Kenyas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Sydafrika17:00Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Kenya17:00Sydafrika
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Eritrea–Tidspunkt ikke fastlagtKenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Kenya–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Torsdag 1. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026
Guinea1 – 0Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation
16'▮
Gult kort M. Bajaber · Forseelse
Mål Serhou Guirassy · Højrebensskud1-0
32'⚽
Gult kort Mohamed Camara · Forseelse
64'▮
Guinea4-2-3-1
Kenya4-4-2
226.9Camara
67.0Fofana
57.0Soumah
36.6Keita
217.1Sylla
197.0Diabate
157.1Cissé
106.6Baldé
86.4Traoré
117.1Diaby
97.3Guirassy
236.6Odhiambo
166.3Onyango
46.8Kibwage
56.4Odhiambo
206.7Okwaro
196.3Ochieng
86.5Abuya
126.2Erambo
76.1Bajaber
246.5Omondi
226.5Obiero
Guinea4-2-3-1
Guinea
46′20 Mory Konaté3 A. Keita
60′17 Ibrahima Bangoura15 Seydouba Cissé
60′18 Aguibou Camara10 Aliou Baldé
76′25 Ousmane Camara8 Abdoul Karim Traoré
83′24 Lamine Diaby-Fadiga11 Yadaly Diaby
Kenya
46′15 Ryan Ogam19 Job Ochieng
46′10 Timothy Ouma22 Micah Obiero
60′11 Shariff Sirengo7 M. Bajaber
74′13 J. Omondi24 B. Omondi
87′14 A. Wanjala12 Chrispine Erambo
GuineaKenya
51Boldbesiddelse %49
9Skud i alt5
3Skud på mål2
5Hjørnespark2
10Frispark begået17
1Gule kort1
0Røde kort0
3Offside1
83Afleveringspræcision %81
349Afleveringer332
2Redninger2

Lørdag 26. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 26. september 2026
Kenya1 – 1Eritrea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort R. Onyango · Forseelse
29'▮
36'⚽
0-1Mål Nahom Girmai Netabay · Venstrebensskud · Assist: Ali Sulieman
52'▮
Gult kort Victor Fors · Forseelse
Gult kort Manzur Okwaro · Forseelse
60'▮
Mål Ryan Ogam · Venstrebensskud · Assist: B. Omondi1-1
87'⚽
Kenya4-2-3-1
Eritrea4-2-3-1
237.3Odhiambo
167.0Onyango
26.6Wesonga
56.6Odhiambo
37.2Omar
206.1Okwaro
87.3Abuya
227.1Obiero
106.5Ouma
196.5Ochieng
157.9Ogam
1Sultan
256.8Fors
46.5Ali
146.9Embaye
36.3Idris
96.6Tekie
207.7Netabay
19Yohannes
86.7Teklezgi
76.7Gerezgiher
107.0Sulieman
Kenya4-2-3-1
Kenya
64′24 B. Omondi19 Job Ochieng
65′21 Stanley Wilson Omondi10 Timothy Ouma
70′7 M. Bajaber20 Manzur Okwaro
79′11 Shariff Sirengo22 Micah Obiero
79′14 A. Wanjala16 R. Onyango
Eritrea
23′33 Jozef Misignha4 Jamal Ali
67′33 Nahom Tadese9 Tesfaldet Tekie
78′33 Awed Issac Abeselom33
78′23 Maill Lundgren7 Filimon Gerezgiher
KenyaEritrea
66Boldbesiddelse %34
29Skud i alt10
6Skud på mål6
8Hjørnespark0
12Frispark begået7
2Gule kort1
0Røde kort0
4Offside3
87Afleveringspræcision %75
516Afleveringer286
5Redninger5
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika22007166VV
2 Guinea21012203TV
3 Kenya201112-11UT
4 Eritrea201116-51UT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika11002113V
2 Guinea11001013V
3 Kenya10101101U
4 Eritrea100105-50T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika11005053V
2 Eritrea10101101U
3 Guinea100112-10T
4 Kenya100101-10T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 26. september 2026
Kenya1 – 1Eritrea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026
Guinea1 – 0Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Sydafrika17:00Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Kenya17:00Sydafrika
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Eritrea–Tidspunkt ikke fastlagtKenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Kenya–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Spillere

Målmænd

  • 1F. Shikhalo

    Klub
    Nairobi United
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
  • 18B. Bwire

    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    0 cm
  • 23Bryne Odhiambo

    Klub
    Gor Mahia
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
  • Caleb Kramer

    Position
    Målmand
    Alder
    20 år

Forsvar

  • 3Aboud Omar

    Position
    Venstre back
    Alder
    34 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    77 kg
  • 5Alphonce Omija

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
  • 5Frank Onyango Odhiambo

    Klub
    Gor Mahia
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    190 cm
  • 16R. Onyango

    Klub
    Sogndal
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
  • Deon Woodman

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    192 cm
  • Sydney Agina

    Klub
    Tamworth
    Position
    Forsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    178 cm
  • Sylvester Owino

    Klub
    Gor Mahia
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år

Midtbane

  • 7M. Bajaber

    Position
    Venstre kant
    Alder
    23 år
  • 10Timothy Ouma

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • 12Chrispine Erambo

    Position
    Central midtbane
  • 13Erick Otieno

    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    70 kg
  • 17Amos Nondi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
  • 19Job Ochieng

    Position
    Højre kant
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
  • 21Stanley Wilson Omondi

    Klub
    AIK
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    179 cm
  • Austin Otieno

    Klub
    Al Nejmeh
    Position
    Offensiv midtbane
  • Clarke Oduor

    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    70 kg
  • Richard Odada

    Klub
    UTA Arad
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    190 cm
  • Will Wilson

    Klub
    Tulsa Roughnecks
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    170 cm
  • Zech Obiero

    Klub
    Gillingham
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    170 cm

Angreb

  • 15Ryan Ogam

    Klub
    RFC Liège
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    187 cm
  • 22Micah Obiero

    Klub
    Carlisle United
    Position
    Højre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    66 kg
  • 24B. Omondi

    Klub
    Gor Mahia
    Position
    Højre kant
    Alder
    22 år
    Højde
    178 cm
  • L. Ouma

    Klub
    SJK Akatemia
    Position
    Angriber
    Alder
    21 år

  • 14A. Wanjala

    Position
    Midterforsvarer
  • 8D. Abuya

    Klub
    Young Africans
    Position
    Central midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    0 cm
  • 20Manzur Okwaro

    Klub
    Reims
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
  • 11Shariff Sirengo

    Position
    Forsvarer
  • 2Haniff Wesonga

    Position
    Forsvarer
  • 13J. Omondi

    Position
    Højre kant
    Alder
    21 år
  • 4Michael Kibwage

    Position
    Forsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    182 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Ryan OgamANGAngreb2134101005274%0002010000007.27
Aboud OmarFORForsvar19000084085%1001010000007.17
Bryne OdhiamboMÅLMålmand218000000079%0030007500006.94
D. AbuyaMIDMidtbane2180003108184%4111030000006.9
B. OmondiANGAngreb210001246175%3000050000006.88
Micah ObieroANGAngreb212500316291%1101020000006.79
Michael KibwageFORForsvar19000001087%1240000000006.79
Stanley Wilson OmondiMIDMidtbane12500111186%0000000000006.74
Shariff SirengoFORForsvar24100331150%0000000000006.66
R. OnyangoFORForsvar216900265192%2141010001006.65
Haniff WesongaFORForsvar19000212092%1101010000006.58
M. BajaberMIDMidtbane28000236478%0100020001006.55
Frank Onyango OdhiamboFORForsvar218000104083%2282040000006.47
Job OchiengMIDMidtbane211000266179%2002010000006.42
J. OmondiMIDMidtbane11600002050%1001000000006.4
Timothy OumaMIDMidtbane210900034083%3110030000006.39
Manzur OkwaroFORForsvar216000219292%3131130001006.37
A. WanjalaFORForsvar21400011083%1000010000006.31
Chrispine EramboMIDMidtbane18700101089%1210110000006.24

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.