Guineas fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Guinea17:00Eritrea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Eritrea18:00Guinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea–Tidspunkt ikke fastlagtSydafrika
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Kenya–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Torsdag 1. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026
Guinea1 – 0Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation
16'▮
Gult kort M. Bajaber · Forseelse
Mål Serhou Guirassy · Højrebensskud1-0
32'⚽
Gult kort Mohamed Camara · Forseelse
64'▮
Guinea4-2-3-1
Kenya4-4-2
226.9Camara
67.0Fofana
57.0Soumah
36.6Keita
217.1Sylla
197.0Diabate
157.1Cissé
106.6Baldé
86.4Traoré
117.1Diaby
97.3Guirassy
236.6Odhiambo
166.3Onyango
46.8Kibwage
56.4Odhiambo
206.7Okwaro
196.3Ochieng
86.5Abuya
126.2Erambo
76.1Bajaber
246.5Omondi
226.5Obiero
Guinea4-2-3-1
Guinea
46′20 Mory Konaté3 A. Keita
60′17 Ibrahima Bangoura15 Seydouba Cissé
60′18 Aguibou Camara10 Aliou Baldé
76′25 Ousmane Camara8 Abdoul Karim Traoré
83′24 Lamine Diaby-Fadiga11 Yadaly Diaby
Kenya
46′15 Ryan Ogam19 Job Ochieng
46′10 Timothy Ouma22 Micah Obiero
60′11 Shariff Sirengo7 M. Bajaber
74′13 J. Omondi24 B. Omondi
87′14 A. Wanjala12 Chrispine Erambo
GuineaKenya
51Boldbesiddelse %49
9Skud i alt5
3Skud på mål2
5Hjørnespark2
10Frispark begået17
1Gule kort1
0Røde kort0
3Offside1
83Afleveringspræcision %81
349Afleveringer332
2Redninger2

Lørdag 26. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 26. september 2026
Sydafrika2 – 1Guinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Ime Okon · Venstrebensskud · Assist: Yaya Sithole1-0
30'⚽
40'▮
Gult kort Serhou Guirassy · Protest
Gult kort Ime Okon · Forseelse
44'▮
Gult kort Thapelo Maseko · Forseelse
67'▮
69'⚽
1-1Mål Seydouba Cissé · Højrebensskud
Mål Samukele Kabini · Venstrebensskud · Assist: Yanela Mbuthuma2-1
77'⚽
Sydafrika4-2-3-1
Guinea4-3-3
16.6Williams
256.5Sebelebele
217.7Okon
246.5Makhanya
66.9Modiba
137.1Sithole
47.0Mokoena
126.4Maseko
106.6Mofokeng
77.0Appollis
156.6Rayners
16.5Sylla
66.7Fofana
46.2Sow
36.5Keita
216.0Sylla
157.3Cissé
126.5Kourouma
76.8Moriba
107.0Baldé
96.9Guirassy
86.8Traoré
Sydafrika4-2-3-1
Sydafrika
57′18 Samukele Kabini6 Aubrey Modiba
68′9 Yanela Mbuthuma15 Iqraam Rayners
82′30 Bathusi Aubaas10 Relebohile Mofokeng
82′28 Thapelo Morena7 Oswin Appollis
82′17 Luther Singh12 Thapelo Maseko
Guinea
46′19 Ousmane Diabate12 Lass Kourouma
63′2 Ibrahim Diakité6 Ibrahima Fofana
63′24 Lamine Diaby-Fadiga7 Ilaix Moriba
75′18 Aguibou Camara8 Abdoul Karim Traoré
85′25 Ousmane Camara15 Seydouba Cissé
SydafrikaGuinea
56Boldbesiddelse %44
22Skud i alt11
5Skud på mål2
5Hjørnespark4
18Frispark begået17
2Gule kort1
0Røde kort0
1Offside1
88Afleveringspræcision %85
432Afleveringer341
1Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:17

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika22007166VV
2 Guinea21012203TV
3 Kenya201112-11UT
4 Eritrea201116-51UT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika11002113V
2 Guinea11001013V
3 Kenya10101101U
4 Eritrea100105-50T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Sydafrika11005053V
2 Eritrea10101101U
3 Guinea100112-10T
4 Kenya100101-10T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Lørdag 26. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 26. september 2026
Sydafrika2 – 1Guinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 1. oktober 2026
Guinea1 – 0Kenya
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Guinea17:00Eritrea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Eritrea18:00Guinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Guinea–Tidspunkt ikke fastlagtSydafrika
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Kenya–Tidspunkt ikke fastlagtGuinea
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • 16Mory Keita

    Klub
    Hafia
    Position
    Målmand
    Alder
    21 år
    Højde
    180 cm
  • 22Mohamed Camara

    Klub
    Académie SOAR
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
    Højde
    194 cm
  • Soumaïla Sylla

    Klub
    Nîmes
    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    73 kg

Forsvar

  • 3A. Keita

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    81 kg
  • 4Saïdou Sow

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    87 kg
  • 5Mohamed Soumah

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    80 kg
  • 6Ibrahima Fofana

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    182 cm
  • 13Madiou Keita

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    86 kg
  • 21Sekou Sylla

    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    74 kg
  • Ibrahim Diakité

    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    74 kg

Midtbane

  • 8Abdoul Karim Traoré

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    178 cm
  • 10Aliou Baldé

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    60 kg
  • 11Yadaly Diaby

    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    76 kg
  • 15Seydouba Cissé

    Klub
    Al Kholood
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    177 cm
    Vægt
    72 kg
  • 17Ibrahima Bangoura

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    79 kg
  • 18Aguibou Camara

    Klub
    Ludogorets
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    62 kg
  • 19Ousmane Diabate

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    19 år
    Højde
    186 cm
  • 20Mory Konaté

    Klub
    Al Hazm
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    32 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    84 kg
  • 24Lamine Diaby-Fadiga

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    188 cm
    Vægt
    82 kg
  • Ilaix Moriba

    Position
    Central midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    73 kg
  • Lass Kourouma

    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    74 kg

Angreb

  • 9Serhou Guirassy

    Position
    Angriber
    Alder
    30 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    82 kg
  • 14Morlaye Sylla

    Klub
    Damac FC
    Position
    Central midtbane
    Alder
    28 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    62 kg
  • 25Ousmane Camara

    Klub
    Guangzhou E-Power FC
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    167 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Seydouba CisséMIDMidtbane2145102310087%5111010000007.19
Yadaly DiabyMIDMidtbane18300116286%2001010000007.11
Serhou GuirassyANGAngreb2180109011181%0031030001007.1
Mohamed SoumahFORForsvar19000004088%1062010000006.97
Mohamed CamaraMÅLMålmand19000000065%0010012101006.89
Ibrahima FofanaFORForsvar215300124194%3370020000006.82
Aliou BaldéMIDMidtbane21500011210460%2010020000006.81
Ousmane DiabateMIDMidtbane213400006077%5251010000006.78
Ilaix MoribaMIDMidtbane16300103191%1110010000006.77
Ousmane CamaraANGAngreb21900014250%1000000000006.71
Abdoul Karim TraoréMIDMidtbane2151002312187%3003040000006.59
Sekou SyllaFORForsvar218000028086%4281040000006.58
A. KeitaFORForsvar213600202091%1351010000006.55
Mory KonatéMIDMidtbane144000000100%0010000000006.55
Soumaïla SyllaMÅLMålmand19000001078%1020003100006.52
Lass KouroumaMIDMidtbane146000020100%1000010000006.5
Lamine Diaby-FadigaMIDMidtbane23400104086%2010010000006.45
Ibrahima BangouraMIDMidtbane13000003060%2011010000006.42
Aguibou CamaraMIDMidtbane24500040087%0100010000006.4
Saïdou SowFORForsvar19000000080%0120000000006.22
Ibrahim DiakitéFORForsvar12700012186%0100010000006.05

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.