Aalesund

2026

Kampe

Kommende kampe

Søndag 25. oktober 2026Eliteserien

Søndag 25. oktober 2026
Sarpsborg 08 FF17:00Aalesund
Odds 1X2: 1 1,82 MarathonbetX 3,98 Marathonbet2 3,64 MarathonbetEliteserien

Lørdag 31. oktober 2026Eliteserien

Lørdag 31. oktober 2026
Aalesund18:00Sandefjord
Eliteserien

Søndag 8. november 2026Eliteserien

Søndag 8. november 2026
Lillestrøm SK17:00Aalesund
Eliteserien

Søndag 22. november 2026Eliteserien

Søndag 22. november 2026
Aalesund17:00Rosenborg BK
Eliteserien

Søndag 29. november 2026Eliteserien

Søndag 29. november 2026
Fredrikstad FK14:30Aalesund
Eliteserien

Seneste resultater

Lørdag 17. oktober 2026Eliteserien

Lørdag 17. oktober 2026
Kristiansund BK1 – 4Aalesund
Eliteserien
17'▮
Gult kort Marcus Reed · Forseelse
Mål D. Tufekčić · Venstrebensskud · Assist: W. Igor1-0
27'⚽
36'⚽
1-1Mål Marcus Reed · Venstrebensskud · Assist: Mathias Christensen
65'⚽
1-2Mål Marcus Reed · Højrebensskud
Gult kort D. Tufekčić · Protest
69'▮
76'⚽
1-3Mål Paul Ngongo Iversen · Højrebensskud · Assist: Mathias Christensen
79'▮
Gult kort Endre Hjertager Osenbroch · Tidsspilde
88'⚽
1-4Mål Mathias Christensen · Højrebensskud · Assist: Stefano Holmquist Vecchia
Gult kort John Kitolano · Forseelse
90'+2▮
Kristiansund BK4-2-3-1
Aalesund5-3-2
15.7Lansing
595.9Elvius
46.8Júlíusson
57.0Ulvestad
66.5Isaksen
106.8Bruseth
207.4Igor
167.2Tufekčić
76.4Svendsen
116.4Bytyqi
196.5Alvheim
16.7Podlech
77.2Nessø
26.9Andresen
286.9Mbacke
36.9Guðmundsson
146.5Charles
218.9Christensen
187.0Hagen
196.7Kartum
87.1Skotheim
278.3Reed
Kristiansund BK4-2-3-1
Kristiansund BK
66′24 Gustav Christensen7 Sander Svendsen
80′25 John Kitolano11 Zymer Bytyqi
80′27 A. Rønning4 J. Júlíusson
80′17 M. Williamsen20 W. Igor
Aalesund
61′15 Endre Hjertager Osenbroch19 Sander Kartum
67′9 Paul Ngongo Iversen27 Marcus Reed
67′16 J. Ørsahl14 Uba Charles
80′23 Stefano Holmquist Vecchia8 I. Skotheim
Kristiansund BKAalesund
60Boldbesiddelse %40
15Skud i alt16
3Skud på mål8
4Hjørnespark8
9Frispark begået16
2Gule kort2
0Røde kort0
1Offside2
80Afleveringspræcision %70
478Afleveringer315
3Redninger2

Søndag 11. oktober 2026Eliteserien

Søndag 11. oktober 2026
Aalesund2 – 4Sarpsborg 08 FF
Eliteserien
5'⚽
0-1Mål Eirik Wichne · Højrebensskud · Assist: Sander Christiansen
9'▮
Gult kort Bjørn Inge Utvik · Forseelse
40'▮
Gult kort Sigurd Rosted · Forseelse
51'⚽
0-2Mål Sondre Sörli · Venstrebensskud · Assist: Noa Williams
54'⚽
0-3Mål Noa Williams · Højrebensskud · Assist: Sigurd Rosted
65'⚽
0-4Mål (straffe) Olaus Skarsem · Straffespark
Mål Elias Kristoffersen Hagen · Højrebensskud · Assist: Marcus Reed1-4
70'⚽
Mål Elias Kristoffersen Hagen · Højrebensskud · Assist: Marcus Reed2-4
74'⚽
Gult kort Ólafur Guðmundsson · Forseelse
80'▮
Aalesund5-3-2
Sarpsborg 08 FF4-4-2
16.5Podlech
76.6Nessø
226.6Engqvist
286.2Mbacke
36.3Guðmundsson
146.2Charles
217.5Christensen
187.5Hagen
156.5Osenbroch
86.7Skotheim
277.3Reed
877.3Øy
327.8Wichne
46.4Utvik
247.4Rosted
206.6Reinhardsen
107.0Sörli
87.5Christiansen
777.8Skarsem
177.9Williams
337.1Hansen
116.7Karlsbakk
Aalesund5-3-2
Aalesund
62′19 Sander Kartum15 Endre Hjertager Osenbroch
62′17 E. Myrlid8 I. Skotheim
68′45 Philip Sandvik Aukland28 Cheikh Mbacke
83′9 Paul Ngongo Iversen27 Marcus Reed
83′16 J. Ørsahl45 Philip Sandvik Aukland
Sarpsborg 08 FF
71′2 Marius Lode24 Sigurd Rosted
71′6 Aimar Sher77 Olaus Skarsem
72′22 Victor Emanuel Halvorsen33 Andreas Hansen
78′21 Anders Hiim32 Eirik Wichne
78′12 Claus Niyukuri17 Noa Williams
AalesundSarpsborg 08 FF
53Boldbesiddelse %47
23Skud i alt18
7Skud på mål8
8Hjørnespark6
17Frispark begået14
1Gule kort2
0Røde kort0
0Offside1
81Afleveringspræcision %79
464Afleveringer425
4Redninger5

Lørdag 19. september 2026Eliteserien

Lørdag 19. september 2026
Molde FK1 – 2Aalesund
Eliteserien
7'⚽
0-1Mål Mathias Christensen · Hovedstød · Assist: Uba Charles
32'▮
Gult kort Marius Andresen · Forseelse
44'⚽
0-2Mål I. Skotheim · Højrebensskud · Assist: Marcus Reed
Gult kort Sindre Tjelmeland · Protest
47'▮
59'•
Kort ændret Luca Podlech · Rødt kort annulleret
60'▮
Gult kort Luca Podlech · Forseelse
Gult kort Niklas Ødegård · Forseelse
70'▮
VAR Jalal Abdullai · Straffespark underkendt
76'VAR
Mål Kristian Lonebu · Højrebensskud · Assist: Emil Breivik 1-2
82'⚽
90'+11▮
Gult kort Tor Erik Valderhaug Larsen · Protest
90'+7▮
Gult kort Mathias Christensen · Forseelse
90'+7▮
Gult kort
Molde FK4-1-4-1
Aalesund5-3-2
226.7Posiadala
256.9Linnes
67.2Ødegård
276.7Dahl
266.3Kabini
306.9Daga
246.5Koné-Doherty
107.1Breivik
238.0Granaas
216.2Spiten
96.3Abdullai
17.3Podlech
76.6Nessø
27.2Andresen
287.6Mbacke
57.0Kjelsen
147.7Charles
217.2Christensen
186.6Hagen
156.7Osenbroch
87.2Skotheim
277.2Reed
Molde FK4-1-4-1
Molde FK
46′17 Mats Møller Dæhli26 Samukele Kabini
46′8 Mathias Løvik21 Oskar Spiten
46′11 Caleb Zady Sery24 Trent Koné-Doherty
71′20 Kristian Lonebu25 Martin Linnes
78′16 Sander Kilen27 Fredrik Kristensen Dahl 
Aalesund
79′19 Sander Kartum8 I. Skotheim
79′
79′17 E. Myrlid27 Marcus Reed
86′38 Tobias Leikanger15 Endre Hjertager Osenbroch
Molde FKAalesund
68Boldbesiddelse %32
16Skud i alt12
8Skud på mål5
10Hjørnespark6
19Frispark begået12
1Gule kort4
0Røde kort0
3Offside0
85Afleveringspræcision %67
615Afleveringer285
3Redninger6

Søndag 13. september 2026Eliteserien

Søndag 13. september 2026
KFUM2 – 1Aalesund
Eliteserien
5'▮
Gult kort Cheikh Mbacke · Forseelse
Brændt straffe Eirik Saunes · Reddet af målmanden
6'✕
Mål Bilal Njie · Højrebensskud · Assist: Bjørn Martin Kristensen1-0
10'⚽
31'▮
Gult kort Sander Kartum · Forseelse
39'⚽
1-1Mål Marcus Reed · Højrebensskud
Mål Håkon Helland Hoseth · Højrebensskud · Assist: Martin Tangen Vinjor2-1
45'+3⚽
53'▮
Gult kort Ólafur Guðmundsson · Forseelse
60'▮
Gult kort Luca Podlech · Protest
Gult kort Daniel Schneider · Forseelse
61'▮
77'▮
Gult kort Simen Haram · Forseelse
89'▮
Gult kort Kjetil Rekdal · Protest
KFUM3-4-3
Aalesund5-3-2
16.6Ødegaard
246.6Røsten
56.9Berglie
136.6Skaret
147.5Hoseth
97.0Vinjor
196.9Saunes
167.1Hjorth
426.3Hickson
227.4Kristensen
107.3Njie
17.3Podlech
76.3Nessø
26.9Andresen
286.7Mbacke
36.4Guðmundsson
147.1Charles
217.4Christensen
186.8Hagen
196.3Kartum
86.7Skotheim
277.5Reed
KFUM3-4-3
KFUM
57′2 Daniel Schneider24 Håkon Røsten
57′11 Ola Visted42 David Hickson
71′17 Julian Gonstad22 Bjørn Martin Kristensen
71′18 Rasmus Eggen Vinge10 Bilal Njie
88′8 Brage Tobiassen9 Martin Tangen Vinjor
Aalesund
63′16 J. Ørsahl7 Kristoffer Nessø
63′23 Stefano Holmquist Vecchia19 Sander Kartum
73′4 Simen Haram2 Marius Andresen
73′17 E. Myrlid8 I. Skotheim
KFUMAalesund
39Boldbesiddelse %61
9Skud i alt19
5Skud på mål3
6Hjørnespark4
10Frispark begået15
1Gule kort5
0Røde kort0
0Offside1
75Afleveringspræcision %84
356Afleveringer550
2Redninger3

Fredag 4. september 2026Eliteserien

Fredag 4. september 2026
Aalesund2 – 0IK Start
Eliteserien
Gult kort Cheikh Mbacke · Forseelse
15'▮
Mål Elias Kristoffersen Hagen · Venstrebensskud1-0
20'⚽
Mål Mathias Christensen · Højrebensskud · Assist: Sander Kartum2-0
24'⚽
Gult kort Ólafur Guðmundsson · Forseelse
29'▮
84'▮
Gult kort D. Dasjajev · Forseelse
Aalesund5-3-2
IK Start5-3-2
17.5Podlech
76.6Nessø
27.3Andresen
288.0Mbacke
37.5Guðmundsson
146.8Charles
218.7Christensen
187.6Hagen
197.5Kartum
277.5Reed
87.2Skotheim
458.6Manojlović
277.1Toure
296.6Reitan
287.5Husebø
36.7Ujkani
126.7Dasjajev
106.4Mvoué
236.3Segberg
116.9Schulze
177.3Cornelius
97.1Koutsakos
Aalesund5-3-2
Aalesund
59′16 J. Ørsahl14 Uba Charles
59′15 Endre Hjertager Osenbroch19 Sander Kartum
71′17 E. Myrlid8 I. Skotheim
IK Start
46′18 M. Ugland10 S. Mvoué
62′20 H. Lorentzen11 E. Schulze
62′35 Santino Samuyiwa9 Nikolas Koutsakos
78′8 Nikola Jojic27 Ousmane Diallo Toure
AalesundIK Start
46Boldbesiddelse %54
24Skud i alt24
12Skud på mål6
7Hjørnespark6
9Frispark begået9
2Gule kort1
0Røde kort0
0Offside3
76Afleveringspræcision %80
449Afleveringer522
5Redninger10
Opdateret: 20. oktober 2026, 07:34

Stilling

#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 FK Bodø / Glimt23182358203856VVTVV
2 Viking FK23182359223756UVVVV
3 Molde FK23124752351740VVTUV
4 Tromsø23117542311140TTVUU
5 Rosenborg BK23114843311237VVVUV
6 Lillestrøm SK2311393231136VVTUV
7 SK Brann2392124037329TTVTT
8 Fredrikstad FK2385102836-829TUUUT
9 KFUM2385102837-929TVVVU
10 Sarpsborg 08 FF237792834-628UUTVT
11 Vålerenga2375113846-826UTUTV
12 HamKam2375113348-1526TTTVT
13 Sandefjord2366112230-824UTVUT
14 Aalesund235993951-1224VTVTV
15 Kristiansund BK2354142347-2419VTTTT
16 IK Start2344152554-2916TVTTT
Kvalifikation til Champions LeagueKvalifikation til Conference LeagueNedrykningsplayoffNedrykning
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 Viking FK11110041122933VVVVV
2 FK Bodø / Glimt1110013472730VVVVV
3 Molde FK1281330141625UVVTV
4 Tromsø1274122101225UVUVU
5 Rosenborg BK1273228141424VVVVU
6 KFUM126241514120TVUVV
7 SK Brann126062018218VVTVT
8 Fredrikstad FK115331412218VVTUU
9 Vålerenga125252320317TTTUV
10 HamKam115241721-417TUUTT
11 Lillestrøm SK115151917216TTTVU
12 Sarpsborg 08 FF114341215-315VTUTT
13 Sandefjord123541012-214TUUVT
14 Kristiansund BK114251418-414TVVTT
15 IK Start113351419-512TTVVT
16 Aalesund122642430-612UTUVT
#KlubKVUTM+M-+/-PFormDetaljer
1 FK Bodø / Glimt1282224131126VVVTV
2 Viking FK127231810823UVTUV
3 Lillestrøm SK126241314-120TUVTV
4 Molde FK114342221115VTVVU
5 Tromsø114342021-115VTTTU
6 Rosenborg BK114161517-213TVTVV
7 Sarpsborg 08 FF123451619-313UTUUV
8 Aalesund113351521-612UTTVV
9 SK Brann113262019111TVUTT
10 Fredrikstad FK123271424-1011TVVUT
11 Sandefjord113171218-610TTVTU
12 KFUM112361323-109VTTVU
13 Vålerenga112361526-119VUUTT
14 HamKam122371627-119VTTTV
15 Kristiansund BK12129929-205TTUTT
16 IK Start1211101135-244TVTTT
Opdateret: 19. oktober 2026, 05:33

Kampprogram

Søndag 15. marts 2026Eliteserien

Søndag 15. marts 2026
Aalesund1 – 3Lillestrøm SK
Eliteserien

Lørdag 21. marts 2026Eliteserien

Lørdag 21. marts 2026
IK Start1 – 1Aalesund
Eliteserien

Tirsdag 7. april 2026Eliteserien

Tirsdag 7. april 2026
Aalesund2 – 3Fredrikstad FK
Eliteserien

Søndag 12. april 2026Eliteserien

Søndag 12. april 2026
Aalesund2 – 2KFUM
Eliteserien

Lørdag 18. april 2026Eliteserien

Lørdag 18. april 2026
FK Bodø / Glimt3 – 0Aalesund
Eliteserien

Søndag 26. april 2026Eliteserien

Søndag 26. april 2026
Aalesund1 – 1Kristiansund BK
Eliteserien

Søndag 3. maj 2026Eliteserien

Søndag 3. maj 2026
Sandefjord1 – 0Aalesund
Eliteserien

Lørdag 16. maj 2026Eliteserien

Lørdag 16. maj 2026
Rosenborg BK2 – 3Aalesund
Eliteserien

Onsdag 20. maj 2026Eliteserien

Onsdag 20. maj 2026
Aalesund2 – 1SK Brann
Eliteserien

Mandag 25. maj 2026Eliteserien

Mandag 25. maj 2026
Tromsø1 – 1Aalesund
Eliteserien

Fredag 29. maj 2026Eliteserien

Fredag 29. maj 2026
Aalesund2 – 2HamKam
Eliteserien

Lørdag 11. juli 2026Eliteserien

Lørdag 11. juli 2026
Aalesund2 – 2Molde FK
Eliteserien

Torsdag 16. juli 2026Eliteserien

Torsdag 16. juli 2026
Vålerenga6 – 1Aalesund
Eliteserien

Søndag 26. juli 2026Eliteserien

Søndag 26. juli 2026
Aalesund1 – 1Viking FK
Eliteserien

Søndag 2. august 2026Eliteserien

Søndag 2. august 2026
Aalesund2 – 6Tromsø
Eliteserien

Søndag 9. august 2026Eliteserien

Søndag 9. august 2026
HamKam1 – 1Aalesund
Eliteserien

Søndag 16. august 2026Eliteserien

Søndag 16. august 2026
Aalesund5 – 5Vålerenga
Eliteserien

Søndag 30. august 2026Eliteserien

Søndag 30. august 2026
Viking FK2 – 1Aalesund
Eliteserien

Fredag 4. september 2026Eliteserien

Fredag 4. september 2026
Aalesund2 – 0IK Start
Eliteserien

Søndag 13. september 2026Eliteserien

Søndag 13. september 2026
KFUM2 – 1Aalesund
Eliteserien

Lørdag 19. september 2026Eliteserien

Lørdag 19. september 2026
Molde FK1 – 2Aalesund
Eliteserien

Søndag 11. oktober 2026Eliteserien

Søndag 11. oktober 2026
Aalesund2 – 4Sarpsborg 08 FF
Eliteserien

Lørdag 17. oktober 2026Eliteserien

Lørdag 17. oktober 2026
Kristiansund BK1 – 4Aalesund
Eliteserien

Søndag 25. oktober 2026Eliteserien

Søndag 25. oktober 2026
Sarpsborg 08 FF17:00Aalesund
Odds 1X2: 1 1,82 MarathonbetX 3,98 Marathonbet2 3,64 MarathonbetEliteserien

Lørdag 31. oktober 2026Eliteserien

Lørdag 31. oktober 2026
Aalesund18:00Sandefjord
Eliteserien

Søndag 8. november 2026Eliteserien

Søndag 8. november 2026
Lillestrøm SK17:00Aalesund
Eliteserien

Søndag 22. november 2026Eliteserien

Søndag 22. november 2026
Aalesund17:00Rosenborg BK
Eliteserien

Søndag 29. november 2026Eliteserien

Søndag 29. november 2026
Fredrikstad FK14:30Aalesund
Eliteserien

Lørdag 5. december 2026Eliteserien

Lørdag 5. december 2026
Aalesund16:00FK Bodø / Glimt
Eliteserien

Søndag 13. december 2026Eliteserien

Søndag 13. december 2026
SK Brann17:00Aalesund
Eliteserien
Opdateret: 20. oktober 2026, 05:33

Spillere

Målmænd

  • 1Kristoffer Klaesson

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Målmand
    Alder
    25 år
    Højde
    189 cm
    Vægt
    76 kg
  • 1Luca Podlech

    Nationalitet
    Tyskland
    Position
    Målmand
    Alder
    21 år
    Højde
    200 cm
    Vægt
    91 kg
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 26Tor Erik Valderhaug Larsen

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Målmand
    Alder
    28 år
    Højde
    190 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 41Philip Emblem Storås

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Målmand
    Alder
    19 år

Forsvar

  • 2Marius Andresen

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Højre back
    Alder
    26 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 3Ólafur Guðmundsson

    Nationalitet
    Island
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    24 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 4Simen Haram

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    21 år
    Højde
    191 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 5Aleksander Hammer Kjelsen

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    185 cm
    Kontrakt indtil
    30. juni 2028
  • 7Kristoffer Nessø

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    33 år
    Højde
    176 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 14Uba Charles

    Nationalitet
    Nigeria
    Position
    Højre back
    Alder
    24 år
    Højde
    172 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 16J. Ørsahl

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Venstre midtbane
    Alder
    25 år
    Højde
    187 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 22E. Engqvist

    Nationalitet
    Sverige
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 25Ulrik Syversen

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    23 år
    Højde
    182 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 28Cheikh Mbacke

    Nationalitet
    Senegal
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    26 år
    Højde
    179 cm
  • 28Cheikh Mbacké Diop

    Nationalitet
    Senegal
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    20 år
    Højde
    192 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 45Philip Sandvik Aukland

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Midterforsvarer
    Alder
    27 år
    Højde
    186 cm
    Vægt
    70 kg
    Kontrakt indtil
    31. december 2028

Midtbane

  • 6Hakon Butli Hammer

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    187 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 8Henrik Melland

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Central midtbane
    Alder
    21 år
    Højde
    185 cm
  • 10Mathias Kristensen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Central midtbane
    Alder
    29 år
    Højde
    173 cm
    Vægt
    60 kg
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 11Davíð Snær Jóhannsson

    Nationalitet
    Island
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    24 år
    Højde
    176 cm
  • 15Endre Hjertager Osenbroch

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Central midtbane
    Alder
    22 år
    Højde
    176 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 18Elias Kristoffersen Hagen

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    26 år
    Højde
    188 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 19Sander Kartum

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    31 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    73 kg
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 21Mathias Christensen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Central midtbane
    Alder
    24 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 23Stefano Holmquist Vecchia

    Nationalitet
    Sverige
    Position
    Venstre kant
    Alder
    31 år
    Højde
    182 cm
    Vægt
    78 kg
    Kontrakt indtil
    31. december 2026
  • 38Tobias Leikanger

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Offensiv midtbane
    Alder
    18 år
  • 66Janus Seehusen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Defensiv midtbane
    Alder
    23 år
    Højde
    181 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2026

Angreb

  • 8I. Skotheim

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Venstre kant
    Alder
    25 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2029
  • 9Paul Ngongo Iversen

    Nationalitet
    Danmark
    Position
    Angriber
    Alder
    26 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2027
  • 17E. Myrlid

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 20I. Djantou

    Nationalitet
    Cameroun
    Position
    Angriber
    Alder
    24 år
    Højde
    180 cm
    Vægt
    70 kg
    Kontrakt indtil
    30. juni 2029
  • 27Marcus Reed

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Angriber
    Alder
    18 år
    Kontrakt indtil
    31. december 2028
  • 30Storm Karlsson Knutsen

    Position
    Angriber
    Alder
    19 år
  • 39Kristian Lonebu

    Nationalitet
    Norge
    Position
    Angriber
    Alder
    20 år
    Højde
    182 cm
Opdateret: 15. oktober 2026, 05:31

Statistik

SpillerPosKampeMinMålASSSKUDINDDUEDRIAFL%TACKEROBCLEARLUFTFEJLFRIREDNINGERREDNINGER I FELTETCLEAN SHEETSRating* ▼Detaljer
Paul Ngongo IversenANGAngreb23010314092.86%3001030000007.34
Mathias ChristensenMIDMidtbane2218229445135972879.48%372537130460016007.32
Marcus ReedANGAngreb139486436259576.34%11117350140013007.14
Endre Hjertager OsenbrochMIDMidtbane211309543115621877.01%125940110012007.05
Stefano Holmquist VecchiaMIDMidtbane23701126395%0000000000007.01
Luca PodlechMÅLMålmand1090000107046%1022401423112007
I. SkotheimANGAngreb53651014322477.42%7125080010006.98
Cheikh MbackeFORForsvar6518005138079.49%774824090012006.95
Kristian LonebuANGAngreb16127351344531075.58%41719090000006.93
Kristoffer KlaessonMÅLMålmand1199000006054.71%0021401413002006.88
Elias Kristoffersen HagenMIDMidtbane211842413611701081.96%36194391140012006.86
Aleksander Hammer KjelsenFORForsvar141176006153287.56%151770200150003006.83
Marius AndresenFORForsvar1590501161885469.02%271546420170014006.83
Henrik MellandMIDMidtbane1479931272336576.79%1521690160002006.78
Tor Erik Valderhaug LarsenMÅLMålmand218000001066.2%00510011301006.76
Uba CharlesFORForsvar2217091424851475876.13%571654180270011006.74
Sander KartumMIDMidtbane522201679282.93%3041050011006.73
Hakon Butli HammerMIDMidtbane167210211135582.98%186146060001006.69
J. ØrsahlFORForsvar135611263727176.23%213132060011006.69
Davíð Snær JóhannssonMIDMidtbane115290120632662.26%404170100004006.68
I. DjantouANGAngreb11238117122268.18%41513040000006.65
Ólafur GuðmundssonFORForsvar1915600061477281.65%342584360200015006.6
Philip Sandvik AuklandFORForsvar7400002219279.22%64349060001006.59
E. EngqvistFORForsvar12733006238081.8%151959200130002006.58
Kristoffer NessøFORForsvar22131700123259877.24%181140100110010006.56
Simen HaramFORForsvar15987005060178.79%221266270130002006.55
E. MyrlidANGAngreb17237008318569.74%5007070011006.53
Ulrik SyversenFORForsvar9463014225283.33%7820140120001006.4
Mathias KristensenMIDMidtbane11300121075%0001000000006.26
Cheikh Mbacké DiopFORForsvar000000000000000000000—
Janus SeehusenMIDMidtbane000000000000000000000—
Philip Emblem StoråsMÅLMålmand000000000000000000000—
Storm Karlsson KnutsenANGAngreb000000000000000000000—
Tobias LeikangerMIDMidtbane140000100001100000000—

*Rating udregnes på baggrund af 51 forskellige statistikker. Skalaen går fra 3 til 10. Alle spillere starter på 6,5 og bevæger sig op eller ned efter præstationen. Mål og nøgleafleveringer trækker op, mens røde kort og afgørende fejl trækker ned.

Opdateret: 18. oktober 2026, 05:33
Vi bruger cookies

Vi benytter cookies, som er nødvendige for at få hjemmesiden til at fungere. Derudover benytter vi også cookies til at overvåge og spore indsatsen for vores markedsføring, overvåge brugen af vores hjemmeside og forbedre brugeroplevelsen af vores hjemmeside. Hvis du vil undgå disse cookies, bedes du tage et kig på vores cookiepolitik for at se hvordan du deaktiverer cookies i din browser.

Læs mere her: cookie og privatlivspolitik.