
SC Cambuur
2026/2027
Kampe
Kommende kampe
Søndag 18. oktober 2026Eredivisie
Søndag 18. oktober 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
14:30
AZ Alkmaar
EredivisieLørdag 24. oktober 2026Eredivisie
Lørdag 24. oktober 2026Willem II
Eredivisie
Willem II
18:45
SC Cambuur
EredivisieLørdag 31. oktober 2026Eredivisie
Lørdag 31. oktober 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
21:00
Go Ahead Eagles
EredivisieSøndag 8. november 2026Eredivisie
Søndag 8. november 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
16:45
PSV
EredivisieLørdag 21. november 2026Eredivisie
Lørdag 21. november 2026FC Utrecht
Eredivisie
FC Utrecht
18:45
SC Cambuur
EredivisieSeneste resultater
Søndag 11. oktober 2026Eredivisie
Søndag 11. oktober 2026PEC Zwolle
0 – 1
SC Cambuur
Eredivisie
39'▮
Gult kort Devid Eugene Bouah · Protest
Gult kort Sherel Floranus · Protest
39'▮
Gult kort Ibrahim Cissoko · Forseelse
52'▮
56'▮
Gult kort Jason Ceka · Forseelse
73'▮
Gult kort Morgan Costarelli · Forseelse
83'⚽
0-1Mål Nicolas Binder · Højrebensskud
Gult kort Gabriël Reiziger · Forseelse
86'▮
PEC Zwolle4-2-3-1
SC Cambuur4-2-3-1
16.8Schendelaar
36.6Aertssen
286.6Graves
246.4Viergever
26.2Floranus
307.2Thomas
87.0Sommer
116.6Mbayo
257.0Oosting
226.9Cissoko
106.5Kostons
18.2Jansen
26.9Bouah
47.2Baouf
147.0Duijl
286.7Costarelli
176.5Apkakou
86.9Souren
156.7Kvam
106.4Arguioui
117.5Hamache
336.4Maertens
PEC Zwolle4-2-3-1
PEC Zwolle
60′17 Sydney van Hooijdonk10 Koen Kostons
60′9 Elias Sørensen22 Ibrahim Cissoko
78′20 Gabriël Reiziger11 Dylan Mbayo
78′37 Gilles van der Wal25 Thijs Oosting
87′33 Damian van der Haar2 Sherel Floranus
SC Cambuur
46′13 Nicolas Binder17 Ethan Apkakou
46′30 Jason Ceka15 Fabian Kvam
67′7 Sami Bouhoudane33 Mathieu Maertens
74′6 Jamal Amofa2 Devid Eugene Bouah
79′16 Rik Mulders6 Jamal Amofa
| PEC Zwolle | SC Cambuur | |
|---|---|---|
| 45 | Boldbesiddelse % | 55 |
| 15 | Skud i alt | 13 |
| 6 | Skud på mål | 4 |
| 5 | Hjørnespark | 5 |
| 16 | Frispark begået | 15 |
| 3 | Gule kort | 3 |
| 0 | Røde kort | 0 |
| 1 | Offside | 4 |
| 73 | Afleveringspræcision % | 80 |
| 356 | Afleveringer | 432 |
| 3 | Redninger | 6 |
| 5 | Skud forbi mål | 6 |
| 4 | Blokerede skud | 3 |
| 10 | Skud i feltet | 11 |
| 4 | Skud uden for feltet | 2 |
| 1 | Træværket ramt | 0 |
| 3 | Store chancer skabt | 3 |
| 3 | Store chancer brændt | 3 |
| 15 | Frispark tildelt | 16 |
| 4/16 | Indlæg | 3/12 |
| 27 | Tacklinger | 18 |
| 11 | Erobringer | 9 |
| 54 | Vundne dueller | 55 |
| 5/13 | Driblinger | 10/23 |
| 13 | Nøgleafleveringer | 9 |
| 22/65 | Lange bolde | 20/53 |
| 18 | Indkast | 14 |
Lørdag 19. september 2026Eredivisie
Lørdag 19. september 2026ADO Den Haag
1 – 1
SC Cambuur
Eredivisie
Gult kort Nigel Thomas · Forseelse
21'▮
44'⚽
0-1Mål Fabian Kvam · Højrebensskud · Assist: Sami Bouhoudane
71'▮
Gult kort Mathieu Maertens · Forseelse uden bold
Mål Donát Bárány · Højrebensskud · Assist: Yannick Ferreira Eduardo1-1
74'⚽
76'▮
Gult kort Johan Plat · Protest
Gult kort Matteo Waem · Forseelse
83'▮
90'▮
Gult kort Wiebe Kooistra · Protest
Gult kort Sekou Sylla · Protest
90'▮
ADO Den Haag4-4-2
SC Cambuur4-2-3-1
16.7Nikièma
56.5Jensen-Abbew
37.5Mulder
46.7Waem
156.8Hokke
177.1Hawkins
256.8Kilo
337.3Šín
276.2Thomas
466.6Eduardo
116.5Rottier
17.6Jansen
26.9Bouah
46.9Baouf
147.2Duijl
286.4Costarelli
336.7Maertens
86.8Souren
157.0Kvam
107.0Arguioui
116.9Hamache
76.9Bouhoudane
ADO Den Haag4-4-2
ADO Den Haag
28′7 Daryl van Mieghem27 Nigel Thomas
69′9 Jesse Bal17 Jalen Hawkins
69′77 Donát Bárány33 Matěj Šín
69′2 Othniël Raterink5 Jonas Jensen-Abbew
81′18 Sekou Sylla15 Milan Hokke
SC Cambuur
58′27 Wiebe Kooistra7 Sami Bouhoudane
73′6 Jamal Amofa33 Mathieu Maertens
73′29 Iwan Henstra11 Ilyes Hamache
73′9 Skye Vink15 Fabian Kvam
83′17 Ethan Apkakou2 Devid Eugene Bouah
| ADO Den Haag | SC Cambuur | |
|---|---|---|
| 62 | Boldbesiddelse % | 38 |
| 18 | Skud i alt | 8 |
| 6 | Skud på mål | 3 |
| 7 | Hjørnespark | 3 |
| 22 | Frispark begået | 14 |
| 3 | Gule kort | 2 |
| 0 | Røde kort | 0 |
| 1 | Offside | 2 |
| 77 | Afleveringspræcision % | 66 |
| 445 | Afleveringer | 283 |
| 2 | Redninger | 5 |
| 5 | Skud forbi mål | 0 |
| 7 | Blokerede skud | 5 |
| 14 | Skud i feltet | 6 |
| 4 | Skud uden for feltet | 2 |
| 0 | Træværket ramt | 0 |
| 3 | Store chancer skabt | 0 |
| 3 | Store chancer brændt | 0 |
| 14 | Frispark tildelt | 22 |
| 5/21 | Indlæg | 0/7 |
| 16 | Tacklinger | 19 |
| 13 | Erobringer | 12 |
| 46 | Vundne dueller | 57 |
| 6/16 | Driblinger | 6/13 |
| 13 | Nøgleafleveringer | 5 |
| 32/77 | Lange bolde | 25/71 |
| 31 | Indkast | 20 |
Lørdag 12. september 2026Eredivisie
Lørdag 12. september 2026SC Cambuur
3 – 0
NEC Nijmegen
Eredivisie
Mål Ilyes Hamache · Højrebensskud · Assist: Billy van Duijl1-0
21'⚽
Gult kort Devid Eugene Bouah · Gentagne forseelser
32'▮
35'▮
Gult kort Tobias Storm · Forseelse
37'▮
Gult kort Philippe Sandler · Forseelse
Mål Ilyes Hamache · Venstrebensskud · Assist: Fabian Kvam2-0
54'⚽
87'▮
Gult kort Noé Lebreton · Protest
Mål Iwan Henstra · Venstrebensskud · Assist: Jamal Amofa 3-0
90'+2⚽
Gult kort Iwan Henstra · Protest
90'+5▮
90'+5▮
Gult kort Almugera Kabar · Protest
SC Cambuur4-2-3-1
NEC Nijmegen3-4-2-1
16.8Jansen
26.5Bouah
47.2Baouf
147.3Duijl
287.3Costarelli
337.0Maertens
87.2Souren
157.3Kvam
107.3Arguioui
119.3Hamache
136.6Binder
16.6Crettaz
216.2Storm
36.4Sandler
666.4Kabar
195.8Tahaui
66.6Nejasmic
186.1Geiger
996.4Bischoff
97.5Chery
206.1Lebreton
146.9Sierhuis
SC Cambuur4-2-3-1
SC Cambuur
64′6 Jamal Amofa 33 Mathieu Maertens
71′7 Sami Bouhoudane13 Nicolas Binder
72′29 Iwan Henstra15 Fabian Kvam
84′27 Wiebe Kooistra 2 Devid Eugene Bouah
84′9 Skye Vink11 Ilyes Hamache
NEC Nijmegen
46′12 Nikolas Polster1 Gonzalo Crettaz
58′30 Bryan Linssen3 Philippe Sandler
58′35 Jamiro Monteiro18 Dennis Geiger
58′7 Emre Mor 19 Adam Tahaui
73′34 Kevin Kers7 Emre Mor
| SC Cambuur | NEC Nijmegen | |
|---|---|---|
| 37 | Boldbesiddelse % | 63 |
| 16 | Skud i alt | 10 |
| 7 | Skud på mål | 1 |
| 4 | Hjørnespark | 5 |
| 16 | Frispark begået | 18 |
| 2 | Gule kort | 4 |
| 0 | Røde kort | 0 |
| 2 | Offside | 0 |
| 66 | Afleveringspræcision % | 79 |
| 258 | Afleveringer | 429 |
| 1 | Redninger | 4 |
| 6 | Skud forbi mål | 7 |
| 3 | Blokerede skud | 2 |
| 11 | Skud i feltet | 5 |
| 5 | Skud uden for feltet | 5 |
| 0 | Træværket ramt | 0 |
| 7 | Store chancer skabt | 1 |
| 5 | Store chancer brændt | 1 |
| 18 | Frispark tildelt | 16 |
| 5/13 | Indlæg | 8/24 |
| 23 | Tacklinger | 12 |
| 15 | Erobringer | 8 |
| 69 | Vundne dueller | 50 |
| 9/15 | Driblinger | 2/15 |
| 10 | Nøgleafleveringer | 9 |
| 20/68 | Lange bolde | 13/44 |
| 21 | Indkast | 23 |
Søndag 6. september 2026Eredivisie
Søndag 6. september 2026SC Telstar
2 – 2
SC Cambuur
Eredivisie
Rødt kort Nökkvi Thórisson · Forseelse
22'▮
28'▮
Gult kort Ismaël Baouf · Forseelse
Gult kort Rui Mendes · Protest
28'▮
53'⚽
0-1Mål Rafik El Arguioui · Højrebensskud · Assist: Nicolas Binder
60'⚽
0-2Mål Nicolas Binder · Højrebensskud · Assist: Ilyes Hamache
Mål (straffe) Ronald Koeman Jr. · Højrebensskud1-2
63'⚽
78'▮
Gult kort Rik Mulders · Forseelse
Gult kort Abdelnour Soualhia · Forseelse
85'▮
VAR Marvin Peersman · Straffespark underkendt
90'VAR
VAR Abdelnour Soualhia · Straffespark tildelt
90'+10VAR
Mål (straffe) Ronald Koeman Jr. · Højrebensskud2-2
90'+11⚽
90'▮
Gult kort Sami Bouhoudane · Forseelse
90'+7▮
Gult kort Rafik El Arguioui · Usportslig optræden
Gult kort Ronald Koeman Jr. · Usportslig optræden
90'+12▮
SC Telstar3-4-2-1
SC Cambuur4-2-3-1
16.8Jr.
167.2Valk
46.7Soualhia
436.7Peersman
36.6Alders
176.6Rossen
106.7Owusu
26.3Hardeveld
76.0Mendes
277.4Brouwer
116.1Thórisson
16.4Jansen
26.8Bouah
46.6Baouf
146.6Duijl
286.7Costarelli
67.1Amofa
86.7Souren
157.0Kvam
107.2Arguioui
116.5Hamache
137.7Binder
SC Telstar3-4-2-1
SC Telstar
60′9 Jelani Seedorf7 Rui Mendes
66′5 Prince Aning2 Jeff Hardeveld
66′14 Harrie Kuster17 Nils Rossen
87′28 Rojendro Oudsten3 Gerald Alders
87′23 Noach Shenkman10 Tyrone Owusu
SC Cambuur
42′7 Sami Bouhoudane4 Ismaël Baouf
68′30 Jason Ceka15 Fabian Kvam
68′33 Mathieu Maertens13 Nicolas Binder
71′23 Lucas Jetten2 Devid Eugene Bouah
72′16 Rik Mulders28 Morgan Costarelli
| SC Telstar | SC Cambuur | |
|---|---|---|
| 43 | Boldbesiddelse % | 57 |
| 11 | Skud i alt | 8 |
| 2 | Skud på mål | 3 |
| 4 | Hjørnespark | 2 |
| 7 | Frispark begået | 20 |
| 3 | Gule kort | 4 |
| 1 | Røde kort | 0 |
| 2 | Offside | 1 |
| 73 | Afleveringspræcision % | 83 |
| 324 | Afleveringer | 439 |
| 1 | Redninger | 0 |
| 5 | Skud forbi mål | 3 |
| 4 | Blokerede skud | 2 |
| 9 | Skud i feltet | 7 |
| 2 | Skud uden for feltet | 1 |
| 1 | Træværket ramt | 0 |
| 3 | Store chancer skabt | 1 |
| 1 | Store chancer brændt | 0 |
| 18 | Frispark tildelt | 7 |
| 6/14 | Indlæg | 6/16 |
| 21 | Tacklinger | 16 |
| 5 | Erobringer | 9 |
| 66 | Vundne dueller | 46 |
| 7/15 | Driblinger | 6/15 |
| 7 | Nøgleafleveringer | 8 |
| 30/65 | Lange bolde | 23/58 |
| 25 | Indkast | 12 |
Søndag 30. august 2026Eredivisie
Søndag 30. august 2026SC Cambuur
1 – 4
FC Twente
Eredivisie
22'⚽
0-1Mål Ruud Nijstad · Venstrebensskud · Assist: Bart van Rooij
26'⚽
0-2Mål Wout Weghorst · Højrebensskud · Assist: Joël Drommel
Gult kort Nicky Souren · Forseelse
39'▮
40'▮
Gult kort Sondre Ørjasæter · Forseelse
47'⚽
0-3Mål Marko Pjaca · Venstrebensskud · Assist: Sondre Ørjasæter
82'⚽
0-4Mål Younes Taha · Venstrebensskud
Mål Ilyes Hamache · Højrebensskud1-4
88'⚽
SC Cambuur5-4-1
FC Twente4-2-3-1
16.9Jansen
236.4Jetten
66.1Amofa
46.2Baouf
147.2Duijl
286.3Costarelli
296.0Henstra
36.3Berkhout
86.3Souren
106.7Arguioui
76.5Bouhoudane
167.0Drommel
287.6Rooij
36.7Pröpper
437.2Nijstad
297.2Adelgaard
66.5Zerrouki
427.0Weidmann
277.2Ørjasæter
198.2Taha
77.4Pjaca
97.9Weghorst
SC Cambuur5-4-1
SC Cambuur
46′13 Nicolas Binder7 Sami Bouhoudane
46′15 Fabian Kvam28 Morgan Costarelli
65′2 Devid Eugene Bouah6 Jamal Amofa
77′9 Skye Vink3 Jorn Berkhout
85′11 Ilyes Hamache29 Iwan Henstra
FC Twente
60′20 Thomas van den Belt42 Daouda Weidmann
60′17 Filip Thorvaldsen27 Sondre Ørjasæter
77′24 Krzysztof Kurowski7 Marko Pjaca
85′38 Max Bruns28 Bart van Rooij
85′12 Guilherme Peixoto29 Aske Adelgaard
| SC Cambuur | FC Twente | |
|---|---|---|
| 36 | Boldbesiddelse % | 64 |
| 10 | Skud i alt | 21 |
| 3 | Skud på mål | 9 |
| 2 | Hjørnespark | 9 |
| 6 | Frispark begået | 14 |
| 1 | Gule kort | 1 |
| 0 | Røde kort | 0 |
| 2 | Offside | 2 |
| 81 | Afleveringspræcision % | 89 |
| 338 | Afleveringer | 601 |
| 5 | Redninger | 2 |
| 7 | Skud forbi mål | 8 |
| 0 | Blokerede skud | 4 |
| 5 | Skud i feltet | 11 |
| 5 | Skud uden for feltet | 10 |
| 0 | Træværket ramt | 0 |
| 0 | Store chancer skabt | 5 |
| 0 | Store chancer brændt | 2 |
| 14 | Frispark tildelt | 6 |
| 1/4 | Indlæg | 3/17 |
| 20 | Tacklinger | 15 |
| 7 | Erobringer | 6 |
| 48 | Vundne dueller | 42 |
| 6/14 | Driblinger | 10/24 |
| 8 | Nøgleafleveringer | 20 |
| 23/55 | Lange bolde | 20/42 |
| 10 | Indkast | 13 |
Opdateret: 15. oktober 2026, 20:12
Stilling
Live| # | Klub | K | V | U | T | M+ | M- | +/- | P | Form | Detaljer | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 8 | 6 | 2 | 0 | 27 | 7 | 20 | 20 | UVVVV | |||
| ||||||||||||
| 2 | 8 | 6 | 1 | 1 | 26 | 10 | 16 | 19 | VVVTV | |||
| ||||||||||||
| 3 | 8 | 6 | 1 | 1 | 18 | 8 | 10 | 19 | VVUVT | |||
| ||||||||||||
| 4 | 8 | 5 | 2 | 1 | 16 | 8 | 8 | 17 | UVVVU | |||
| ||||||||||||
| 5 | 8 | 4 | 3 | 1 | 22 | 10 | 12 | 15 | TVVUU | |||
| ||||||||||||
| 6 | 8 | 4 | 2 | 2 | 20 | 14 | 6 | 14 | TUUVV | |||
| ||||||||||||
| 7 | 8 | 4 | 2 | 2 | 14 | 15 | -1 | 14 | VVTVU | |||
| ||||||||||||
| 8 | 8 | 2 | 5 | 1 | 19 | 17 | 2 | 11 | TUUUU | |||
| ||||||||||||
| 9 | 8 | 3 | 2 | 3 | 16 | 14 | 2 | 11 | VUTUT | |||
| ||||||||||||
| 10 | 8 | 2 | 3 | 3 | 11 | 11 | 0 | 9 | UTUVT | |||
| ||||||||||||
| 11 | 8 | 2 | 3 | 3 | 13 | 14 | -1 | 9 | TUTUU | |||
| ||||||||||||
| 12 | 8 | 2 | 2 | 4 | 11 | 19 | -8 | 8 | TUVUV | |||
| ||||||||||||
| 13 | 8 | 2 | 2 | 4 | 14 | 25 | -11 | 8 | TUVTV | |||
| ||||||||||||
| 14 | 8 | 1 | 3 | 4 | 13 | 20 | -7 | 6 | TUTTU | |||
| ||||||||||||
| 15 | 8 | 1 | 3 | 4 | 7 | 14 | -7 | 6 | UTUTU | |||
| ||||||||||||
| 16 | 8 | 1 | 1 | 6 | 6 | 21 | -15 | 4 | TUTTT | |||
| ||||||||||||
| 17 | 8 | 0 | 3 | 5 | 9 | 19 | -10 | 3 | UTTUU | |||
| ||||||||||||
| 18 | 8 | 0 | 2 | 6 | 7 | 23 | -16 | 2 | TUTTT | |||
| ||||||||||||
Champions LeagueKvalifikation til Champions LeagueKvalifikation til Europa LeaguePlayoff om Conference League-kvalifikationNedrykningsplayoffNedrykning
| # | Klub | K | V | U | T | M+ | M- | +/- | P | Form | Detaljer | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4 | 4 | 0 | 0 | 9 | 3 | 6 | 12 | VVVV | |||
| ||||||||||||
| 2 | 4 | 3 | 1 | 0 | 13 | 4 | 9 | 10 | UVVV | |||
| ||||||||||||
| 3 | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 3 | 6 | 10 | VVUV | |||
| ||||||||||||
| 4 | 4 | 2 | 2 | 0 | 11 | 4 | 7 | 8 | UUVV | |||
| ||||||||||||
| 5 | 4 | 2 | 2 | 0 | 11 | 6 | 5 | 8 | VVUU | |||
| ||||||||||||
| 6 | 4 | 2 | 1 | 1 | 9 | 6 | 3 | 7 | VTUV | |||
| ||||||||||||
| 7 | 5 | 1 | 3 | 1 | 11 | 9 | 2 | 6 | UTVUU | |||
| ||||||||||||
| 8 | 4 | 1 | 1 | 2 | 3 | 5 | -2 | 4 | VTTU | |||
| ||||||||||||
| 9 | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 9 | -4 | 4 | VTTU | |||
| ||||||||||||
| 10 | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 14 | -6 | 4 | TTUV | |||
| ||||||||||||
| 11 | 4 | 1 | 0 | 3 | 5 | 10 | -5 | 3 | TVTT | |||
| ||||||||||||
| 12 | 4 | 1 | 0 | 3 | 6 | 13 | -7 | 3 | TTTV | |||
| ||||||||||||
| 13 | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 8 | -3 | 2 | TTUU | |||
| ||||||||||||
| 14 | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 10 | -5 | 2 | TUUT | |||
| ||||||||||||
| 15 | 4 | 0 | 2 | 2 | 5 | 11 | -6 | 2 | TTUU | |||
| ||||||||||||
| 16 | 3 | 0 | 1 | 2 | 4 | 8 | -4 | 1 | TTU | |||
| ||||||||||||
| 17 | 4 | 0 | 1 | 3 | 3 | 10 | -7 | 1 | TUTT | |||
| ||||||||||||
| 18 | 4 | 0 | 0 | 4 | 1 | 13 | -12 | 0 | TTTT | |||
| ||||||||||||
| # | Klub | K | V | U | T | M+ | M- | +/- | P | Form | Detaljer | |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | 4 | 4 | 0 | 0 | 16 | 3 | 13 | 12 | VVVV | |||
| ||||||||||||
| 2 | 4 | 3 | 1 | 0 | 9 | 6 | 3 | 10 | UVVV | |||
| ||||||||||||
| 3 | 3 | 3 | 0 | 0 | 11 | 1 | 10 | 9 | VVV | |||
| ||||||||||||
| 4 | 4 | 3 | 0 | 1 | 13 | 6 | 7 | 9 | VVVT | |||
| ||||||||||||
| 5 | 4 | 3 | 0 | 1 | 9 | 5 | 4 | 9 | VVVT | |||
| ||||||||||||
| 6 | 4 | 2 | 2 | 0 | 11 | 4 | 7 | 8 | VVUU | |||
| ||||||||||||
| 7 | 4 | 2 | 1 | 1 | 11 | 8 | 3 | 7 | VTUV | |||
| ||||||||||||
| 8 | 4 | 2 | 1 | 1 | 8 | 6 | 2 | 7 | VVTU | |||
| ||||||||||||
| 9 | 4 | 1 | 2 | 1 | 7 | 5 | 2 | 5 | TVUU | |||
| ||||||||||||
| 10 | 4 | 1 | 2 | 1 | 8 | 6 | 2 | 5 | UUVT | |||
| ||||||||||||
| 11 | 4 | 1 | 2 | 1 | 5 | 6 | -1 | 5 | TUUV | |||
| ||||||||||||
| 12 | 4 | 1 | 1 | 2 | 2 | 3 | -1 | 4 | VTUT | |||
| ||||||||||||
| 13 | 4 | 1 | 1 | 2 | 8 | 10 | -2 | 4 | VTTU | |||
| ||||||||||||
| 14 | 4 | 1 | 1 | 2 | 5 | 8 | -3 | 4 | TVUT | |||
| ||||||||||||
| 15 | 4 | 1 | 1 | 2 | 6 | 11 | -5 | 4 | TUVT | |||
| ||||||||||||
| 16 | 4 | 0 | 3 | 1 | 8 | 11 | -3 | 3 | UTUU | |||
| ||||||||||||
| 17 | 5 | 0 | 2 | 3 | 5 | 11 | -6 | 2 | TTUTU | |||
| ||||||||||||
| 18 | 4 | 0 | 1 | 3 | 4 | 13 | -9 | 1 | TUTT | |||
| ||||||||||||
Opdateret: 12. oktober 2026, 05:22
Kampprogram
Fredag 7. august 2026Eredivisie
Fredag 7. august 2026SC Cambuur
0 – 4
Excelsior
Eredivisie
Lørdag 15. august 2026Eredivisie
Lørdag 15. august 2026Fortuna Sittard
3 – 1
SC Cambuur
Eredivisie
Søndag 23. august 2026Eredivisie
Søndag 23. august 2026SC Cambuur
2 – 5
Feyenoord
Eredivisie
Søndag 30. august 2026Eredivisie
Søndag 30. august 2026SC Cambuur
1 – 4
FC Twente
Eredivisie
Søndag 6. september 2026Eredivisie
Søndag 6. september 2026SC Telstar
2 – 2
SC Cambuur
Eredivisie
Lørdag 12. september 2026Eredivisie
Lørdag 12. september 2026SC Cambuur
3 – 0
NEC Nijmegen
Eredivisie
Lørdag 19. september 2026Eredivisie
Lørdag 19. september 2026ADO Den Haag
1 – 1
SC Cambuur
Eredivisie
Søndag 11. oktober 2026Eredivisie
Søndag 11. oktober 2026PEC Zwolle
0 – 1
SC Cambuur
Eredivisie
Søndag 18. oktober 2026Eredivisie
Søndag 18. oktober 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
14:30
AZ Alkmaar
EredivisieLørdag 24. oktober 2026Eredivisie
Lørdag 24. oktober 2026Willem II
Eredivisie
Willem II
18:45
SC Cambuur
EredivisieLørdag 31. oktober 2026Eredivisie
Lørdag 31. oktober 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
21:00
Go Ahead Eagles
EredivisieSøndag 8. november 2026Eredivisie
Søndag 8. november 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
16:45
PSV
EredivisieLørdag 21. november 2026Eredivisie
Lørdag 21. november 2026FC Utrecht
Eredivisie
FC Utrecht
18:45
SC Cambuur
EredivisieLørdag 28. november 2026Eredivisie
Lørdag 28. november 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
21:00
Sparta Rotterdam
EredivisieSøndag 6. december 2026Eredivisie
Søndag 6. december 2026SC Heerenveen
Eredivisie
SC Heerenveen
12:15
SC Cambuur
EredivisieSøndag 13. december 2026Eredivisie
Søndag 13. december 2026Ajax
Eredivisie
Ajax
20:00
SC Cambuur
EredivisieSøndag 20. december 2026Eredivisie
Søndag 20. december 2026SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
14:30
FC Groningen
EredivisieSøndag 10. januar 2027Eredivisie
Søndag 10. januar 2027NEC Nijmegen
Eredivisie
NEC Nijmegen
12:15
SC Cambuur
EredivisieSøndag 17. januar 2027Eredivisie
Søndag 17. januar 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
16:45
Willem II
EredivisieSøndag 24. januar 2027Eredivisie
Søndag 24. januar 2027Go Ahead Eagles
Eredivisie
Go Ahead Eagles
12:15
SC Cambuur
EredivisieSøndag 31. januar 2027Eredivisie
Søndag 31. januar 2027FC Twente
Eredivisie
FC Twente
14:30
SC Cambuur
EredivisieLørdag 13. februar 2027Eredivisie
Lørdag 13. februar 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
FC Utrecht
EredivisieLørdag 20. februar 2027Eredivisie
Lørdag 20. februar 2027PSV
Eredivisie
PSV
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Cambuur
EredivisieLørdag 27. februar 2027Eredivisie
Lørdag 27. februar 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
PEC Zwolle
EredivisieLørdag 6. marts 2027Eredivisie
Lørdag 6. marts 2027Sparta Rotterdam
Eredivisie
Sparta Rotterdam
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Cambuur
EredivisieLørdag 13. marts 2027Eredivisie
Lørdag 13. marts 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
ADO Den Haag
EredivisieLørdag 20. marts 2027Eredivisie
Lørdag 20. marts 2027Feyenoord
Eredivisie
Feyenoord
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Cambuur
EredivisieLørdag 3. april 2027Eredivisie
Lørdag 3. april 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Telstar
EredivisieLørdag 10. april 2027Eredivisie
Lørdag 10. april 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
Fortuna Sittard
EredivisieLørdag 24. april 2027Eredivisie
Lørdag 24. april 2027AZ Alkmaar
Eredivisie
AZ Alkmaar
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Cambuur
EredivisieLørdag 1. maj 2027Eredivisie
Lørdag 1. maj 2027Excelsior
Eredivisie
Excelsior
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Cambuur
EredivisieLørdag 8. maj 2027Eredivisie
Lørdag 8. maj 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
–Tidspunkt ikke fastlagt
SC Heerenveen
EredivisieSøndag 16. maj 2027Eredivisie
Søndag 16. maj 2027FC Groningen
Eredivisie
FC Groningen
14:30
SC Cambuur
EredivisieSøndag 23. maj 2027Eredivisie
Søndag 23. maj 2027SC Cambuur
Eredivisie
SC Cambuur
14:30
Ajax
EredivisieOpdateret: 15. oktober 2026, 05:22
Spillere
Målmænd
1Thijs Jansen
- Nationalitet
Holland
- Position
- Målmand
- Alder
- 24 år
- Højde
- 192 cm
- Vægt
- 75 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
21Jasper Meijster
- Nationalitet
Holland
- Position
- Målmand
- Alder
- 21 år
- Højde
- 188 cm
- Vægt
- 75 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
22Luca Plogmann
- Nationalitet
Tyskland
- Position
- Målmand
- Alder
- 26 år
- Højde
- 188 cm
- Vægt
- 78 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
24Matthijs Kalisvaart
- Nationalitet
Holland
- Position
- Målmand
- Alder
- 20 år
- Højde
- 203 cm
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
Forsvar
2Devid Eugene Bouah
- Nationalitet
Italien
- Position
- Højre back
- Alder
- 25 år
- Højde
- 183 cm
- Vægt
- 78 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
3Jorn Berkhout
- Nationalitet
Holland
- Position
- Midterforsvarer
- Alder
- 24 år
- Højde
- 184 cm
- Vægt
- 66 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
4Ismaël Baouf
- Nationalitet
Marokko
- Position
- Midterforsvarer
- Alder
- 20 år
- Højde
- 183 cm
- Vægt
- 72 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
6Jamal Amofa
- Nationalitet
Holland
- Position
- Midterforsvarer · anfører
- Alder
- 27 år
- Højde
- 185 cm
- Vægt
- 82 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
14Billy van Duijl
- Nationalitet
Holland
- Position
- Midterforsvarer
- Alder
- 21 år
- Højde
- 190 cm
- Vægt
- 72 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
16Rik Mulders
- Nationalitet
Holland
- Position
- Højre back
- Alder
- 26 år
- Højde
- 175 cm
- Vægt
- 60 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
23Lucas Jetten
- Nationalitet
Holland
- Position
- Venstre back
- Alder
- 19 år
- Højde
- 170 cm
- Vægt
- 55 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
28Morgan Costarelli
- Nationalitet
Frankrig
- Position
- Venstre back
- Alder
- 21 år
- Højde
- 170 cm
- Vægt
- 65 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
33Buddy Vogelzang
- Nationalitet
Holland
- Position
- Midterforsvarer
- Alder
- 20 år
Midtbane
5Wout Asselman
- Nationalitet
Belgien
- Position
- Defensiv midtbane
- Alder
- 21 år
- Kontrakt indtil
- 30. juli 2027
8Nicky Souren
- Nationalitet
Holland
- Position
- Defensiv midtbane
- Alder
- 26 år
- Højde
- 173 cm
- Vægt
- 72 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
10Rafik El Arguioui
- Nationalitet
Holland
- Position
- Offensiv midtbane
- Alder
- 21 år
- Højde
- 178 cm
- Vægt
- 74 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
11Ilyes Hamache
- Nationalitet
Frankrig
- Position
- Venstre kant
- Alder
- 23 år
- Højde
- 178 cm
- Vægt
- 74 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
14Ryan van de Pavert
- Nationalitet
Holland
- Position
- Højre back
- Alder
- 20 år
- Højde
- 184 cm
15Fabian Kvam
- Nationalitet
Norge
- Position
- Venstre kant
- Alder
- 20 år
- Højde
- 180 cm
- Vægt
- 60 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
17Ethan Apkakou
- Nationalitet
Frankrig
- Position
- Defensiv midtbane
- Alder
- 20 år
- Højde
- 181 cm
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
18Wiebe van der Heide
- Nationalitet
Holland
- Position
- Offensiv midtbane
- Alder
- 20 år
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
20Daan Visser
- Nationalitet
Holland
- Position
- Defensiv midtbane
- Alder
- 21 år
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
30Jason Ceka
- Nationalitet
Tyskland
- Position
- Højre kant
- Alder
- 26 år
- Højde
- 169 cm
- Vægt
- 63 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
40Wessel van der Goot
- Nationalitet
Holland
- Position
- Offensiv midtbane
- Alder
- 18 år
48Damian Westerhof
- Nationalitet
Holland
- Position
- Midfielder
- Alder
- 17 år
Angreb
7Sami Bouhoudane
- Nationalitet
Holland
- Position
- Angriber
- Alder
- 18 år
- Højde
- 182 cm
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
9Skye Vink
- Nationalitet
Holland
- Position
- Angriber
- Alder
- 20 år
- Højde
- 187 cm
- Vægt
- 70 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2029
13Nicolas Binder
- Nationalitet
Østrig
- Position
- Angriber
- Alder
- 24 år
- Højde
- 193 cm
- Vægt
- 94 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
19Danyello Look
- Nationalitet
Holland
- Position
- Venstre kant
- Alder
- 19 år
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
27Wiebe Kooistra
- Nationalitet
Holland
- Position
- Højre back
- Alder
- 20 år
- Højde
- 176 cm
- Vægt
- 60 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
29Iwan Henstra
- Nationalitet
Holland
- Position
- Højre kant
- Alder
- 20 år
- Højde
- 187 cm
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2028
33Mathieu Maertens
- Nationalitet
Belgien
- Position
- Offensiv midtbane
- Alder
- 31 år
- Højde
- 185 cm
- Vægt
- 71 kg
- Kontrakt indtil
- 30. juni 2027
Opdateret: 12. oktober 2026, 05:22
Statistik
| Spiller | Pos | Kampe | Min | Mål | ASS | SKUD | IND | DUE | DRI | AFL% | TACK | EROB | CLEAR | LUFT | FEJL | FRI | REDNINGER | REDNINGER I FELTET | CLEAN SHEETS | Rating* ▼ | Detaljer | |||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
Rafik El Arguioui | MIDMidtbane | 8 | 720 | 4 | 0 | 26 | 45 | 48 | 17 | 72.79% | 7 | 0 | 16 | 16 | 0 | 9 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 7.18 | |
Ilyes Hamache | MIDMidtbane | 8 | 566 | 3 | 1 | 11 | 10 | 30 | 11 | 77.58% | 11 | 5 | 1 | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7.15 | |
Billy van Duijl | FORForsvar | 5 | 450 | 0 | 1 | 1 | 1 | 21 | 0 | 81.38% | 16 | 6 | 15 | 2 | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 7.11 | |
Thijs Jansen | MÅLMålmand | 8 | 720 | 0 | 0 | 0 | 0 | 11 | 2 | 58.21% | 2 | 1 | 22 | 4 | 0 | 0 | 29 | 20 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.93 | |
Nicky Souren | MIDMidtbane | 8 | 720 | 0 | 1 | 3 | 2 | 26 | 2 | 85.11% | 11 | 10 | 19 | 5 | 0 | 8 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.9 | |
Nicolas Binder | ANGAngreb | 6 | 269 | 2 | 2 | 7 | 0 | 26 | 1 | 52.17% | 5 | 1 | 5 | 13 | 0 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.82 | |
Fabian Kvam | MIDMidtbane | 7 | 345 | 1 | 1 | 5 | 11 | 19 | 4 | 74.68% | 7 | 8 | 2 | 1 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.8 | |
Ismaël Baouf | FORForsvar | 8 | 672 | 0 | 0 | 3 | 1 | 34 | 2 | 90.64% | 9 | 18 | 32 | 18 | 1 | 9 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.73 | |
Iwan Henstra | ANGAngreb | 6 | 370 | 1 | 0 | 11 | 12 | 26 | 11 | 85.54% | 10 | 0 | 7 | 1 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.72 | |
Devid Eugene Bouah | FORForsvar | 6 | 344 | 0 | 0 | 4 | 5 | 29 | 2 | 83.76% | 7 | 4 | 17 | 12 | 0 | 9 | 0 | 0 | 2 | 2 | 0 | 0 | 6.71 | |
Sami Bouhoudane | ANGAngreb | 8 | 390 | 0 | 1 | 8 | 0 | 18 | 0 | 60.26% | 5 | 0 | 1 | 11 | 0 | 4 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.63 | |
Jamal Amofa | FORForsvar | 8 | 465 | 0 | 1 | 1 | 0 | 31 | 8 | 88.1% | 13 | 6 | 11 | 4 | 0 | 9 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 | 6.61 | |
Morgan Costarelli | FORForsvar | 8 | 522 | 0 | 0 | 3 | 4 | 26 | 1 | 84.29% | 12 | 11 | 11 | 6 | 0 | 7 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.59 | |
Ethan Apkakou | MIDMidtbane | 4 | 121 | 0 | 0 | 1 | 0 | 2 | 1 | 87.69% | 1 | 4 | 5 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.56 | |
Skye Vink | ANGAngreb | 6 | 239 | 0 | 0 | 3 | 1 | 14 | 4 | 74.14% | 2 | 1 | 2 | 6 | 0 | 3 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 6.53 | |
Mathieu Maertens | ANGAngreb | 4 | 226 | 0 | 0 | 2 | 2 | 24 | 3 | 79.66% | 7 | 3 | 5 | 2 | 0 | 10 | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 0 | 6.51 | |
Wessel van der Goot | MIDMidtbane | 2 | 17 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 75% | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.4 | |
Jason Ceka | MIDMidtbane | 2 | 66 | 0 | 0 | 3 | 1 | 5 | 1 | 58.82% | 2 | 0 | 1 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.39 | |
Lucas Jetten | FORForsvar | 5 | 326 | 0 | 0 | 2 | 5 | 18 | 3 | 88.89% | 7 | 3 | 12 | 3 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 0 | 6.34 | |
Wiebe Kooistra | ANGAngreb | 4 | 172 | 0 | 0 | 1 | 3 | 13 | 2 | 84.93% | 7 | 3 | 8 | 3 | 0 | 5 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.33 | |
Jorn Berkhout | FORForsvar | 1 | 77 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 70% | 1 | 0 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.3 | |
Ryan van de Pavert | MIDMidtbane | 1 | 46 | 0 | 0 | 0 | 0 | 3 | 0 | 83.33% | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 6.18 | |
Rik Mulders | FORForsvar | 4 | 77 | 0 | 0 | 0 | 0 | 5 | 0 | 80% | 3 | 1 | 2 | 1 | 1 | 2 | 0 | 0 | 1 | 1 | 0 | 0 | 6.05 | |
Buddy Vogelzang | FORForsvar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Daan Visser | MIDMidtbane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Damian Westerhof | MIDMidtbane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Danyello Look | ANGAngreb | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Jasper Meijster | MÅLMålmand | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Luca Plogmann | MÅLMålmand | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Matthijs Kalisvaart | MÅLMålmand | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Wiebe van der Heide | MIDMidtbane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — | |
Wout Asselman | MIDMidtbane | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | — |
*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.
Opdateret: 12. oktober 2026, 05:22




























