Zambias fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Zambia14:00Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Burundi14:00Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Zambia–Tidspunkt ikke fastlagtAlgeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Togo–Tidspunkt ikke fastlagtZambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Zambia2 – 0Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Albert Kangwanda · Venstrebensskud · Assist: Fashion Sakala1-0
2'⚽
Gult kort Mathews Banda · Forseelse
45'▮
45'+6▮
Gult kort Abdoul Sabourh Bode · Forseelse
76'▮
Gult kort Patrice Neveu
Mål Eliya Mandanji · Højrebensskud · Assist: Mathews Banda2-0
90'+5⚽
Gult kort Owen Tembo · Forseelse
90'▮
Zambia4-2-3-1
Togo3-4-3
16.4Mwanza
157.0Banda
66.8Chanda
217.0Chanda
227.6Hamansenya
56.7Chaiwa
36.4Chisala
117.6Kangwanda
286.4Simukonda
106.5Sakala
76.4Mutandwa
166.6Barcola
27.1Boma
56.7Nador
36.7Bessile
196.9Koudossou
216.6Djené
66.3Ouro
86.4Bode
116.0Abi
106.7Denkey
177.1Dermane
Zambia4-2-3-1
Zambia
46′26 Joseph Liteta3 Obino Chisala
56′25 Owen Tembo5 Miguel Chaiwa
64′9 Lameck Banda28 David Simukonda
72′27 Eliya Mandanji7 Kingstone Mutandwa
73′24 Ghampani Lungu10 Fashion Sakala
Togo
46′15 Jean Claude6 Samsindin Ouro
57′12 Atte Youssifou8 Abdoul Sabourh Bode
64′9 K. Laba3 Loïc Bessile
74′4 Sharani Zuberu11 Charles Abi
ZambiaTogo
39Boldbesiddelse %61
11Skud i alt12
4Skud på mål1
7Hjørnespark5
17Frispark begået12
2Gule kort2
0Røde kort0
1Offside0
64Afleveringspræcision %74
240Afleveringer378
1Redninger2

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Algeriet3 – 1Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Selvmål Jaouen Hadjam · Venstrebensskud · Assist: Mohamed Amoura1-0
2'⚽
49'▮
Gult kort Joseph Liteta · Forseelse
57'⚽
1-1Mål Fashion Sakala · Højrebensskud · Assist: David Simukonda
Mål Ibrahim Maza · Venstrebensskud · Assist: Mohamed Amoura2-1
67'⚽
Mål Anis Hadj Moussa · Venstrebensskud · Assist: Ibrahim Maza3-1
74'⚽
82'▮
Gult kort Owen Tembo · Forseelse
89'▮
Gult kort Fashion Sakala · Forseelse
Algeriet4-3-3
Zambia4-2-3-1
16.4Mastil
196.9Radouani
27.0Chergui
216.5Bensebaini
137.3Hadjam
107.0Chaïbi
67.0Zorgane
308.3Maza
207.9Belloumi
96.4Gouiri
117.6Amoura
16.0Mwanza
156.3Banda
66.1Chanda
216.5Chanda
226.1Hamansenya
56.5Chaiwa
266.2Liteta
116.5Kangwanda
206.8Daka
106.9Sakala
76.5Mutandwa
Algeriet4-3-3
Algeriet
20′12 Amin Chiakha9 Amine Gouiri
71′17 Himad Abdelli6 Adem Zorgane
71′18 Adil Boulbina11 Mohamed Amoura
71′7 Anis Hadj Moussa20 Mohamed Belloumi
89′3 Achref Abada19 Saâdi Radouani 
Zambia
46′28 David Simukonda20 Patson Daka
68′9 Lameck Banda11 Albert Kangwanda
68′24 Ghampani Lungu15 Mathews Banda
68′25 Owen Tembo5 Miguel Chaiwa
77′19 Chanka Zimba7 Kingstone Mutandwa
AlgerietZambia
68Boldbesiddelse %32
21Skud i alt12
6Skud på mål2
6Hjørnespark4
13Frispark begået18
0Gule kort3
0Røde kort0
4Offside3
90Afleveringspræcision %79
547Afleveringer249
1Redninger3
Opdateret: 24. oktober 2026, 08:07

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet21105324VU
2 Zambia21013303TV
3 Togo210112-13VT
4 Burundi201123-11TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet11003123V
2 Zambia11002023V
3 Togo11001013V
4 Burundi10102201U
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet10102201U
2 Burundi100101-10T
3 Zambia100113-20T
4 Togo100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Algeriet3 – 1Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Zambia2 – 0Togo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Zambia14:00Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Burundi14:00Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Zambia–Tidspunkt ikke fastlagtAlgeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Togo–Tidspunkt ikke fastlagtZambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Spillere

Målmænd

  • Mangani Banda

    Klub
    Zanaco
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    174 cm
    Vægt
    74 kg
  • Victor Chabu

    Position
    Målmand
    Alder
    32 år
  • Willard Mwanza

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Målmand
    Alder
    29 år

Forsvar

  • Brian Chilimina

    Klub
    Red Arrows
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
  • Dominic Chanda

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Forsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    78 kg
  • Frederick Mwimanzi

    Position
    Højre back
    Alder
    30 år
    Højde
    188 cm
  • Kondwani Chiboni

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Forsvarer
    Alder
    30 år
  • Owen Mwamba

    Klub
    Red Arrows
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    28 år
    Højde
    188 cm
  • Ricky Chanda

    Klub
    Nõmme United
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    180 cm
  • Tinklar Sinkala

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år

Midtbane

  • David Simukonda

    Klub
    El Gounah
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    61 kg
  • Given Kalusa

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    17 år
  • Kelvin Mwanza

    Klub
    FC Muza
    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    160 cm
  • Miguel Chaiwa

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    179 cm
    Vægt
    73 kg
  • Obino Chisala

    Klub
    Al Merreikh
    Position
    Midtbane
    Alder
    27 år
  • Owen Tembo

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Midtbane
    Alder
    31 år
  • Wilson Chisala

    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    179 cm

Angreb

  • Albert Kangwanda

    Klub
    Young Africans
    Position
    Venstre kant
    Alder
    27 år
  • Chanka Zimba

    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    191 cm
  • Fashion Sakala

    Klub
    Al-Fayha
    Position
    Angriber
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    72 kg
  • Frederick Mulambia

    Klub
    Power Dynamos
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    175 cm
  • Kingstone Mutandwa

    Position
    Angriber
    Alder
    23 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    73 kg
  • Pascal Phiri

    Klub
    Al Ittihad
    Position
    Højre kant
    Alder
    21 år
    Højde
    175 cm
  • Patson Daka

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    71 kg

  • 22David Hamansenya

    Klub
    Slovan Liberec
    Position
    Venstre back
    Alder
    19 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    69 kg
  • 24Ghampani Lungu

    Klub
    Orlando Pirates
    Position
    Højre kant
    Alder
    28 år
    Højde
    183 cm
  • 26Joseph Liteta

    Position
    Central midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    175 cm
  • 9Lameck Banda

    Klub
    Asswehly
    Position
    Midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    69 kg
  • 15Mathews Banda

    Klub
    Bohemians 1905
    Position
    Højre back
    Alder
    21 år
    Højde
    173 cm
  • 27Eliya Mandanji

    Klub
    Red Arrows
    Position
    Angriber
    Alder
    18 år
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Eliya MandanjiANGAngreb118102110100%0000000000007.34
Albert KangwandaANGAngreb215810359477%2220030000007.04
David HamansenyaFORForsvar2180000812162%4264040000006.85
Patson DakaANGAngreb14600202083%0020000000006.8
Dominic ChandaFORForsvar218000107080%10145020000006.74
Fashion SakalaANGAngreb216311515173%0102020001006.73
Mathews BandaFORForsvar215801138155%1233030001006.62
Miguel ChaiwaMIDMidtbane2124002111071%6131010000006.6
Lameck BandaMIDMidtbane24800174450%0000010000006.59
Joseph LitetaMIDMidtbane213400009077%5153060001006.54
Kingstone MutandwaANGAngreb214900416067%0123030000006.46
Ricky ChandaFORForsvar218000004078%04154010000006.45
David SimukondaMIDMidtbane210801103083%2121030000006.42
Chanka ZimbaANGAngreb11300000050%0000010000006.41
Obino ChisalaMIDMidtbane146000010100%0000000000006.41
Ghampani LunguANGAngreb23900110086%0010010000006.4
Willard MwanzaMÅLMålmand218000000060%0020104200006.22
Owen TemboMIDMidtbane25600002087%1121040002006.18

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.