Togos fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Algeriet20:00Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Togo17:00Algeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Burundi–Tidspunkt ikke fastlagtTogo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Togo–Tidspunkt ikke fastlagtZambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Zambia2 – 0Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Albert Kangwanda · Venstrebensskud · Assist: Fashion Sakala1-0
2'⚽
Gult kort Mathews Banda · Forseelse
45'▮
45'+6▮
Gult kort Abdoul Sabourh Bode · Forseelse
76'▮
Gult kort Patrice Neveu
Mål Eliya Mandanji · Højrebensskud · Assist: Mathews Banda2-0
90'+5⚽
Gult kort Owen Tembo · Forseelse
90'▮
Zambia4-2-3-1
Togo3-4-3
16.4Mwanza
157.0Banda
66.8Chanda
217.0Chanda
227.6Hamansenya
56.7Chaiwa
36.4Chisala
117.6Kangwanda
286.4Simukonda
106.5Sakala
76.4Mutandwa
166.6Barcola
27.1Boma
56.7Nador
36.7Bessile
196.9Koudossou
216.6Djené
66.3Ouro
86.4Bode
116.0Abi
106.7Denkey
177.1Dermane
Zambia4-2-3-1
Zambia
46′26 Joseph Liteta3 Obino Chisala
56′25 Owen Tembo5 Miguel Chaiwa
64′9 Lameck Banda28 David Simukonda
72′27 Eliya Mandanji7 Kingstone Mutandwa
73′24 Ghampani Lungu10 Fashion Sakala
Togo
46′15 Jean Claude6 Samsindin Ouro
57′12 Atte Youssifou8 Abdoul Sabourh Bode
64′9 K. Laba3 Loïc Bessile
74′4 Sharani Zuberu11 Charles Abi
ZambiaTogo
39Boldbesiddelse %61
11Skud i alt12
4Skud på mål1
7Hjørnespark5
17Frispark begået12
2Gule kort2
0Røde kort0
1Offside0
64Afleveringspræcision %74
240Afleveringer378
1Redninger2

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Togo1 – 0Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Karim Dermane · Højrebensskud · Assist: Sharani Zuberu1-0
17'⚽
Gult kort Kévin Boma · Forseelse
56'▮
75'▮
Gult kort Christophe Nduwarugira · Forseelse
Gult kort Sharani Zuberu · Forseelse
80'▮
90'+2▮
Gult kort Youssouf Ndayishimiye · Forseelse
Togo4-2-3-1
Burundi4-3-3
168.0Barcola
196.9Koudossou
27.4Boma
56.8Nador
87.6Bode
156.4Claude
216.8Djené
136.4Komlavi
177.6Dermane
117.0Zuberu
106.6Denkey
16.5Nahimana
47.1Muderi
196.7Nsabiyumva
156.9Moussa
227.1Nduwarugira
6Mpawenimana
147.3Ndayishimiye
87.0Mokono
106.8Ntibazonkiza
126.6Bimenyimana
77.2Girumugisha
Togo4-2-3-1
Togo
55′20 Sadik Fofana13 Komi Arnaud Komlavi
73′9 K. Laba10 Kévin Denkey
73′6 Samsindin Ouro15 Jean Claude
85′3 Loïc Bessile11 Sharani Zuberu
Burundi
46′20 Bienvenue Kanakimana10 Saidi Ntibazonkiza
61′Asman Ndikumana12 Bonfils-Caleb Bimenyimana
76′17 Cédric Amissi8 Elie Mokono
76′5 Henry Msanga21 Abdoul Mpawenimana
83′11 Mohamed Amissi7 Jean Claude Girumugisha
TogoBurundi
52Boldbesiddelse %48
13Skud i alt16
3Skud på mål5
9Hjørnespark6
22Frispark begået20
2Gule kort2
0Røde kort0
2Offside2
78Afleveringspræcision %74
326Afleveringer314
5Redninger2
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:17

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet21105324VU
2 Zambia21013303TV
3 Togo210112-13VT
4 Burundi201123-11TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet11003123V
2 Zambia11002023V
3 Togo11001013V
4 Burundi10102201U
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet10102201U
2 Burundi100101-10T
3 Zambia100113-20T
4 Togo100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Togo1 – 0Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Zambia2 – 0Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Lørdag 14. november 2026
Algeriet20:00Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Togo17:00Algeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Burundi–Tidspunkt ikke fastlagtTogo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Togo–Tidspunkt ikke fastlagtZambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Spillere

Målmænd

  • Achirafou Yaya

    Position
    Målmand
    Alder
    22 år
    Højde
    192 cm
  • Malcolm Barcola

    Klub
    Ittihad Tanger
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    83 kg
  • Steven Mensah

    Klub
    Etzella Ettelbrück
    Position
    Målmand
    Alder
    23 år
    Højde
    186 cm

Forsvar

  • Abdoul Sabourh Bode

    Klub
    TP Mazembe
    Position
    Højre back
    Alder
    31 år
  • Atte Youssifou

    Klub
    ASEC Mimosas
    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
  • Augustin Drakpe

    Klub
    Slovan Liberec
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    78 kg
  • Dakonam Djené

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    34 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    71 kg
  • Faad Sana

    Klub
    Mura
    Position
    Højre back
    Alder
    23 år
  • Gustave Akueson

    Klub
    Bastia
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    85 kg
  • Henri Koudossou

    Position
    Højre back
    Alder
    27 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    76 kg
  • Izak Akakpo

    Klub
    Lorient II
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    22 år
  • Kévin Boma

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    193 cm
    Vægt
    73 kg
  • Pierre Nadjombe

    Position
    Højre back
    Alder
    23 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    76 kg
  • Sharani Zuberu

    Klub
    Hapoel Jerusalem
    Position
    Venstre back
    Alder
    26 år
    Højde
    185 cm
  • Steven Nador

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Højde
    193 cm

Midtbane

  • Jean Claude

    Klub
    Shanghai Port
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    73 kg
  • Sadik Fofana

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    78 kg
  • Samsindin Ouro

    Klub
    Dunajská Streda
    Position
    Central midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    183 cm

Angreb

  • Charles Abi

    Klub
    Valenciennes
    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    88 kg
  • K. Laba

    Klub
    Al Sharjah
    Position
    Angriber
    Alder
    34 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    82 kg
  • Komi Arnaud Komlavi

    Klub
    El Geish
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Højde
    173 cm
  • Kévin Denkey

    Position
    Angriber
    Alder
    25 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    81 kg
  • Mansour Ouro-Tagba

    Position
    Angriber
    Alder
    21 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    89 kg
  • Yaw Annor

    Klub
    National Bank of Egypt
    Position
    Venstre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    68 kg

  • 17Karim Dermane

    Klub
    Troyes
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    193 cm
  • 3Loïc Bessile

    Klub
    Trenčín
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    80 kg
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Karim DermaneANGAngreb21801051416171%3011020000007.34
Malcolm BarcolaMÅLMålmand218000001058%0001007600007.27
Kévin BomaFORForsvar2180003112178%23136030001007.21
Sadik FofanaMIDMidtbane13500205067%3131000000006.97
Abdoul Sabourh BodeFORForsvar2147000107282%2452060001006.96
Henri KoudossouFORForsvar21800001210248%4172010000006.92
Steven NadorFORForsvar218000207084%12196020000006.75
Dakonam DjenéFORForsvar2180000110379%1122030000006.69
Kévin DenkeyANGAngreb2163002011183%1005060000006.67
Sharani ZuberuFORForsvar2101014511491%2100010001006.61
Samsindin OuroMIDMidtbane26300104080%3200010000006.58
Loïc BessileFORForsvar26900003079%1152000000006.52
K. LabaANGAngreb24300311067%0011000000006.49
Jean ClaudeMIDMidtbane211700015185%2201030000006.38
Atte YoussifouFORForsvar13300044080%2001020000006.37
Komi Arnaud KomlaviANGAngreb15500106281%3110020000006.36
Charles AbiANGAngreb17400202068%0112020000006.04

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.