straffe) Romano Schmid · Straffespark1-0
43'⚽
Gult kort Kevin Danso · Protest
51'▮
51'▮
Gult kort Sayed Abu Farkhi · Protest
55'⚽
1-1Mål Sayed Abu Farkhi · Hovedstød
56'▮
Gul/rødt kort Sayed Abu Farkhi · Usportslig optræden
Gult kort Patrick Wimmer · Forseelse
64'▮
Mål Phillipp Mwene · Højrebensskud · Assist: Paul Wanner2-1
90'⚽
Mål Sasa Kalajdzic · Venstrebensskud · Assist: Christoph Lang3-1
90'+3⚽
90'▮
Gult kort Daniel Peretz · Tidsspilde
Østrig4-2-3-1
Israel4-1-4-1
16.6Schlager
56.9Posch
157.1Lienhart
37.1Danso
167.6Mwene
47.5Schlager
66.9Seiwald
216.5Wimmer
188.1Schmid
196.5Grüll
116.6Gregoritsch
17.4Peretz
146.4Mizrahi
56.1Nachmias
136.3Stoinov
36.1Revivo
156.6Peretz
176.7Khalaili
86.5Peretz
116.6Gloukh
106.4Solomon
226.6Farkhi
Østrig4-2-3-1
Østrig
36′9 Sasa Kalajdzic11 Michael Gregoritsch
46′10 Paul Wanner19 Marco Grüll
73′20 Sascha Horvath6 Nicolas Seiwald
73′7 Christoph Lang21 Patrick Wimmer
82′17 Carney Chukwuemeka18 Romano Schmid
Israel
64′6 Yarin Levi8 Dor Peretz 
64′4 Raz Shlomo14 Guy Mizrahi
73′19 Dor Turgeman10 Manor Solomon
85′20 Liel Abada11 Oscar Gloukh
85′2 Eli Dasa15 Eliel Peretz
ØstrigIsrael
52Boldbesiddelse %48
19Skud i alt5
9Skud på mål1
4Hjørnespark2
15Frispark begået4
3Gule kort4
0Røde kort1
2Offside1
87Afleveringspræcision %84
457Afleveringer440
0Redninger6
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:19

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig42209548VVUU
2 Kosovo412134-15VTUU
3 Irland41216425TVUU
4 Israel402227-52TTUU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Østrig22006246VV
2 Kosovo21102114VU
3 Irland20203302UU
4 Israel201103-31TU
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Irland21013123TV
2 Østrig20203302UU
3 Kosovo201113-21TU
4 Israel201124-21TU
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Østrig3 – 1Israel
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Israel0 – 3Irland
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Israel0 – 0Kosovo
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Irland1 – 1Israel
Nations League

Lørdag 14. november 2026Nations League

Lørdag 14. november 2026
Kosovo15:00Israel
Nations League

Tirsdag 17. november 2026Nations League

Tirsdag 17. november 2026
Israel20:45Østrig
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Niv Eliasi

    Klub
    Levadiakos
    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    79 kg
  • 18Omri Glazer

    Klub
    Maccabi Haifa
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    190 cm
  • 23Assaf Tzur

    Klub
    Hapoel Tel Aviv
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    195 cm

Forsvar

  • 2Eli Dasa

    Klub
    Maccabi Haifa
    Position
    Højre back · anfører
    Alder
    33 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    68 kg
  • 3Roy Revivo

    Position
    Venstre back
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    68 kg
  • 4Raz Shlomo

    Klub
    Maccabi Tel Aviv
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    188 cm
  • 5Idan Nachmias

    Klub
    Hapoel Be'er Sheva
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    83 kg
  • 13Nikita Stoinov

    Klub
    Dinamo Bucureşti
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    192 cm
  • 14Guy Mizrahi

    Klub
    Hapoel Be'er Sheva
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
  • 17Ilay Feingold 

    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    64 kg

Midtbane

  • 6Omri Gandelman

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    84 kg
  • 8Dor Peretz 

    Klub
    Maccabi Tel Aviv
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    72 kg
  • 10Manor Solomon

    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    66 kg
  • 11Oscar Gloukh

    Klub
    Ajax
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    171 cm
    Vægt
    68 kg
  • 12Yarin Levi

    Klub
    Maccabi Haifa
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    17 cm
  • 15Eliel Peretz

    Klub
    Hapoel Be'er Sheva
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    84 kg
  • 16Gabi Kanichowsky

    Klub
    Maccabi Tel Aviv
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    165 cm
  • 20Liel Abada

    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    68 kg
  • 21Ethane Azoulay

    Klub
    Maccabi Haifa
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    74 kg

Angreb

  • 7Yarden Shua

    Klub
    Beitar Jerusalem
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
  • 9Tai Baribo

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    78 kg
  • 19Dor Turgeman

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    73 kg
  • 22Sayed Abu Farkhi

    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm

  • 17Anan Khalaili

    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    183 cm
  • 1Daniel Peretz

    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    89 kg
  • 21Idan Toklomati

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    183 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Assaf TzurMÅLMålmand218000002054%0032007300007.19
Eliel PeretzMIDMidtbane4355003417183%821020130001006.99
Nikita StoinovFORForsvar4360001014293%44275010000006.9
Gabi KanichowskyMIDMidtbane27600112094%1310000000006.83
Idan ToklomatiANGAngreb126000021100%0100000000006.82
Raz ShlomoFORForsvar3206000011194%51134020001006.82
Dor Peretz MIDMidtbane4264105012288%4122010001006.81
Ethane AzoulayMIDMidtbane315700526087%4522040000006.81
Idan NachmiasFORForsvar327000016093%41241030001006.79
Omri GandelmanMIDMidtbane13200102071%0112000000006.73
Daniel PeretzMÅLMålmand218000002078%0031006401006.72
Yarden ShuaANGAngreb11200100067%0000000000006.71
Manor SolomonMIDMidtbane42710031211692%0100030000006.65
Oscar GloukhMIDMidtbane4282005311890%1000020000006.65
Sayed Abu FarkhiANGAngreb15610102086%0001000001006.62
Anan KhalailiFORForsvar3243000815476%5185020000006.61
Ilay Feingold FORForsvar310600114180%1372000000006.56
Yarin LeviMIDMidtbane25800003090%2021010001006.56
Liel AbadaMIDMidtbane314600327190%1131010000006.45
Dor TurgemanANGAngreb416000007063%2133020000006.42
Roy RevivoFORForsvar3263001717280%15126050000006.4
Eli DasaFORForsvar44400141090%0000010000006.35
Tai BariboANGAngreb16900101060%0000010000006.29
Guy MizrahiFORForsvar211000002079%0240010000006.14

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.