Somalias fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Ghana16:00Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Somalia19:00Ghana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Somalia–Tidspunkt ikke fastlagtGambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Elfenbenskysten–Tidspunkt ikke fastlagtSomalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Somalia0 – 2Elfenbenskysten
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Gult kort Sakariya Hassan · Forseelse
44'▮
79'▮
Gult kort Eloge Patrick Zabi Gueu · Protest
89'⚽
0-1Mål Yann Gboho · Højrebensskud
90'+5⚽
0-2Mål Bazoumana Touré · Venstrebensskud
Somalia4-3-3
Elfenbenskysten4-4-2
236.5Hussein
26.3Mohamed
36.3Gigli
156.8Omar
196.7Othman
66.4Omar
146.2Sharif
106.3Suleiman
126.4Njie
96.6Njie
76.5Hassan
16.5Fofana
157.2Zogbé
207.0Agbadou
217.3Ndicka
36.8Konan
197.2Pépé
46.7Oulaï
87.2Kessié
108.1Diomande
126.8Wahi
137.2Yalcouyé
Somalia4-3-3
Somalia
46′4 Mohamud Ali19 Faisal Othman
69′20 Osman Addo18 Issa Adim Abatari
80′16 Mohamed Ahmed Osman10 Mukhtar Suleiman
Elfenbenskysten
65′7 Rayan Fofana12 Elye Wahi
65′24 Bazoumana Touré19 Nicolas Pépé
65′6 Eloge Patrick Zabi Gueu4 Christ Inao Oulaï
83′5 Yann Gboho8 Franck Kessié
SomaliaElfenbenskysten
22Boldbesiddelse %78
0Skud i alt19
0Skud på mål8
0Hjørnespark9
12Frispark begået15
1Gule kort1
0Røde kort0
3Offside5
64Afleveringspræcision %91
192Afleveringer651
4Redninger0

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Gambia2 – 1Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål (straffe) Ebrima Colley · Straffespark1-0
18'⚽
22'▮
Gult kort Abdulsamed Abdullahi · Forseelse
Gult kort Abubakr Barry · Forseelse
34'▮
72'⚽
1-1Mål Bilal Njie · Højrebensskud
Mål Mohamed Badamosi · Hovedstød · Assist: Suleiman Camara2-1
83'⚽
90'+6▮
Gult kort Abdulle Abdullahi · Forseelse
Gambia3-4-2-1
Somalia3-4-3
186.2Gaye
46.4Saine
56.9Colley
66.4Bojang
156.6Ceesay
257.5Barry
26.8Bajo
36.7Sanyang
76.6Fadera
197.7Colley
216.2Ceesay
236.1Hussein
36.6Gigli
156.6Omar
196.4Othman
176.1Abdullahi
86.6Abdullahi
146.5Sharif
26.5Mohamed
116.4Sabriye
96.7Njie
76.3Hassan
Gambia3-4-2-1
Gambia
46′10 Mohamed Badamosi6 Yaya Bojang
46′9 Suleiman Camara7 Alieu Fadera
69′8 Ebou Adams25 Abubakr Barry
69′11 Abdoulie Sanyang19 Ebrima Colley
77′20 Adama Bojang21 Abdoulie Ceesay 
Somalia
35′12 Issa Adim Abatari11 A. Sabriye
78′20 Ilyas Akram7 Sakariya Hassan
85′6 Mohamed Ahmed Osman14 Abdi Sharif
85′10 Mukhtar Suleiman9 Bilal Njie
GambiaSomalia
56Boldbesiddelse %44
11Skud i alt6
4Skud på mål1
1Hjørnespark3
16Frispark begået13
1Gule kort2
0Røde kort0
2Offside2
87Afleveringspræcision %79
421Afleveringer330
0Redninger2

Tirsdag 31. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Mauritius0 – 0Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Fredag 27. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 27. marts 2026
Somalia0 – 0Mauritius
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Ingen hændelser registreret.

Ingen opstillinger registreret.

SomaliaMauritius
55Boldbesiddelse %45
0Skud i alt0
0Skud på mål0
3Hjørnespark3
0Frispark begået0
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:22

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Elfenbenskysten22004046VV
2 Gambia22006336VV
3 Somalia200214-30TT
4 Ghana200226-40TT
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Elfenbenskysten11002023V
2 Gambia11002113V
3 Somalia100102-20T
4 Ghana100124-20T
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Elfenbenskysten11002023V
2 Gambia11004223V
3 Somalia100112-10T
4 Ghana100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 27. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 27. marts 2026
Somalia0 – 0Mauritius
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Mauritius0 – 0Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Detaljer (hændelser, opstillinger, statistik) lægges på af API'et tættere på kampdagen.

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Gambia2 – 1Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Somalia0 – 2Elfenbenskysten
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Torsdag 12. november 2026
Ghana16:00Somalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Mandag 16. november 2026
Somalia19:00Ghana
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Somalia–Tidspunkt ikke fastlagtGambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Elfenbenskysten–Tidspunkt ikke fastlagtSomalia
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Abdirahman Mohamud

    Klub
    Dekedaha
    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Kontrakt indtil
    7. juni 2024
  • Aleeley Saeed

    Position
    Målmand
    Kontrakt indtil
    17. november 2025
  • Ibrahim Ahmed Hussein

    Klub
    Dekedaha
    Position
    Målmand
    Alder
    20 år
    Kontrakt indtil
    14. oktober 2023

Forsvar

  • Abdulle Abdullahi

    Klub
    Dekedaha
    Position
    Højre back
    Alder
    19 år
    Højde
    172 cm
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • Abel Gigli

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    36 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    77 kg
    Kontrakt indtil
    5. september 2019
  • Ali Omar

    Klub
    Dumbarton
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    191 cm
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • Ayman Mohamed Hussein

    Klub
    Horseed
    Position
    Højre back
    Alder
    25 år
    Kontrakt indtil
    25. marts 2025
  • Fahad Mohamed

    Klub
    EIF
    Position
    Venstre back
    Alder
    26 år
    Højde
    184 cm
    Kontrakt indtil
    7. juni 2024
  • Faisal Othman

    Klub
    Jeddah
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    186 cm
    Kontrakt indtil
    5. september 2025
  • Yonis Abdirisaq Farah

    Klub
    Burreli
    Position
    Venstre back
    Kontrakt indtil
    5. september 2019

Midtbane

  • Abdi Sharif

    Klub
    Connah's Quay
    Position
    Central midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    185 cm
    Kontrakt indtil
    14. oktober 2023
  • Aweys Adan Iman

    Klub
    Dekedaha
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    184 cm
    Kontrakt indtil
    16. november 2023
  • Ilyas Akram

    Position
    Central midtbane
  • Liban Abdulahi

    Klub
    Ajax Amateurs
    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    178 cm
    Kontrakt indtil
    15. december 2019
  • Mohamed Omar

    Klub
    Indy Eleven
    Position
    Central midtbane
    Alder
    27 år
    Højde
    191 cm
    Vægt
    79 kg
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025

Angreb

  • Abdulsamed Abdullahi

    Klub
    Arsenal Tivat
    Position
    Venstre kant
    Alder
    29 år
    Højde
    183 cm
    Kontrakt indtil
    5. september 2019
  • Ali Musse

    Klub
    Cavalry
    Position
    Højre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    73 kg
    Kontrakt indtil
    15. december 2019
  • Ayuub Ahmed-Nur

    Klub
    PK-35
    Position
    Højre kant
    Kontrakt indtil
    5. september 2025
  • Bilal Habib

    Klub
    Auckland City
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    176 cm
    Kontrakt indtil
    21. marts 2025
  • Handwalla Bwana

    Klub
    Real Monarchs
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
    Højde
    175 cm
    Vægt
    66 kg
    Kontrakt indtil
    5. september 2025
  • Issa Adim Abatari

    Position
    Højre kant
    Kontrakt indtil
    16. november 2023
  • Mahad Mohamed Abdulkadir

    Klub
    Horseed
    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Kontrakt indtil
    16. november 2023
  • Mohamed Awad

    Klub
    Sliema Wanderers
    Position
    Højre kant
    Alder
    32 år
    Højde
    170 cm
    Kontrakt indtil
    15. juni 2021
  • Mubashir Nour

    Klub
    Greenville Triumph
    Position
    Attacker
    Alder
    22 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    68 kg
    Kontrakt indtil
    9. oktober 2025
  • Mukhtar Suleiman

    Klub
    Katwijk
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Kontrakt indtil
    23. marts 2022
  • Sakariya Hassan

    Klub
    Dover Athletic
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    175 cm
    Kontrakt indtil
    23. marts 2022
  • Yasir Sa'Ad

    Klub
    Rana
    Position
    Højre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    65 kg
    Kontrakt indtil
    5. september 2025

  • 9Bilal Njie

    Klub
    KFUM
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • 6Mohamed Ahmed Osman

    Klub
    Dekedaha
    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
  • 2Mohamed Mohamed

    Position
    Forsvarer
  • 11A. Sabriye

    Klub
    Jaro
    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
  • 4Mohamud Ali

    Klub
    Atherton Collieries
    Position
    Forsvarer
  • 21Moussa Njie

    Klub
    Moss
    Position
    Venstre kant
    Alder
    31 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    75 kg
  • 98Osman Addo

    Klub
    Helsingborg
    Position
    Venstre kant
    Alder
    22 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Ali OmarFORForsvar218000035197%11180000000006.71
Bilal NjieANGAngreb217510128377%2012020000006.66
Abdulsamed AbdullahiANGAngreb19000135097%3120020001006.62
Osman AddoANGAngreb121000031100%2000000000006.6
Issa Adim AbatariANGAngreb25900003067%1000000000006.58
Faisal OthmanFORForsvar213600005177%3441010000006.52
Ilyas AkramMIDMidtbane28100004085%4010000000006.49
Abel GigliFORForsvar218000107074%42112020000006.45
Moussa NjieANGAngreb169000010350%1010000000006.42
Sakariya HassanANGAngreb2168002321267%5013090001006.42
Mohamed OmarMIDMidtbane19000002050%2230010000006.41
Mohamed MohamedFORForsvar2180000111168%6170010000006.38
A. SabriyeANGAngreb13500001000010000000006.35
Mohamed Ahmed OsmanMIDMidtbane21500001060%1000010000006.33
Mukhtar SuleimanANGAngreb29500005185%1000010000006.33
Abdi SharifMIDMidtbane217500012089%0372030000006.31
Ibrahim Ahmed HusseinMÅLMålmand218000002130%0030006300006.28
Abdulle AbdullahiFORForsvar19000204067%2040030001006.11
Mohamud AliFORForsvar14400001075%1010000000006.01

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.