Serbiens fodboldlandshold

Landskampe 2026-2027

Kampe

Kommende kampe

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Serbien20:45Tyskland
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Grækenland20:45Serbien
Nations League

Seneste resultater

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Holland2 – 1Serbien
Nations League
14'▮
Gult kort Stefan Gudelj · Forseelse
30'▮
Gult kort Strahinja Pavlović · Forseelse
Mål Teun Koopmeiners · Venstrebensskud1-0
31'⚽
35'⚽
1-1Mål Mihajlo Cvetkovic · Hovedstød · Assist: Aleksa Terzić
Gult kort Tijjani Reijnders · Forseelse
45'▮
49'▮
Gult kort Saša Lukić · Protest
Mål Joshua Zirkzee · Højrebensskud · Assist: Tijjani Reijnders2-1
72'⚽
74'▮
Gult kort Nemanja Maksimovic · Forseelse
84'▮
Gult kort Veljko Paunović · Protest
Holland4-3-3
Serbien5-3-2
16.8Verbruggen
227.3Dumfries
47.3Dijk
208.2Koopmeiners
156.9Ven
86.5Gravenberch
187.3Veerman
147.0Reijnders
77.8Summerville
176.8Meerdink
106.7Lang
237.0Milinković-Savić
26.7Nedeljkovic
196.8Gudelj
156.4Babic
36.5Pavlović
176.3Terzić
216.6Samardžić
226.4Lukić
76.5Stanković
187.4Cvetkovic
107.1Tadic
Holland4-3-3
Holland
46′9 Joshua Zirkzee17 Mexx Meerdink
58′11 Ruben van Bommel10 Noa Lang
58′3 Jorrel Hato18 Joey Veerman
59′21 Gjivai Zechiël8 Ryan Gravenberch
82′6 Quinten Timber14 Tijjani Reijnders
Serbien
66′8 Luka Jović10 Dusan Tadic
66′5 Nemanja Maksimovic7 Aleksandar Stanković
72′11 Filip Kostic17 Aleksa Terzić
72′14 Andrija Zivkovic21 Lazar Samardžić
79′6 Nemanja Gudelj19 Stefan Gudelj
HollandSerbien
64Boldbesiddelse %36
22Skud i alt14
7Skud på mål4
6Hjørnespark4
14Frispark begået13
1Gule kort4
0Røde kort0
1Offside2
87Afleveringspræcision %76
617Afleveringer334
3Redninger4

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Tyskland2 – 0Serbien
Nations League
Mål Tom Bischof · Venstrebensskud · Assist: Florian Wirtz1-0
39'⚽
Mål Florian Wirtz · Højrebensskud · Assist: Maximilian Mittelstädt2-0
61'⚽
73'▮
Gult kort Nemanja Gudelj · Forseelse
79'▮
Gult kort Veljko Paunović · Protest
79'▮
Gult kort Nemanja Maksimovic · Forseelse
Tyskland4-4-2
Serbien5-4-1
16.7Urbig
137.9Treu
27.6Thiaw
37.2Anton
188.0Mittelstädt
207.2Gnabry
58.0Pavlovic
88.5Bischof
97.4Scherhant
116.4Woltemade
178.8Wirtz
17.8Petrovic
26.7Nedeljkovic
166.5Erakovic
66.4Gudelj
156.2Babic
116.5Kostic
146.4Zivkovic
56.5Maksimovic
196.2Dzodic
106.2Tadic
86.6Jović
Tyskland4-4-2
Tyskland
46′7 Saïd El Mala20 Serge Gnabry
77′14 Mika Joel Baur8 Tom Bischof
77′10 Jonathan Burkardt11 Nick Woltemade
77′19 Bambasé Conté9 Derry Scherhant
88′23 Vitaly Janelt5 Aleksandar Pavlovic
Serbien
66′18 Mihajlo Cvetkovic19 Stefan Dzodic
67′22 Saša Lukić10 Dusan Tadic
67′3 Strahinja Pavlović16 Strahinja Erakovic
67′21 Lazar Samardžić14 Andrija Zivkovic 
88′20 Vasilije Kostov5 Nemanja Maksimovic
TysklandSerbien
74Boldbesiddelse %26
32Skud i alt1
8Skud på mål1
12Hjørnespark1
10Frispark begået11
0Gule kort2
0Røde kort0
1Offside1
91Afleveringspræcision %71
739Afleveringer265
1Redninger6

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Serbien1 – 2Holland
Nations League
Gult kort Saša Lukić · Forseelse
12'▮
30'⚽
0-1Mål (straffe) Mexx Meerdink · Straffespark
Mål Luka Jović · Venstrebensskud · Assist: Saša Lukić1-1
46'⚽
69'⚽
1-2Mål Mexx Meerdink · Venstrebensskud · Assist: Guus Til
85'▮
Gult kort Jurriën Timber  · Forhaling af spillet
Serbien5-4-1
Holland4-3-3
237.6Milinković-Savić
26.1Nedeljkovic
66.8Gudelj
156.8Babic
36.2Pavlović
175.8Terzić
146.7Zivkovic
76.9Stanković
227.3Lukić
206.8Milinkovic-Savic
96.5Joveljić
17.4Verbruggen
227.4Dumfries
67.5Hecke
46.9Dijk
157.1Ven
86.9Gravenberch
188.0Veerman
147.0Reijnders
77.4Summerville
178.6Meerdink
116.7Gakpo
Serbien5-4-1
Serbien
46′8 Luka Jović9 Dejan Joveljić
46′10 Dusan Tadic20 Sergej Milinkovic-Savic
59′16 Strahinja Erakovic2 Kosta Nedeljkovic
59′5 Nemanja Maksimovic7 Aleksandar Stanković
71′11 Filip Kostic3 Strahinja Pavlović
Holland
17′21 Ruben van Bommel11 Cody Gakpo
67′12 Kenneth Taylor14 Tijjani Reijnders
67′16 Guus Til8 Ryan Gravenberch
80′2 Jurriën Timber 22 Denzel Dumfries
80′19 Quinten Timber17 Mexx Meerdink
SerbienHolland
33Boldbesiddelse %67
11Skud i alt25
6Skud på mål8
3Hjørnespark4
7Frispark begået10
1Gule kort1
0Røde kort0
4Offside2
77Afleveringspræcision %90
303Afleveringer634
6Redninger5

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Serbien1 – 2Grækenland
Nations League
Mål Andrija Zivkovic  · Venstrebensskud · Assist: Dusan Tadic1-0
4'⚽
Gult kort Dusan Tadic · Forseelse
63'▮
Gult kort Aleksa Terzić · Forseelse
72'▮
74'⚽
1-1Mål Christos Tzolis · Venstrebensskud · Assist: Vangelis Pavlidis
83'▮
Gult kort Christos Zafeiris · Hånd på bolden
90'+4⚽
1-2Mål Anastasios Douvikas · Hovedstød · Assist: Konstantinos Tsimikas
Serbien4-4-2
Grækenland4-4-2
238.2Milinković-Savić
136.2Simic
167.2Erakovic
36.9Pavlović
117.0Kostic
147.7Zivkovic
56.9Maksimovic
206.8Milinkovic-Savic
186.7Cvetkovic
86.4Jović
107.0Tadic
126.9Tzolakis
26.7Vagiannidis
47.1Mavropanos
57.1Retsos
217.0Tsimikas
197.1Karetsas
67.6Kourbelis
206.8Zafeiris
108.1Tzolis
116.9Kostoulas
146.8Pavlidis
Serbien4-4-2
Serbien
46′22 Saša Lukić18 Mihajlo Cvetkovic
71′9 Dejan Joveljić8 Luka Jović
71′17 Aleksa Terzić11 Filip Kostic
81′6 Nemanja Gudelj13 Nikola Simic
90′2 Petar Sukacev10 Dusan Tadic
Grækenland
63′8 Fotis Ioannidis11 Charalampos Kostoulas
74′9 Anastasios Douvikas19 Konstantinos Karetsas
74′16 Andreas Tetteh14 Vangelis Pavlidis
90+1′15 Athanasios Androutsos20 Christos Zafeiris
90+1′18 Giannis Michailidis4 Konstantinos Mavropanos
SerbienGrækenland
39Boldbesiddelse %61
9Skud i alt26
4Skud på mål9
2Hjørnespark6
11Frispark begået7
2Gule kort1
0Røde kort0
2Offside2
85Afleveringspræcision %89
378Afleveringer588
7Redninger3
Opdateret: 23. oktober 2026, 08:22

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Holland42207528UVUV
2 Grækenland42205328VVUU
3 Tyskland41213215UTVU
4 Serbien400438-50TTTT
PlayoffNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Holland21103214UV
2 Tyskland21012113TV
3 Grækenland20202202UU
4 Serbien200224-20TT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Grækenland22003126VV
2 Holland21104314VU
3 Tyskland20201102UU
4 Serbien200214-30TT
Opdateret: 20. oktober 2026, 21:10

Kampprogram

Torsdag 24. september 2026Nations League

Torsdag 24. september 2026
Serbien1 – 2Grækenland
Nations League

Søndag 27. september 2026Nations League

Søndag 27. september 2026
Serbien1 – 2Holland
Nations League

Torsdag 1. oktober 2026Nations League

Torsdag 1. oktober 2026
Tyskland2 – 0Serbien
Nations League

Søndag 4. oktober 2026Nations League

Søndag 4. oktober 2026
Holland2 – 1Serbien
Nations League

Fredag 13. november 2026Nations League

Fredag 13. november 2026
Serbien20:45Tyskland
Nations League

Mandag 16. november 2026Nations League

Mandag 16. november 2026
Grækenland20:45Serbien
Nations League
Opdateret: 23. oktober 2026, 05:52

Spillere

Målmænd

  • 1Djordje Petrovic

    Position
    Målmand
    Alder
    27 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    89 kg
  • 1Dragan Rosic

    Klub
    Vojvodina
    Position
    Målmand
    Alder
    30 år
    Højde
    194 cm
  • 12Filip Stanković

    Position
    Målmand
    Alder
    24 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    78 kg
  • 23Vanja Milinković-Savić

    Position
    Målmand
    Alder
    29 år
    Højde
    202 cm
    Vægt
    96 kg

Forsvar

  • 2Kosta Nedeljkovic

    Position
    Højre back
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    72 kg
  • 3Strahinja Pavlović

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    194 cm
    Vægt
    88 kg
  • 4Ognjen Mimović

    Position
    Højre back
    Alder
    22 år
    Højde
    179 cm
  • 13Nikola Simic

    Klub
    Partizan
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    19 år
    Højde
    192 cm
  • 15Srdjan Babic

    Klub
    Spartak Moskva
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    30 år
    Højde
    195 cm
    Vægt
    96 kg
  • 16Strahinja Erakovic

    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    25 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    77 kg
  • 17Aleksa Terzić

    Position
    Venstre back
    Alder
    27 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    75 kg
  • 19Stefan Gudelj

    Klub
    Crvena Zvezda
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    192 cm

Midtbane

  • 2Petar Sukacev

    Klub
    Vojvodina
    Position
    Venstre back
    Alder
    21 år
    Højde
    173 cm
  • 5Nemanja Maksimovic

    Klub
    Shabab Al Ahli Dubai
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    69 kg
  • 6Nemanja Gudelj

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    34 år
    Højde
    187 cm
    Vægt
    79 kg
  • 7Aleksandar Stanković

    Klub
    Inter
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    185 cm
    Vægt
    82 kg
  • 11Filip Kostic

    Klub
    PSV
    Position
    Venstre back
    Alder
    33 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    81 kg
  • 19Stefan Dzodic

    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    190 cm
    Vægt
    80 kg
  • 20Sergej Milinkovic-Savic

    Klub
    Al Hilal
    Position
    Central midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    192 cm
    Vægt
    83 kg
  • 20Vanja Dragojevic

    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    20 år
    Højde
    184 cm
  • 20Vasilije Kostov

    Klub
    Crvena Zvezda
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    18 år
    Højde
    176 cm
  • 21Lazar Samardžić

    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    184 cm
    Vægt
    70 kg
  • 22Saša Lukić

    Position
    Central midtbane
    Alder
    30 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    76 kg

Angreb

  • 8Luka Jović

    Klub
    AEK Athens
    Position
    Angriber
    Alder
    28 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    78 kg
  • 9Dejan Joveljić

    Position
    Angriber
    Alder
    27 år
    Højde
    183 cm
    Vægt
    75 kg
  • 10Dusan Tadic

    Position
    Offensiv midtbane · anfører
    Alder
    37 år
    Højde
    181 cm
    Vægt
    76 kg
  • 14Andrija Zivkovic 

    Klub
    PAOK
    Position
    Højre kant
    Alder
    30 år
    Højde
    169 cm
    Vægt
    66 kg
  • 18Mihajlo Cvetkovic

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
    Højde
    178 cm
    Vægt
    78 kg
  • Vladimir Lucic

    Klub
    Crvena Zvezda
    Position
    Venstre kant
    Alder
    24 år
    Højde
    185 cm
Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Djordje PetrovicMÅLMålmand19000002053%0042006500007.75
Vanja Milinković-SavićMÅLMålmand327000105066%00550017600007.58
Mihajlo CvetkovicANGAngreb3160105012366%2101000000006.89
Andrija Zivkovic ANGAngreb4265103108179%4301000000006.88
Dusan TadicANGAngreb4267011105275%2110020001006.88
Filip KosticMIDMidtbane41980021016077%9342040001006.85
Stefan GudeljFORForsvar17900002086%1131010001006.82
Sergej Milinkovic-SavicMIDMidtbane2136002212178%2027010000006.78
Aleksandar StankovićMIDMidtbane212500014081%4320010000006.69
Strahinja ErakovicFORForsvar318800006085%21124000000006.66
Saša LukićMIDMidtbane4247012015087%9523060002006.65
Luka JovićANGAngreb4229108011056%1168010000006.63
Nemanja GudeljMIDMidtbane420000105092%2261010001006.58
Lazar SamardžićMIDMidtbane29500225192%3100000000006.57
Dejan JoveljićANGAngreb26500302061%1001020000006.55
Kosta NedeljkovicFORForsvar3239001411079%5153020000006.49
Strahinja PavlovićFORForsvar4274003024280%92137080001006.48
Nemanja MaksimovicMIDMidtbane423300106188%2363050002006.47
Srdjan BabicFORForsvar327000007185%26162030000006.46
Nikola SimicFORForsvar18100003089%2231010000006.23
Aleksa TerzićFORForsvar318101023074%2240030001006.18
Stefan DzodicMIDMidtbane16600002077%1031000000006.17
Petar SukacevMIDMidtbane110000100100000000000—
Vasilije KostovMIDMidtbane120000000000001000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 22. oktober 2026, 19:08
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.