Burundis fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Zambia14:00Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Burundi14:00Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Burundi–Tidspunkt ikke fastlagtTogo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Algeriet–Tidspunkt ikke fastlagtBurundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Seneste resultater

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Burundi2 – 2Algeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Selvmål Farès Chaïbi · Højrebensskud1-0
5'⚽
Mål Jean Claude Girumugisha · Højrebensskud2-0
12'⚽
Gult kort Henry Msanga · Forseelse
18'▮
30'⚽
2-1Mål Mohamed Belloumi · Venstrebensskud
45'▮
Gult kort Mohamed Belloumi · Forseelse
63'⚽
2-2Mål Adil Boulbina · Højrebensskud
90'+3▮
Gult kort Ilan Kebbal · Forseelse
Burundi5-4-1
Algeriet4-2-3-1
16.1Nahimana
206.2Kanakimana
146.6Ndayishimiye
196.4Nsabiyumva
226.5Nduwarugira
46.8Muderi
185.2Nduwumwe
86.8Mokono
56.4Msanga
77.2Girumugisha
21Ndikumana
16.4Mastil
197.1Radouani
37.0Abada
216.6Bensebaini
137.0Hadjam
176.5Abdelli
106.5Chaïbi
207.7Belloumi
306.5Maza
187.0Boulbina
126.5Chiakha
Burundi5-4-1
Burundi
65′12 Bonfils-Caleb Bimenyimana18 Mossi Nduwumwe
65′21 21
74′11 Mohamed Amissi8 Elie Mokono
85′16 Emanuel Swedi20 Bienvenue Kanakimana
Algeriet
45+4′6 Adem Zorgane17 Himad Abdelli
64′11 Mohamed Amoura18 Adil Boulbina
64′22 Mounsef Bakrar20 Mohamed Belloumi
65′14 Adil Aouchiche10 Farès Chaïbi
73′24 Ilan Kebbal12 Amin Chiakha
BurundiAlgeriet
30Boldbesiddelse %70
13Skud i alt11
3Skud på mål3
6Hjørnespark2
13Frispark begået12
1Gule kort2
0Røde kort0
1Offside1
70Afleveringspræcision %87
244Afleveringer596
1Redninger2

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Togo1 – 0Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Karim Dermane · Højrebensskud · Assist: Sharani Zuberu1-0
17'⚽
Gult kort Kévin Boma · Forseelse
56'▮
75'▮
Gult kort Christophe Nduwarugira · Forseelse
Gult kort Sharani Zuberu · Forseelse
80'▮
90'+2▮
Gult kort Youssouf Ndayishimiye · Forseelse
Togo4-2-3-1
Burundi4-3-3
168.0Barcola
196.9Koudossou
27.4Boma
56.8Nador
87.6Bode
156.4Claude
216.8Djené
136.4Komlavi
177.6Dermane
117.0Zuberu
106.6Denkey
16.5Nahimana
47.1Muderi
196.7Nsabiyumva
156.9Moussa
227.1Nduwarugira
6Mpawenimana
147.3Ndayishimiye
87.0Mokono
106.8Ntibazonkiza
126.6Bimenyimana
77.2Girumugisha
Togo4-2-3-1
Togo
55′20 Sadik Fofana13 Komi Arnaud Komlavi
73′9 K. Laba10 Kévin Denkey
73′6 Samsindin Ouro15 Jean Claude
85′3 Loïc Bessile11 Sharani Zuberu
Burundi
46′20 Bienvenue Kanakimana10 Saidi Ntibazonkiza
61′Asman Ndikumana12 Bonfils-Caleb Bimenyimana
76′17 Cédric Amissi8 Elie Mokono
76′5 Henry Msanga21 Abdoul Mpawenimana
83′11 Mohamed Amissi7 Jean Claude Girumugisha
TogoBurundi
52Boldbesiddelse %48
13Skud i alt16
3Skud på mål5
9Hjørnespark6
22Frispark begået20
2Gule kort2
0Røde kort0
2Offside2
78Afleveringspræcision %74
326Afleveringer314
5Redninger2

Tirsdag 31. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Burundi4 – 0Tchad
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Mål Bienvenue Kanakimana · Assist: Jordi Liongola1-0
14'⚽
Mål Bienvenue Kanakimana · Assist: Jordi Liongola2-0
21'⚽
Mål Jean Claude Girumugisha · Assist: Youssouf Ndayishimiye3-0
71'⚽
Mål Abdoul Karim · Assist: Cédric Amissi4-0
81'⚽

Ingen opstillinger registreret.

BurundiTchad
50Boldbesiddelse %50
0Skud i alt0
0Skud på mål0
0Hjørnespark0
0Frispark begået0
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0

Fredag 27. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 27. marts 2026
Tchad0 – 4Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
6'⚽
0-1Mål Jordi Liongola
32'⚽
0-2Mål Bienvenue Kanakimana · Assist: Elie Mokono
63'⚽
0-3Mål Abdoul Karim · Assist: Jean Claude Girumugisha
75'⚽
0-4Mål Mossi Nduwumwe · Assist: Trésor Mossi

Ingen opstillinger registreret.

TchadBurundi
50Boldbesiddelse %50
0Skud i alt0
0Skud på mål0
0Hjørnespark0
0Frispark begået0
0Gule kort0
0Røde kort0
0Offside0
0Afleveringspræcision %0
0Afleveringer0
0Redninger0
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:21

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet21105324VU
2 Zambia21013303TV
3 Togo210112-13VT
4 Burundi201123-11TU
Finaleturnering
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet11003123V
2 Zambia11002023V
3 Togo11001013V
4 Burundi10102201U
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Algeriet10102201U
2 Burundi100101-10T
3 Zambia100113-20T
4 Togo100102-20T
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Kampprogram

Fredag 27. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 27. marts 2026
Tchad0 – 4Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 31. marts 2026
Burundi4 – 0Tchad
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 25. september 2026
Togo1 – 0Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 29. september 2026
Burundi2 – 2Algeriet
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Fredag 13. november 2026
Zambia14:00Burundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026Africa Cup of Nations-kvalifikation

Tirsdag 17. november 2026
Burundi14:00Zambia
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Onsdag 24. marts 2027
Burundi–Tidspunkt ikke fastlagtTogo
Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027Africa Cup of Nations-kvalifikation

Søndag 28. marts 2027
Algeriet–Tidspunkt ikke fastlagtBurundi
Africa Cup of Nations-kvalifikation
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:54

Spillere

Målmænd

  • Jonathan Nahimana

    Klub
    Namungo
    Position
    Målmand
    Alder
    26 år
  • Onesime Rukundo

    Klub
    Police Rwanda
    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    183 cm

Forsvar

  • Christophe Nduwarugira

    Klub
    PSS Sleman
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    32 år
    Højde
    186 cm
  • Derrick Mukombozi

    Klub
    Fountain Gate
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
  • Emanuel Swedi

    Klub
    FC Nacka Iliria
    Position
    Forsvarer
    Alder
    22 år
  • Franck Nduwimana

    Position
    Midterforsvarer
  • Frédéric Nsabiyumva

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    31 år
    Højde
    190 cm
  • Kevin Icoyitungiye

    Klub
    Aigle Noir
    Position
    Forsvarer
    Alder
    21 år
  • Omar Moussa

    Klub
    Flambeau de l'Est
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    29 år
    Højde
    178 cm
  • Youssouf Ndayishimiye

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    183 cm

Midtbane

  • Akbar Muderi

    Klub
    Le Messager Ngozi
    Position
    Midtbane
    Alder
    23 år
  • Cédric Amissi

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    36 år
    Højde
    173 cm
  • Elie Mokono

    Klub
    Bumamuru
    Position
    Midtbane
    Alder
    26 år
  • Henry Msanga

    Klub
    Police Rwanda
    Position
    Midtbane
    Alder
    25 år
  • Saidi Ntibazonkiza

    Klub
    Vital'O
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    39 år
    Højde
    170 cm
    Vægt
    64 kg

Angreb

  • Abdallah Sudi

    Klub
    Araz
    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Højde
    180 cm
  • Bienvenue Kanakimana

    Klub
    Zbrojovka Brno
    Position
    Højre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    68 kg
  • Bonfils-Caleb Bimenyimana

    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    190 cm
  • Jean Claude Girumugisha

    Klub
    Al Ahli Tripoli
    Position
    Højre kant
    Alder
    22 år
  • Mohamed Amissi

    Klub
    Vancouver FC
    Position
    Venstre kant
    Alder
    26 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    70 kg
  • Mossi Nduwumwe

    Klub
    MC Alger
    Position
    Højre kant
    Alder
    22 år

  • Abdoul Mpawenimana

    Position
    Midtbane
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Jean Claude GirumugishaANGAngreb21731071413870%2200060000007.21
Akbar MuderiMIDMidtbane2180001420362%7172040000006.98
Youssouf NdayishimiyeFORForsvar218000238183%6381050001006.93
Elie MokonoMIDMidtbane215000429071%5121010000006.91
Omar MoussaFORForsvar19000003094%03101000000006.89
Saidi NtibazonkizaMIDMidtbane14600022080%0000000000006.81
Christophe NduwarugiraFORForsvar218000238073%42112010001006.76
Emanuel SwediFORForsvar1500101040%0101000000006.66
Frédéric NsabiyumvaFORForsvar218000109068%32135000000006.54
Mohamed AmissiANGAngreb22300123050%0002010000006.54
Bonfils-Caleb BimenyimanaANGAngreb28600206273%0010020000006.47
Henry MsangaMIDMidtbane210400004084%4120040001006.47
Cédric AmissiMIDMidtbane114000010100%0001000000006.46
Jonathan NahimanaMÅLMålmand218000000058%0020003300006.27
Bienvenue KanakimanaANGAngreb212900185365%1000010000006.2
Mossi NduwumweANGAngreb16500120089%0010130000005.19
Abdoul MpawenimanaMIDMidtbane4195006114064%422505000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:11
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.