Færøernes fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Slovakiet20:45Færøerne
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Færøerne16:00Moldova
Nations League

Seneste resultater

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Kasakhstan2 – 2Færøerne
Nations League
22'⚽
0-1Mål Petur Knudsen · Hovedstød · Assist: Jóannes Bjartalid
Gult kort Maksim Samorodov · Forseelse
38'▮
52'▮
Gult kort Martin Agnarsson · Forseelse
52'▮
Gult kort Heini Vatnsdal · Forseelse
63'⚽
0-2Mål Géza Dávid Turi · Højrebensskud
65'▮
Gul/rødt kort Martin Agnarsson · Forseelse
Mål Sergey Maliy · Højrebensskud1-2
68'⚽
Mål Nuraly Alip · Hovedstød · Assist: Maksim Samorodov2-2
76'⚽
Rødt kort Sergey Maliy · Forseelse
85'▮
Kasakhstan3-4-2-1
Færøerne3-4-3
126.3Anarbekov
66.9Kasym
27.1Maliy
37.5Alip
146.9Zhagorov
57.1Kuat
77.1Zhukov
136.4Basmanov
107.8Samorodov
97.5Islamkhan
197.2Karimov
16.0Lamhauge
156.0Færø
167.1Vatnhamar
86.6Vatnsdal
26.9Danielsen
217.2Turi
77.6Bjartalid
136.1Agnarsson
107.0Samuelsen
117.6Knudsen
206.8Sørensen
Kasakhstan3-4-2-1
Kasakhstan
46′17 Artur Shushenachev19 Ramazan Karimov
46′11 Yan Vorogovskiy13 Stanislav Basmanov
73′8 Zhasulan Amir14 Nauryzbek Zhagorov
73′23 Ismail Bekbolat7 Georgiy Zhukov
87′21 Elkhan Astanov9 Bauyrzhan Islamkhan
Færøerne
53′4 Samuel Chukwudi8 Heini Vatnsdal
69′3 Viljormur Davidsen11 Petur Knudsen
82′22 Mattias Johnnyson Hellisdal20 Hanus Sørensen
82′14 Poul Kallsberg10 Áki Debes Samuelsen
KasakhstanFærøerne
67Boldbesiddelse %33
24Skud i alt16
4Skud på mål4
5Hjørnespark8
8Frispark begået9
1Gule kort3
1Røde kort1
3Offside1
86Afleveringspræcision %65
559Afleveringer269
2Redninger2

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Færøerne1 – 1Slovakiet
Nations League
38'⚽
0-1Selvmål Gunnar Vatnhamar · Selvmål
Gult kort Jóannes Danielsen · Forseelse
41'▮
Gult kort Géza Dávid Turi · Forseelse
65'▮
Mål Adrian Justinussen · Højrebensskud · Assist: Áki Debes Samuelsen1-1
66'⚽
Gult kort Andrias Edmundsson  · Forseelse
69'▮
Færøerne5-4-1
Slovakiet4-3-3
16.6Lamhauge
26.2Danielsen
156.9Færø
167.2Vatnhamar
57.3Edmundsson
136.4Agnarsson
146.4Kallsberg
216.8Turi
76.7Bjartalid
207.2Sørensen
116.7Knudsen
237.5Greif
47.0Valjent
37.1Vavro
147.0Škriniar
27.1Mesik
107.1Suslov
227.3Lobotka
197.1Rigo
206.9Duris
96.8Boženík
76.8Sauer
Færøerne5-4-1
Færøerne
55′17 Adrian Justinussen11 Petur Knudsen
55′10 Áki Debes Samuelsen14 Poul Kallsberg
84′9 Jørgen Nielsen7 Jóannes Bjartalid
Slovakiet
46′17 Lukas Haraslin7 Leo Sauer 
63′8 Ondrej Duda19 Tomas Rigo
63′18 Ivan Schranz20 David Duris
70′15 David Strelec9 Róbert Boženík
82′16 Dávid Hancko4 Martin Valjent
FærøerneSlovakiet
35Boldbesiddelse %65
15Skud i alt15
6Skud på mål4
2Hjørnespark10
12Frispark begået7
3Gule kort0
0Røde kort0
2Offside3
79Afleveringspræcision %89
299Afleveringer573
3Redninger5

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Moldova1 – 1Færøerne
Nations League
26'⚽
0-1Mål (straffe) Viljormur Davidsen · Venstrebensskud
62'▮
Gult kort Andrias Edmundsson  · Forseelse
Mål Sergiu Perciun · Højrebensskud1-1
66'⚽
Moldova3-5-1-1
Færøerne5-4-1
126.5Celeadnic
56.8Cucos
187.2Iovu
67.0Gherasimencov
167.0Forov
146.7Fratea
46.6Baboglo
117.0Stina
27.7Reabciuk
216.2Mandrychenko
157.3Popescu
16.6Lamhauge
196.6Benjaminsen
46.4Chukwudi
166.9Vatnhamar
57.3Edmundsson
37.0Davidsen
106.7Samuelsen
226.6Hellisdal
217.0Turi
206.7Sørensen
176.0Justinussen
Moldova3-5-1-1
Moldova
46′20 Nicky Clescenco21 Dmytro Mandrychenko
52′7 Nikita Motpan11 Victor Stina
52′9 Sergiu Perciun16 Danila Forov
52′22 Vadim Rață4 Vladyslav Baboglo
74′10 Ștefan Bodișteanu14 Vladimir Fratea
Færøerne
61′7 Jóannes Bjartalid20 Hanus Sørensen
61′11 Petur Knudsen21 Géza Dávid Turi
75′13 Martin Agnarsson3 Viljormur Davidsen
85′18 Aron Benjaminsen10 Áki Samuelsen
85′6 Emil Joensen22 Mattias Hellisdal
MoldovaFærøerne
70Boldbesiddelse %30
22Skud i alt6
4Skud på mål1
7Hjørnespark2
12Frispark begået11
0Gule kort1
0Røde kort0
1Offside1
89Afleveringspræcision %71
599Afleveringer263
0Redninger3

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Færøerne1 – 1Kasakhstan
Nations League
Mål Áki Samuelsen · Højrebensskud · Assist: Andrias Edmundsson 1-0
14'⚽
26'⚽
1-1Mål Temirlan Erlanov · Hovedstød · Assist: Bauyrzhan Islamkhan
49'▮
Gult kort Galymzhan Kenzhebek · Forseelse
90'+1▮
Gult kort Islambek Kuat  · Forseelse
Færøerne5-4-1
Kasakhstan4-3-3
16.4Lamhauge
26.4Danielsen
156.9Færø
166.8Vatnhamar
57.5Edmundsson
136.7Agnarsson
107.0Samuelsen
216.6Turi
77.9Bjartalid
206.8Sørensen
116.6Knudsen
16.8Pokatilov
136.7Mrynskiy
238.6Erlanov
37.7Alip
117.4Vorogovskiy
56.5Kuat
187.7Karaman
97.1Islamkhan
86.5Amir
106.5Shushenachev
76.7Kenzhebek
Færøerne5-4-1
Færøerne
65′17 Adrian Justinussen11 Petur Knudsen
80′22 Mattias Hellisdal21 Géza Dávid Turi
80′14 Poul Kallsberg10 Áki Samuelsen
Kasakhstan
62′21 Elkhan Astanov8 Zhasulan Amir
62′17 Stanislav Basmanov7 Galymzhan Kenzhebek
73′20 Ramazan Orazov  9 Bauyrzhan Islamkhan
81′22 Ismail Bekbolat10 Artur Shushenachev
FærøerneKasakhstan
42Boldbesiddelse %58
14Skud i alt10
5Skud på mål2
7Hjørnespark5
10Frispark begået10
0Gule kort2
0Røde kort0
0Offside1
75Afleveringspræcision %84
383Afleveringer539
1Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:20

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet431092710VVUV
2 Færøerne40405504UUUU
3 Moldova411238-54TUVT
4 Kasakhstan402257-22UTTU
OprykningOprykningsplayoffNedrykningsplayoff
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet22004136VV
2 Færøerne20202202UU
3 Kasakhstan201134-11TU
4 Moldova201115-41UT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Slovakiet21105144UV
2 Moldova210123-13TV
3 Færøerne20203302UU
4 Kasakhstan201123-11UT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Nations League

Lørdag 26. september 2026
Færøerne1 – 1Kasakhstan
Nations League

Tirsdag 29. september 2026Nations League

Tirsdag 29. september 2026
Moldova1 – 1Færøerne
Nations League

Fredag 2. oktober 2026Nations League

Fredag 2. oktober 2026
Færøerne1 – 1Slovakiet
Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026Nations League

Tirsdag 6. oktober 2026
Kasakhstan2 – 2Færøerne
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Slovakiet20:45Færøerne
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Færøerne16:00Moldova
Nations League
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Spillere

Målmænd

  • 1Mattias Lamhauge

    Klub
    Strømsgodset
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    194 cm
  • 12Ari Petersen

    Klub
    ÍBV
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    187 cm
  • 23Bárdur á Reynatröd

    Klub
    Víkingur
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    191 cm

Forsvar

  • 3Viljormur Davidsen

    Klub
    NSÍ
    Position
    Venstre back · anfører
    Alder
    35 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    72 kg
  • 4Samuel Chukwudi

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    197 cm
  • 5Andrias Edmundsson 

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    196 cm
    Vægt
    81 kg
  • 5Arnbjørn Svensson

    Klub
    Víkingur
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    185 cm
  • 8Heini Vatnsdal

    Klub
    B36
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    35 år
    Højde
    181 cm
  • 15Ari Olsen

    Position
    Højre back
    Alder
    28 år
    Højde
    185 cm
  • 15Odmar Færø

    Klub
    KÍ
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    36 år
    Højde
    185 cm
  • 16Gunnar Vatnhamar

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
  • 19Jann Benjaminsen

    Klub
    NSÍ
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    183 cm

Midtbane

  • 2Jóannes Danielsen

    Klub
    KÍ
    Position
    Højre back
    Alder
    29 år
    Højde
    171 cm
  • 6Emil Joensen

    Klub
    NSÍ
    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    185 cm
  • 6Noah Mneney

    Klub
    HB
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    75 kg
  • 7Jóannes Bjartalid

    Klub
    Kyzyl-Zhar
    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm
  • 13Martin Agnarsson

    Position
    Venstre back
    Alder
    22 år
    Højde
    172 cm
    Vægt
    64 kg
  • 17Ási Dam

    Klub
    HB
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    23 år
  • 21Géza Dávid Turi

    Klub
    Grimsby Town
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    184 cm
  • 22Mattias Johnnyson Hellisdal

    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år

Angreb

  • 9Jørgen Nielsen

    Klub
    Víkingur
    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
  • 10Áki Debes Samuelsen

    Position
    Angriber
    Alder
    22 år
    Højde
    174 cm
  • 11Petur Knudsen

    Klub
    NSÍ
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
  • 14Poul Kallsberg

    Position
    Højre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    183 cm
  • 17Adrian Justinussen

    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    180 cm
  • 18Aron Benjaminsen

    Klub
    Hearts
    Position
    Højre kant
    Alder
    18 år
  • 20Hanus Sørensen

    Klub
    Aluminij
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Højde
    182 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Andrias Edmundsson FORForsvar3270018321177%052416050002007.38
Jóannes BjartalidMIDMidtbane42930151618282%10392040000007.21
Gunnar VatnhamarFORForsvar4360003019083%442811030000007
Áki Debes SamuelsenANGAngreb42821161118766%7133030000006.98
Géza Dávid TuriMIDMidtbane4321102317082%8364060001006.9
Hanus SørensenANGAngreb432300579471%2111010000006.88
Petur KnudsenANGAngreb4218101008169%3024050000006.82
Mattias Johnnyson HellisdalMIDMidtbane310300335081%1161010000006.68
Jann BenjaminsenFORForsvar19000030071%0280020000006.64
Odmar FærøFORForsvar3270000316072%53229120000006.61
Viljormur DavidsenFORForsvar29610121070%0041000000006.6
Heini VatnsdalFORForsvar15300102079%0122010001006.57
Adrian JustinussenANGAngreb3150102011161%0039020000006.49
Jóannes DanielsenMIDMidtbane3270002710268%43100020001006.49
Jørgen NielsenANGAngreb16000000100%0000000000006.49
Poul KallsbergANGAngreb37300123162%0002000000006.43
Emil JoensenMIDMidtbane150000100%1000000000006.42
Martin AgnarssonMIDMidtbane426000147191%3171040001006.42
Aron BenjaminsenANGAngreb1500000000000010000006.38
Mattias LamhaugeMÅLMålmand436000002040%0041009500006.38
Samuel ChukwudiFORForsvar212700106072%1094000000006.38

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.